Polemaster

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Polemaster

#1

Příspěvek od Pupak »

Upravil jsem Polemaster ,aby chodil s kamerou QHY 5-II. Kdo má chuť vyzkoušet, pošlete SZ. Asi bude fungovat i s jinou QHY kamerou. Nemám teď čas to testovat,tak by se pomoc hodila.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Polemaster

#2

Příspěvek od Pupak »

Tak jsem dneska využil krásné tmavé oblohy skoro bez seeingu a vyzkoušel tu QHY5 -II s Polemasterem. Protože jsem sehnal jen 30 mm objektiv ( originál má 25 mm),tak mi značky úplně přesně neseděly na hvězdy,ale zjistil jsem,že z principu jde o úhly , nikoli o přesné pozice,takže to funguje i tak. Mile mě to překvapilo,jak rychle a hlavně přesně se s tím dá montáž ustavit. S mýma očima se pokoušet něco hledat přes polární hledáček, je práce pro vraha. Já už ty slabší hvězdy přes to prostě pořádně nevidím a Polemaster funguje skvěle. Člověk využije kameru,co má na pointaci a není potřeba kupovat další krám,kterej se použije jen na ustavení a pak je na nic. USB kabel se protáhne otvorem polárního hledáčku a kamera zasune do držáku v hlavě úplně stejně jako ta originální.Jediná práce navíc je objektiv a jednoduchá přechodka 35 / 31.7 se šroubkem.Ta originál kamera bude stejně jen upravená QHY 5.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24312
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polemaster

#3

Příspěvek od MilAN »

Mám s některými programy, které jsem zkoušel na ustavení montáže jeden problém : zatím co se mi podaří montáž nastavit s nebývalou přesností ( kterou mi ukazuije sw) , po vypnutí a opakování pokusu je to špatné :( Na oko to tak přesné nebude, ale funguje to. A pokud neudělám zásadní chybu, vím i s jakou přesností.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4142
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Polemaster

#4

Příspěvek od biker.fm »

V INDI je obdoba Polemastru. Taky jsem si vsiml stejneho jak ty MiLaNe. Proc tomu tak je? To oba programy maji stejnou chybu ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Polemaster

#5

Příspěvek od MMys »

Já ustavuji pomocí ustavovací utility v SharpCapu. Není na to potřeba žádná kamera, stačí pouze hlavní dalekohled a zorné pole kamery okolo půl stupně nebo větší. Dalekohled se natočí k pólu, čímž začne ve snímku fungovat v reálném čase astrometrie - zabudovaný katalog v okolí několika stupňů kolem pólu.
Pomocí manipulace montáží v azimutu a výšce se nejprve nastaví montáž tak, aby pól ležel v zorném poli (když zpočátku neleží, program ukazuje kam hýbat). Pak se provede otočení dalekohledu v RA, SharpCap spočítá skutečný střed rotace, a pak již jenom ukazuje šipkami kam hýbat montáží a zbývající odchylku.

Nemusí se řešit žádná souosost polární kamerky ani nic jiného, žádný HW navíc, vše jede přes hlavní kameru. Tímhle SW to jde ustavit s přesností na desítky arcsec. SW zjevně počítá i s refrakcí (chce znát zeměpisnou šířku). Největší problém je okamžik utažení montáže ke sloupu. Na obrazovce je vidět, jak se to při dotažení šroubů zase pohne, a to je limitující prvek přesnosti celého ustavení, ale za to nemůže SW.

Tahle funkce je ale až v Pro verzi SW, která je placená (byť mírně, 12 EUR na rok) a vzhledem k celkovému provedení SW, množství podporovaných kamer, funkcí pro EAA a podobně jsem rád podpořil. Ustavení v terénu je s tím úplná pohoda, práce na 2 minuty, když to má člověk natrénované. Hlavně je to opakovatelné.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4142
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Polemaster

#6

Příspěvek od biker.fm »

V INDI je to stejne jak v SharpCapu. Pouzivam hlavni dalekohled a kameru. U Polemastru se taky nemusela extra resit souosost. On ten Polemastr vlastne nahrazoval hlavni dalekohled s kamerou.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Polemaster

#7

Příspěvek od MMys »

Nojo, to je vlastně pravda. Pouze je tam podstatně kratší ohnisko a tím menší rozlišení.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Polemaster

#8

Příspěvek od Pupak »

