Re: Satelitní telekomunikační systémy SpX - Starlink

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#646

Příspěvek od MilAN »

No a není to nakonec hezké ? Za hodinu je krásný abstraktní obraz :) Stop je 12, v tom zmenšení se slabší dost ztrácejí.
(nevyhodil jsem ten jeden ujetý snímek, -zrovna obsahoval stopu satelitu)
satelity MAX.25%jpg.jpg
satelity MAX.25%jpg.jpg (350.19 KiB) Zobrazeno 1926 x
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2047
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#647

Příspěvek od Beda »

tak to je opravdu děsný záběr ! Pokud dojde k vypuštění dalších 20-30 tisíc satelitů, tak můžeme pověsit náš koníček na hřebík :( .
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#648

Příspěvek od MaG »

Taky mám jeden do sbírky. Zorné pole 2×3st, ale neměl jsem na výběr, když svítalo a kometu jsem potřeboval co nejvýše..

Obrázek

Jasnost stop je poměrně velká s ohledem na to, že se dívám skoro směrem ke Slunci do výšky jen 20st.
V mém případě to z velké části vyřešil sigma clip, ale věčně to asi nepůjde.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2047
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#649

Příspěvek od Beda »

hm, také "krása" :( . Pokud se podaří ty desetitisíce družic (s masivní finanční podporou US Army) vypustit, bude to konec širokoúhlé amatérské astrofotografie. A slibům Muska, že vybuduje orbitální pozorovací teleskopy pro výzkum extrasolárních planet, se mohu jedině zasmát. Jeden megalomanský nápad za druhým :shock: Zatím si neumíme poradit ani s virovou pandemií. Pochybuji, že se najde software, který ty stopy bude schopný v přijatelném čase eliminovat, jestli vůbec. A zbytek dorazí narůstající LP. Zůstane nám Měsíc, sluníčko, planety a občas extragalaktické novy. A třeba krajinářská fotografie. Asi taky opráším mikroskop, ach jo !
Autorem snímku je Phillip Reeve:
https://phillipreeve.net/blog/manual-lenses-sony-a7/
Přílohy
krajina bez družic.....png
krajina bez družic.....png (1.55 MiB) Zobrazeno 1861 x
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#650

Příspěvek od MaG »

Mě by vlastně ani nevadilo, kdyby to šlo nějak softwarově řešit, ale pochybuji, že mi Musk zaplatí elektřinu a čas s tím strávený, protože úplně automaticky to z toho počítače taky nepadá.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2336
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#651

Příspěvek od nosuh »

Pro nemecky rozumějící kolegy, google to taky celkem zvlada. Jsou tam celkem zajimave pasaze o pravni relevanci projektu typu Starlink v ramci globálního kontextu..
https://www.spektrum.de/news/sonne-mond ... NxGe7gxUeg
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 842
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#652

Příspěvek od midars »

Přidám taky jeden :Obrázek
Složeno ze čtyř po sobě jdoucích snímků á300s z 21.4-2020 po 22:00.
Moje astro, Astrofotky , Hlucin počasí, radiace a mag.pole
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#653

Příspěvek od MaG »

Prostě to fotíme schválně tam, kde létají. A jak na potvoru se sice s tím SpaceX zabývá, ale to nám může být jedno, protože stejně přijdou jiné firmy, kter tak laskavé nebudou. To je zatím výsledek informací ze sousedního fóra, kde fotí oblohu jen pár lidí. I kdyby se někdo sebevíc snažil, nejvíc mě vadí demagogické řeči podložené nepravdivými argumenty nebo že můžeme být rádi, že to SpaceX řeší. A že ostatní se na nás astronomy vykašlou. Otázka je zda budou ostatní a zda budou moci ignorovat, že to někomu vadí.

Jsem zvědav, jak pomohou opatření, která SpaceX zavádí. U poslední vypuštěné várky byl problém, že další přelety vycházely na ještě moc světlou oblohu a nic jsem neviděl. Ale v době, kdy jsem neviděl okem ani Betelgeuse a našel ji až na videu. Podle toho, jak snadno šly vyfotit jiné Starlinky soudím, že změnu orientace družice u všech ještě nezavedli, nebo to nepomáhá, aby nešly snadno vyfotit. Pokud jde o další opatření, chystají clony, aby nemohlo docházet k odrazům od antén na spodku družice. Zaím u jedné, pak u všech. Nezbývá než počkat, co z toho bude. Pokud nám ale budou i nadále padat podobné snímky, moc fajn to nebude.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2285
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#654

Příspěvek od juh »

