Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Eq6 a Newton 254/1200

#3136

Příspěvek od MilAN »

AREZ píše:J

4) existuje nějaká alternativa k EQ6, která by neměla go-to? Ja osobně goto nepotřebuji a nechci, takže pokud by šlo mít dostatečně pevnou montáž bez těchto serepeticek levneji, byl bych jedině rád.
A víš vůbec , proč Go-To nepotřebuješ a nechceš ?
Jinak EQ6 Syntrek se již řadu let nedodává, a pokud si myslíš, že bys koupí takové montáže ušetřil, tak cena byla takřka stejná ( lze dodnes dohledat u zahraničních prodejců, i když už zboží není skladem. )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
AREZ
Příspěvky: 51
Registrován: 20. 03. 2019, 22:49

Re: Eq6 a Newton 254/1200

#3137

Příspěvek od AREZ »

Nechci mít celou tu činnost příliš usnadněnou, to je celé. Baví mě se "trápit" při hledání objektu a nerad bych o toto přišel. Je mi jasné, že goto je objektivně dobra věc.

Pokud to nemá na cenu vliv, tak pak je to samozřejmě jedno.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Eq6 a Newton 254/1200

#3138

Příspěvek od MilAN »

Ono to je trochu jinak. Při pozorování z balkonu / z města/ asi moc hvězd neuvidíš. Takže orientovat se není podle čeho, v hledáčku toho také moc není, výhled na oblohu z balkonu také nic moc. To není o lenosti. Věřím, že těch pár výrazných objektů najdeš i v těch podmínkách, že se k nim nějakou cestou ( skoro bez orientačních záchytných bodů) dostaneš a budeš z tohomít radost. Ale pak už to je trápení, a neobjevíš objekty, který jsou bez problémů v takovém dalekohledu dohledatelné. A pokud bude tvým koníčkem hleat, tak jen Go-To nepoužiješ - budeš používat jen směrová tlačítka.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
AREZ
Příspěvky: 51
Registrován: 20. 03. 2019, 22:49

Re: Eq6 a Newton 254/1200

#3139

Příspěvek od AREZ »

MilAN píše:Ono to je trochu jinak. Při pozorování z balkonu / z města/ asi moc hvězd neuvidíš. Takže orientovat se není podle čeho, v hledáčku toho také moc není, výhled na oblohu z balkonu také nic moc. To není o lenosti. Věřím, že těch pár výrazných objektů najdeš i v těch podmínkách, že se k nim nějakou cestou ( skoro bez orientačních záchytných bodů) dostaneš a budeš z tohomít radost. Ale pak už to je trápení, a neobjevíš objekty, který jsou bez problémů v takovém dalekohledu dohledatelné. A pokud bude tvým koníčkem hleat, tak jen Go-To nepoužiješ - budeš používat jen směrová tlačítka.
Ok, to zní rozumne. Nenapadlo mě se na to dívat z tohoto hlediska. Dík.
AREZ
Příspěvky: 51
Registrován: 20. 03. 2019, 22:49

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3140

Příspěvek od AREZ »

Nechci být neodbytny, ale může prosim někdo zareagovat na moji otázku

3) Je možno takový newton snadno přehazovat z EQ6 na dobsonovu montáž (za účelem vizuálního pozorován třeba Měsíce), nebo si to představuji moc jednoduše?

Je to pro mě ooravdu důležitá informace. Díky.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3141

Příspěvek od MilAN »

Nejde na to určitě použít klasická Dobsonova montáž. Je potřeba vyrobit jinak řešenou Dobsonovu montáž a i tak to bude pro jednoduché prohození dost složité. Vůbec bych to neviděl jako nějak výhodné a jednoduché univerzální řešní. Je to vždy dost kompromis. Radši se rozhodnout buď pro jedno, nebo druhé řešení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
šepi
Příspěvky: 116
Registrován: 05. 01. 2010, 17:10
Bydliště: Želeč u Tábora
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3142

Příspěvek od šepi »

Já 10'' na eq6 občas mívám a přehození na klasickou dobson bednu od sw je v okamžiku...
SW 254/1200, SW ED-80, SW 80/400, SW NEQ-6, SW AZ-4, QHY-5L II, filtry Baader 1,25" L R G B IR, Canon 40Dmod., 500D a 300Dmod.
jakub.sepela(a)gmail.com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3143

Příspěvek od MilAN »

Pokud máš Dobson, tak pak je ceta jednodušší . Dokoupíš kruhy a lištu a jde to. Právě ta obrácená kombinace je problém.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
AREZ
Příspěvky: 51
Registrován: 20. 03. 2019, 22:49

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3144

Příspěvek od AREZ »

Ano, mám Dobson. Někde jsem právě četl, že někdy nejdou listy nasadit, pokud na teleskopu nechám ten mechanismus na dobsona co tam je (nevím jak se to jmenuje). Proto jsem se chtěl ujistit.
Melancholický_Troll
Příspěvky: 3
Registrován: 04. 06. 2020, 10:56

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3145

Příspěvek od Melancholický_Troll »

Zdravím,
mám jeden takový ryze začátečnický dotaz. Ale nejdřív úvod do problematiky.

