Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17681
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3091

Příspěvek od MMys »

To už vypadá dobře, až na ten plechový držák sekundáru upínaný do vyvrtaných otvorů v tubusu. To při f/4 a pixelech kamery někde pod 4-5um nemá moc šanci udržet kolimaci. Dále mi není jasné, jak u těch vyvrtaných 4 otvorů je zajištěna pravidelnost roztečí. Pokud ne dokonale, tak to vždy povede k rozdvojeným difrakčním paprskům.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3092

Příspěvek od iooo »

Pánové ještě bych se znova vrátil k dotazu ohledně velikosti pixelu kamery tak, aby bylo rozlišení zhruba 1". Toto pravidlo platí jak u černobílé tak u barevné kamery? Když jsem si dnes prošel např. všechny kamery od ZWO, nenašel jsem ani jednu chlazenou kameru, která by měla velikost pixelu alespoň 5µm tj. aby s newtonem 200/1000 dala rozlišení 1".

Díky
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1776
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3093

Příspěvek od nou »

Treba to brat skor ako odporucanie kedze malokedy dovoli seeing dosiahnut lepsie rozlisenie ako 1". Mensimi pixelmy clovek neziska viac detailov. Toto teda plati pri dlhych expoziciach. Pri lucky imaging sa da ist az na difrakcny limit dalekohladu. Myslim si ale ze do buducna sa uz nedockame dostupnych snimacov s vacsimi pixelmy a skoncime pri automatickom bin2.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17681
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3094

Příspěvek od MMys »

No to je právě bolest většiny současných CMOS kamer. Jsou postavené na základě senzorů které jsou primárně do foťáků, a podlehly megapixelovému šílenství.

Řešením je buď krátké ohnisko a/nebo reduktor, dále bining (za cenu zmenšení velikosti snímku), a nebo si koupit klasickou poctivou CCD kameru, ne tyhle nové CMOS kamerky. Já to tak také mám. Jeden dalekohled s ohniskem 1200mm, a k němu kameru s 6um pixely a korektor/reduktor 0.95x a pak druhou kameru s 3.8um pixely a korektor který ohnisko ještě asi 1.1x prodlužuje. Takže mám dvě konfigurace s různým rozlišením, což není od věci.

Jinak jsou samozřejmě už ve výrobě i tzv. Scientific CMOS senzory, kde jsou pixely různé, a tedy i podstatně větší. Ale bohužel cena bude minimálně v relaci klasických vědeckých CCD kamer.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
mateo06
Příspěvky: 39
Registrován: 19. 05. 2020, 20:40

Astrofotografie

#3095

Příspěvek od mateo06 »

Ahoj chtěl bych se zeptat přes co se dají skrz dalekohled pořizovat kvalitní fotografie za co nejnižší cenu?
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7215
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Astrofotografie

#3096

Příspěvek od Artaban »

Když jde o kvalitu, tak radši ani nechtěj vědět, kolik to stojí :) Když si přečteš tenhle članek od Martina Myslivce ( tady MMys) tak budeš mít malou představu. Další věc jsou zkušeností, kterých na kvalitní foto http://hvbo.cz/data/uploads/dokumenty/J ... _levne.pdf potřebuješ opravdu velkou hromadu. Ty ceny už tak trochu neplatí. Vše se zdražilo, ale něco se dá výhodně koupit v bazaru a pak bude cena podobná, jako v tom článku. Vše se ale dá, když se chce.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3452
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Astrofotografie

#3097

Příspěvek od hades »

mateo06 píše:Ahoj chtěl bych se zeptat přes co se dají skrz dalekohled pořizovat kvalitní fotografie za co nejnižší cenu?
1) potřebuješ peníze, soustu peněz, řádově desítky tisíc korun
2) potřebuješ zkušenosti, řádově roky zkušeností
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24381
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie

#3098

Příspěvek od MilAN »

Tak já mám přesně opačný názor. Kdysi jsme začínali beze všecho a tím získali zkušenosti. Začít tím, že utratím nejdříve desítky tisíc korun, pak zjistím, že za věci, které buď nepotřebuji nebo nejsou zrovna nejvhodnější, není zrovna ideální cesta.
Začal bych tím, co máš. Na focení se hodí jakákoliv digitální zrcadlovka, nejlépe nejrozšířenější v oblasti astrofota zn. Canon, ke které seženeš i eventuální příslušenství - vše klidně jako bazarové. Na první pokusy opravdu jakákoliv zrcadlovka. Začít Měsícem, pak nějakými hvězdami- třeba i základním objektivem na foťáku ....těch cest je více. Prostě začít.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7215
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Astrofotografie

