Polární ustavení EQ montáže

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Polární ustavení EQ montáže

#271

Příspěvek od hades »

pedrosanchez píše:Kromě toho tu apku na Synscan
Jestli máš na mysli SynscanInit, tak tato apka nepotřebuje připojení na internet. Stačí jí aktivní GPS, pozici polárky počítá interně, ne přes cloud.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Polární ustavení EQ montáže

#272

Příspěvek od pedrosanchez »

Ano tu, bez netu mi nejede. "GPS fix in progress". Ale v pohodě, objasnili jste mi, že mohu vycházet z ručky. A když nad tím přemýšlím, asi je to pravda, tady byl navíc jen obrázek s kružnicí. Evidentně je tedy v ručce interně propočítaná pozice Polárky na základě souřadnic, data a času...?
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#273

Příspěvek od MilAN »

Samozřejmě, zrovna tak jako ve všech appkách, v PC planetáriích, EQMODu a jinde. Je to ten nejzákladnější sférický výpočet - výpočet hodinového úhlu objektu z daného místa v daný okamžik.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Polární ustavení EQ montáže

#274

Příspěvek od astar »

Nedalo mi to . Když jsem nepoužíval ručku , tak jsem si udělal tabulku kde se nachází Polárka . Prvně papír , pak jako textový soubor v mobilu . Tím pádem jsem nepotřeboval vůbec nic . Záleží vždy na každém jak mu to vyhovuje ,ať mu radí kdo chce co chce :) . Jeden dílek v 12h ciferníku v hledáčku představuje 1/72 to je 20 min časových a cca 3,5' přesnost poziční, úhlovou .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Alamrob
Příspěvky: 176
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: Polární ustavení EQ montáže

#275

Příspěvek od Alamrob »

pedrosanchez píše:
hades píše:
pedrosanchez píše:Kromě toho tu apku na Synscan
Jestli máš na mysli SynscanInit, tak tato apka nepotřebuje připojení na internet. Stačí jí aktivní GPS, pozici polárky počítá interně, ne přes cloud.
Ano tu, bez netu mi nejede. "GPS fix in progress". Ale v pohodě, objasnili jste mi, že mohu vycházet z ručky. A když nad tím přemýšlím, asi je to pravda, tady byl navíc jen obrázek s kružnicí. Evidentně je tedy v ručce interně propočítaná pozice Polárky na základě souřadnic, data a času...?
Jen malá poznámka k GPS fix in progress. Myslím, že jde o nedostatek trpělivosti uživatele. Mému mobilu trvá minutu až dvě, než nejde GPS signál a spojí ho s applikací. Myslím venku pod širou oblohou. V místnosti, kde signál není, ho samozřejmě mobil vůbec nenajde. ;)
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Polární ustavení EQ montáže

#276

Příspěvek od Bill »

pedrosanchez píše:Ty ji ustanovíš na Polárku bez aplikací a bez zapnutí? Jak tedy víš kam ji přesně máš v té kružnici vtěsnat?
No pokud máš ustavenou montáž podle vodováhy, tak pak máš jenom 2 možnosti a to si od posledně zhruba pamatuju... Pokud to potřebuju přesněji, tak počkám na větší tmu a použiju "bod G", ale to samozřejmě funguje s touhle konkrétní osnovou:
viewtopic.php?p=160711#p160711
pedrosanchez píše:Kromě toho já mám třeba osvětlený polární hledáček, takže je fajn, když je montáž zapnutá.
No já ustavuju za světla a potmě fotím. Osvětlení hledáčku použiji jenom několikrát do roka....
M:736 750 113
Uživatelský avatar
cieja
Příspěvky: 222
Registrován: 27. 01. 2004, 23:07
Bydliště: Chlebičov

Re: Polární ustavení EQ montáže

#277

Příspěvek od cieja »

Na polární ustavení používám tuto tabulku: https://www.cloudynights.com/uploads/mo ... 560610.jpg
Refraktor 150/750, Virtuoso SkyWatcher 90/1250, pozorovací domeček 2.2x2.3m
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Polární ustavení EQ montáže

#278

Příspěvek od Bill »

Pokud člověk používá polární hledáček, tak by si měl dát pozor i na použitou osnovu - u té mé byla Polárka uprostřed kroužku v roce 2000... Dneska už je na úplném kraji.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Polární ustavení EQ montáže

#279

Příspěvek od hades »

Bill: to je zajímavá informace, teď mi to zapadá do sebe. Když ustavím a pak pro jistotu udělám kontrolu přes Ekos tak mi to vždy ukáže nutný posun oproti aktuální pozici o přibližně stejnou vzdálenost a vždy stejným směrem. To potvrzuje to, co píšeš. Možná by stálo za to si polární hledáček seřídit
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1740
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Polární ustavení EQ montáže

#280

Příspěvek od nou »

