Výběr triedru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Perez
Příspěvky: 56
Registrován: 18. 06. 2004, 21:21
Bydliště: Brodek u Prostějova
Věk: 46

Re: Výběr triedru

#421

Příspěvek od Perez »

Ale však já vím že jsou tady zkušení borci, proto se zde ptám. Jen jsem normálně položil dotaz na triedr 15-16x50, do 5 tisíc. Honza mi dal tip na Pentekaren, psal jsem, že se po něm podívám, ( takže jsem dal na jeho radu ), ale nevím, zda ho někde po bazarech seženu. A Sírius mi prozatím neporadil, tak nemohu na jeho radu dát. Nevím v čem vidíš problém. Dobře, na tvojí radu změním poptávku.
Poprosím o tipy na triedr 12-15x50, s cenou do 7 tisíc. Díky
Perez
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7203
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr triedru

#422

Příspěvek od Artaban »

Jáá? Já s tim nemám problém, ale promiň, že jsem nedal jinou radu. Kolega SIRIUS_758 udělal mnoho testů, nebo tady na AF debatuje o triedrech, tak třeba bys něco našel.
http://bazar.hunting-shop.cz/sekce/74-b ... =26&list=1
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Perez
Příspěvky: 56
Registrován: 18. 06. 2004, 21:21
Bydliště: Brodek u Prostějova
Věk: 46

Re: Výběr triedru

#423

Příspěvek od Perez »

Ach jo..proč jinou radu?? Nepsal jsem že mi tvá rada nevyhovuje. Na tvojí radu jsem změnil rozsah zvětšení a cenu. V tomto jsem začátečník. Uvedl jsem nějaké parametry, kterých bych se chtěl držet, ale dle vašich rad si nechám poradit a případně zkoriguji své požadavky. PROTO SE ZDE PTÁM.

PS: Sírius se ještě neozval, tak nemohu zatím dát na jeho radu jak jsi mi psal.
Perez
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr triedru

#424

Příspěvek od MilAN »

Možná že je problém, že ses pta na 15 - 16x a po dalším příspěvku přemýšlíš o těch 10x. To se pak špatně radí, když se postupně rozšíří tvůj výběr. To se dostáváme už do úplně jiné kategorie triedrů a dalších X tipů do úplně jiného výběru. Z nějakého parametru je nutno vycházet - který to tedy má být ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Perez
Příspěvky: 56
Registrován: 18. 06. 2004, 21:21
Bydliště: Brodek u Prostějova
Věk: 46

Re: Výběr triedru

#425

Příspěvek od Perez »

Ok, pardon za mystifikaci, ale jak jsem psal, jsem v tomto neznalec. Byl mi doporučen Jenopten 10x50, jako nejlepší poměr cena/výkon. Proto jsem se o něm, mimo jiné triedry s tímto zvětšením, zmínil. Rád bych triedr se zvětšením 15-16x50 do 7 tisíc. V odkazu, co mi poslal Artaban, jsem v bazaru dohledal dva Pentekareny 15x50. Ale jsou bazarové, tak nevím. Díky
Perez
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Re: Výběr triedru

#426

Příspěvek od kavka »

Triedr Jenoptem 10 x 50 mám a jsem s ním spokojen. Velké zorné pole, kvalitní kresba a mechanicky také dobrý. Výhoda zvětšení 10x je, že je ještě na hraně toho, co se dá udržet z ruky. Stativ vždy po ruce není a i opřené ruce (je-li o co opřít) si poradí s 10x lépe než s 15x. Bylo mu zde věnováno také několik příspěvků. Triedrů mám vícero, ale Jenoptem 10 x 50 mi přijde nejuniverzálnější.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr triedru

#427

Příspěvek od MilAN »

Perez píše: Ale jsou bazarové, tak nevím. Díky
Pentekaren i Jenoptem budou vždy už jen bazarové.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 483
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Re: Výběr triedru

#428

Příspěvek od Honza OV »

Je to přesně jak píše Milan(jako vždy).Dám poptávku na konkrétní rozměr,a pak napíšu,že mi někdo poradil 10x50.
To člověka unaví a těžko se pak něco radí..Musím vědět co chci jinak je každá rada zbytečná.
Takže k věci.
Dobrých dalekohledů v cenové kategorii 5-7000kč se zvětšením 12-15x bude velmi málo.Proto jsme ti radili spíše ty staré kousky jako je zeiss pentekarem,nebo Meopta 12x60.Tam byla obstojná optika , mechanika a i komfort koukání.
A kdyby se nedaly sehnat,tak je nenabízím.Chce to trochu trpělivosti a koukat po bazarech....
Ale jak poradil 4brunco velmi povedený a dalo by se říci univerzální je zeiss jenoptem 10x50 W
Dá se sehnat v top stavu okolo 5000kč a poslouží velmi dlouho a velmi dobře bez ztráty hodnoty.

