Ahoj,
mate nekdo zkusenosti s dalekohledy fy Meade,
modely ETX? Je lepsi ETX-105 nebo ETX-125?
... Lookup ....
Meade ETX-105 nebo ETX-125?
- Psion
- Příspěvky: 12984
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Praha
- Věk: 63
- Kontaktovat uživatele:
Meade ETX-105 nebo ETX-125?
lookup napsal: Ahoj,
mate nekdo zkusenosti s dalekohledy fy Meade,
modely ETX? Je lepsi ETX-105 nebo ETX-125?
... Lookup ....
Nějaké zkušenosti mám s řadou ETX. Je potřeba počítat s tím, že cena je poměrně vysoká a montáž (když nepočítám kovový podstavec) je hojně vybaven umělou hmotou, včetně ozubených koleček. Kolik to vydrží asi nikdo neví, i když třeba Lidl na to dával 5 let záruku. Naváděcí systém pracuje velmi slušně a na tuto třídu dalekohledů, velmi přesně.
Optika je dle testů našich amaterských astronomů solidní, ale je třeba počítatč s tím, že to je na rychlé juknutí na oblohy - spíše planety a jasnější DSO. Světelnost kolem f/15 napovídá o tom, že focení maximálně měsíce a planet by se dalo malým CCD realizovat.
Je potřeba počítat s tím, že to je dalekohled určený v USA pro děti nebo začátečníky a tomu odpovídá provedení, nikoliv cena.
Za tyhle ceny se dá pořídit dalekohled Newton na GOTO montáži s průměrem 200mm a u modelu EXT125 cena odpovídá 150mm Schmidt-Cassegrain na GOTO montáži nebo 254mm Newtonu na Goto montáži.
Pokud si vzpomínám, ETX125 si koupil jeden začínající astronom, ale po pár měsících nějak zmizel v "propadlišti dějin" a zůstaly po něm jenom stránky :
http://sweb.cz/MegaOvecka/index/
mate nekdo zkusenosti s dalekohledy fy Meade,
modely ETX? Je lepsi ETX-105 nebo ETX-125?
... Lookup ....
Nějaké zkušenosti mám s řadou ETX. Je potřeba počítat s tím, že cena je poměrně vysoká a montáž (když nepočítám kovový podstavec) je hojně vybaven umělou hmotou, včetně ozubených koleček. Kolik to vydrží asi nikdo neví, i když třeba Lidl na to dával 5 let záruku. Naváděcí systém pracuje velmi slušně a na tuto třídu dalekohledů, velmi přesně.
Optika je dle testů našich amaterských astronomů solidní, ale je třeba počítatč s tím, že to je na rychlé juknutí na oblohy - spíše planety a jasnější DSO. Světelnost kolem f/15 napovídá o tom, že focení maximálně měsíce a planet by se dalo malým CCD realizovat.
Je potřeba počítat s tím, že to je dalekohled určený v USA pro děti nebo začátečníky a tomu odpovídá provedení, nikoliv cena.
Za tyhle ceny se dá pořídit dalekohled Newton na GOTO montáži s průměrem 200mm a u modelu EXT125 cena odpovídá 150mm Schmidt-Cassegrain na GOTO montáži nebo 254mm Newtonu na Goto montáži.
Pokud si vzpomínám, ETX125 si koupil jeden začínající astronom, ale po pár měsících nějak zmizel v "propadlišti dějin" a zůstaly po něm jenom stránky :
http://sweb.cz/MegaOvecka/index/
Meade ETX-105 nebo ETX-125?
Odpověď na Tvoji otázku se mi zdá snadná, ta 125 má o dva centimetry větší průměr takže se dá předpokládat, že je lepší. Otázka ale podle mně zní jinak. A to jestli alespoň jeden z těchto dvou dalekohledů je vhodný na to co chceš dělat. Možná bude nejlepší když si přečteš toto http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1110135175
a potom otázku upřesníš.
a potom otázku upřesníš.
