Flatfield

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Flatfield

#316

Příspěvek od MMys »

Jo, viděl jsem, když jsem tam byl. Je tam přichycená celá trampolína s napnutým plátnem :-) A reflektorové žárovky na předku tubusu.
Onderjov_FF_panel.jpg
Onderjov_FF_panel.jpg (1.13 MiB) Zobrazeno 2291 x
Nojo, jenomže Ondřejov má detektory někde dole v coudé ohnisku při velmi nízké světelnosti (už si to ohnisko nepamatuju, ale byly to desítky metrů) A tam je úplně jiná situace. S SCT f/10 taky funguje flat panel nebo triko přes něj skoro dokonale. Ale s newtonem f/4 bohužel nikoli,a všichni se diví proč zápasí s FF. Zrovna tak jsou problém složitější světelné vícečočkové soustavy (Tak. FSQ 106 - Petzval je toho krásným důkazem, FF zblízka je nepoužitelný, sám jsem to jednou řešil na kolegově kusu)

A hraje roli i obloha. Pod výbornou šumavskou oblohou projde i flatbox na f/3.8 Newtonu (Pavlova-konihlavova ASA). Chyba v průběhu vinětace na FF zblízka tam sice je pořád, ale tím, že se koriguje relativně tmavé pozadí, tak absolutní odchylka po vydělení je malá. Běda, kdyby ale tohle použil na snímky focené u města. Já zde s f/4 zracdlem a stejným ASA Wynne korektorem tohle už udělat prostě nemohu, odchylka od správné kalibrace je už moc je už vidět. s ASA 0.73x komakorektorem/reduktorem to bylo ještě horší.


Milane, mimochodem, jak je na tom tvoje RASA ? Vadí jí FF udělaný z blízkého zdroje, nebo je korekce OK ? Respektive, je FF potřeba ? Jak moc to vinětuje ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Flatfield

#317

Příspěvek od MilAN »

Flat z blízka jsem nezkoušel. Mám nějaký sky flat a ten používám. . Vinětace není tak strašná, jak by se dalo předpokládat u takhle divoké konstrukce. Střed / kraj je rozdíl tak 8%. Problém, který musíme teď vyřešit je , že to je nesymetrické- tak o 3 mm v ohniskuvé rovině. Na výsledném obraze fotograficky nedovedu vyhodnotit, jaký to má vliv.Normálně bych asi tvrdil, že to musí mít jasně viditelný vliv , ale při FWHM 1,5-1,6 toho moc nezjistíš.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11549
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Flatfield

#318

Příspěvek od Psion »

Při focení přes TEC 140/F7 s reduktorem 0.75x a kamerou ASI 071 nejde jen o vinětaci v krajích, ale i nehomogenitu pole díky korektoru (uprostřed tmavá plocha, pak světlý kruh a pak vinětace), takže flat z 1m na šedou plochu není 100%, lepší je dělat skyflat, to je jasné. U běžně vinětovaného pole na F7 by to bylo v pohodě. Asi jak říká Martin, je lepší na to myslet předem a udělat to po západu Slunce, pak už s optikou samozřejmě nehýbat. Pro lepší zobrazení flatu jsem zatahal dost za křivky, jinak by to moc vidět nebylo.
Přílohy
Flat.png
Flat.png (78.87 KiB) Zobrazeno 2266 x
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Flatfield

#319

Příspěvek od pedrosanchez »

Co to je za blbost, s tím APT ? To přeci nemůže být pravda. Tak v čem je problém ?

Hází to tam (ffd plan) tuto hlášku: "at this stage flats aid works only with CCD cameras"

Proč před ten dalekohled pořád cpeš to stínítko (triko, papír). Vždyť je to blbě, už jsem to tu psal. Chod paprsků z blízkého zdroje (a tím papír připláclý před objektivem je) je jiný, než z nekonečna. Ty FF ti nebudou pasovat. Jak moc, to už ti nepovím, ale přesné to nebude.
Normálně to namiř po západu slunce na druhou východní stranu oblohy, tak 30° nad obzor, a nacvakej FF. Je to hotové do minutky. A dalekohledem trošku hýbej, kdyby tam už byly první hvězdy, ať jsou jinde.


No dobré, já jsem čerpal z těch rad na internetu, pořád papír a tričko. Takhle tam ale bude trochu kresba, ne? Mrak, něco....ale beru na vědomí a zařídím se podle toho.

P.S. Sky flaty ale nemám problém dělat, vždy už v ten čas vytahuji dalekohled. Nasekám je všechny na stejný čas, co mi vybere DSLR.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Flatfield

#320

Příspěvek od MMys »

Aha, ty na to používáš nějaký doplněk, flat aid, který má určovat optimální délu expzoice FF (protože některé astrokamery se vyčítají dlouho, musí se prodlužovat expozice, jak tmavne obloha). U něj ale píší, že nefunguje s DSLR, pouze s CCD/CMOS kamerami.

"As the name shows currently it is not working with DSLRs - in most cases you can use the AV dial mode to make good flat frames with DSLR."

Ano, to už dává logiku. Možnosti řízení DSLR jsou oproti astrokameře (CMOS/CCD, to je fuk) omezené.
Je to tohle ? https://astrophotography.app/usersguide ... ts_aid.htm#

Ale nic ti nebrání v tom nacvakat FF z APT jako normální sekvenci, s ditheringem.

