Černání pole v okuláru

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Černání pole v okuláru

#1

Příspěvek od g »

Jedná se o dvě možné záležitosti (třetí z obrázku dole je způsobena velkou výstupní pupilou u dalekohledů s centrálním stíněním). Buď obraz pohybem hlavy pozorovatele na okamžik zčerná nebo v druhém případě zmizí pouze část pole a tato zmizelá část má tvar oválu (fazole) směrem ke kraji pole. V prvém případě jde o špatnou oční polohu danou obvykle větší vzdálenosti výstupní pupily, řekněme >=16mm. Některé okuláry mají nastavitelnou očnici, která problém naprosto eliminuje. Např. k TV Plösslu 32mm (který tím proslule trpí) a Panoptiku 27mm je k dostání očnice, která 100% záležitost vyřeší:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... stand.html
Druhý případ nemá snadné řešení, plyne z konstrukce okuláru a nazývá se sférická aberace výstupní pupily. U takových okulárů nezbude nic jiného, než se naučit udržovat polohu oka v co nejstabilnější pozici, což bývá v praxi obtížné až nemožné. Někdy pomůže udělat clonku nad oční čočkou takového okuláru (plný kruh s vystřiženým menším polem samozřejmě za cenu zúžení). U okulárů Pentax XW, Nagler, Panoptic, Delos, Delite jsem se nesetkal s druhým jevem. Stejně jim netrpí jednoduché okuláry typu Plössl, Ortho, Kellner a ani širší neupravený Erfle. U všech jmenovaných může při dlouhém ohnisku dojít jen k prvnímu jevu, snadno řešitelnému. Druhý případ nastává následkem módního vyžadování neověřených širokoúhlých okulárů, občas pořízených dokonce za cenu špičkového podání obrazu TV Plösslu popř. s TV Barlowem.
Samozřejmě citlivost je značně individuální a co vyhovuje jednomu, nemusí druhému a svou část role hraje i světelnost dalekohledu.
https://www.handprint.com/ASTRO/IMG/shadows.gif
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Re: černání pole v okuláru

#2

Příspěvek od PetrV »

Děkuju za zajímavý příspěvek.

První jev potvrzuji u TV Plössl 32 mm v 5palcové Schmidtce. Z TV Plösslů mi přišel asi nejméně pohodlný na pozorování.

Druhý jev je zřejmě častý např. u okulárů ES. Setkal jsem se s ním u ES62 40 mm (v 8palcové Schmidtce kombinované i s prvním jevem) a také u ES68 24mm. Byť jde jinak o slušné okuláry, tenhle jev mě obtěžoval. Ale jak píšete, je asi individuální, jak se kdo s černáním pole vyrovnává.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: černání pole v okuláru

#3

Příspěvek od MilAN »

Pro mě jsou trochu nepochopitelné konstrukce větších okulárů, kde je oční mušle o průměru 40-60 mm. To možná jde ještě použt ve dne, ale v noci musí člověk hledat jak vzdálenost, tak i polohu oka.Navíc ta konstrukce skoro brání přímému ohledu, protože není kam dát nos. Preferuji okuláry, které mají konstrukci takovou, aby oční mušte byla podobná co do velikosti, jako je u triedrů, kde je přesně definována poloha oka. V tomhle směru např. okuláry Omegon LE /Astro Professional LE .A pokud mají i možnost výškové úpravy, ještě lépe. A u větších okulárů si dělám očnici svoji :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Re: černání pole v okuláru

#4

Příspěvek od PetrV »

Ještě k tomu druhému případu: Píšeš, že plyne z konstrukce okuláru (což nepochybňuju), nehraje v tom ale roli i konstrukce objektivu? Tedy, že sférická aberace výstupní pupily je výsledkem "spolupráce" okuláru s objektivem, a může být u téhož okuláru v různých typech dalekohledu různá?
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: černání pole v okuláru

#5

Příspěvek od g »

to nevím, ale setkal jsem se s tím u refraktoru a se stejný okulárem i v newtonu, tedy spíš jen konstrukce okuláru. Světelnost, ale vliv může mít - ovšem ne primární.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Re: černání pole v okuláru

#6

Příspěvek od PetrV »

Tady jsem našel porovnání základních typů okulárů z hlediska sférické aberace výstupní pupily (Ex).
Obrázek
Ten Nagler je typ 1.
I s legendou viz - https://www.telescope-optics.net/eyepie ... tion_2.htm

Jinak světelnost by zřejmě měla mít určitý (ne hlavní) vliv, poněvadž je na ní závislá velikost výstupní pupily. Pokud jsem správně četl, tak vnímání aberace je závislé na poměru šířky zorničky k velikosti výstupní pupily (tedy může být rozdíl mezi denním a nočním pozorováním).
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: černání pole v okuláru

#7

Příspěvek od g »

Naprosto pravdivě a správně uvádíš velikost pupily a rozdíl mezi denním a nočním pohledem. Nicméně hl. podíl má konstrukce okuláru (cituji z článku: "and not all wide-field or long-focus eyepieces necessarily suffer from it to a significant degree".
Měl jsem okuláry Nagler f=16mm typ 5 a prakticky celou řadu typ 6, pozoroval jsem skrz f=26mm typ 5 a 22mm typ 4 a žádný Nagler efekt nepřinesl a to se světelnými ED i newtony (+parracor). Náznak byl snad jen u typu 4 f=22mm v ED120, ale to odpovídá textu výše uvedeného odborného odkazu, že u Nagleru k tomu existovaly tendence u starších typů. Napodobeniny Nagleru ledvinovým efektem často trpí.
Tento článek uvádí na konci pojednání o ledvinovém/fazolovém efektu, že jde primárně o některé konstrukce s polem nad 60°a za praktické považuje používat okuláry s polem do ca 60° přičemž umístění objektu do zorného pole řešit změnou zvětšení.
V založení tématu jsem neusiloval o nalezení příčiny, ale uvedení výhrady ke koupi neověřených širokoúhlých okulárů a chtěl jsem pochválit málem zapomenuté TV Plössly.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 1994
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: černání pole v okuláru

#8

Příspěvek od Beda »

Zajímavé téma pro všechny, kteří pozorují často vizuálně a používají jeden určitý teleskop a okuláry s malou sférickou aberací. V takovém případě lze do roviny výstupní pupily umístit přesnou clonku ( ideálně nastavitelnou iris), která je o málo menší, než-li je výstupní průměr pupily. Touto jednoduchou úpravou lze odstranit větší část rozptýleného světla, které vzniká na okraji objektivu, nebo zrcadla. Správně do výstup. roviny umístěná clonka s optimálně nastaveným průměrem se projeví zřetelným nárůstem obrazového kontrastu. Kdysi ji měly některé staré okuláry dodávané k určitému teleskopu. Kromě konstrukčního typu byla na nich gravůra s odpovídajícím zvětšením. Clonku bylo možné odšroubovat kvůli čištění oční čočky.
Mě aperturní clonka na okuláru usnadňuje H-alfa pozorování Slunce. ( Irisové clony jsou občas na internetu). Její účinnost je nižší u okulárů s velkou sférickou aberací výstupní pupily (Ex), jejíž rovina potom není přesně definovaná. O změně polohy výst.pupily okulárů se pojednává na př.:
viewtopic.php?f=38&t=4045
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 685
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: černání pole v okuláru

#9

Příspěvek od armichael »

Veľmi zaujímavé čítanie páni!
Predvčerom (myslím) Zbygniew citoval (viewtopic.php?f=38&t=26906#p425106) z môjho mailu kde popisujem presne takú skúsenosť medzi množstvom svetla, teda veľkosťou zreničky a pravdepodobnosťou výskytu kidney bean efektu. Stalo sa mi to s Naglerom 9mm pri pozorovaní Mesiaca. Nepríjemne ma to vtedy prekvapilo, lebo to bola prvá skúsenosť s Naglerom, neskôr som nechápal ako je možné že pri pozorovaní hmlovín žiaden taký problém nebol. Neskôr pri dennom pozorovaní, som "fazule" pozoroval aj pri iných okulároch. Až jedna linka s animáciami mi to objasnila.

