Kolimace SCT

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace SCT

#76

Příspěvek od MilAN »

Kvalitu tímhle postupem moc nevyzkoušíš, ale na kolimaci je to O.K. , pokud je obraz uprostřed. Výsledek je dobrý, dál bych na to nesahal
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
hadak

Re: Kolimace SCT

#77

Příspěvek od hadak »

Děkuji . sem rád že je to zkolimované.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace SCT

#78

Příspěvek od Cztwerec »

Ahoj kluci, jelikož jsem blbec a rozhodil jsem si nehodou kolimaci na SCT chtěl bych vědět co nejvíce názorů na kolimaci SCT.

Jak tedy zkolimovat asi v principu vím, není to můj první dalekohled. Ale včera jsem pomocí reticle kruhů, mnou definovaných na kontrastnějším obrazci za ohniskem srovnal kolimaci tak, že se přes kamerku tvářila perfektně. Pak jsme zkontrolovali obraz na 9 mm okuláru ve středu pole před/za ohniskem a v zaostření v ohnisku a hle, mírná koma díky špatné kolimaci byla na světě. Vše bylo zafixované, upínací "propriety" stejné jako pro kamerku.

Jak je možné, že se v kamerce tváří vše perfektně a potom v okuláru je to nepřesné?

Vychází mi to tak, jak mě psal kolega, že přes okulár to je vlastně jediné možné a přesné řešení, protože kamerka na ty jemné nuance jednoduše není tak citlivá jako oko a náhled ve středu pole. Nebo respektive citlivá je, ale oko to pak na tom obrazu při větším rozostření není schopné poznat.

Jak to tedy je? Tímto bych se nechtěl dotknout kolegů se kterými jsem si psal osobně. Ale naopak bych to rád vyřešil veřejně i pro další pozorovatele/fotografy s SCT přístroji.

M.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace SCT

#79

Příspěvek od MilAN »

Já to napíšu jednoduše: čím větší difrakční kruhy, tím menší citlivost. U vizuálu jsem schopen pracovat s kroužky o průměru nějakých 30" spolehlivě. Jak velké je mám při fotu a seeingu, abych je viděl?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace SCT

#80

Příspěvek od Cztwerec »

Takže se dá říct, že jsem to rozostřil při pozorování kamerkou na takovou mez, že jsem to udělal nepřesně? Protože potom bych chápal i to že při vizuálu je to trošku rozkolimované. Přece není možné abych měl vše s kamerkou dobré a vizuál špatný.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2188
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Kolimace SCT

#81

Příspěvek od astar »

Martine , jak velké jsi měl rozostření a jak velké byly ty kroužky hvězd při tom fotografickém posouzení? Pro posouzení stačí rozostřit jen 0,5mm a při náklonu sekundáru o 0,03° což je na přiloženém obrázku . Strehl při zaostření je pak 94%. Velikost kotoučku cca 10 pix .
Přílohy
Koma rozostření.jpg
Koma rozostření.jpg (34.42 KiB) Zobrazeno 2167 x
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace SCT

#82

Příspěvek od Cztwerec »

No domnívám se, že tedy hodně. Vnější obrazec (část) měla cca. 300 pixelů, tak to by hodně vysvětlovalo... pak jsem dělal asi 80 pixel a i to bude moc. Hvězda v ohnisku byla ovsem "bodová" bez problémů. Fotky se pokusim postnout.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Nascarphone
Příspěvky: 282
Registrován: 17. 08. 2011, 20:53
Bydliště: Praha Letňany
Věk: 36

Re: Kolimace SCT

#83

Příspěvek od Nascarphone »

Martine, když se zeptám blbě, máš kolmo senzor kamerky? Nebo, neohybá se to někde - špatná tuhost, něco povoleného?
Celestron RASA 11; Nexstar Evo C9.25+hyperstar; SW 50ED Evoguide
Daystar Quark Chromosphere
SW EQ-8R Pro
ZWO ASI 1600MMC; 2600MC
APM 20x80 ED Triplet
http://astrofotky.cz/~LiJak
https://www.flickr.com/photos/193485630@N06/
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace SCT

#84

Příspěvek od Cztwerec »

Asi to sepíšu jako návod pro blbý, ne že bych byl odborník, ale je to vcelku jednoduché. Chce to nejdřív oko a pak kameru. To oko opravdu nic nenahradí, kamerkou to je opravdu nahrubo (díky Milanovi! jsem si to musel naživo odzkoušet abych mu uvěřil, potom co jsem se bavil se známým se zabezpečovací technikou už jsem konal). Včera jsem šel postupem slabší okulár mírně za ohniskem na hvězdě cca. 5 mag., potom blíže k ohnisku už s okulárem 9 mm. Zdánlivě velmi přesné kolimování. Zkontoroloval jsem to přes kamerku a až k nejzazšímu bodu kde ještě byli vidět kroužky (už jsem skoro napsal roušky) před a za ohniskem od 20 do 200 px a vše bylo ne zdánlivě, ale velmi přesně zkolimované v ohnisku hvězda jako špendlík. Mám konečně opět dalekohled který kouká parádně jak přes kamerku, tak vizuálně. Dalekohled najednou ukázal detaily a kontrast, který určitě noc před tím nebyl ani náhodou. A to byli velmi podobné podmínky.

Děkuji za rady. Musel jsem si k tomu svému přesvědčení dojít sám. Předpokládám, že to je vlastně stejné nejen u SCT.

Vyřešeno!
Lectorem iustus...
Marwingarden
Příspěvky: 944
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Kolimace SCT

#85

Příspěvek od Marwingarden »

Ahoj, měl bych dotaz ohledně umělé hvězdy na kolimaci. Stačila by třeba led dioda svítíci do dalekohledu? Nebo je umělá hvězda něco speciálního (jiného) než svítící bod?
Chtěl bych totiž zkolimovat sct5”, ale moje motáž není tak přesná aby při zvětšeních pro kolimaci udržela hvězdu na středu.
Díky Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Kolimace SCT

#86

Příspěvek od g »

můj známý si koupil ke svém SC HD tento kolimátor, docela si jej chválí
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... typen.html
Ale jen jsem viděl, nepoužíval. Osobně bych volil tento:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... skope.html
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace SCT

#87

Příspěvek od MilAN »

Marwingarden píše: Chtěl bych totiž zkolimovat sct5”, ale moje motáž není tak přesná aby při zvětšeních pro kolimaci udržela hvězdu na středu.
Na to stačí namířit na Polárku, ani pohon nepotřebuješ
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Marwingarden
Příspěvky: 944
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Kolimace SCT

#88

Příspěvek od Marwingarden »

To G: na to jsem koukal, ale přišlo mi to zbytečně drahé :)
Ta obloha je prostě nádherná...
Marwingarden
Příspěvky: 944
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Kolimace SCT

#89

Příspěvek od Marwingarden »

To MILAN: to mě nenapadlo :D
Člověk se stále učí. A díky Vám tady na fóru to jde rychle ;)

Díky moc Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimator Hotech 2"

#90

Příspěvek od Cztwerec »

Mohl by být vhodným i pro SCT? Měl bych v tom případě zájem. Martin

//hades: přesunuto z tématu viewtopic.php?t=30365
Lectorem iustus...
Odpovědět