Karbonový tubus s Nomexem

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Karbonový tubus s Nomexem

#1

Příspěvek od Pupak »

Díval jsem se na karbonové tubusy a docela mě překvapilo,že vše,co jsem objevil byl válec z vrstveného karbonu 2 až 4 mm silný. Rozhodl jsem se, že vyzkouším Nomexovou výplň. Zatím jsem udělal jen malý zkušební tubus 100mm, abych zbytečně neplýtval materiálem. Použil jsem PVC trubku jako kopyto,na ní dal jednu vrstvu 220g karbon. plátna, 3mm Nomex 150g/m2 a přes to druhou vrstvu karbonu. Přetáhl mikroténem a utáhnul lepící páskou.Po vytvrzení jsem vytáhl naříznutou pvc Trubku a je krásný tubus,který je velice pevný a lehký jak pírko. Vnější povrch není tak dokonalý,protože se mi mikrotén občas trochu nahrnul a je to vidět,nicméně by to šlo vybrousit. Až opadne virová mánie,objednám trubku 225mm a udělám si nový tubus na svého Newtona 200/800. Tubus nebude mít ani půl kila a tuhost řádově vyšší než ten ocelový plech. Jen musím vymyslet zakončení a výztuhy pro upevnění pavouka a výtahu.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Karbonový tubus s Nomexem

#2

Příspěvek od MMys »

Třeba Klaus Helmerichs takhle většinou dělá všecky tubusy, tedy ty od nějakých 250mm výše. Ty mrňavé jsou opravdu plné.

Třeba tubus na půlmetr, vnitřní průměr 560mmm, stěna 14mm (2/10/2mm), hmotost 15kg. Tuhost vynikající. Už jsem jich od něj na různé stavby/přestavby měl několik.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Karbonový tubus s Nomexem

#3

Příspěvek od Pupak »

To víš,ty máš úplně jiný přehled.Já jsem prošmejdil astrofóra a pár komerčních výrobců. Nomex je skvělý materiál a ve spojení s karbonem na tubus dokonalý.Vznikne lehká,pevná konstrukce s vynikajícími tepelnými vlastnostmi.Hlavně je to vyrobitelné doma.To se počítá.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Karbonový tubus s Nomexem

#4

Příspěvek od MMys »

On má uvnitř nejspíš Rohacell, 10mm desku. Ale systém je stejný, prostě je to skořepina.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Karbonový tubus s Nomexem

#5

Příspěvek od Pupak »

Rohacell je něco úplně jiného. To je pěna, kdežto Nomex je hexagonální,nebo obdélníková kevlarová voština. Pevnostně je o řád výš. Tím nechci říci,že na tubus dalekohledu by to nestačilo,ale asi bych něco takového nezvládl doma. Nomex můžu utáhnout pod vakuem,nebo páskou a snese všechno.U Rohacellu bych měl obavy,že se mi to bude bortit,ale asi jen proto,že jsem s ním nikdy nedělal.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Karbonový tubus s Nomexem

#6

Příspěvek od MMys »

Vím, Nomex používá v tubusech asi ASA. Jeden tubus jsem viděl v řezu, když jsem předělával pavouka. A vypadalo to jak popisuješ.
Rohacell sice není tak tvrdý, ale vakuem ho rozhodně nijak významně nezmáčkeš, 1 atmosféra na to nestačí. V nejhorším je to 1kg/cm2i kdybys to vyvakuoval dokonale. A to si myslím že vydrží, teď jsem koukal do datasheetu, a i ten nejměkčí Rohacell, co jsem tam našel má uvedeno compressive strength 0.4MPa, vakuum je 0.1MPa.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Karbonový tubus s Nomexem

#7

Příspěvek od Pupak »