Dají se ale sehnat i obstojné nové dalekohledy,jako je Helios,Kowa,Barr-stroud.Ty taky dobře poslouží.Takže je na tobě k čemu se přikláníš..
Když jsem já začínal a měl jsem touhu po velkém zvětšení,tak jsem byl po dlouhou dobu spokojený s Celestronem skymaster 15x70 za 2500kč

Co ti ale poradí většina z nás ??

Zajet třeba do Supra Praha a z docela velkého výběru si vybrat osobně..Nemusí ti každý dalekohled sednout.Snad krom těch bazarových kousků.Ty snad sedí každému.U nových bývá někdy problém s očnicema.My,co máme oči moc u sebe víme o čem mluvíme.
Takže,pokud chceš nový,radím si zajet do SUpra Praha a kouknout na něco takového....

http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... 50026.html
http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... -3406.html
http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... 18409.html (poptal bych slevu aby byla blízko tvému limitu)
http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... 50027.html

Myslím,že jako začátečník budeš se všemi spokojený a vyzkoušíš jich tam daleko více než jsem ti dal v odkazech.

Jako zálohu si nechej ty bazarovky.... (tak bych postupoval já)



Snad jsem trochu pomohl Honza
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
Uživatelský avatar
Perez
Příspěvky: 56
Registrován: 18. 06. 2004, 21:21
Bydliště: Brodek u Prostějova
Věk: 46

Re: Výběr triedru

#429

Příspěvek od Perez »

Díky za uvedené odkazy. Zejména mne zaujaly BARR & STROUD 12x56 ED SAVANNAH a KOWA SV 12x50 II. Takže v mém výběru jsou tyto dva + Pentekaren. Do Supry bych si udělal výlet, vím že je lepší si je reálně vyzkoušet.
Díky za ochotu a ať se vám daří.
Perez
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11588
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr triedru

#430

Příspěvek od Psion »

Já jen dodám, že doporučuji se nedívat v Supře do těch drahých triedrů, pak už člověk nechce nic levného :D
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4147
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr triedru

#431

Příspěvek od biker.fm »

Psion píše:Já jen dodám, že doporučuji se nedívat v Supře do těch drahých triedrů, pak už člověk nechce nic levného :D
Jo, je to tak, nesmi se podivat nicim lepsim... To je nasledne past na penezenku :-D
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr triedru

#432

Příspěvek od MilAN »

Hlavně tu ale nezanělo, že dalekohledem 16 x 50 uvidí na té obloze totéž, co 10 x 50. Jen to při tom zvětšení zabere menší oblast a hůře se to udrží v ruce, čímž si i sníže to rozlišení, které by mu teoreticky vyneslo to větší zvětšení. :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Perez
Příspěvky: 56
Registrován: 18. 06. 2004, 21:21
Bydliště: Brodek u Prostějova
Věk: 46

Re: Výběr triedru

#433

Příspěvek od Perez »

Tak zajímal by mne pohled přes binokulár v hodnotě několika desítek tisíc. Třeba přes Swarovského. Včera mi kamarád pujčil na podívání Nikon Action 10x50 CF. Dle mého subjektivního názoru velmi pěkné pokoukání. Si nedokáži představit toho Swarovského.
MiLAN: To cos napsal, jsem tady na AF viděl napsáno několikrát. Vím o tom. Pozorovat budu z jednoho stanoviště na nějakém stativu. Občas někde v terénu bez stativu, především na denní pokuk. A taky předpokládám že u jednoho triedru nezůstanu ;)
Perez
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11588
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr triedru

#434

Příspěvek od Psion »

Varuji tě, nekoukej do Swarovskeho apod., už se ti levný dalekohled nebude líbit :lol:

Pokud něco jako 15x50, pak jedině se stabilizací, já používám Canon, který má integrovaný rovnač pole, tedy ostrý obraz do krajů, ovšem už se bavíme o úplně jiné cenové relaci. Na internetových bazarech a eBay se dají nalézt pěkné kousky od Zeiss ve stavu nových a ukazují pěkně, sám mám doma 10 kusů takových dalekohledů i od jiných výrobců. Moje oblíbená stránka na porovnání těchto historických dalekohledů. http://www.holgermerlitz.de/binoculars_english.html
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Re: Výběr triedru

#435

Příspěvek od kavka »

Já jsem u jednoho triedru také nezůstal. A triedr 16x50 jsem také kdysi měl a jsem rád, že jsem jej prodal. Na takové zvětšení musí být stativ nebo stabilizace. Ale pokud bych uvažoval o pozorování ze stativu, tak bych volil větší parametry, než 16x50. Na denní pokuk bez stativu někde v terénu je 10x50 rozhodně vhodnější. Jednak větší světelnost při pozorování za šera a hlavně podstatně větší zorné pole, což se uplatní hlavně při vyhledání pohybujících se objektů.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Odpovědět