Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3151

Příspěvek od iooo »

Ahoj, neměl by někdo nějký tip, co by mohlo způsobivat takové šílené úlety v RA?
https://photos.google.com/share/AF1QipM ... F3b2Y5RkRR
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3152

Příspěvek od Bill »

iooo píše:Ahoj, neměl by někdo nějký tip, co by mohlo způsobivat takové šílené úlety v RA?
Určitě bych nejdříve zkontroloval, zda je montáž rozvážena správným směrem proti pohybu. Druhá možnost by mohla být příliš malá vůle v Ra ose - nesnažil jsi se ji někdy zmenšovat?
M:736 750 113
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3153

Příspěvek od vla »

Melancholický_Troll: Rozhodně začni, ty zoomy nejsou extra třída, ale oproti starším levným jsou kvalitativně výše. Zkoušel jsem se Sigmou 150/600-C. fotky s canonem 6D a výsledky mi přišly velmi dobré. Ono záleží i na tom, jaké tělo použiješ, velké pixely čipu hodně pomohou. U objektivů bývají zpravidla větší hvězdy, ale to je do začátku asi tak vše.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3154

Příspěvek od iooo »

Bill píše:
iooo píše:Ahoj, neměl by někdo nějký tip, co by mohlo způsobivat takové šílené úlety v RA?
Určitě bych nejdříve zkontroloval, zda je montáž rozvážena správným směrem proti pohybu. Druhá možnost by mohla být příliš malá vůle v Ra ose - nesnažil jsi se ji někdy zmenšovat?
Díky. Bylo to právě poprvé, co jsem jako začátečník rozvážení zkoušel. Nicméně řekl bych, že jsem to měl správně. Prostě to co je blíž k východu, musí být těžší. Otázka je, jak moc to musí být rozvážené, aby to bylo "správně" ?
Malá vůle v RA není, na můj vkus je až příliš velká (snažit se zmenšovat vůli je pro mě zatím sci-fi) :lol:
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3155

Příspěvek od MilAN »

Pokud dáš deklinační osu vodorovně- závaží na východě, dalekohled na západě - a odaretuješ RA osu, měla by se sestava samovolně otáčet k východu. Pokud ale bude dalekohled na východní straně, je potřeba závaží přesunout tak, aby se sestava opět samovolně pohybovala k východu = proti pohybu hodinového stroje.Pokud se nebude pohybovat sama, měl by být aslepoň znatelný výrazný rozdíl, když se budeš snažit ručně otáčet dalekohledem k východu nebo západu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3156

Příspěvek od hades »

Toto by mě zajímalo: jak moc se to má rozvážit? Jak poznám, že jsem to rozvážil dostatečně? Je na to nějaký fígl, nebo dá se to změřit?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3157

Příspěvek od Bill »

hades píše:Toto by mě zajímalo: jak moc se to má rozvážit? Jak poznám, že jsem to rozvážil dostatečně? Je na to nějaký fígl, nebo dá se to změřit?
Ale přesně na to Milan odpovídal. Co by sis více přál? Navíc to přece záleží na sestavě - některé montáže se nerozvažují vůbec a u těch ostatních záleží na tom, co na ně pověsíš. Správné vyvážení poznáš na grafu pointace (za srovnatelného seeingu...).
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3158

Příspěvek od MilAN »

Problémy jsou samozřejmě také závisle na tom, jaká je deklinace objektu- jak "táhnou " dalekohledy a závaží. Hlavně se větším rozvážením ničemu neublíží. Montáž se začne všas "bránit" nepříjemnými zvuky . To nelze nezaznamenat - tedy pokud při tom nespíš v teple domova :)
Základem je ale graf pointace- na něm to je vidět a to je to jediné, o co nám tím celým snažením jde.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3159