Ale nevidím důvod proč to dělat. To by mělo smysl s astroakmerou. S DSLR bych prostě namířil dalekohled s povolenými ustanovkami nad východ, lehce s ním hýbal a přitom mačkal spoušť. Expozice určená automaticky pro FF vyhovuje. Histogram je tak akorát.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11549
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Flatfield

#321

Příspěvek od Psion »

V tom APT to funguje tak, že si uživatel nastaví jaké potřebuje ADU pro kameru, aby byl snímek v lineráním pásmu čipu kamery a následně se automaticky vytvoří sekvence snímků, které se spustí tl. START. Proč to nemají pro DSLR netuším, protože APT dokáže vyčítat z DSLR snímek stejně jako z CMOS (CCD), dokáže i Liveview apod. Samozřejmě je potřeba dělat skyflat na jasné obloze :) na zamračené by vyšel nesmysl.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11549
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Flatfield

#322

Příspěvek od Psion »

Celý týden se tady bavíme jak je skyflat nejlepší a pak se pepe30 rozhodne, že si koupí desku na flaty, no dobrý..... :lol:
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Flatfield

#323

Příspěvek od MilAN »

Dělat skyflaty ve městě také není žádná výhra. Jednak i po slunci není obloha úplně rovnoměrně nasvícena, pak se začnou objevovat umělá světla a nakonec fotíme nasvícenou oblohu. A chceme, aby se nám sešla vinětace i gradienty. Pak použití flat boxu eliminuje alespoň to , že si tam ve flatu nezanáším další gradient. Na SCT používám radší Flat z panelu. Ale pravdou je, že fotím jen monochromaticky, nemusím nic pasovat na sebe. Výsledná plocha se dá jasově nějak dohnat v konečné úpravě, barevná závoje asi už ne.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 01. 05. 2020, 15:43, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Flatfield

#324

Příspěvek od MMys »

Nojo, jenomže on má k tomu ASA astrografu Atika s docela malým senzorem. Takže potřebuje eliminovat spíš flíčky po smítkách, a hlavně nehomogenity v citlivosti senzoru. A na to flatbox funguje. Až si tam někdy třeba dá fullframe senzor, začne fotit skyflaty :-)
Psion píše:Celý týden se tady bavíme jak je skyflat nejlepší a pak se pepe30 rozhodne, že si koupí desku na flaty, no dobrý..... :lol:
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3405
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Flatfield

#325

Příspěvek od hades »

MilAN píše:Dělat skyflaty ve městě také není žádná výhra. Jednak i po slunci není obloha úplně rovnoměrně nasvícena, pak se začnou objevovat umělá světla a nakonec fotíme nasvícenou oblohu.
Skyflaty při umělém osvětlení? A v kolik u vás zapínají veřejné osvětlení?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2188
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Flatfield

#326

Příspěvek od astar »

Milan , nevím jak ty děláš sky flaty, ale jak napsal hades , tak než začnou nasvěcovat veřejné osvětlení , tak mám hotovo . Cca 20-30 min po západu abych mohl dělat 2sec expozice.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Flatfield

#327

Příspěvek od MilAN »

Pokud chci dělat jen trochu delší expozice skyflatů, tak už světla svítí. A kamery se závěrkou, kdy bylo potřeba dělat expozice alespoň 3s se už flaty dělaly vždy i za umělého osvětlení.
Nevím jak u vás svítí, u mě je to na hraně.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11549
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Flatfield

#328

Příspěvek od Psion »

MMys píše:Nojo, jenomže on má k tomu ASA astrografu Atika s docela malým senzorem. Takže potřebuje eliminovat spíš flíčky po smítkách, a hlavně nehomogenity v citlivosti senzoru. A na to flatbox funguje. Až si tam někdy třeba dá fullframe senzor, začne fotit skyflaty :-)
Tak uvidí, mě to moc nefungovalo ma menším čipu s F4 (SBIG ST-2000XM).
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Flatfield

#329

Příspěvek od pedrosanchez »

MMys píše: Je to tohle ? https://astrophotography.app/usersguide ... ts_aid.htm#

Ale nic ti nebrání v tom nacvakat FF z APT jako normální sekvenci, s ditheringem.

Ale nevidím důvod proč to dělat. To by mělo smysl s astroakmerou. S DSLR bych prostě namířil dalekohled s povolenými ustanovkami nad východ, lehce s ním hýbal a přitom mačkal spoušť. Expozice určená automaticky pro FF vyhovuje. Histogram je tak akorát.
Jasně, je to ono. Já jsem se v tom babral díky doporučení tady jednoho kolegy z AF. Pro mne tedy slepá ulička. Děkuji, nyní jsem o něco moudřejší.
P.S. Zvažuji vyjet teď ve čvrtek, bude sice úplněk, ale měsíc do půlnoci poměrně nízko nad obzorem...no asi to je blbost na těch pár hodin.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Ari
Příspěvky: 588
Registrován: 08. 02. 2015, 13:02

Re: Flatfield

#330

Příspěvek od Ari »

Je tá vinetácia v rohoch v norme (aby tie rohy boli použiteľné)? Newton 193/800, 88mm sekundár + 3" korektor a 6D.
FF_200F4_6D.jpg
FF_200F4_6D.jpg (273.08 KiB) Zobrazeno 1989 x
Planéty: SW 300/1500 Dobson (clona na 290 mm), eq plošina (ovládaná cez AstroEQ), Celestron 3x barlow, ZWO ADC, ASI585MC
DSO: HEQ5 PRO, ZWO ASI094MC, ASIAIR v1, SW 200/800 (clona na 195 mm, 88 mm sekundár, 3" výťah, 3" Riccardi korektor)
Odpovědět