#3099

Příspěvek od Artaban »

A jinak, astrofocení, je hodně široký pojem. Když to má být kvalitně, tak se dá říct, že na různé objekty potebuješ různou techniku. Planety potřebují něco jiného, než širokoůhlá fotografie a detailní snímky galaxii a planetárních mlhovin atd. taky jinou techniku atd. Proto si ujasni, co bys rád fotil. Pak si něco sám nastuduj a teprve pak se ptej na konkrétní věc. Jinak to je na psaní románů, jak je tahle problematika obsáhlá.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3452
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Astrofotografie

#3100

Příspěvek od hades »

MilAn: děkuji, přesně takovou reakci jsem od tebe čekal :) Bod 1) samozřejmě jde ruku v ruce s bodem 2).
Ty peníze neutratíš hned na začátku, ale pokud tě to chytne a budeš se tomu dál věnovat jako koníčku, tak je utratíš. A to v řádu těch let, které zmiňuji v bodu 2)
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1852
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Re: Astrofotografie

#3101

Příspěvek od aquarius »

Doba dozrála.
S dobsonem bez pohonů se dá dělat stejně kvalitní planetární fotografie, jako s SCT14".
Pro základy DSO postačí jen stativ, objektiv a nechlazená citlivá kamera.
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24381
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie

#3102

Příspěvek od MilAN »

hades píše:MilAn: děkuji, přesně takovou reakci jsem od tebe čekal :)
Takovou odpověď bys měl čekat od každého, pokud na položenou otázku odpovíš takhle.
Možná popisuješ svůj přístup k automatizaci astrofocení- pak ale by bylo potřeba se podívat, jak ty fotky z toho také automaticky za ty peníze padají
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3452
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Astrofotografie

#3103

Příspěvek od hades »

MilAn: Když bych chtěl jít tou opravdu nejlevnější cestou, tak do toho, pro pořizování kvalitních fotografií, stejně dám víc jak 10 tisíc, a to i v případě pořízení dobsona (který byl mateo06 doporučen v jiném vlákně). Ostatně jak píše aquarius. Můj přístup je jiný než tvůj, více technický, to bezesporu - a důvod je jediný: dělám to tak, jak mě to baví. A že mi z toho lezou škaredé fotky? No to už je věc druhá :lol: Zpracování mě zas nebaví
mateo06: Studuj, to je to nejlepší co teď můžeš udělat. A zkoušej s tím, co si můžeš dovolit.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24381
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie

#3104

Příspěvek od MilAN »

hades píše:Můj přístup je jiný než tvůj, více technický, to bezesporu -
No, jako technikovi bys mě o tom mohl povídat :) já bych řekl že ani ne tak technický, jako technicistní- a závislý na všemožném softwaru.
Já jako technik si vymezím vůli šneku 2 šroubky, někdo zase najde software který bude vůli eliminovat. Vypadá to z jeho hlediska "vědečtěji". Technik by se měl ale pokusit odstranit příčinu, ne si s tím "nějak" oklikou poradit
Pokud chceš ukázkový přiklad 2 dny starý. Na dotaz, kolik je ohnisko pointačního dalekohledu pro nastavení do PHD2 kvůli přesné pointaci , jsi radil, jak k tomu použít kamery + platesolving. Bez ohledu na to, že s přesností na nějakých 5 mm to změřím pravítkem , je ale důležitější to, že tenhle údaj je k pointaci naprosto nepotřebný a nemá absolutně žádný vliv na přesnost pointace.Pointace ho vůbec nepotřebuje. Což jako technik, který ví jak to funguje, vím.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
mateo06
Příspěvky: 39
Registrován: 19. 05. 2020, 20:40

Re: Astrofotografie

#3105

Příspěvek od mateo06 »

Díky vám za rady jen jsem si pročítal fórum a dočetl jsem se že dříve zmíněný dobson je vhodný na fotky vyloženě jen měsíce kvůli jeho světelnosti f/8. Je to pravda? Nečekám nějaké extra super fotografie ale pro začátek bych chtěl aspoň něco. A když bych si zaměřil nějakou spirální galaxii byly by zde vidět náznaky spirální struktury?
Odpovědět