Ono těch vylehčovadel je víc druhů. Občas se s tím taky setkávám,ale v praxi jsem to nikdy nepoužil. S Nomexem dělám roky a znám jeho ctnosti i slabiny. Hlavní slabina je extrémně malá plocha lepeného spoje. To ty pěny mají určitě řádově větší.Výhoda je zase obrovská pevnost toho sendviče. Nomex je pružný,krásně se s ním pracuje,dobře se řeže,ale na místa,kde na tubusu budou šroubové spoje se musí sendvič vyplnit duralem.Samotná tkanina v tlouštce 2 x 0.4 mm by nic neudržela. Když se to ale dobře promyslí a ještě lépe udělá,bude to tubus jak víno. Už aby koronavir odtáhl zase do Číny.
Uživatelský avatar
elessar
Příspěvky: 182
Registrován: 07. 12. 2006, 04:18

Re: Karbonový tubus s Nomexem

#8

Příspěvek od elessar »

Ahojte,
Uvažujem nad výrobou nového tubusu, prešiel som pár vlákien s tématikou (tubbox, hliník, ...) - nie som ešte rozhodnutý, no varianta karbón + NOMEX sa mi páči najviac.
Môžem poprosiť link kde sa dá kúpiť NOMEX?
Dik.

... včera som po rokoch oplachoval primár, malá dcérka mi prevrátila tubus aj s čistým zrkadlom.
Nič sa nerozbilo, no tubus padol na betón výťahom - je tam preliačina - os výťahu teraz smeruje 2-3cm mimo stred sekundáru...
zatiaľ to nejak narýchlo zrovnám a vystužím (preliačina oslabila tubus - po zaťažení ťažším okulárom sa plech viditeľne viac prehýba)
Dobson: SW 254/1200; Trieder: Kowa BDII 6,5x32mm; okuláre: Nagler 9mm, 16mm, Morpheus 4.5-6.5-12.5, TV plossl 32mm, Scopos 30mm, Vixen HR 3.4mm; Barlow: TV2x; ES komakorektor; SQM; filtre: CLS, UHC, OIII, HBeta
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Karbonový tubus s Nomexem

#9

Příspěvek od Pupak »

Uživatelský avatar
elessar
Příspěvky: 182
Registrován: 07. 12. 2006, 04:18

Re: Karbonový tubus s Nomexem

#10

Příspěvek od elessar »

Pupak: dik za tip.
pls ako to dopadlo s tým väčším tubusom? podaril sa? Budem vďačný za postrehy zo stavby, prípadne problémy na čo si dať pozor.
Dobson: SW 254/1200; Trieder: Kowa BDII 6,5x32mm; okuláre: Nagler 9mm, 16mm, Morpheus 4.5-6.5-12.5, TV plossl 32mm, Scopos 30mm, Vixen HR 3.4mm; Barlow: TV2x; ES komakorektor; SQM; filtre: CLS, UHC, OIII, HBeta
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Karbonový tubus s Nomexem

#11

Příspěvek od Pupak »

Pokud nemáš zkušenosti s uhlíkovou tkaninou a Nomexem, pak ti doporučuji nejprve pár testů, jinak spláchneš dost peněz do kanálu. Důležité je kopyto,kvalitní separátor a nejlépe vývěva -800 mB. Na překrytí stačí silnější igelitový pytel. Já jsem větší tubus ještě nevyráběl,protože není čas. Pořád mám jinou důležitější práci a nemám ještě kopyto.
Uživatelský avatar
elessar
Příspěvky: 182
Registrován: 07. 12. 2006, 04:18

Re: Karbonový tubus s Nomexem

#12

Příspěvek od elessar »

Dik za tipy, zoberiem toho tiež trošku viac a radšej najskôr vyskúšam v malom.
Dobson: SW 254/1200; Trieder: Kowa BDII 6,5x32mm; okuláre: Nagler 9mm, 16mm, Morpheus 4.5-6.5-12.5, TV plossl 32mm, Scopos 30mm, Vixen HR 3.4mm; Barlow: TV2x; ES komakorektor; SQM; filtre: CLS, UHC, OIII, HBeta
Odpovědět