Úvod - kvůli wildlife focení jsem si pořídil objektiv Sigma 150-600/5,0-6,3 Contemporary (průměr vstupní pupily 95mm), montuju to na Nikon D610 nebo D7000 podle potřeby. Stativ mám nějaký Manfrotto nižší střední třídy s 3-osou hlavou. Říkal jsem si, že by bylo škoda takový objektiv nevyužít na astrofoto. Na tom fulfrejmu odpovídá zorné pole objektivu na nejdelší ohnisko 600 cca 3,4° x 2,3° při rozlišení 6000 pix x 4000 pix, na cropu to vychází na ~840 2,2°x 1,5° při 4928 pix x 3264 pix. Na nejkratší ohnisko pak 13,7°x9,1° resp. 8,9°x6°. To znamená, že by s tím šly fotit jak souhvězdí, tak i nějaká ta drobotina. Rozhodl jsem se taky (hlavně kvůli primárnímu použití sestavy) pořídit i 1,4násobný telekonvertor Sigma, ten ale budu používat jenom na D610, aby mi to ještě fázově ostřilo.

Pokus - Před pár dny jsem zkoušel přímo z balkonu několik kilometrů od centra Prahy fotit Měsíc, abych si udělal představu, co současná sestava v takovýchto podmínkách zvládne. Závěr je jasný - potřebuju:
(a) pevnější stativ
(b) menší světelné znečištění
(c) průzračnější oblohu
(d) snížit nastavenou citlivost na foťáku

Úvaha - bod (b) se dá zařídit snadno - primární pozorovací místo bude na severním okraji Kokořínska, kam jezdíme na víkendy. Tolik hvězd, co jsem viděl tam poo dvou minutách a pouhým okem, jsem snad v životě neviděl. Bod (c) totéž. Bod (a) má v zásadě dvě řešení - buď připevním celou sestavu, upnutou ve fotografické hlavě na nějaký pevný předmět - třeba kůl zaražený do země a budu fotit bez posuvu. Fotky potom zpracuju a složím na počítači. Nebo pořídím EQ montáž, která těch 2,8 Kg foťák+objektiv bez problémů unese. Pokud bych chtěl fotit vážněji nebo něco konkrétního, tak budu potřeboval montáž s posuvem. A ta montáž je potřeba nějak zaměřit. Takže budu muset k tomu teleobjektivu přikoupit i hledáček atd? A když už budu kupovat EQ montáž, tak by stálo za to mít tam i GoTo funkci, rozhodně pro začátečníka s minimem astro-foto zkušeností.

Postup - pořídit EQ montáž s posuvem na 3kg, naučit se zaměřit na Polárku, nafotit víc kratších expozic\míň dělších expozic (podle přepalů), v DxO Optics srovnat aberace objektivu (vinětaci, barevnou vadu, komu, normalizace ostrosti v ploše), vyexportuju to jako 16bitový tiff, odečtu už jenom darkfrejmy a další zpracování udělám v jiných fitovacích programech.

Otázka - Má takový postup smysl, popř. fotí tu někdo podobným způsobem?

Poznámka pod čarou: Ten Nikon D7000 má po pádu lehce rozjeté fázové ostření, takže by ani jemu ani mně nevadilo, kdybych mu vykuchal IR filtr...
Na objekty o větší ploše bych mohl použít ještě makro-objektiv Tamron 2,8/90 VC USD, který má naprosto zanedbatelné optické vady a ostrost prakticky konstantní přes celou plochu čipu.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3146

Příspěvek od Roman (Rick) »

Nevidím dôvod prečo by sa s tou zostavou fotiť nedalo. Ono je to vlastne ideálna cesta, ako si skúsiť astro bez nejakých väčších investícií a časom sa rozhodnúť, či do toho človek chce ísť naplno a investuje ďalšie (nemalé) prachy na dedikovanú astrofoto výbavu ...

edit: ak sa mrkneš na astrofotky, zistíš, že mnohí fotia aj bežnými objektívmi, hlavne, ak sa jedná o kratšie ohniská.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3147

Příspěvek od Yarkho »

Možný problém u 600mm ohniska by som videl v ostrosti a zaostrovaní.

Mám AF-S Nikkor 200-500mm a fotky Mesiaca cez neho sú oproti astronomickému ďalekohľadu s ohniskom 560mm proste menej ostré. Pravdepodobne je to spôsobené optickou stavbou - 19 šošoviek vs 2 (s rovnačom 6), navyše vo fototechnike sa pod pojmom "ED" označuje i sklo horšie ako FPL-51. Pri ostrení cez LiveView bola napr. poznať prítomnosť zbytkovej chromatickej aberácie na okrajoch kráterov.

Na Mesiac osobne preferujem refraktor 80/560mm. U hmlovín a wildlife je to asi jedno.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Melancholický_Troll
Příspěvky: 3
Registrován: 04. 06. 2020, 10:56

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3148

Příspěvek od Melancholický_Troll »

No ono se není co divit, že obraz z čočkového AF zoomu nižší cenové kategorie je horší, než obraz z jednoohniskového byť čočkového dalekohledu, kde se ostří ručně.
Ten objektiv musí umět ostřit od 200mm do 500mm ohniska a od 2 metrů do nekonečna. Relativně rychle a tomu odpovídající přesností. Tomu odpovídá i optická stavba, bohužel. Mohli by podobný objektiv navrhnout ostřejší a přesnější, ale nikdo by to nekoupil ani nenosil a stačilo by s ním trochu klepnout v batohu a musel by se seřizovat.
Otázka je, jestli vůbec foťák při live view má výkon/čas/energii na to, aby aplikoval nějaké korekce optických vad. Je lepší, když tam ty optické vady nejsou, to uznávám.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3149

Příspěvek od Yarkho »

Sigma 150-600mm Contemporary je ale rovnaká cenová kategória.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Melancholický_Troll
Příspěvky: 3
Registrován: 04. 06. 2020, 10:56

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3150

Příspěvek od Melancholický_Troll »

A oba jsou to levné zoomy.
Odpovědět