Velké astronomické binokuláry

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velké astronomické binokuláry

#616

Příspěvek od Artaban »

Já mám TS 20x80 jen achromát, ale na blíž jak asi těch 30m taky nezaostřím. Vůle v ostření žadná neni.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Velké astronomické binokuláry

#617

Příspěvek od MilAN »

Pokud jdou okuláry vyšroubovat, tak by tam šla určitě vložka nebo prodlužovací tubusek.
Ale takhle to je uděláno správně - není to dalekohled na blízko, ale na nekonečno a +/- nekonečno je potřeba mít vůli pro různé oči
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Velké astronomické binokuláry

#618

Příspěvek od Dansemacabre »

Co jsem různě hledal na internetu, tak se vyrábějí i 20x80 s close focusem 14 metrů. Nebral jsem ten údaj úplně vážně, protože často bývá rezerva, a vymstilo se to (Kolega má ten samý dalekohled, ale brandovaný APM. Ten údajně zaostří na 10-15 metrů, i když papírově uvádí stejnou hodnotu 30m).

Mrknu opatrně pod gumovou očnici, jestli tam nejsou šroubky a nepůjde to teda případně nějak rozebrat a prodloužit. Zaostřit na 20-22 metrů by stačilo, to je hranice, od které mám z terasy stromy, na kterých normálně pozoruju ptáky.
Jinak ten dalekohled vrátím nebo pošlu dál, ale přišlo by mi to líto, protože za tu cenu (aktuálně ve slevě za cca 5700 včet. poštovného) je opravdu skvělý.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
butka
Příspěvky: 80
Registrován: 13. 04. 2008, 15:00

Re: Velké astronomické binokuláry

#619

Příspěvek od butka »

Při pozorování na blízko binokulárem seřízeným na nekonečno se každá půlka dívá jinam. Zde bych odhadoval odchylku12-13cm. Tak v okulárech je obraz posunutý. Odchylku v koincidenci mozek srovná. Je otázka, kdy to začne "tahat za oči". To výrobci vědí a zaostření na blízko dělají přiměřené.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#620

Příspěvek od Beda »

..
butka píše:Při pozorování na blízko binokulárem seřízeným na nekonečno se každá půlka dívá jinam. Zde bych odhadoval odchylku12-13cm. Tak v okulárech je obraz posunutý. Odchylku v koincidenci mozek srovná. Je otázka, kdy to začne "tahat za oči". To výrobci vědí a zaostření na blízko dělají přiměřené.

tohle vědí i zkušenější ornitologové a proto nezřídka používají monokuláry ;)
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Velké astronomické binokuláry

#621

Příspěvek od Dansemacabre »

Diskuzi mohu rozseknout poměrně jasně. Původně odkazovaný TS 20x80 ED triplet jsem poslal dál (snad ku spokojenosti nového majitele) a pořídil si opticky (pravděpodobně) identický, ale přeznačkovaný a do jiného těla zasazený kus od APM. https://www.apm-telescopes.de/en/binocu ... od-adapter

Sice je o 100 EUR dražší než to TS, ale je již vodotěsný, má nastavitelné očnice (pidloocí uživatelé ocení) a skutečně zaměří již na 12-15 metrů, ačkoli dle popisu od výrobce by to mělo být 30. A dá se přes to koukat, žádný posun obrazu v levém/pravém oku nepozoruji. Za denního světla ukazuje na první pohled stejně jako to TS, tedy subjektivně skvěle. (teď jen doufám, že budu svou recenzi moci zachovat v nezměněném stavu i po nočním testování).

PS.: "skvělý obraz" hodnotím z pohledu středně náročného uživatele, který už za život pár dalekohledů vyzkoušel a Celestrony mu přestaly stačit, ale ještě není zmlsaný binokuláry od Kowa a Swarovsky za řádově vyšší částky. Když se srz to TS podíval Cztwerec, tak zas tolik nadšený nebyl, že prý "barví" a "plave" :lol: Já se tu barvu a plavání fakt snažil vidět, ale bohužel nenašel (resp. nevěděl, po čem koukat), takže tenhle kousek musím subjektivně hodnotit jako nelepší poměr cena/výkon ze všech velkých binokulárů, které jsem zatím zkoušel.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#622

Příspěvek od biker.fm »