Nejaký čas sú už známe výsledky úprav, ktoré boli aplikované na satelit s názvom Darksat. Čo sa o tej úprave zhruba vie je, že na základňovej strane satelitu, kde sú umiestnené antény, boli natreté svetlé reflexné plohy tmavou farbou, aby sa znížila odrazivosť povrchu satelitu.
Marzičasom SpX vymyslel ďalšiu úpravu, tentokrát sa má jednať o "slnečník". Donedávna neboli známe žiadne detaily tejto úpravy. Vedelo sa ten to, že pre clonenie má byť použitý čierny penový materiál, ktorý má vysokú priepustnosť pre rádiové vlny. Prenikli aj informácie o tom, že pri ďalšom štarte by malo byť vypustených niekoľko satelitov s touto úpravou. Dnes sú známe ďalšie informácie, satelity s touto úpravou majú pomenovanie VisorSat a boli zverejnené aj nejaké modelové nákresy tejto úpravy:
Obrázek
Tak to som zvedavý, čo sa z toho nakoniec vykľuje. Ak to bude tak, ako je to znázornené na obrázku, tak nepredpokladým väčší efekt na výsledný jas satelitov, ako bol zaznamenaný u DarkSatu.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7214
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#655

Příspěvek od Artaban »

MaG píše:Podle toho, jak snadno šly vyfotit jiné Starlinky soudím, že změnu orientace družice u všech ještě nezavedli, nebo to nepomáhá, aby nešly snadno vyfotit.
V rádiu jsem zaslechl informaci, že 7 května se má uskutečnit změna orientace družic. Akorát bude úplněk, tak si toho možná ani nevšimnem :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#656

Příspěvek od MilAN »

Původně jsem předpopkládal, že clona bude ze spodní strany( Musk sděloval, že bude použita hmota, která nebrání šíření signálu) a že bude větší, aby zamezila viditelnosti odrazů od panelů i tělesa k pozorovateli. Pokud je tohle definitivní, tak je to celkem nevýznamné. Na tom obrázku mi chybí sluneční panely a nějak nechápu, proč clona stíní paprsky, přicházející na stranu satelitu, odvrácenou od pozorovatele. To je snad blnbost, ne ?
Navíc, pokud nebudou odstíněny paprsky od slunečního panelu, zůstává minimálně 2/3 světla teď produkováneho satelity na definitivní dráze
........
Tady to mají zase obráceně
Obrázek
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#657

Příspěvek od MilAN »

Artaban píše:G"]
V rádiu jsem zaslechl informaci, že 7 května se má uskutečnit změna orientace družic. Akorát bude úplněk, tak si toho možná ani nevšimnem :)
No, v rádiu je možné všechno. 7.května má být vypuštěna další várka a jeden z nich má mít tu clonu. Kdy změní nebo změnily orientaci družic, se mi nějak nepodařilo zjistit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2285
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#658

Příspěvek od juh »

Majú to byť len principiálne obrázky a zrejme do nich potrebovali nejakým spôsobom zakomponovať Zem, aby ohúrili bežných ľudí nemajúcich páru o tom, čo je to perspektíva. Zem v kompozícii ukazuje aj to, že je to umiestnené vo vesmíre.
Funkčne sú obidva obrázky nezmyselné, lebo na oboch smerujú fázové anténne polia do vesmíru. Na tom obrázku, čo som linkoval ja, preventívne chýba slnečný panel, pretože by musel byť umiestnený smerom k Zemi. Na tom druhom, okrem umiestnenia antén, pre zmenu vrhajú clony nezmyselný tieň. čo je tiež mimo realitu.
Rálne by to vedeli ukázať tak, že by na tom mnou linkovanom obrázku smeroval slnečný panel smerom dole a Zem by bola umiestnená na obrázku hore. Lenže to by bolo pre väčšinu ľudí neprirodzené, pretože Zem predsa musí byť dole, pod nohami. :)

Linkoval som to len preto, lebo sú to prvé obrázky, ktoré naznačujú, ako majú byť riešené navrhované clony. Na nete prebehli, podľa mňa, prehnané očakávania k ohlasovanému riešeniu SpX, ako zatemniť satelity Starlinku. Vo výsledku to pravdepodobne nebude žiadne zlepšenie oproti DarkSatu, aspoň podľa toho, čo by mali naznačovať tie grafiky.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2285
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#659

Příspěvek od juh »

Na tomto obrázku to konečne vyzerá byť správne orientované

Obrázek

Ak to má takto fungovať, to budú musieť neustále orientovať satelity voči Slnku, aby to vrhalo tieň na antény ...
Stále zostáva vyriešiť odrazy od slnečného panelu.
Uživatelský avatar
Adzo
Příspěvky: 156
Registrován: 05. 03. 2008, 04:06

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#660

Příspěvek od Adzo »

Teraz pred 22 hod. letela skupina asi 10-15ks starlinkov a jasnosť niektorých prekonala jasnosť venuše. Kam sa hrabú záblesky iridia. Vizeralo to ako keby letelo za sebou 15 ISS :shock:
Dobson SW 254/1200,Lidlskop 70/700,Scopium hold,TV8mm,UHC
Odpovědět