289P/Blanpain

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

289P/Blanpain

#1

Příspěvek od dvader »

Ahoj všem,

v posledních týdnech jsem neměl možnost pozorovat a teď se koukám, co je na obloze k vidění. SkySafari mi hlásí 289P/Blanpain že má mít 3.3 mag.
Koukali jste na ní někdo?
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: 289P/Blanpain

#2

Příspěvek od juh »

Tam bude niečo špatne. Nabližšie k Zemi bola začiatkom roka 2020 a aktuálne sa od nás už vzďaľuje. Jej jasnosť nemala presiahnuť 15 mag.
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Re: 289P/Blanpain

#3

Příspěvek od Cassi »

Kometa v tomto návratu nebyla jasnější 16. hvězdné velikosti. Je to chyba u Minor planet center, u drahových elementů jsou uvedeny parametry popisující jasnost. U 289P tam mají uvedenou nesmyslně vysokou absolutní jasnost.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Castor 98

Re: 289P/Blanpain

#4

Příspěvek od Castor 98 »

To bych už dávno zakládal téma. :) Pro informace o aktuálně viditelných kometách doporučuji týdenní přehledy Seiichiho Yoshidy, nejnovější je zde: http://www.aerith.net/comet/weekly/20200307n.html
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: 289P/Blanpain

#5

Příspěvek od dvader »

Cassi píše:Kometa v tomto návratu nebyla jasnější 16. hvězdné velikosti. Je to chyba u Minor planet center, u drahových elementů jsou uvedeny parametry popisující jasnost. U 289P tam mají uvedenou nesmyslně vysokou absolutní jasnost.
Aha, to jsem netušil...
Jde nějak na tu chybu upozornit, aby si to opravili? Uměl bys to Cassi zařídit?
Díky!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: 289P/Blanpain

#6

Příspěvek od dvader »

Castor 98 píše:To bych už dávno zakládal téma. :) Pro informace o aktuálně viditelných kometách doporučuji týdenní přehledy Seiichiho Yoshidy, nejnovější je zde: http://www.aerith.net/comet/weekly/20200307n.html
Díky!
Pro příště si budu větší jasnosti ověřovat zde...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Castor 98

Re: 289P/Blanpain

#7

Příspěvek od Castor 98 »

Za málo, na tohle se opravdu dá spolehnout. :)
Castor 98

Re: 289P/Blanpain

#8

Příspěvek od Castor 98 »

To je jasné, ale co se týče stránky, na kterou jsem odkázal, tak tu sleduji už několik dlouhých let a zatím jsem se tam ještě nikdy s žádnou chybou nesetkal. :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: 289P/Blanpain

#9

Příspěvek od MilAN »

Nedovedu posoudit, jak je to s chybami, ale jejich mapky , to je hrůza. Vždyť nejdou skoro poznat ani souhvězdí. A údaje, které tvoří většinu - jako vhodná doba a poloha ( AZ/ALt) jsou pro nás už vůbec k ničemu. Takže stejně člověk musí do svého PC planetária nebo na jiné stránky, aby se dostal k informacím, které k pozorování nezbytně potřebuje.
Jediné plus těchto stánek osobně vidím v tom, že jsou komety řazeny podle jasností, a tak je člověk nakopnut správným směrem. Mám tyto stránky také na prvním místě seznamu, ale slouží mi opravdu jen k tomuto .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Castor 98

Re: 289P/Blanpain

#10

Příspěvek od Castor 98 »

To je věc názoru, Seiichi Yoshida je Japonec, takže tam samozřejmě nebude uvádět ideální pozorovací čas a výšku nad obzorem pro Česko. Souhlasím, že tohle si pak člověk musí vyhledat sám, ale na druhou stranu tam rozhodně nemám problém s tím, abych se zorientoval v souhvězdích, ba právě naopak. A jak jsi napsal, komety jsou řazeny podle jasností, což je další velké plus. ;)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: 289P/Blanpain

#11

Příspěvek od MaG »

Já bych si přál, aby vydržel ten Van Buitenen, protože něco tak povedeného, jako udělal on tu asi ještě ke kometám nebylo.

Jinak pokud jde o chybu u této komety, ta samozřejmě nezávisí na použitém programu, ale na tom, jestli si stahuje data z MPC. V Guide je výhoda, že si umím upravit parametry "absolutní magnitudy" a "zjasňovacího parametru". U SkySafari to neumím, ale čest jeho snadnosti v ovládání montáže.

Upravil jsem si takhle parametry Y4 ATLAS a pořád čekám, kdy je přestane dodržovat, protože ztím z toho už skoro měsíc vylézá megakometa, přitom v reálu musí každou chvíli přestat takhle překotně zjasňovat. Ale to už jsem mimo téma, jako ostatně v celém mém příspěvku :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Castor 98

Re: 289P/Blanpain

#12

Příspěvek od Castor 98 »

Ta stránka van Buitenena vypadá moc hezky, do teď jsem o ní nevěděl. Ta tabulka je velmi přehledná a moc se mi líbí. Ale u komety C/2019 Y4 (ATLAS) je asi nějaká chyba, -11,8 mag nemá šanci dosáhnout. Každopádně u ostatních komet to vypadá věrohodně, tam se budu rád vracet. :)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: 289P/Blanpain

#13

Příspěvek od MaG »

Ta hodnota odráží její aktuální vývoj a mění se téměř každý den. Samozřejmě u komet tohoto typu je tam pak zatím takový nesmyslný údaj. Ale kdyby se u perihleu rozpadla, jako třeba West, tak jeden nikdy neví. Takových -3 nebo -6 by ještě být mohla. Ostatně kdo by si to nepřál. Nakonec budeme rádi, když bude vidět okem, na tom se asi shodnem. Teď je pěkná a velká. Uvidíme, až se "zapálí" uvolňování vody a až se zmenší blíže ke Slunci, co předvede. Ale nějaký prach má evidentně taky a na to, jak je ještě daleko (cca 1,6 au), je dost pěkná.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Castor 98

Re: 289P/Blanpain

#14

Příspěvek od Castor 98 »

Jj, to souhlasím. Pro nás by úplně nejlepší podle mě bylo, kdyby se jádro začalo rozpadat už před perihelem a kometa by prodělala ideálně i více outburstů. Pak by to mohla být hodně zajímavá podívaná.
Odpovědět