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Meade ETX-105 nebo ETX-125?
Ten odkaz od Listyho je vynikajici.
Pokud jsi v podobne situaci jako autor zminene rubriky rad bych i ja ac taky zacatecnik prisel se svoji troskou do mlyna. Tez jsem nevedel co pro zacatek koupit a patral zde na astroforu a taky jsem se byl radit na hvezdarne v Brne. Vyplynul z toho nasledujici nakup:
montaz Sky-Watcher EQ6 (22 000Kc) + (pro zacatek) 90mm refraktor taky SW (3500Kc vcetne hledacku 9x50, hranolu a 2 okularu).
Na tu robustni montaz casem poridim neco vetsiho a pro zacatek na rozkoukani jsem investoval 3500 Kc do dalekohledu z nehoz pozdeji vyuziji vse mimo tubusu. Jak doufam.
Pokud jsi v podobne situaci jako autor zminene rubriky rad bych i ja ac taky zacatecnik prisel se svoji troskou do mlyna. Tez jsem nevedel co pro zacatek koupit a patral zde na astroforu a taky jsem se byl radit na hvezdarne v Brne. Vyplynul z toho nasledujici nakup:
montaz Sky-Watcher EQ6 (22 000Kc) + (pro zacatek) 90mm refraktor taky SW (3500Kc vcetne hledacku 9x50, hranolu a 2 okularu).
Na tu robustni montaz casem poridim neco vetsiho a pro zacatek na rozkoukani jsem investoval 3500 Kc do dalekohledu z nehoz pozdeji vyuziji vse mimo tubusu. Jak doufam.
Meade ETX-105 nebo ETX-125?
LK napsal:
Na tu robustni montaz casem poridim neco vetsiho a pro zacatek na rozkoukani jsem investoval 3500 Kc do dalekohledu z nehoz pozdeji vyuziji vse mimo tubusu. Jak doufam.Proč mimo tubusu ?
Myslím, že celek bude dokonalý pointační dalekohled pro nějaký ten Newton 250/f5
Na tu robustni montaz casem poridim neco vetsiho a pro zacatek na rozkoukani jsem investoval 3500 Kc do dalekohledu z nehoz pozdeji vyuziji vse mimo tubusu. Jak doufam.Proč mimo tubusu ?
Myslím, že celek bude dokonalý pointační dalekohled pro nějaký ten Newton 250/f5
Meade ETX-105 nebo ETX-125?
Ila napsal:
Proč mimo tubusu ?
Myslím, že celek bude dokonalý pointační dalekohled pro nějaký ten Newton 250/f5
To je pravda, 90mm refraktor to bude úúúplně luxusní pointační dalekohled. A hlavně si myslím, že ho budeš používat i normálně.
Proč mimo tubusu ?
Myslím, že celek bude dokonalý pointační dalekohled pro nějaký ten Newton 250/f5
To je pravda, 90mm refraktor to bude úúúplně luxusní pointační dalekohled. A hlavně si myslím, že ho budeš používat i normálně.
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Meade ETX-105 nebo ETX-125?
;D ano mel jsem zalusk na tento typ dalekohledu ale cteni astrofora mi otevrelo oci, opravdu nema cenu nekam pospichat v klidu si precti forum a uvidis ze na ETX rychle zapomenes, ver mi vim o cem mluvim, ja tedka budu kupovat NW 200 na eq 6 a zda se mi to jako rozumna volba. Hlavne vsechno peclive promysli at nejsi sklamanej
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Meade ETX-105 nebo ETX-125?
Ila i Listy maji samozrejme pravdu. S tim prohlasenim, ze mi "zbyde" OTA od toho refraktoru 90 mm jsem to myslel tak, ze ty okulary, hledacek atd. nebudu muset znovu porizovat. Da se totiz domluvit napr. koupe OTA bez hledacku (treba s p. Zahajskym, Supra Praha).