Deep-sky atlas na 8mag.net

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 77
Registrován: 04. 06. 2006, 20:36

Deep-sky atlas na 8mag.net

#16

Příspěvek od Majkl »

Něco trošku podobnýho tvořím intenzivně už tři roky. Jsem na to sám,proto to tak dlouho trvá. Nicméně v prvních měsících příštího roku by mělo být hotovo,už provádím jen finální úpravy. Základem jsou moje vlastní pozorování. Tento průvodce bude primárně určen pro pozorovatele vybavené malými a středně velkými amatérskými dalekohledy.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Deep-sky atlas na 8mag.net

#17

Příspěvek od ladis »

ladin píše:Z toho Ladisova seznamu jsem mimo jine zkousel dnes v noci na Smedave NGC7139, v 25cm Dobsnu fez UHC filteru to byla poradna ducharina.
Navážu na prastarý ladinův report (to to letí...) a jen podotknu (dnes ladin má 40ku a obrovské pozorovatelské zkušenosti), že v mých 12" se jedná o svítící vypalovačku (doslova), ale chce to UHC a okulár kolem 17mm (VP cca 3.5mm). Pak nastane malý zázrak, jako při dnešním pozorování u Bousova (průměrná vesnická obloha, žádné hory) a planetárka NGC 7139 (86"x70" a 13.9mag) se ukáže v podobě šedivého kolečka, znatelně jasnějšího, než taková M1-64 v Lyře.

Jedná se o výrazný a docela velký objekt (ač stále patřící do malých Pn) a mohu jej jen doporučit!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Deep-sky atlas na 8mag.net

#18

Příspěvek od ladis »

ladis píše:Po prijezdu na louku, daleko od mesta, jsem zjistil, ze jsem doma zapomel zalaminovany atlas Triatlas B (do 11mag) i diktafon!


Za zminku stoji i velmi mala PN NGC 7354, kterou jsem nasel sice vcelku bez problemu, ovsem v mem dobsonu 200mm se mi jevila az prilis slaba. Kazdopadne jasne rozeznatelna od bodovych hvezd i pri nizsim zvetseni.
Po cca 12 letech jsem se nezměnil a po příjezdu na (jinou) louku jsem zapoměl doma tentokrát celou tašku s vybavením. Naštěstí teď pozoruju jen cca 5 minut od domu za městem, takže nebyl problém si udělat kolečko zpět domů a na louku.

Tentokrát s dobsonem 12" a lepším okulárem 9mm ES 100° i když sítnicí starší o 12 let, se jednalo o doslova vypalující objekt, jen je třeba si jej patřičně zvětšit, NGC 7354 je totiž spíše prťavější (28"x20") i když dost jasná - má 12.2mag. Určitě si tento skvost v Kefeovi nenechte ujít a další noc se o něj pokuste, ono podobných pobjektů je v Kefeovi docela dost. V podstatě se dají planetárky v něm pozorovat celou krátkou astronomickou noc.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět