Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Mrakoplaš
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 06. 2020, 08:44
Bydliště: Kozojedy, Praha Východ
Věk: 47

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4141

Příspěvek od Mrakoplaš »

Tenhle Bresser je na na montáži EQ3... třese se ve větru jak osika, ale už jsem si zkusil na mobil videjko (Měsíc aj Venuši), trochu posunout osu dopředu...nechat ustálit, objekt najede do zorného pole, a pak se to tak neklepalo... dotknout se čehokoliv, aby se netřásl, je problém. Mysíš tedy, že mám pořešit okulárový výtah? Je to můj první teleskop, měl bych teď chviličku počkat, než pořídím něco dalšího, bo by mě ta moje zabila :D. momentálně dávám dokopy nějaké dlaší okuláry, bo nejsem schopen doostřit Saturn, abych viděl trochu jasněji prstenec... V základu má Plössly 20 a 4 s Barlow 3x. Doporučuješ tedy TS Planetary Hr 4mm jako řešení nějakého slušnějšího pozorování? Bo na DSO hádám postačí zatím 20, než pořídím něco jiného... Díky, a mimochodem, odkud v Tehově pozoruješ? Su skoro soused.
Alias Mrakoplaš :geek:
astrograf 203/800, SW 80/400, HEQ-5.
Orion N 254/1200 dobson
Celestron C6 XLT - odcizen,
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4142

Příspěvek od majklus »

Pozoruju ze zahrady, ale je to tak na tu sluneční soustavu, pokud chci pokoukat na DSO, musím někam vyjet. Relativně často jezdíme na letiště do Konojed, to máš od tebe opravdu kousek, vždycky se nás tam pár sejde. Máme tu i vlákno:
viewtopic.php?f=46&p=426212#p426212

Pokud bys chtěl, tak se někdy zastav. Okulárů máme každý fůru, tak můžeš vyzkoušet, osobní zkušenost žádná rada nenahradí. Sejde se tam i pár různých dalekohledů a bývá to fajn.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Mrakoplaš
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 06. 2020, 08:44
Bydliště: Kozojedy, Praha Východ
Věk: 47

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4143

Příspěvek od Mrakoplaš »

Dikuju moc a 100pro se ukazu. Vcera sem koukal ze zahrady taky... a dal jsem M13, serdce mi zaplesalo a tak jsem sel šmejdit pro Ring mlhovine a dam ruku do ohne, ze to bledy prtavy kolecko bylo to co jsem hledal... a pak jsem jen v labuti koukal na hvezdicky.... po pulnoci jsem musel balit bo dnes mam sluzbu na telefonu az do rana... snad by melo byt zitra jakez takez pocas a soused by chtel neco videt, mozna s nim vyrazim na vylet. Diky jeste jednou a urcite se nekdy ukazu.
Alias Mrakoplaš :geek:
astrograf 203/800, SW 80/400, HEQ-5.
Orion N 254/1200 dobson
Celestron C6 XLT - odcizen,
Mipro
Příspěvky: 12
Registrován: 20. 06. 2020, 18:14

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4144

Příspěvek od Mipro »

Ahoj. Nedávno jsem tu řešil jaký dalekohled na balkón.. Psal jsem že vemu Dobsona a dám vědět.. Nakonec jsem vzal Messier AR-90s/500 AZ-NANO, už kvůli montáži a i tak dávám vědět.. Montáž byla snadná. Nemohl jsem se dočkat na večer.. Pak to přišlo, vyjasnilo se a mohlo se začít.. :-). U Saturnu se povedlo krásně zaostřit na disk. Ani jsem nečekal že to uvidím v takové parádě. Mars byl jasnější ale nešel doostřit. Jupiter taky boží.. Vedle Marsu jsem snad našel Neptun. Pak mě fascinovala galaxie M31 v souhvězdí Andromedy. Vydržel bych se na tu krásu dívat do rána..
Při objednání jsem k tomu na radu přikoupil okulár 10mm a hned jsem za něj rád. Takže děkuji všem za rady,už se těšíme na další pozorování.. Manželka je z toho snad v sedmém nebi :-D
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4145

Příspěvek od Artaban »

Mipro : Tak blahopřeju k prvnímu dalekohledu. Trochu škoda, že nemá delší ohnisko, pak by slušně fungoval i na planety. Takhle bude zvětšení kolem 80x-90x taková asi rozumná hranice. Ono nejde jenom o barevný lem kolem jasných objektů, ale právě o to nedoostření při velkých zvětšeních. Něco bude díky špatnému seeingu a něco díky bar. vadě. Je to první dalekohled a bude určitě zajímavé tyhle věci zjišťovat a poznávat první jasné objekty.
Zase dej vědět, jak to kouká.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4146

Příspěvek od MilAN »

