Venuše

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Venuše 2020

#421

Příspěvek od Roman (Rick) »

Páni parádne kúsky! Hoci radšej by som tieto snímky videl v sekcii snímky ;).

PS: vy ste aspoň mohli bojovať. U mňa bolo zatiahnuté, miestami mrholenie ... :?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Venuše 2020

#422

Příspěvek od MilAN »

Dnešní ranní Venuše. Na lepší seeing to nevypadá, ale za podívání Venuše určitě stojí
[bbvideo=225,225]https://youtu.be/T2ASMthU9OA[/bbvideo]
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Venuše 2020

#423

Příspěvek od Cztwerec »

Čím je to focené Milane? Seeing je tedy špatný...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Venuše 2020

#424

Příspěvek od MilAN »

Je to přes Meade 10" ACF v ohnisku cca 3000mm , s mimoosou clonou o průměru 80 mm. Při elongaci 7° už na plný průměr jde o optiku. Tohle je u mě spíš standardní seeing - proudění přes kopce a dnes a včera ještě s mraky. Na zvětšení 100x se dá slušně dívat - rozhodně líp než na to video nebo potom na fotky, které jsou při téhle fázi hodně mimo realitu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Venuše 2020

#425

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Telezoom Fujinon 560 mm, F8, ISO 400, z ruky 1/2500 s., autofokus+stabilizace. Řekl bych, že takto to má daleko lepší smysl, než velkým dalekohledem...
DSCF6600 - ua1-60o.jpg
DSCF6600 - ua1-60o.jpg (1.76 MiB) Zobrazeno 1931 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Venuše 2020

#426

Příspěvek od MilAN »

Je to asi úplně jedno. Není důvod, aby při tomhle seeingu nebo přechodu mraků byl jiný výsledek jiným přístrojem.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Venuše 2020

#427

Příspěvek od Roman (Rick) »

Sirius parádny úlovok! Presne také niečo som mal aj ja v pláne, ale murphy úradoval, ako vždy :). Čo presne za Fujinon objektív si to použil?
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Venuše 2020

#428

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Milane,
jsem naprosto přesvědčen, že Tvým refrákem 107 mm to musí být v té bídě lepší. V těch nestabilních podmínkách, kdy chvíli svítí, chvíli zase ne, je katadioptr ta nejhorší volba. Minulé období kolem konjunkce Venuše jsem mé single-shoty ED 103kou fotil tak, že jsem měl refrák zakrytý Geoptik plachtou a vybalil jsem ho až se schovalo Slunko za mrak a pak rychle odexponoval. Po chvíli, co i na refraktor začne pálit slunce, seeing v tubusu se rychle horší. Toto je na překážku i při použití Herschelova hranolu - chvíli mi trvalo, než jsem na to přišel, že z tohoto důvodu se Baader-fólií zpravidla docilují i lepší výsledky, či jinak řečeno se teoreticky lepší rozlišení přes Herschela v podstatě neuplatní. Několikrát jsem si to ověřil, když jsem měl na montáži vedle sebe ED 81 a ED 103 - menší s Baader-folií, větší s Herschelem a clonou kolem tubusu u rosnice, aby nesvítilo na tubus - v ED 81 jsem sledoval seeing a když byl klidný, tak jsem odkrytoval ED 103ku a v Herschelu byl pak chvíli obraz skutečně lepší. Ale za krátkou dobu se to začalo pak uvnitř tubusu "vařit" a bylo vystaráno...

Teď kolem konjunkce Venuše není problém vyrazit s refráčkem typu ED 80 a fotostativem do vhodnějšího terénu, slunce si zakrýt rohem domu, kandelábrem, atd., a bezpečně se pokochat úchvatným srpkem a ještě si to vyfotit. Mobilní sestava Fujifilmu je samozřejmě výhodná, protože se obejdu bez stativu a je to velmi pohotové. Ale zase se nemůžu podívat do okuláru...

Roman :
Chce to samozřejmě předem vědět, kde Venuše u slunce je a kolik to čítá stupňů. A buď odhadem dle násobku průměru slunce nebo jak vojáky, tak astronomy, používanou metodou napřímené paže, kdy jeden prst je cca 1 stupeň, určit přibližně vzdálenost. Ono i při ohnisku cca půl metru je to zorné pole APS-C čipu stále hodně velké. Pro ilustraci přikládám celé zorné pole surového snímku APS-C ze zoomu Fujinon 100-400 + 1,4x konverotr, tzn. celkově F=560 mm. :
DSCF6653 - u40.jpg
DSCF6653 - u40.jpg (1.78 MiB) Zobrazeno 1880 x
Venuše je přibližně uprostřed a snímek je zmenšen na 40%
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Venuše 2020

#429

Příspěvek od Roman (Rick) »

