Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2731

Příspěvek od MilAN »

Tak nějak bych předpokládal, že astronom využívá PC planetária a nepotřebuje už dnes od někoho předpřipravené mapky . A dovede si vybrat, kde ji bude fotit, jakou technikou a jak. Tyhle mapky, kterých se vždy objeví spousta, jsou dobré pro veřejnost, ta se na ně se zájmem podívá ale na obloze podle nich nic nenajde.:) Pokud tedy nejde o jasnou kometu a viditelnou velmi jasně i v triedru.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2732

Příspěvek od LukasNestak »

V minulosti som sa pár krát pokúsil nahrať do stellaria nejaké skripty, ale nepodarilo sa. Pri mojom zornom poly + mapky + stellaria by nemal byť problém nájsť ju. Aj keď bolo by fajn ju mať priamo v stellariu.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2733

Příspěvek od MilAN »

Vždyť to všechna PC planetaria umí už ve svých základech ( a už minimálně 30 roků , kdy se tu první objevila :) )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2734

Příspěvek od MMys »

Ach jo, už zase Stellarium...

Stellarium prakticky není PC planetárium, to je spíš hračka pro širší masy, a vizualizační nástroj pro oblohu + krajinu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2735

Příspěvek od LukasNestak »

Ktorý program odporúčate?
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2736

Příspěvek od MilAN »

Free : CdC, SkytechX, C2A . Osobně preferuji SkytechX, i když je škoda, že autor teď na AF nekomunikuje.
A pak je řada placených : The Sky,Guide ...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2737

Příspěvek od juh »

MMys píše:... Stellarium prakticky není PC planetárium, to je spíš hračka pro širší masy, ...
Čo je kritériom, čo je a čo nie je PC planetárium?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2738

Příspěvek od MMys »

No ostrá hranice tam asi není, ale ve Stellariu jsem narazil vždycky, když jsem od toho chtěl něco víc "technického" než estetického. Už jenom absence podpory ASCOM (když vynechám ten přiblblý způsob s dodatečně dobastleným Scope.exe modulem). Potom nemožnost přepnout do režimu mapka, prostě stále je to spíš simulátor oblohy, než nástroj pro přípravu pozorování/fotografování.

I když, je to vlastně spíš planetárium ve smyslu simulátoru oblohy, myšleno toho, do kterého se chodí. Rozhodně ho nechci nijak hanět, je to pěkný kus povedeného SW, ale primárně k jinému účelu. Když si potřebuji udělat mapku pro nějaký záběr, třeba i s reálnými snímky z nějakých přehlídek v pozadí, nebo polohu různých pohyblivých objektů v čase, sáhnu prostě raději po něčem jiném. Ne že by ve Stellariu nešlo nadefinovat zorné pole třeba kamery, ale prostě to alespoň pro mne není ono.

Já Stellarium samozřejmě mám také, dokonce s nafotografovanou reálnou krajinou a domy okolo mé pozorovatelny, a používám ho za tím účelem, abych se podíval co/kde/kdy je, jestli mi něco nebude překážet výhledu, ale jinak jsem používal CdC, nyní spíš SkyTechX a pro řízení dalekoheldu také zabudovanou mapu oblohy a katalogy v MaxIm DL.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2739

Příspěvek od juh »

Preto som sa pýtal, lebo som predpokladal, ža tam budú nejaké jasné dôvody, nie len nejaké vlastné negatívne dojmy a skúsenosti. Čo iné by už len podľa názvu malo robiť planetárium, ako hlavne simulovať nočnú oblohu? Tvrdiť, že to nie je planetárium, lebo to nevie robiť nič iné, len simulovať oblohu, mi príde ako trochu nemiestne.
V žiadnom prípade ho nechcem nikomu vnucovať. Ak sa niekomu nepáči funkcionalita, alebo sa mu zdá byť ťažkopádne ovládanie, tak nech radšej ide do iného SW, ktorý je možno intuitívnejší a prehľadnejší.
Stellarium sa vyvíja ako každý iný SW. Čo sa týka podpory ASCOM, tak nová verzia 0.19.3.1 má okrem natívnej podpory najčastejšie používaných montáží aj podporu ovládania montáží cez INDI a ASCOM (len treba mať naištalovanú ASCOM platform, je to nová funkcionalita, ktorá sa začala testovať koncom roka 2019, tak to pri niektorých ovládačoch nemusí byť úplne bezchybné). To že to ide len cez Stellarium Scope, to je už minulosťou.
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2740

Příspěvek od LukasNestak »

Predsa sa mi podarilo nahrať kométy do stellaria. Ale nie cez skripty "ako som si myslel", ale cez moduly. 2017 T2 PanSTARRS mi našlo.
Ak by to niekomu pomohlo tak postup:
- Nastavenia
- Moduly
- Editor slnečnej sústavy
- nastaviť - Slnečná sústava
- Importovať dráhové elementy vo formáte MPC...
- Kométy
- Vybrať záložku "dal som MPC a potom aj MPCORB listy"
- Získať dráhové elementy
- Označiť všetko
- Pridať objekty

Potom som dal v normálne hľadať a napísal som označenie kométy, našlo ju. Škoda že nezobrazuje smer s dĺžku chvosta.