Osobně bych při tomhle výběru eferoval variantu 80/640, o které tady v diskusi zaznělo pro a proti. Přínos téhle světelnější a s větším průměrem varianty je celkem zanedbatelný jak ve zvětšení,tak i dosahu. A vzhledem ke znatelnější barevné vadě ( a to viditelně ) bych si dokonce troufl odhadnout, že to bude i malinko horší.
Důležitější ale je, že tahle varinta vyhovuje požadavkům kupujícího a není to určitě krok špatným směrem Takže hodně pěkných zážitků !!!
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
JanaDM
Příspěvky: 3
Registrován: 28. 06. 2020, 00:19

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4147

Příspěvek od JanaDM »

Dobry vecer. Chcem si kupit teleskop na pozorovanie mesiaca. Teraz mam dalekohled, ale s tym nevidim detaily, ake by som chcela. Mam byt orientovany len na zapad, takze dost obmedzene pozorovanie (resp. neviem, co vsetko sa tam skryva :roll: ) a nechcem kupit zbytocne drahy teleskop, ked jeho moznosti nebudem moct vyuzit. Cenovo tak do cca. 8000 Kc. Citam diskusie, prehladavam weby a uz mi z toho ide hlava kolem. Najviac ma zatial zaujala zn. Skywatcher. Pozerala som videa na youtube a vsimla som si, ze niektore teleskopy nevedia dobre zaostrit detail, niektore sa strasne trasu asi pri otacani alebo ostreni a to by ma nebavilo. Chcem si pozorovanie vychutnat a nie sa nervovat. Bolo by fajn, keby sa dal pripojit fotak/mobil. Ale neni to nutne. Dakujem za konkretne tipy, s ktorymi mate osobne skusenosti. Jana
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4148

Příspěvek od Artaban »

JanaDM: Ahoj na AF. Chápu to tak, že budeš pozorovat jen z okna, nebo z balkónu? Pokud ano tak, možnosti a kvalita pozorování budou opravdu hodně omezeny. Dalekohled, který se netřese a ukazuje kvalitně a přitom je levný, je Dobson 150/1200 http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3652.html
Potřebuje ale trochu místa.
JanaDM píše:Pozerala som videa na youtube a vsimla som si, ze niektore teleskopy nevedia dobre zaostrit detail, niektore sa strasne trasu asi pri otacani alebo ostreni a to by ma nebavilo.
To, jak dobře lze dalekohled zaostřit z videa moc nelze poznat. Záleží to na kvalitě dalekohledu a taky hlavně na pozorovacích podmínkách.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1464
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4149

Příspěvek od Yarkho »

Ahoj JanaDM,

a vitaj na Astrofóre.

Do cenového limitu vyhovie snáď len SkyWatcher Dobson 150/1200mm (záleží, aký široký je balkón, aby sa s ním dalo manipulovať) alebo už tiež spomínaný refraktor 80/640mm, ktorý je ale menej vhodný na väčšie zväčšenia.

Na pozorovanie Mesiaca treba práve väčšie zväčšenia - povedzme medzi 100 a 200x. Ako už písal kolega Artaban, veľmi záleží na podmienkach - ostrosť obrazu veľmi ovplyvňuje turbulencia v atmosfére, s ktorou pri vizuálnom pozorovaní nejde takmer nič urobiť. Turbulencia ("seeing") sa zhoršuje s tým, čím je objekt nižšie nad obzorom. To preto, lebo sa pozeráme cez atmosféru šikmo - a teda jej je pozdĺž zorného lúča oveľa viac ako v nadhlavníku.

Pre dosiahnutie väčších zväčšení treba počítať ešte s dokúpením 1-2 okulárov. S niektorými ďalekohľadmi sa ich dodáva viac, s niektorými menej. To by sme poradili až keď vyberieš ďalekohľad.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
JanaDM
Příspěvky: 3
Registrován: 28. 06. 2020, 00:19

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4150

Příspěvek od JanaDM »

Dakujem za reakcie! Balkon nemam, takze bohuzial len z okna.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4151

Příspěvek od Artaban »

Hmm, to není vůbec dobré. Jednak je značně omezen výhled na noční oblohu a pak z budov sálá teplo, které hodně znehodnocuje kvalitu obrazu. To se týká většího zvětšení, které je třeba na planety a Měsíc. Ty jsou nejlépe vidět na jihu. Na západě už klesají k obzoru a kvalita obrazu je tím pádem téměř vždy špatná. Další věc, je světelné znečištění, které bude v místě bydliště velké až moc velké. Tím pádem nebude téměř možné pozorovat slabší objekty. Opravdu není možné vzít dalekohled alespoň občas ven do lepších podmínek? Dobson z okna není vhodný. Proto by to mohl být menší refráček. Z nejlevnějších např. http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... 2&idp=2724 Nelze ale čekat velký výkon a pevnost montáže.
Lepší možnost, by byla tahle montáž http://www.supra-dalekohledy.cz/montaz- ... 17808.html a na ní posadit tenhle refrák http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... 8&idp=2751
To už umožní trochu větší zvětšení kolem asi 150x, které je třeba na planety a Měsíc a montáž je pevnější. Z Okna a na západě nelze ale čekat dobré podmínky.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Mrakoplaš
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 06. 2020, 08:44
Bydliště: Kozojedy, Praha Východ
Věk: 47

