Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#601

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Přátelé,

obě nové "velké" binohlavy, tj. MAXBRIGHT II. a TS GF, mám už doma na testování.. :-). Takže dnes večer, nejpozději zítra dopoledne, sem napíšu první zkušenosti, na základě kterých se budete moci rozhodnout pro případnou koupi. Podrobná recenze bude pak během cca 14 dní na POSECu.

Pokud vás zajímá úplně první dojem v rámci prvotního pokochání se v rukou :

- v případě binohlavy Baader se jedná o mechanicky velmi dobře provedenou práci, dokonce až tak, že velká hlava MARK V je o poznání méně uživatelsky přívětivá..
- TS Grossfeld hlava je naopak taková tak trochu kovářská práce s nevkusným designem ...
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#602

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Tak po prvních zevrubných testech lze konstatovat, že to velmi dlouhé čekání na nástupce binohlavy Baader Maxbright, se bohatě vyplatilo... Binonástavec je nejen že velmi dobře mechanicky provedený, ale opticky je v podstatě na úrovni velkého sourozence Mark V. Po západu slunce dnes zcela zmizel seeing v přízemních vrstvách, takže jsem mohl kvalitu srovnat při zvětšeních 400x a více. Na Venuši za soumraku sice seeing díky nasouvající se oblačnosti dost kolísal, nicméně zvětšení 300x dávalo parádní obraz jen s minimálními záchvěvy. MAXBRIGHT II. je ergonomicky daleko lépe promyšlená, než MARK V - především okulárové koncovky jsou skvělé, a pak i variabilní provedení vstupu se dvěma možnostmi uchycení ( obě hned k dispozici ). Větší hranoly jsou samozřejmě znát, Panoptiky 24 mm hlava pojme, byť je to na doraz, stejně tak TV Plossly 32 mm.
DSC02089 - u30.jpg
DSC02089 - u30.jpg (852.97 KiB) Zobrazeno 3524 x
DSC02099 - u30.jpg
DSC02099 - u30.jpg (798.45 KiB) Zobrazeno 3524 x
TS Grossfeld binohlava vypadá provedením poněkud laciněji, křiklavě oranžové koncovky jsou principiálně obdobné těm u Maxbright II, jsou ale o poznání hůře mechanicky vyrobené. Hranoly jsou skutečně stejně velké, jako u MARK V, ani zde nebyla znát žádná degradace kvality obrazu při hodně velkých zvětšeních. V tomto případě začalo být ale vidět horší seřízení souososti. Uchycení binohlavy na vstupu je nedomyšlené a bez dokoupení distanční podložky nejde ve většině případů nástavec upnout, aniž by se viklal, protože T2 závit je moc hluboký...

DSC02100 - u1-30.jpg
DSC02100 - u1-30.jpg (557.93 KiB) Zobrazeno 3524 x

Takže zatímco u Maxbright II. lze nákup už teď s klidem doporučit, u hlavy od TS velkým nadšením neoplývám...
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#603

Příspěvek od Yarkho »

Ďakujem za predbežný report.
Testoval ste i s Baader Eudiascopic 35mm - alebo inými okulármi, ktoré majú poľnú clonu väčšiu ako 24mm Panopticy a (takmer) rovnú priemeru 1.25"? Predpokladám, že tam bude vinetácia. Zaujíma ma, nakoľko je to vidno.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#604

Příspěvek od Artaban »

Baader Maxbright vypadá dobře, asi dá hodně práce se udržet a nepořídit k Lacertě konkurenci :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#605

Příspěvek od MilAN »

Yarkho píše: alebo inými okulármi, ktoré majú poľnú clonu väčšiu ako 24mm Panopticy a (takmer) rovnú priemeru 1.25"?
Ta já nevím, ale Panoptik 24 mm má polní čočku rovnou vnitřnímu průmětu 1 1/4 " a polní clonu rovnou v podstatě témuž. Nic většího se do
1 1/4 " nevejde. A vždy jde o průměr polní clony a jejímu umístění vůči výstupu z bina
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#606

Příspěvek od Yarkho »

Máš pravdu, blbo som si to pamätal (zrejme pomýlil s Panopticom 19mm).
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#607

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Nejnáročnějším okulárem v tomto smyslu je TV Plossl 32 mm. A jak píše MilAN, roli hraje i umístění předmětové roviny, ve které se nachází polní clona okuláru. Z trojice okulárů, které na vstupu naplno využívají možnosti barelu 1 1/4", tedy Panoptiku 24 mm. TV Plosslu 32 mm a Baader Eudiaskopiku 35, je právě posledně jmenovaný na tom nejlépe.
Takže ano, firma Baader nelže, binohlava Maxbright II. umožňuje použít i Eudiaskopiky 35 mm, aniž by bylo při pohledu do okuláru vidět ořezané pole. Ale oproti Mark V je poblíž clony, ohraničující zorné pole, přeci jen vidět mírné ztmavení.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#608

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Slíbené v příspěvku #601 jsem už splnil a recenze je k dispozici na POSECu :

http://posec.astro.cz/index.php/clanky/ ... 2-generace
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#609

Příspěvek od Artaban »

Pěkné čtení díky!
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#610

Příspěvek od Yarkho »

Ďalšia vysoko kvalitná recenzia, ktorú nám môžu zahraničné portály závidieť.
A MaxBright II je už doma v kufríku :)
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#611

Příspěvek od zbignieww »

...no to jsem pysny a predvadim se jak pav ! Totiz predbehl jsem Baadera uz davno, davno - a udelal jsem
se silikonu distancni prstenec. Opravdu pomaha a zminil jsem se o tom v nabidce prodeji MaxBrighta.
Nejenom v samovolnem otaceni hlavy doleva, ale taky v pripade prilis kratke hloubky zavitu T2/ male ve srovnani se zavitem prevlecne matice T2/female. Dobre jsem to napsal ??? :)

Obrázek
Obrázek
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 613
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#612

Příspěvek od TH »

No, já si myslím, že jste tu binohlavu koupil v bazaru bez silonového kroužku, který byl její součástí. Mám tu binohlavu od Baadera už možná víc než deset let a takový prstenec ze silonu u ní byl přibalen , nebo byl součástí balení prodlužovače 1,25x nebo 1,7x. Ale spíš to bylo součástí binohlavy, protože v kufru s astroharampádím jsem ten kroužek našel jen jeden. Jsem první majitel.
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#613

Příspěvek od zbignieww »

Neni to tak ! Nekoupil jsem ji v bazaru, ale od kolegy bikera fm s Frydku Mistku. Ted se od Tebe
teprve dozvidam, że tam obdobny krouzek byl. Ja jsem o tom ani nevedel , ani jsem netusil .
Je mozne , ze biker fm ji mel, nebo nemel, nebo zapomnel ...
Myslenka udelat neco takoveho mi prisla, kdyz jsem zjistil, że mam kratky zavit/male a kdy nekolikrat otocil se mi nastavec doleva.

Bez tohoto krouzku pritlak sice byl, ale prilis slaby na vahu nastavce s okularama !
Mam jeste druhy, nedodelany :)

:)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#614

Příspěvek od Yarkho »

Prvé pozorovanie s MaxBright II. Mesiac, vzhľadom na podmienky (pretrhaná oblačnosť po daždi) len 80mm refraktor + hranol #6095 + GWK 1.25x + SSW 7mm (výsledné zv. 100x). Obraz naozaj veľmi čistý a kontrastný, pri priamom pozorovaní bez viditeľných odleskov, a farebného rozdielu medzi jednotlivými kanálmi.

U veľkého bina od TS sa dal farebný rozdiel všimnúť (pred nejakým časom na Venuši), hoci mi nijak zásadne nevadil, a po spojení obrazu som to prestal vnímať.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#615

Příspěvek od Yarkho »

Recenzia MaxBright II na CloudyNights: https://www.cloudynights.com/articles/c ... ewer-r3238

Prikladám krátky citát, kde sa tiež píše o absencii zreteľnej vinetácie u Panoptic 24mm a podobných okulárov - naopak o prítomnosti vinetácie u okulárov, ktoré majú poľnú clonu o málo väčšiu (29 vs 27mm):

"While the darkening caused by the vignetting of their 29mm Field Stop by the smaller 25.5mm eyepiece side clear aperture on the MaxBright II, it was mild enough to allow the Field Stop edge itself remain sharp in the view. The dimming was nevertheless noticeable enough for me to be distracting. However, all of the eyepieces with the 27mm Field Stops showed nicely illuminated views from center to edge through the MaxBright II, with no readily perceived darkening near the Field Stop. Even when dimmest stars in the FOV were moved adjacent to the Field Stops in these eyepieces the stars would remain visible. So for all of us who use the venerable 24mm Tele Vue Panoptic or the 24mm Explore Scientific 68° or a general purpose 30-32mm Plossl to obtain the largest TFOV with a 1.25" eyepiece, the MaxBright II Binoviewer will provide a nicely illuminated view edge to edge."
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Odpovědět