Takže potvrdujem, všetko to zapadá :-)
-michael-
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Re: černání pole v okuláru

#10

Příspěvek od PetrV »

Mně tohle téma pomohlo, protože jsem doteď problému s černáním pole nevěnoval pozornost, až teď jsem se v tom musel nějak zorientovat. Jediný širokoúhlý okulár, s kterým jsem donedávna měl uživatelskou zkušenost, byl Pentax XW 7mm, a ten tím netrpěl ani náhodou:)

Potvrzuji také, že TV Plössly, z nichž jsem vyzkoušel 11 až 32 mm verze, dávají krásně klidný a příjemný obraz. Rozhodně v ničem nezklamou.

Proč jsem si teď začal pořizovat širokoúhlejší okuláry, nechávám stranou, ale to černání pole mě při prvním pohledu do ES okulárů zaskočilo.

Teď jsem místo ES pořídil dva nové přírůstky, o nichž jsem četl v tomto směru dobré ohlasy:

Baader Hyperion Aspheric 31 mm (72 stupňů) - sférická aberace výstupní pupily je v něm minimální, téměř jsem ji nezaznamenal. Koukání tímto okulárem v SC8 je velmi příjemné.

Baader Morpheus 17,5 mm (76 stupňů) - četl jsem recenze k Morpheům na cloudynights - údajně by měly být velmi příjemné na pozorování a nějaké černání pole by vůbec neměl být problém. Můj první dojem byl opačný. První pohled tímto okulárem mě zklamal. Střílel po mně fazolemi, navíc modře lemovanými. V kraji pole se barvil do jantarova. To všechno při pohledu proti světlému pozadí. Trochu se to spravilo poté, co jsem pod očnici našrouboval s okulárem dodávané 5mm prodloužení.
Poté, co jsem si na okulár trochu zvyknul, se situace zlepšila. A pohled proti nepřesvětlenému pozadí (do listí, ve večerním šeru), když jsem měl zřejmě širší zorničku, byl už v pohodě. Nakonec jsem se s okulárem skamarádil, ale bylo to drama :) Jsem zvědavý, jak bude ukazovat DSO.
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 432
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Černání pole v okuláru

#11

Příspěvek od LaH »

Tak jsem v noci vyzkoušel"nesmyslně" dlouhé ohnisko nedávno zde na fóru koupeného okuláru Explore Scientific 62 stupňů - 40 mm v Dřevákovi (305/1524).
Je jasné, že se normálně do toho prakticky dívat nedá. Asi to nikdo při návrhu netestoval. :shock: Předběžně jsem to zkoušel za dne na ED100 s výsledkem, že je to k ničemu.

Narazil jsem ale na okulár očnici z SW 28, která zajišťuje docela pevnou pozici oka a je to překvapivě dobře použitelné!
Docela jsem si pohrál s testováním Paracorr II/bez a s Paracorrem nastaveným na cca 30% výsuvu se do toho teď dá koukat rovnou z bez jakéhokoli hledání pozice oka a je to "ostré" téměř do krajů. Uvozovky proto, že třeba Ethos 13 to opravdu není.
Vlastně ani nevím, na co to bude dobré kromě brouzdání oblohou, ale docela jsem si to, hlavně v Labuti, užil. Malá zvětšení jsem roky nepoužíval, takže je to pro mne něco nového.

Pozn.
V příspěvku neřeším velikost zornice!
20200612_235148.jpg
20200612_235148.jpg (479.93 KiB) Zobrazeno 3436 x
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
pavel_s
Příspěvky: 130
Registrován: 16. 12. 2021, 15:40
Bydliště: Ladův kraj
Věk: 40

Re: Černání pole v okuláru

#12

Příspěvek od pavel_s »

Jen bych dodal, ze uvedeny jev se na anglickych forech nazyva blackout nebo kidney-beaning.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1464
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Černání pole v okuláru

#13

Příspěvek od Yarkho »

Pokiaľ by si niekto chcel prečítať o sférickej aberácii výstupnej pupily:

https://www.handprint.com/ASTRO/ae4.html#SAEP
https://www.telescope-optics.net/eyepie ... tion_2.htm
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Odpovědět