Dík za info. Tak som to aj skúšal odhadom, ale asi som manták, alebo som mal proste smolu. Skúšal som to len s Canonom 300/2.8 na Fuji GFx, ktoré mi dáva zorné pole ako cca 237mm objektív na full frame zrkadlovkách. Problém s veľkosťou zorného poľa teda nebol, skôr s rozmerom Venuše na snímku. Ale nenašiel som ju ani pri prezeraní na monitori. Akurát tak plno peľu vo vzduchu, čo som tam mal :D.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Venuše 2020

#430

Příspěvek od MilAN »

SIRIUS_758 píše:Milane,
jsem naprosto přesvědčen, že Tvým refrákem 107 mm to musí být v té bídě lepší. V těch nestabilních podmínkách, kdy chvíli svítí, chvíli zase ne, je katadioptr ta nejhorší volba.
Mám to odzkoušené od minulého průchodu Venuše dolní konjunkcí a katadioptr v tomhle případě se mi osvědčil více. Mám na něm dlouhou rosnici a na ní ještě mimoosou clonu o průměru 8 cm, takže nemám žádný problém odclonit chod paprská do tubusu zhruba do elongace 5°. Navíc je dalekohled v kopuli a prakticky celý dalekohled je trvale ve stínu a na vstup pouštím světlo jen na cca 15- 20 sekund. Poud budu fotit Venuši tak, abych ji měl v podobném měřítku jako ty, tak určitě nebude vliv druhu dalekohledu na obraze znát. Jen se musí s těmi dalekohledy úplně jinak zacházet. U refraktoru jsem měl rosnici cca 1m, vyčuhovala mi z kopule, měl jsem na ní i mimiosou clonu a byly větší problémy než s katadioptrem.
A hlavně, mám to upravené a přpravené na dívání až do vzdálenosti 1°od okraje Slunce.Tam už nemám v plánu focení, to nechám na Janka :)
Naposledy upravil(a) MilAN dne 30. 05. 2020, 20:46, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Venuše 2020

#431

Příspěvek od SIRIUS_758 »

... tak to je jiná, pokud Ti na Meade to slunce fakt nesvítí... To já na lodžii s mým VMC 260 nedocílím.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Venuše 2020

#432

Příspěvek od Achernar »

Já jsem se zatím blíž než 8° od slunce nedostal (jednou binarem 56/800 a jednou 14cm refraktorem) a ani to nemám v plánu, protože na to nemám náležitou výbavu, především montáž. Azimutální jednoduchou montáží je to dost riskantní. Nehledě k tomu, že je extrémně těžké s takovým vybavením Venuši najít.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Venuše 2020

#433

Příspěvek od Beda »

díky všem za pěkné záběry letošního přiblížení. Doufejme, že v příštích dvou dnech k nám bude Murphy milostivý ;) !
MilAN píše:... Mám to odzkoušené od minulého průchodu Venuše dolní konjunkcí a katadioptr v tomhle případě se mi osvědčil více. Mám na něm dlouhou rosnici a na ní ještě mimoosou clonu o průměru 8 cm, takže nemám žádný problém odclonit chod paprská do tubusu zhruba do elongace 5°.... A hlavně, mám to upravené a přpravené na dívání až do vzdálenosti 1°od okraje Slunce.Tam už nemám v plánu focení, to nechám na Janka :)
No on už Jan Žižka z Trocnova údajně přišel o oko, když tehdy neopatrně sledoval konjunkci Venuše se Sluncem...
Ale vážně. Mám stejnou zkušenost jako MilAN. U mého 6" Apo nepomohla ani "superrosnice", takže zkusím ještě něco podobného vyrobit na 8" Meade SCT.
Zítra, tedy 1. května bude elongace ještě kolem 3,7st., 2.května potom kolem 2,2st. Ale tím to asi skončí, neboť přiblížení 3.května obnáší pouhých 0.7st. Je jasné, že při těchto a podobných pokusech o observaci jde o oči, takže raději nic neriskovat !
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 830
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Venuše 2020

#434

Příspěvek od PetrŠ »

A co schovat Slunce třeba za roh domu? Samozřejmě tak aby za něj zapadalo. :roll:
Pak opravdu nehrozí nějaký pohled omylem. Kdysi jsem to takhle zkoušel s kopulí v Sedlčanech.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Venuše 2020

#435

Příspěvek od MaG »

Samozřejm, tohle bude nejbezpečnější metoda. Přesně tohle se mi povedlo právě teď. Zrovna se už u nás stihlo vyjasnit a Slunce právě zapadalo za okraj paneláku, tak jsem se vyklonil z lodžie a sledoval srpek v 8×42 i 20×80, bohužel s tímhle vybavením nejsem z ruky schopen vidět přesahující růžky, na to by bylo třeba vyjít se stativem a ED80 před barák. Budu líný a počkám, až bude blíž ke Slunci. Snad ještě bude počasí spolupracovat.

Jak koukám na Borisovu fotku tak přesně tak jsem ji viděl v tom velkém triedru.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět