Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2851

Příspěvek od alda »

Homer píše: alda:
pokud máte dost místa, co takhle neroubovat na stávající domek kopuli, nechat to celé pro účely zahradního domku a kopuli vyřešit na samostatné stavbě? Takhle se budete muset přizpůsobovat stávající konstrukci a volit kompromisy, což u nového řešení odpadne. Pak bych šel do kopule cca 3,5m, tam je už místa dost.
To by byla ideální varianta, ale asi nejdražší :-) a proto řeším tu úpravu stávající hvězdárny.
jde o tuhle budku:
http://www.astrolet.cz/images/hvezdarna.jpg
Kdy stávající střecha by zůstala na stálo odjetá směrem dolů, alespoň by mi vytvořila přístřešek na posezení, které mi tam navrhla zahradnice (manželka by byla spokojená) a v té horní polovině, jak je okno by byla posazená ta kopule. Znamenalo by to udělat pro ni věnec, dodělat oplechování kolem a upravit vnitřek, to bych asi svépomocí zvládl. Nejsem si tak jist, že svépomocí zvládnu kopuli (hlavně časově)
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2852

Příspěvek od Homer »

Jistě, ale za vyšší cenu se získá jednak samostatná hvězdárnička a druhak se bude dát využít celý prostor zahradního domku zabraný dosud částečně pozorovatelnou. Neznám detaily, ale pokud by z konstrukce pro pojíždění střechy vzniklo posezení, pak by se dalo propojit s částí interiéru domku a zřídit si tam k tomu třeba letní kuchyňku. To by manželka jistě neprotestovala. Prostoru pro hvězdárničku je kolem dost.
Já bych šel asi touto cestou, investice se dá rozložit v čase a výsledek bude nepochybně lepší. Ale je to pouze můj soukromý pohled na věc.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2853

Příspěvek od MilAN »

A proč chceš stávající odsuvnou střechu vyměnit za menší kopuli- resp. za kopuli vůbec ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2854

Příspěvek od alda »

MilAN píše:A proč chceš stávající odsuvnou střechu vyměnit za menší kopuli- resp. za kopuli vůbec ?
Hlavním důvodem je častý silný vítr (otevřené okolí na J a Z má i své nevýhody) a částečně odstínění okolních světel.
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2855

Příspěvek od hamr »

Před víc jak půlrokem, jsem upravoval střechu na hvězdárničce, kvůli snadnějšímu posuvu jsem ze sedlové střechy udělal odsuvnou pultovou a kromě exteriéru, jsem slíbil i interiér. No jak nejsou planety, vylez jsem na hvězdárnu až teď s focením Venuše. Takže dodávám slíbené 8-) . Kvůli seeingu a taky ze zvědavosti jsem N 300/1500 nahradil AR 127/1200 a chci pár let zkoušet s ním, dokud planety nevylezou výš.....

Pro připomenutí zvenku:
STŘECHA ZVENKU1.jpg
STŘECHA ZVENKU1.jpg (185.62 KiB) Zobrazeno 2356 x
Zevnitř se zavřenou střechou s dalekohledem v parkovací poloze:
ZAVŘENÁ STŘECHA1.jpg
ZAVŘENÁ STŘECHA1.jpg (230.9 KiB) Zobrazeno 2356 x
No a s otevřenou střechou a dalekohledem ve fotopoloze:
OTEVŘENÁ STŘECHA1.jpg
OTEVŘENÁ STŘECHA1.jpg (251.21 KiB) Zobrazeno 2356 x
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2856

Příspěvek od Beda »

nenápadná, ale pěkně postavená a dobře vybavená hvězdárna s interierem v palubkovém provedení (včetně pohovky ;) ). Teď už jen dobrý seeing a brzký konec covid tragedie. Ať Ti hvězdárna slouží co nejdéle !
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2857

Příspěvek od alda »

to Hamr: Moc pěkně a hlavně útulně zařízeno, to obložení dřevem působí strašně příjemným dojmem. Ideální "trucovna" :-)
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2858

Příspěvek od PetrŠ »

To Hamr.

Opravdu nádherný prostor. Líbilo by se mi něco podobného, ale já bych to musel udělat na obytném domě. Je tam vysoká půda na metrové podezdívce. Ale zatím jsem nevymyslel odsuvnou střechu tak aby to nevypadalo jako hrb na koni. Nechci tu budovu moc zprznit. Ale ještě mám čas přemýšlet, ten krov budu opravovat nejdříve za tři roky.
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2859

Příspěvek od hamr »

Děkuji za reakce, doufám, že tahle verze je definitivní, přestavby byly tři a myslím, že pro mě, jako planetofotiče a občas Měsíčníka je ideální....
Jednou tam asi bude 11" SCT, který je podle mě a výsledků kolegů ideální na planety. Ale až vylezou výš.... Proto ta jednoduchá pultovka na jih...
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2860

Příspěvek od nosuh »

Ahoj,
po dlouhy dobe sem opet oprasil realizaci astrodomku. Chtel bych letos zabetonovat alespon pilir. Mam dotaz ohledne ukoncovaci patky..je lepsi koupit nejaky komercne dostupny dil, nebo si koncovku nechat vysoustruzit jako novodel?
Komercne sem nasel na AZ-EQ6 jen tyto dva..
https://www.baader-planetarium.com/en/b ... -eq-6.html
https://www.astroshop.eu/column-stands- ... ts/p,57934
V duhem pripade se da asi lip realizvat samotne uchyceni na konkretni zeleznou trubku protoze vyrobek jde osoustruzit na konkretni rozmer.
Uz jsem to tu resil, vize je zabetonovat primo zeleznou 200mm, tl.5mm trubku 100cm do zeme a nad podlahou a pod koncem bude otvor na kabely a na ruku pro utazeni..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2861

Příspěvek od dablik »

Mam na to vykres, ktery muzu poskytnout. Na vyrobu je to celkem jednoducha vec a soustruznik to zvladne levou zadni.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2862

Příspěvek od hades »

Já jsem si takovou patku nechal vysoustružit, stálo mě to flašku rumu :)
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2863

Příspěvek od nosuh »

Podle me je to taky jednoducha a hlavne efektivni cesta..prave kvuli tomu zakonceni rovnou na trubku..pisu sz
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2864

Příspěvek od dablik »

mas to v mailu
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2865

Příspěvek od MilAN »

Ty oba dva komerční výrobky jsou prakticky pro tvůj případ nepoužitelné. Jenoduše nechat vysoustružit kompletní přírubu na konkrétní trubku tak, aby to bylo možné vsadit do trubky a s boku zasjistit šrouby
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět