Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2881

Příspěvek od vla »

Nemám pevný názor, je to moje představa a je k diskusi, proto jsem ji sem dal. A už jsem se dozvěděl, že je třeba řešit hmotnost základu a hmotnost sloupu což mě vůbec nenapadlo.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
KoMar
Příspěvky: 601
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2882

Příspěvek od KoMar »

zuzi: Dávat hrubé kamenivo přímo na jemnozrné zeminy jako jsou jíly je chyba. Zrnitosti zeminy a kameniva mají být v určitém poměru, jinak se materiály vzájemně do sebe zatlačují. Přítomnost vody tomu ještě pomáhá. Pokud nelze jinak, pak se na rozhraní materiálů použije geotextilie dostatečné plošné hmotnosti, která je má oddělit. Štěrkopískové polštáře se používají zejména jako náhrada nevhodné zeminy a ke zmenšení objemu potřebného betonu. Mají zpravidla lepší tepelněizolační vlastnosti než beton, takže mohou trochu pomoci proti promrzání.
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2883

Příspěvek od zuzi »

2 KoMar: takže pasy které se vybetonují do vykopaného suchého hutného hladkého nepopraskaného jílového výkopu je správná cesta. Všechny stavby jsem takto dělal, tak jsem rád že je to správně. Je fakt že barák už má pasy 11 let a žádný viditelný pohyb se neděje.

Díky!
romcek
Příspěvky: 127
Registrován: 24. 06. 2019, 07:04

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2884

Příspěvek od romcek »

Chtěl bych jen dodat, že mi pořád není jasné proč siporex, nebo obecně pórobeton :?: :!:

Nemyslím si že to je vhodný materiál pro sloup, který má být vystaven větru dešti, obecně vodě, sluníčku, mrazu atd. Ve všech ohledech mi přijde lepší udělat železobetonový sloupek, který je dostatečně tuhý při obecné malých rozměrech, cca 20 cm průměr. Nedokážu si představit mít pod montáží kostku 50x50 cm, vždyť to musí zavazet, ne? Pokud se mýlím, klidně mě poučte ;)
SW 200/1000 PDS
EQ5 (dual axis motor)
SW Planetary (4-6-9 mm), LET 28
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2885

Příspěvek od vla »

Z důvodu fyzických možností stavitele. Celý sloup bude pod střechou, takže z hlediska povětrnosti mu to bude jedno. Taky nejsem nejmladší, takže předpokládaná životnost sloupu i pozorovatele je tak 15 let. Uvidím, třeba překvapím :lol: Jistě, železobeton by byl tutovka, ale jednoho dne se bude muset zlikvidovat, takže bych to chtěl pokud možno bez sbíječky a těžké mechanizace. Uvidím, třeba mi to zdejší stavitelé ještě rozmluví.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2886

Příspěvek od MMys »

Sloupek 20x20cm při výšce 2.8m bude prostě kmitat, i když bude železobetonový. A ne málo.

Vla: když je to takhle, tak myslím, že pokud by se udělal těžší vybetonovaný základ, a na to pak vyzdil masivnější (60x60) sloupek z toho porobetonu, a na něj dal nějaký 80cm ocelový sloupek na terase, bude to v pohodě. Obtáhl bych to ještě alespoň perlinkou + lepidlem, aby to bylo uzavřené a svázané. Likvidace pak bude v pohodě, základ v zemi se nechá, zahrabe...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2887

Příspěvek od Homer »

Takový pilíř potřebuje v zemi pro svoji stabilitu základ odpovídající hmotnosti - o tom asi není sporu.
Jsem myslím starší než Vla ale řídím se heslem "nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko". To bych se se svojí kopulí a jejím vybavením nešponoval..I když samozřejmě nikdo netuší, kde ten jeho brod je, ale musíme se tvářit, že o brodu nevíme :-)
No a tak bych si namístě Vla položil primárně otázku: proč si takový pilíř pořizuji a zda chci, aby splnil co nejlépe to, proč ho stavím. Odhaduji, že Vla ho nestaví proto,aby ho mohl jednou co nejpohodlněji zbourat :-).
Takže způsob jeho budoucí likvidace bych řešil až jako poslední věc. Všimněte si například, zda někdo někdy řeší budoucí likvidace atomových elektráren, přehrad ale i rodinných domů, zídek, zpevněných ploch ( atd...) už při jejich stavbě.
Není problém, aby na místo přijela dodávka, vyjel z ní minibagr,vykopal vedle základu díru a následně aby se celý sloup řetězem a traktorem vyvrátil. Na zemi se rozporcuje celkem snadno. V této variantě mám na mysli želbet. verzi. Ztracené bednění se oloupe, jádro rozbije. Troufám si říci, že to půjde po částech i ručně palicí. Ev. v půjčovně se dá těžké kladivo půjčit bez potíží.
Ale jak píšu - řešil bych primárně funkčnost díla a nikoliv jeho likvidaci za léta...
Pórobetonovou variantu bych proto bral jako sekundární variantu, k jejíž realizaci nevidím racionální důvod...
OndraVy
Příspěvky: 11
Registrován: 21. 06. 2019, 09:24

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2888

Příspěvek od OndraVy »

Četl jsem tady, že je vhodná stavba altánu. Co ale když takový altán koupím? Třeba tento https://www.domky-delta.cz/altan-atelie ... 0x600-kvh/ má rozměry 6x6 metrů a to by podle mě mělo být dostatečné ne?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2889

Příspěvek od MilAN »

Na co dostatečné ? Odkud budeš pozorovat ? Kde bude uskladněná technika ? Nebo - proč altán ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2890

Příspěvek od nosuh »

OndraVy píše:Četl jsem tady, že je vhodná stavba altánu. Co ale když takový altán koupím? Třeba tento https://www.domky-delta.cz/altan-atelie ... 0x600-kvh/ má rozměry 6x6 metrů a to by podle mě mělo být dostatečné ne?
Na tohle uz budes potrebovat stavebni povoleni ne..36m2
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
OndraVy
Příspěvky: 11
Registrován: 21. 06. 2019, 09:24

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2891

Příspěvek od OndraVy »

No to já právě nevím :( Na jaký úřad bych se měl obrátit?
OndraVy
Příspěvky: 11
Registrován: 21. 06. 2019, 09:24

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2892

Příspěvek od OndraVy »

MilAN píše:Na co dostatečné ? Odkud budeš pozorovat ? Kde bude uskladněná technika ? Nebo - proč altán ?
Technika bude určitě uskladněná bezpečně doma. Jde mi spíše o ochranu před počasím při dlouhém sledování, posezení apod.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2893

Příspěvek od MilAN »

Tak chceš stavět altán na posezení ? A jak chceš z altánu pozorovat? Tos už opravdu někdy viděl a nebo četl tady na fóru ( jak píšeš ) ? To je přeci nesmysl. Buď pozoruji venku, nebo mám odsuvnou budku, nebo chatičku s odsuvnou střechou nebo otáčecí kopuli. Ale nikdy přeci nepozoruji pod střechou. Leda tedy z posedu/kazatelny, ale to mám dalekohled na pušce :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2894

Příspěvek od nosuh »

OndraVy píše:No to já právě nevím :( Na jaký úřad bych se měl obrátit?
Do 25m2 plochy a min vzdalenosti 2m od hranic pozemku nemusíš nic ohlasovat..tim bych se ridil
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2895

Příspěvek od Medved »

Což má ovšem svá ale, takže nelze než doporučit, po ujasnění si záměru, návštěvu místně příslušného stavebního úřadu.
Toš tak na světě...
Odpovědět