PS: Stellarium + astrobin "alebo astrofotky" používam pre určenie vhodnej kompozície, prípadne pre vhodné naplánovanie čo a kedy fotiť.
Popravde sa trochu strácam, prečo by som mal zaradiť stellarium do SW výbavy pre astrofoto. SW čo používam "APT+PHD2+Losmandy ascom" nebolo úplne jednoduché poriadne prepojiť a nastaviť, takže pridať štvrtý SW ma moc neláka.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2741

Příspěvek od juh »

"Označiť všetko" nie je potrebné. Stačí si vybrať len tie kométy, ktoré sú aktuálne viditeľné. Prípadne si pridať len tie kométy, ktoré sú aktuálne zaujímavé pre pozorovanie. Cez "Vyhľadávanie online" sa pri pripojení na internet dajú vyhľadávať a pridávať dráhové elementy pre jednotlivé objekty.
Rovnako to platí aj pre asteroidy. Mať tam všetky objekty, je zbytočne zaťažujúce pre systém.
Smer chvosta za zobrazuje pri jasnejších kométach. Pri slabších sa dá odvodiť z polohy Slnka. Ale to sú skôr údaje, ktoré sa dajú zistiť z pozorovaní iných pozorovateľov.
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2742

Příspěvek od LukasNestak »

Viete odporučiť nejakého výrobcu kvalitných USB káblov? Ideálne pre nižšie teploty "silikónové, alebo niečo obdobné" + čo nehrdzavejú pri vysokej vlhkosti.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2743

Příspěvek od MilAN »

LukasNestak píše: PS: Stellarium + astrobin "alebo astrofotky" používam pre určenie vhodnej kompozície, prípadne pre vhodné naplánovanie čo a kedy fotiť.
Popravde sa trochu strácam, prečo by som mal zaradiť stellarium do SW výbavy pre astrofoto. SW čo používam "APT+PHD2+Losmandy ascom" nebolo úplne jednoduché poriadne prepojiť a nastaviť, takže pridať štvrtý SW ma moc neláka.
No, to je celkem jednoduché. V tom PC planetárii si všechno vyhledám , nastavím kompozici ,nikam nic nepíšu ani nezaznamenávám. Přijdu k dalekohledu, zapnu PC planetárium, kliknu na objekt a montáž mi tam najede.A je jedno, jestli to je můj zvolený bod nebo objekt nebo pohyblivý objekt. A zrovna tak , když fotím družice. Off line si projedu po její trajektorii, vyberu vhodnou polohu, označím značkou a pak v reálu nechám najet montáž do té polohy. Chápu, když fotíš snímek 60hodin, že nic z toho nepotřebuješ, ale není jednodušší ovládání dalekohledu, než tohle.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2744

Příspěvek od zuzi »

Slusne ohebne kabely pro USB je asi jedina moznost si je vyrobit sam. Vzit vhodny ohebny krouceny par plus dva napajeci draty a kabel postavit. Mam takovou vec v praci na stole rozdelanou a pripravenou alepson na improvizovane nereni, jenze se tam ted nejakou dobu nedostanu s ohledem na pandemii.

Nelepsi by bylo ale sehnat vhodny prumyslovy kabel s kroucenym parem a napajenim v jednom obalu.
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2745

Příspěvek od LukasNestak »

Milan: Máš pravdu a verím že to ani nejak extra zložité nebude, ale ešte neviem či ostanem pri APT + PHD2 "stále prepájať SW ma moc neláka". Včera som mal prvý pokus ovládať dve ZWO kamery súčasne a všetko šlapadlo v poriadku. Neskôr pridám FW a keď všetko bude makať v poriadku tak asi ostanem pri APT. Potom skúsim pripojiť planetárium.

zuzi: Neviem či je to v mojich silách :) Napájacie káble "12v" som si robil sám "jeden sem tam zaiskrí :shock: " takže do výroby USB3 sa mi moc nechce. Tie čo mám zatial fungujú bez problémov, ale niektoré koncovky začínajú hrdzavieť :roll:
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Odpovědět