MHV (Mezní hvězdná velikost)

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4505
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#826

Příspěvek od dvader »

Achernar píše:Vzhledem k tomu že se současná opatření přímo týkají i mé profese, předpokládám, že tentokrát mi do toho žádný koncert nevleze a budu moci přijet ať už to bude v září, nebo říjnu.
Uděláš tam regulérní koncert pro nás ;)
Už se těším teď!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#827

Příspěvek od Achernar »

Jasně, moc rád!
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4505
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#828

Příspěvek od dvader »

Bohužel mi nezbývá, než ohlásit definitivní zrušení jarního MHV. :|
Současná situace nedává šanci, že by se na konci dubna dalo uspořádat. Snad nám to vyjde na ten podzim...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#829

Příspěvek od Vabra »

Nesložíme se na vlastní areál?třeba tenhle?
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#830

Příspěvek od Zbych »

Třeba formou akcií nebo startovačem (financováním projektů)? ;)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#831

Příspěvek od Psion »

, Každopádně takováhle základna, která by se dala využívat během celého roku by byla určitě fajn, nicméně když už stát rozhazuje miliardy, tak by mohl klidně 10 milionů na dobročinnost pro astronomickou společnost dát :)
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4505
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#832

Příspěvek od dvader »

Ahoj,
sice nerad, ale trošku vám „zchladím“ nadšení.

ČAS jako organizace v době restitucí zvažoval, jestli nechtít zpátky petřínskou hvězdárnu. Zde by byl ten objekt vlastně zadarmo...
Nakonec se k tomu nepřistoupilo a to z důvodu provozu. Provozovat nějaký objekt, ať již hvězdárnu či ubytovací areál, je v dnešních předpisech a podmínkách dost složitá a náročná činnost. No a pro ČAS by to znamenalo spadnout z víceméně pouze dobrovolných a „nepovinných“ aktivit do zcela jiné sféry.
Když se poté během let řešil provoz Keplerova muzea, což bylo oproti hvězdárně úplné nic, tak se ukázalo, jak to bylo správná volba.

Čili:
Nejde o ty peníze, jak to koupit, či na to sehnat nějakou dotaci - to je úplná sranda s tím zbytkem!
Kdo by to měl na hrbu, kdo by to provozoval, staral se o zaměstnance, ekonomiku, daně, papíry? Fakt to není sranda...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#833

Příspěvek od Cztwerec »

Psion píše:, Každopádně takováhle základna, která by se dala využívat během celého roku by byla určitě fajn, nicméně když už stát rozhazuje miliardy, tak by mohl klidně 10 milionů na dobročinnost pro astronomickou společnost dát :)
To by mě zajímalo kdo by ty peníze ze státních zdrojů dal, když z toho nekouká žádný výdělek a ještě je to pro "otrapy" kterým vadí světlo v noci. To už spíš nějaký dobroser pomůže jiným zlodějnám přímo ve státní sféře. Tady svůj stín v tomhle nepřekročí ale vůbec nikdo. To je tunel a totalita - realita :lol: .
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1477
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#834

Příspěvek od Yarkho »

dvader píše: Kdo by to měl na hrbu, kdo by to provozoval, staral se o zaměstnance, ekonomiku, daně, papíry? Fakt to není sranda...
Presne tak - MHV je 2x (3-5) dní v roku. A čo s objektom počas zvyšných 355 dní? Vyžaduje údržbu, opravy, nehovoriac o všetkom tom vyššie uvedenom.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#835

Příspěvek od Psion »

No jasně, každý objekt i zadarmo je danajský dar, protože údržba a provoz stojí velké peníze. Ten rekreační objekt je zralý na rekonstrukci odhadem tak za 30 mil. a jen uvedení do rozumného provozu s omezenými opravami bude tak 6 mil. To je daleko levnější si takový objekt 5x ročně pronajmout, než jej vlastnit. Daleko zajímavější by byl nějaký větší dům (třeba 6+1) v dobrém stavu, který by se využíval na astroakce a dovolené lidí se zájmem o astronomii.

Tenhle by byl fajn, věž by šla dolů a dala by se tam kopule :)))

https://www.sreality.cz/detail/prodej/d ... reen=false
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#836

Příspěvek od Vabra »

Pánové,
Bylo to myšleno pouze jako nadsázka, nikoliv vážně.

Sám již 10 cca let, hledám na Kokořínsku vhodnou nemovitost ke koupi s možností provozování maličké astro-foto základny. Jednu takovou mám v nájmu, ale to není ono.
Dokonce jsem již od státu jeden použitelný pozemek koupil, a po konfliktu se samosprávou obce jsem s pokutou z kupní smlouvy odstoupil...Ukázalo se, že v zastupitelstvu sedí vesměs přímí sousedé, kteří mají s parcelou vlastní plány, a stavět bych tam mohl pouze po vyhraných soudech a do toho se mi fakt nechtělo jít...

Nakonec se začínám pomalu klonit (i s ohledem na aktuálně rostoucí možnosti práce z domova a rostoucí věk dětí) k přestavbě dodávky na malý soběstačný obytňák, který by se dal používat jako pojízdná astrofoto základna.

Pavel
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#837

Příspěvek od Psion »

Já bych šel cestou pronájmu chalupy v jižních Čechách pro 20 lidí by to vyšlo osm stovek měsíčně na každého, úžasná tma, možnost pořádání menší akcí na velkém pozemku atd.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4145
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#838

Příspěvek od biker.fm »

Psion píše:Já bych šel cestou pronájmu chalupy v jižních Čechách pro 20 lidí by to vyšlo osm stovek měsíčně na každého, úžasná tma, možnost pořádání menší akcí na velkém pozemku atd.
Tahle myslenka neni spatna a i by se mi to zamlouvalo. A po dobu co tam by nebyl zadna "nase akce", chalupa by "lezela ladem" ? Nevim jak funguji tyhle pronajmy...
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#839

Příspěvek od Psion »

Dovedu si představit že 20 lidí to využije celoročně bez problémů, ve 3 pokojích to znamená max 8 víkendů v roce jeden pokoj, to je v pohodě. Navíc když někdo nemůže, mohl by jeho náhradník apod. Samozřejmě je jasné, že v pěkném počasí by chtěli všichni a obráceně ve špatním nikdo. Holt by byl sdílený kalendář a jasný plán obsazenosti a pak by se řešily jenom změny. Akce 10-20 lidí pak není problém.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4505
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#840

Příspěvek od dvader »

Ahoj MHVéčkáři!

S radostí potvrzuji, že podzimní MHV je potvrzeno na víkend 16.-18. října, opět s možností prodloužení od čtvrtka 15.10. pro ty největší nadšence / nedočkavce. Pokud nám tedy nějaká nečekaná katastrofa neudělá čáru přes rozpočet (revize, požár, corona... zemětřesení, svrab a neštovice). :lol:
Ze Zubří mi potvrdili, že jsou skutečně připraveni po prázdninách zahájit provoz, takže se vracíme do staronového areálu!

Termín si tedy můžete dát do kalendáře.
Podrobnosti (jako ceny, jak bude vypadat stravování, co se v areálu ne/změnilo apod.) zveřejníme během prázdnin a přihlašování spustíme cca v první polovině září.

MHV zdar!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Odpovědět