2 MMys.
To je přesně téma,které jsem teď chtěl otevřít, protože jsem zase (asi po 20.) objevil Ameriku a zjistil,že SharpCapture má to ustavení v sobě taky a líbí se mi víc, protože nevyžaduje kameru s objektivem 25mm, kterou chce Polemaster. V SC ale doporučují dalekohled s ohniskem cca 200 mm,takže ty ustavuješ opravdu na hlavní dalekohled,nebo na pointační? Já mám jako pointační Meade ETX70,takovej ten jejich bakelitovej pidirefraktor 70/350,takže doufám,že na tohle by to s tou QHY5 mohlo fungovat. Večer vyzkouším a uvidím.
Řešilo se tu už někdy ustavení v SC? Dost tu šmejdím,ale tohle téma jsem nikde neviděl.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Polemaster

#9

Příspěvek od Pupak »

2 Milan.
Přesně to jsem včera udělal. Ustavil a pak celou proceduru zopakoval. Na rozdíl od tebe, u mě bylo ustavení prakticky 100%. Korekce,které jsem dělal,bych přičetl na vrub nepřesnosti při centrování těch bílých flíčků do kříže při prvním ustavení,ale jinak to bylo OK. Myslel jsem,že QHY5 bude mít dostatečnou citlivost,aby ty hvězdičky byly opravdu dobře patrné,ale bylo to s tím pidi objektivem 30 mm F1.4 dost na doraz. Je něco citlivějšího na pointaci za rozumný peníz?
viator
Příspěvky: 285
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Re: Polemaster

#10

Příspěvek od viator »

Tiež používam SharpCap a hľadáčik spolu s ASI 120mm, ktorým aj pointujem = vôbec ho kvôli ustavovaniu nevyberám z pätky. Pole zobrazené kamerkou je dostatočné pre túto utilitu. Použil som pre dve montáže, CG-5 na pevnom stĺpe, a aj domarobenú vidlicovú na vlastnej základni. Je to pre mňa určite dostatočne presný spôsob. Pri oboch však platí, čo napísal MMys ( mierne rozladenie pri uťahovaní skrutiek, ktoré je však akceptovateľné, zvlášť na vidlicovej, ktorá má o dosť širšiu základňu ). Myslím, že pre toho, kto používa na pointáciu podobnú zostavu je jednoduchšie používať SharpCap utilitu.
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Polemaster

#11

Příspěvek od MMys »

Ustavoval jsem s tím tenhle můj půlmetrový výtvor:
http://hvbo.cz/index.php?id=direct-driv ... u-j-hradec

Normálně hlavním dalekohledem, s kamerou ASI 071 a s reduktorem 0.73x, tedy s ohniskem 1.6m
šlo to naprosto bez problémů a ustavení je zjevně velice přesné.

S rozladěním po finálním utažení bočnic masivní základny montáže jsme trochu bojovali taky. Nakonec jsme je nechali povolené pouze v minimální nutné míře, zjistili si, o kolik dojde k posunutí po utažení, o ten kousek to dali vedle a po utažení to bylo prakticky tam, kde to mělo být.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: Polemaster

#12

Příspěvek od Michal1 »

Já tedy stále používám k polárnímu ustavení svůj PARot.
https://sourceforge.net/projects/parot/
Funguje přesně tak, jak popisuje MMys v příspěvku #5. Ještě navíc započítává korekci na precesi. Program samotný je zdarma. Potřebuje jen ke své funkci MaxIm DL, který už placený je. Ale pokud MaxIm už máte, může PARot být zajímavá volba. Zdrojový kód je volně dostupný. Moje verze PARotu je určená pro MaxIm DL v5, kolega program upravil i pro MaxIm DL v6.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24312
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polemaster

#13

Příspěvek od MilAN »

Pupak píše:2 Milan.
Přesně to jsem včera udělal. Ustavil a pak celou proceduru zopakoval. Na rozdíl od tebe, u mě bylo ustavení prakticky 100%.
A čím jsi to kontroloval, že to je O.K. ? Já s tím tahám 2m ohnisko, tam se to projeví celkem snadno :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Polemaster

#14

Příspěvek od Pupak »

Ohniskem 2.7m svého Maka.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Polemaster

#15

Příspěvek od Pupak »

Tak jsem zkusil stáhnout Parot 1.04 a ten otvírá Maxe 6. Tak doufám,že s ním bude makat.Večer otestuji. Dík za tip.
Odpovědět