Dansemacabre píše:PS.: "skvělý obraz" hodnotím z pohledu středně náročného uživatele, který už za život pár dalekohledů vyzkoušel a Celestrony mu přestaly stačit, ale ještě není zmlsaný binokuláry od Kowa a Swarovsky za řádově vyšší částky. Když se srz to TS podíval Cztwerec, tak zas tolik nadšený nebyl, že prý "barví" a "plave" :lol: Já se tu barvu a plavání fakt snažil vidět, ale bohužel nenašel (resp. nevěděl, po čem koukat), takže tenhle kousek musím subjektivně hodnotit jako nelepší poměr cena/výkon ze všech velkých binokulárů, které jsem zatím zkoušel.
Zakladni pravidlo co se nevyplati nedodrzet. Nikdy se nepodivej lepsim dalekohledem :-D Duvod je jasny... Kowa, Swarovski, to uz je ta nejvyssi liga za dost penez.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#623

Příspěvek od Beda »

biker.fm píše: .... Zakladni pravidlo co se nevyplati nedodrzet. Nikdy se nepodivej lepsim dalekohledem :-D Duvod je jasny... Kowa, Swarovski, to uz je ta nejvyssi liga za dost penez.
a nikdy se nedívej za hezčí, než-li je ta, kterou máš doma :) !
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#624

Příspěvek od biker.fm »

Vsecky su stejne, len ted dizajn je inaky :D
To uz jsme ale docela daleko od astronomie...
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Velké astronomické binokuláry

#625

Příspěvek od Dansemacabre »

Abych to APM zas tak nepřechváli, tak stejně jde na reklamaci, protože je lehce rozkolimované a jak je vodotěsné, nelze se ani kvůli tak jednoduché operaci dostat dovnitř... Prostě ne, nemůžu si jednoduše koupit dalekohled a mít ho na první dobrou, musím nejdřív poslat tři balíky z Německa a jeden zpátky :lol:
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Fík
Příspěvky: 33
Registrován: 19. 02. 2017, 09:28
Bydliště: Planá nad Lužnicí
Věk: 53

Re: Velké astronomické binokuláry

#626

Příspěvek od Fík »

Ahoj vám, tyto dvě obří bina :

https://www.astroshop.eu/instruments/om ... 0d/p,61493
https://www.astroshop.eu/instruments/ap ... r_3_select

- jeden, pokud dobře rozumím apochromát, druhý achromát. Jiné rozdíly nevidím - oba standardní výměnné 1.25 okuláry, tělo dalekohledu podle mne jedno a to samé. Tedy APM semi Apo je vlastně konstrukčně stejný achromát jako Omegon včetně skel FK-61? (jen jiné polepy?)

Prosím zkušené "binaře" o názor, zda obraz v APM APO je opravdu o třídu lepší? Vyplatí se připlatit? Nebo pro "laického" pozorovatele přírody a vesmíru je ten rozdíl v korekci barevné vady a případně jiném neodpovídající nárůstu ceny?
A co nejvyšší třída se skly FCD1 00 (FPL 53)?
děkuji všem
APM 12O SD APO 90°/ CANON 10x30 IS II
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Velké astronomické binokuláry

#627

Příspěvek od vla »

Bude to individuální, pro menší zvětšení je to možná i jedno. Porovnával jsem ve dne chvilku bino s FK 61 a FCD 100 při zvětšení cca 110x a rozdíl byl velký. Fk 61 barvná vada v celém zorném poli, u FCD 100 bez jakékoli vady. Takže mám APM se skly FCD 100 a je to nejlepší bino, do jakého jsem kdy koukal. Dokonce i kolimace se povedla i pro velká zvětšení na výbornou.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Velké astronomické binokuláry

#628

Příspěvek od dvader »

Potvrzuji,
jakmile se použije jen trošku větší zvětšení, tak je rozdíl značný.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Fík
Příspěvky: 33
Registrován: 19. 02. 2017, 09:28
Bydliště: Planá nad Lužnicí
Věk: 53

Re: Velké astronomické binokuláry

#629

Příspěvek od Fík »

Omegon či semi-apo jste nezmínili, předpokládám tedy, že když už kvalitní obří bino, rozhodovat se minimálně o FK-61 či FCD100?
APM 12O SD APO 90°/ CANON 10x30 IS II
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#630

Příspěvek od Psion »

Myslím, že kolegové to celkem objasnili, Omegon má FK61 tedy obdoba FPL-51 a APM má FCD100 tedy obdoba FPL-53. Oba budou ukazovat na noční obloze celkem podobně do zv. 40-50x, pak se to začně měnit ve prospěch FCD100. Pokud chceš pozorovat při větším zvětšení planety nebo Měsíc nebo denní objekty, pak to chce FCD100 pro kvalitní obraz.
Odpovědět