SynscanInit appka ide aj mne bez internetu. A tiez si myslim ze je to len netrpezlivost ono totiz ak je aktivny internet tak si stiahne asistencne data cez internet kedy je najdenie polohy prakticky okamzite. Inak ich musi primat cez GPS signal co moze trvat aj cele minuty. Takze treba skusit pockat. A niekedy mi GPS v telefone zblbne tak ze pomoze len restart telefonu. Na testovanie GPS sa mi oplatil GPS status
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#281

Příspěvek od MilAN »

To máš samozřejmě pravdu. Ale ten rozdíl v H.A. je za těch 20 roků celkem 25 minut, to na 12 hodinové stupnici představuje 12 minut. Pokud máš na destičce dělenou stupnici, tu hodnotu nastavíš. Pokud ne, a nastavuješ podle pomyslného ciferníku, je to pod rozlišovací schopnost. Důležitější ale je, jaký to má na co vliv. Pro ty, kteří bazírují na číslech a je pro ně podstatné, že jim aplikace ukáže, že mají odchylku v nastavení 15" , to je podstatné číslo. Pro praxi, jak pro GoTo, tak pro stáčení pole při focení (pokud nefotím zrovna přímo polární oblast) celkem nepodstatný
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Polární ustavení EQ montáže

#282

Příspěvek od astar »

Pár poznámek .
V nejhorším možném případě ustavení (azimut), hvězda na jihu odklon východ nebo západ, je posun hvězdy maximální a při 4minutové expozici (1°) je posun ve snímku cca 1/60 odklonu, tedy při 5' je to 5" . To je podstata driftové metody ustavení . Takovou odchylku zlikviduje pointace .
Jen nechápu proč se tady dohadujete? Každý si to dělá po svém , jak mu to vyhovuje , i když je to krkolomná cesta.
Taky nechápu to GPS :?: U běžné montáže musím dostat Polárku do zorného pole polárního hledáčku , tak nepotřebuji znát souřadnice místa. Vlastně ano , ale jen u montáží, kde je to vyžadováno elektronikou.

Polárku v hledáčku vidím již cca 40min po západu slunce , pak mám cca cca 1h na další činnosti, ostření a td, než nastane astronomická noc .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#283

Příspěvek od MilAN »

astar píše: Jen nechápu proč se tady dohadujete? Každý si to dělá po svém , jak mu to vyhovuje , i když je to krkolomná cesta.
Taky nechápu to GPS :?:
Souhlasdím s tebou, že si to každý může - a dělá- po svém. Mnozí tu navíc razí názor, že je nutné to nastavit přesně, pokud možno podle sofistikovaného programu a hledají další a ještě lepší. Takže šlo spíš o to, upozornit na to, že to jednak jde daleko jednodušeji - i s využitím současných nástrojů , které jsou po ruce v montáži, PC a pod. -a hlavně, že ta přesnost a piplání se s nějakým "ideálním a nejlepším " ustavením nevede v praxi k něčemu, co by dávalo lepší výsledky než ta absolutně nejjednodušší metoda . Zrovna tak, použití GPS v případě nastavení polárního hledáčku je potom naprostý úlet - vždyť odchylka o 100 km od nastavené polohy nic nezpřesní ( v příspěvku č. xx mám uvedeno 1km, tam mi uletěly ty dvě 0 a nejde to opravit)
Naprosto jiná situace ale pak nastává po ustavení, kdy je potřeba vyhledávat pomocí GoTo nebo souřadnic. Tam už má velký vliv zadání času na alespoň desítku sec a polohy tak do 10 km. I když tohle zase nakonec řeší software tím, že je potřeba dojet a synchronizovat, a tím se eliminují naproato všechny chyby a odchylky v zadání, zrovna tak, jako nepřesnosti montáže a odchylky dalekohledu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Polární ustavení EQ montáže

#284

Příspěvek od hades »

Na mě se dá aplikovat ta potřeba ustavit přesně kvůli objektům poblíž pólu. V poslední době často fotím cirkumpolární objekty.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#285

Příspěvek od MilAN »

A projevuje se ti na snímcích stáčení pole ? Pokud tedy pointer směřuje doprostřed fotografovaného pole ? Pokud ne, tak to řešíš zbytečně, se vším ostatním si poradí pointace .
Cirkumpolární objeky jsou skoro na 1/4 oblohy. Blízko pólu , kde to má vliv, je tak do 10°. Jenže : pokud použiješ sofistikovaný výpočet polohy Polárky, tak další postup je stejně zase jen "podle oka " - takže sis moc nepomohl. Měřítko a rozlišení polárního hledáčku je tak malé, že vypočtené hodnoty nejdou stejně podle ničeho nastavit a jsme na přesnosti, kterou zvládne i ta nejednodušší metoda. A to ti bude dělat vlastní dalekohled a montáž během dlouhé expozice, daleko překračuje nějaké drobné nepřesnosti nastavení na pól.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět