SVBONY 9 mm + Celestron WA 15 mm 66 st.

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

SVBONY 9 mm + Celestron WA 15 mm 66 st.

#1

Příspěvek od zbignieww »

Napadla mne myslenka: zkusit vymenit/premistit v obou tubuski 1,25". Na pohled welikost a prumer stejne, pak jsem zjistil, że zavity taky stejne.
Ty Celestrony WA 15 mm jsou vynikajici pro bino a takteż ekonomicky priznive. Mel je a vychvaloval
p. Zahajsky. Ja jsem kdysi koupil tady :
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... Starguider

Na prvni fotce "nestastne " SVBONY 9mm a vedle WA 15 mm
Obrázek

A nize po zamene :
Obrázek

Neuveritelne, obraz v SW WA 66 st. super ! Ostry, diafragma takteż, delku ohniska hodnotim
na cca 10 mm. Tak mam dodatecny power v Cassegrainu 8 " - cca 244 x. Nic mi ne blika, nelitaji
ty cerne fazolky/pul -mesicky . ( Ten odborny nazev v anglictine si najdu )

A propos... uvedomuji si, ze mozna OBCAS jsem vniman jako stary deda, ktery nevi co chce.
Navadi, uz davno jsem se smiril z tim, ze jsem deda :)
Ale zrovna dnes jsem byl na vysetreni zraku ohledne ridicaku. Vysledek na periferni videni velmi
kladny, byl jsem pochvaleny. Jine setreni taky v poradku, samozrejme s prihlednutim na vek.
Pismenka a cislice - taky no problem ! Sedy zakal odstranil jsem loni , neni nejaky navrat - coz se obcas stava.
Tak tolik ... :)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: SVBONY 9 mm + Celestron WA 15 mm 66 st.

#2

Příspěvek od g »

Známý ledvinový nebo také i fazolový efekt. Trpí tím okuláry s příliš velkou výstupní pupilou bez vhodné očnice - např. TV Plössl 32 (někdy Morpheus, Delos i Delite f=5+4+3mm mají mírný blackout pokud očnice není nastavena přesně).
Kidney-bean:
https://stargazerslounge.com/topic/2790 ... nt-3054411
Samozřejmě dost záleží na posuzovateli, krátkozrakost je přítěží
V objímce bude prodlužovací člen, výměnou může dojít k nečekanému ořezu pole i změně vlastností jako je ostrost, brilance, odlesky apod., neměl bych k takovému předělanému okuláru důvěru.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: SVBONY 9 mm + Celestron WA 15 mm 66 st.

#3

Příspěvek od zbignieww »

Ano, g , ale urcite nebudu kdykoliv takovy "vynalez" prodavat - aniz bych nesdelil , że je to
tak a tak . A pro mnie vysledek je uspokojivy , zvlast pro Cassegrain 8" - jak jsem psal .
Polscy kolegove mi pomohli z tymi "cernymi fazulkami" . Je to tak, jak pises : "kidney bean effect" ,
nebo "kidney beaning" , nebo "blackouts". Ale moji rodaci nejcasteji rikaji :
okulary fasolkują :)

Z.

No a doplnim jeste : zrovna vadou na krase okularu Pentax XW 14 , nebo 16 mm ( to si uz presne
nepamatuji ) jsou ty "fazulky" . Byl jsem stastny, ze koupil jsem ho na polskem foru z priznivou cenu -
a zklamani . Sice ten nezadany efekt podstatne nebyl v takove mire, jak u SVBONY - ale byl
a vadilo mi to. Tento efekt potvrdil taky muj kamarad Honza OV , zrovna byl u mnie. Neco se taky zminil,
że pry z cele rady XW - ten je nejmene podareny z ohledem na tento efekt.
Honza je znamy vychutnavac okularu ... :)

Efekt "fazulek " v SVBONY je o to zajimavejsi , że ER ma pry pod 20 mm ( 17mm jsem se docetl )
- a presto je neprijemny, zvlast u bino. A nepomahaji jakekoliv manevry s ocnicama, ocima.
Pri pozorovani skrz jeden okular SVBONY - kdyz jsem oko priblizil temer na doraz, fazulek bylo mene.

No a souhlas z Tvojim vyjadrenim o deLite , nebo dalsich od TV . Mel jsem od p. Zahajskeho na odzkouseni Morpheusa - a taky mel ten jev . A to nejsem kratkozraky - naopak, a pri pozorovani nemusim bryle. Vzdycky snazim se zkouset s ruznym nastavenim oka, ocnice a tak...
Rovnez podstatne : pokud je to mozne - dotycny okular taky posuzuje kolega, vymenujeme si postrehy ...
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: SVBONY 9 mm + Celestron WA 15 mm 66 st.

#4

Příspěvek od Artaban »

zbignieww píše:rovna vadou na krase okularu Pentax XW 14 , nebo 16 mm ( to si uz presne
nepamatuji ) jsou ty "fazulky" . Byl jsem stastny, ze koupil jsem ho na polskem foru z priznivou cenu -
a zklamani .
16m se tuším nedělá. Mám 7mm XW a ledvinový efekt má taky, ale nijak zvlášť mi to nevadí. Jeho skvělé další vlastnosti to vynahradí. Do bina mám Delite 11, 13 a 15mm a ty jsou v tom to ohledu téměř vpohodě, ikdyž menší ledvinový efekt taky mají.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: SVBONY 9 mm + Celestron WA 15 mm 66 st.

#5

Příspěvek od g »

Delite a Delos mají černání - obraz se ztratí zcela, pokud není oko kolem optimální vzdálenosti - ta lze nastavit (DeLite jsou na tom mnohem lépe než Delos).
Ledvionvý (fazolový) efekt má TV Plőssl 32mm příkladem (Také některé Radiány mají k tomu sklon, ale také lze nastavit).
Takový Panoptic 27mm netrpí ani jedním s popisovaných problémů, ale pohled na rozostřenou hvězdu ukazuje deformaci (oříznutí) ohybových kroužků a sklon ke komě, pokud není oko v optimální poloze. Morheus jsem neměl, ale při společném pozorování (LightBridge 10") mi připadaly mnohem neklidnější než Delos. Pentaxy XW ukazovaly dobře a sklon byl spíše k černání - žádný ledvinový efekt /chce to také dobře nastavit oční vzdálenost (jsou na tom podobně jako Delite nebo jen o chlup hůře).
Naglery 1.25" typ 5 a 6 netrpí ničím s uvedeného, ale u ohnisek 7mm a 5mm lze hůře přehlédnout celé pole (vidět okraje clony - field stop).

pozn. mezi černáním a fazolovým efekem je rozdíl, viz odkaz a animace, ještě jednou:
https://stargazerslounge.com/topic/2790 ... nt-3054411
fazolový/ledvinový efekt je mnohem horší! U ledvinového efektu někdy pomůže clonka na oční čočku (nezkoušel jsem), nebo změnit očnici.
Jsem přesvědčen, že jde o individuální hodnocení
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SVBONY 9 mm + Celestron WA 15 mm 66 st.

#6

Příspěvek od MilAN »

g píše: Jsem přesvědčen, že jde o individuální hodnocení
Vzhledem ke zmenšování průměru oční pupily se stářím se tyhle efekty s věkem násobí a jsou velmi háklivé na přesné ustředění oka a i přesnou vzdálenost. Proto mě třeba vyhovují klasické mušle, jako jsou u triedrů, a nesnáším dnes hojně používané očnice s průměry od 40 mm výše ( typicky okuláry Planetary, Aero ...). Pokud to nejde jinak, a lze -li, vyrobím si svoji očnici :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: SVBONY 9 mm + Celestron WA 15 mm 66 st.

#7

Příspěvek od zbignieww »

Milane, ted mi to je srozumitelnejsi - po Tvoji poznamce vyse. Ale stejne nemuzu si pomoct. Totiz jeste v lednu mel jsem 2 pentaxy xf 8,5 mm.
A nemel jsem vubec problem z fazulkami. Proste tam nebyly, resp. mini-mini. Prodal jsem, protoze potreboval jsem many na montaz. A projevil jsem
zajem o ty svbony. ER maji obdobne , jen rozdil v reseni ocnic...
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SVBONY 9 mm + Celestron WA 15 mm 66 st.

#8

Příspěvek od MilAN »

Jo, jsou typy okulárů, které na to trpí více.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Re: SVBONY 9 mm + Celestron WA 15 mm 66 st.

#9

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

Ja videl fazule u 3mm omegon LE a to mam 35 roku. Bryle nenosím. Zrak dobrý. Je to normálni?
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: SVBONY 9 mm + Celestron WA 15 mm 66 st.

#10

Příspěvek od Yarkho »

"Fazule" nie sú efekt veku, ale ide o optickú aberáciu vlastnú okuláru (sférická aberácia výstupnej pupily). Oko musí byť vo vhodnej polohe, inak je časť zorného poľa proste nedostupná. Viz obrázok na: https://www.handprint.com/ASTRO/ae4.html#SAEP

Týmto efektom trpia inak výborné Vixen SSW. Zvlášť pri použití v binohlave. Morpheus-y, ktoré sú so SSW inak parfokálne, tým naopak netrpia.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: SVBONY 9 mm + Celestron WA 15 mm 66 st.

#11

Příspěvek od Cztwerec »

Tímhle samým trpěli i další okuláry, hlavně s "vestavěným barlowem" nebo korekcí pole (Celestron Xcel apod.). Já například na Morpheu sleduji také stíny, ale jak se člověk naučí do té trubky dívat, je to jeden z nej okulárů do kterých se dá za slušné peníze pořádně koukat.

Milan to asi vystihl nejlépe jednou jednoduchou větou.
Lectorem iustus...
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: SVBONY 9 mm + Celestron WA 15 mm 66 st.

#12

Příspěvek od zbignieww »

Panove, nevim jestli tady vyznela dulezita okolnost ohledne fazulek . Mel by to tu napsat Michael Arbet -
delam to za neho, je prilis skromny ?! Mne to napsal v mailu , cituji :

" https://stargazerslounge.com/topic/2790 ... nt-3054411

Tam som na animáciách pochopil prečo sa tie fazule a aj iné efekty zjavujú. A predstav si mám aj takú skúsenosť, že som ich s jedným okulárom raz videl, inokedy nie. Konkrétne pozorovanie Mesiaca s Naglerom 9mm bolo nanič, ale na deepsky úplne v pohode. A rozdiel bol práve v množstve svetla: pri mesiaci, veľa svetla, malá zornička a videl som fazule, deepsky, málo svetla, zornička veľká a fazule neboli! Pritom stále ten istý ďalekohľad a ten istý okulár. Z toho mi ale vyplýva, že pri niektorých okulároch, ktoré sú v noci dobré budem vidieť tie čierne fazule cez deň. Overil som si to a je to pravda! Tkaže celý kidney bean effect je kombináciuo optiky, množstva svetla a aj očí pozorovateľa. Niketo ich vidí niekto nie. "

A ted teprve je mi vsechno jasne Ja jsem ty SVBONY 9 mm "testoval " v den. Uz i tak mala moja
zornicka se jeste scvrkla a bylo to priserne . Kdybych vyzkousel v noci, byl by opak - fazulky by temer
zmizely. Moja chyba !
Je to v souladu s vyjadrenim majitele tychto lacinych okularu v Polsku, ktery na foru napsal ze jsou dokonce lepsi, nez .... ( to jsem zapomnel o kterych se zminil ). Psal taky, że ovsem obcas se fazulky ukazou - ale neni to problem .

Ted uz mame to komplexne probrane : velikost zornicky, mnozstvi svetla a jeho stridani a taky druh okularu.
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 691
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: SVBONY 9 mm + Celestron WA 15 mm 66 st.

#13

Příspěvek od armichael »

haha, dík Zbyszku, pekne si to skopíroval aj s typicky mojimi preklepmi :-D
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Odpovědět