Příspěvek od Bill »

iooo píše:Díky. Bylo to právě poprvé, co jsem jako začátečník rozvážení zkoušel. Nicméně řekl bych, že jsem to měl správně.
To je těžké - co je to za sestavu? Čím pointuješ? Možná můžeš dát i fotku sestavy. Ona to může být i nějaká blbost - třeba visící kabely od kamery ap.
Každopádně bych čekal nějaký mechanický problém...
M:736 750 113
mateo06
Příspěvky: 39
Registrován: 19. 05. 2020, 20:40

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3160

Příspěvek od mateo06 »

Ahoj chtěl bych se zeptat jestli k focení a připojení foťáku k dalekohledu potřebuji jen t kroužek nebo i nějaké speciální okuláry. Zkráceně jestli jde fotit i bez okuláru jen s připojeným foťákem
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3161

Příspěvek od mirkovacik »

Ide to bez okularu a je to najcastejsi sposob. Za okularom iba z nejakych specialnych dovodov, napr. ze chces fotit mobilom.

Takze T kruzok je ok.

Odoslané z HUAWEI VNS-L21 pomocou Tapatalku
mateo06
Příspěvky: 39
Registrován: 19. 05. 2020, 20:40

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3162

Příspěvek od mateo06 »

Ok děkuji za odpověď
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1740
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3163

Příspěvek od nou »

Este treba zistit ci ma okularovy vytah T2 zavit. Ak bude este treba aj redukciu z 1,25" na T2 zavit.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
okamihu
Příspěvky: 2
Registrován: 20. 07. 2020, 17:46

Hledám vhodnou montáž.

#3164

Příspěvek od okamihu »

Dobrý den.
Přestože sem hledal ve foru pro začátečníky, nenašel sem odpověď na svou otázku. Rád bych se začal věnovat více astrofotografii. Nerad bych kupoval teleskop, rád bych použil stávající techniku, která je následující:

Canon EOS 6D Mark II
Canon EF 16-35 mm f/4,0 L IS USM
Canon EF 70-200 mm f/4,0 L USM
Canon EF 400 mm f/4 DO IS II USM
Canon Extender EF 2x III (která je poprvé použitelná, protože kreslí výborně, II a I byly strašně mekké extendery)
dálková spoušť

Mám k tomu obyčejný Giotto stativ s nosností sice 9kg, ale při sebemenším pohybu ten 400 resp. 800mm tubus strasně rozhýbe, i když mám zapnutou stabilizaci.

Rád bych tedy koupil nějakou samonaváděcí montáž. Nevím přesně co potřebuji, proto se obracím na vás ostatní.

O co mi jde, co to musí umět? - rád bych v navigaci montáže nastavil nějaký bod, dejme tomu nějakou kometu a ta montáž mi bude udržovat sama směr. Tuším že se tomu říká azimutální montáž EQ? Goto? nevím přesně.

Nerad bych do toho narval desítky tisíc, rád bych vzal i bazarovou, případně.

moc děkuji za Vaše tipy.

Michal
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Hledám vhodnou montáž.

#3165

Příspěvek od Vabra »

Ahoj Michale,

Dobrá montáž je pro astrofotku stejně důležitá jako kvalitní objektiv či kamera. A i zde platí, že většina produktů má podobný poměr výkon/cena. Tj. za levný peníz nepořídíš špičkovou montáž a s cenou roste kvalita (i když ne vždy lineárně).
Jako dobrý kompromis ceny a kvality jsou montáže HEQ5/EQ6 a jejich AZ/EQ varianty. Ale stojí (malé) desítky tisíc...
Vždy ale hledej montáž s EQ variantou/chodem (s azimuntální montáží se ti bude stáčet zorné pole)

Pokud zapomeneš na extender a skončíš u ohniska 400mm, pak by se dala použít i menší EQ5.

Pro většinu dark sky objektů to ale montáží neskončí a budeš potřebovat vyřeši pointaci (menší dalekohled s kamerou, která opravuje nepřesnosti v chodu montáže).
Alternativou bz mohlo být focení velkých sekvencí snímků s krátkou expozicí, kdy není potřeba pointovat, ale zase velmi rychle roste obejm dat a náročnost počítačového zpracování...

Pavel
Pavel Vabrousek
Odpovědět