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4152

Příspěvek od Mrakoplaš »

Opravdu dejte na dobre rady, ktere se tu rozdavaji. Moje prvni pozorovadlo by bylo asi na montazi dobson.... a protoze sem se splašil, koupil jsem neco aniz bych to tu procetl... druhe uz je na AZ montazi Celestron C6 SCt 10", ktery bych mel obdrzet ve ctvrtek... a zas to neni dobson :shock: . K tomu se taky váže nakup okularu.... nebot po cca 2 měsících budu mit 3x 20mm a nektere dalsi po dvou... je fakt, ze porizuji k tem zakladnim v setu u teleskopu typy sirokouhle 66 az 70,80 stupnu. Dnes dorazily 66 SvBony 6,9,15 a 20... a to jsem v Supre v patek poridil 6mm a 9mm Celestron planetary HR na doporuceni.. na ceste by mela byt 27mm a s novym teleskopem asi 4 okulary dalsi.... pane Zahajsky, ten kufr uz asi potrebuju... :roll: . Tim vsim chci rict, ze nez koupit neco naslepo, jakoze ted uvidim vsechno, nechat si poradit a koupit rovnou to, co vam hned napoprve udela radost a vytrvate v dalsim pozorovani. Zaklad je pak uz jen snad znat zakladni souhvezdi... mit tmu a prostor. Nezavidim lidem z mesta, lidem s balkonem a nerozumim pozorovani oblohy z okna s tmavyma zaclonama.... kdyz totiz nedáte na rady odsud, tak koupite vesak na deštník a kabat, mozna soliter do obyvaku, na ktery bude sedat prach. A to je skoda, protoze kdyz tomu date spravne podminky tak tim kukatkem se dostanete do jineho sveta, rozsirite si obzory do nekonecna a budete vnitrne stastnejsi. Věřte, ze zeme je placata, akorat o pohlaví želvy, ktera ji nese kosmirem, se da spekulovat... uf, sem se vycerpal... omluvuju se
Alias Mrakoplaš :geek:
astrograf 203/800, SW 80/400, HEQ-5.
Orion N 254/1200 dobson
Celestron C6 XLT - odcizen,
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4153

Příspěvek od MilAN »

Prosím te, co to je azimutální montáž celestron C6, ? A ní bude 10"SCT ? Tohle fakt někdo radil ? No, o těch okulárech radši nepiš, normálnímu bláznovi stačí 4-5 okulárů, ty jsi ještě nezačal a seš asi u 15. Proč ?
Ptám se proto, že tady jsou stovky dobrých rad, vycházejících z dlouholetých zkušeností snad se vší existující techinkou. Jen napsání zabralo asi desítky hodin a jak je vidět, je to většinou pro kupující nezajímavé a pro pisatele čistá ztráta času. Někdy mám pocit, že si to píšeme pro sebe, abychom si urovnali myšlenky :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Mrakoplaš
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 06. 2020, 08:44
Bydliště: Kozojedy, Praha Východ
Věk: 47

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4154

Příspěvek od Mrakoplaš »

MilAN píše:Prosím te, co to je azimutální montáž celestron C6, ? A ní bude 10"SCT ? Tohle fakt někdo radil ? No, o těch okulárech radši nepiš, normálnímu bláznovi stačí 4-5 okulárů, ty jsi ještě nezačal a seš asi u 15. Proč ?
Ptám se proto, že tady jsou stovky dobrých rad, vycházejících z dlouholetých zkušeností snad se vší existující techinkou. Jen napsání zabralo asi desítky hodin a jak je vidět, je to většinou pro kupující nezajímavé a pro pisatele čistá ztráta času. Někdy mám pocit, že si to píšeme pro sebe, abychom si urovnali myšlenky :)
Prave proto pisu, at ty rady ctou... Jinak budou mit kramu jak ja... tvoje doporuceni 6 bylo super... je skvela. Ty 4 okulary sou z ebaye jeste nez sem se tu ukazal...dosly dnes... k tomu celestronu pisnu SZ...
Alias Mrakoplaš :geek:
astrograf 203/800, SW 80/400, HEQ-5.
Orion N 254/1200 dobson
Celestron C6 XLT - odcizen,
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 496
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Věk: 55

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4155

Příspěvek od Jirka247 »

Mrakoplaš píše kraviny. Osobně jsem refraktiorán. Takže doporučuji je. Jenže ta cena je trochu jinde. Dej spíš na radu zkušenějších jako je Milan , Artaban . J.
Odpovědět