Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#931

Příspěvek od MilAN »

A dříve než to zase nějak rozhodíš, bych dal do dalekohledu okulár a prohlédl se, co to dělá těsně před a za ohniskem. Ukáží se tam všechny špatnosti, které se na fotce neodliší
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#932

Příspěvek od astar »

To není celý snímek , to je výřez, že? Mně se něco podobného udělalo, ale objevilo se to jen na kraji pole viz obrázek a skoro symetricky kolem středu .Když tak vystav celý snímek i jpg .
Přílohy
Rozjetí.jpg
Rozjetí.jpg (37.19 KiB) Zobrazeno 2582 x
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#933

Příspěvek od MMys »

OK, tak už jsme blíž :-)

Přilepení sekundáru - popiš to přesně, na jakých místech je to nalepeno, a v jak velké ploše. Tloušťka na párátko: pokud na ploché, tak to je opravdu málo, hlavně pokud to máš nalepené někde dál od středu. A ani kulaté (tak 1.5mm) není zrovna moc. Já to dávám alespoň na 3mm vrstvu. Třeba ASA má u 250-ky astrografu na sekundáru housenku z tmelu tak 4mm vysokou. A klínek má průměr tak odhadem 80mm. Lepeno třemi housenkami po obvodu dutého klínku, s vynechanou mezeru po 120°

Vlepení primáru do mísy - ano, u malých rozměrů možné, ale jak byla velká stranová vůle mezi bokem zrcadla, než jsi tam, protlačil ten tmel ?

Bez ohledu na to, jestli jsi topil. Jak máš uchycené vyhřívání na sekundáru ? A jaké ? Volný drát, nebo ten plošný spoj ode mne ? Nebo něco úplně jiného ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#934

Příspěvek od alda »

MMys píše:OK, tak už jsme blíž :-)

Přilepení sekundáru - popiš to přesně, na jakých místech je to nalepeno, a v jak velké ploše. Tloušťka na párátko: pokud na ploché, tak to je opravdu málo, hlavně pokud to máš nalepené někde dál od středu. A ani kulaté (tak 1.5mm) není zrovna moc. Já to dávám alespoň na 3mm vrstvu. Třeba ASA má u 250-ky astrografu na sekundáru housenku z tmelu tak 4mm vysokou. A klínek má průměr tak odhadem 80mm. Lepeno třemi housenkami po obvodu dutého klínku, s vynechanou mezeru po 120°

Vlepení primáru do mísy - ano, u malých rozměrů možné, ale jak byla velká stranová vůle mezi bokem zrcadla, než jsi tam, protlačil ten tmel ?

Bez ohledu na to, jestli jsi topil. Jak máš uchycené vyhřívání na sekundáru ? A jaké ? Volný drát, nebo ten plošný spoj ode mne ? Nebo něco úplně jiného ?
Sekundár jsem lepil tak na 2mm výšky, kulaté párátko, díval jsem se na fotky v mobilu a byly to soustředné kružnice s rozestupem 2mm a na šířku celého klínku, , je to 88mm zrcátko, mám ho uložené v eliptickém pouzdře vytisknutém na míru z PETG na 3D tiskárně, z přední strany je zrcátko ze zadní průchod na kabel topení a otvor na klínek, který má průměr myslím tak cca 50mm. Topení je kanthalový drát, ve spirálách přímo na zrcadle a přichycení páskou na zadní stranu zrcadla a pak celé zrcadlo uložené do toho eliptického pouzdra, které je dost na těsno.
Ten bordel může dělat sekundár ?

U primáru je stranové vůle tak 3-4mm tmelu pokud si vzpomínám.

Mám tam možnost zkusit menší sekundár ze starého SW QUATTRO 200/800.
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#935

Příspěvek od alda »

Tak jsem to zkusil bez kamery jak radil Milan a to se mi zdálo OK, tedy usoudil jsem, že je na vině něco kolem kamery. A začal jsem bádat, kemara, filtry, komakorektor. Nakonec jsem za hříšníka označil LPSkový filtr, který jsem vždy používal a mám ho nastálo na vstupu komakorektoru. Po jeho odstranění z optické cesty se mi to jeví jako pěkné.

Prosím o posouzení:

http://www.astrolet.cz/download/kolimace/kol2.fits
http://www.astrolet.cz/download/kolimace/kol2.jpg

Myslím, že i kolimace je celkem OK :-)
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#936

Příspěvek od astar »

Taky jsem to u sebe odhadoval na nový filtr ,jeho vinětaci . Je vidět, že se to stává i jiných filtrů.
Ta kolimace není ideální . Levý horní roh utíká . Trochu by potřeboval v tom místě naklonit čip ke korektoru cca o 2 setiny. Pokud nemáš naklánění kamery , tak pak to musíš doladit korektorem .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#937

Příspěvek od alda »

astar píše:Taky jsem to u sebe odhadoval na nový filtr ,jeho vinětaci . Je vidět, že se to stává i jiných filtrů.
Ta kolimace není ideální . Levý horní roh utíká . Trochu by potřeboval v tom místě naklonit čip ke korektoru cca o 2 setiny. Pokud nemáš naklánění kamery , tak pak to musíš doladit korektorem .
Máš pravdu levý horní a pravý dolní jsou trochu knedlíky, kamera žádné doladění nemám, moc netuším jak to udělat :-(
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#938

Příspěvek od astar »

Co máš za korektor, kameru? Jak máš propojený korektor s výtahem , kameru- korektor? . Zkusil jsem simulovat s klasickým parakorem . Projeví se i odchylka 0,1°náklonu korektoru, což je cca 1,3 mm laseru na terčíku primáru nebo na uložení 2" je to 0,08mm . Já jsem již drobné korekce řešil nakláněním kamery T2 Tilerem . I tam to bylo velice jemné . Pro 0,02mm na cc 20mm poli je pak na vzdálenost 60mm (vzdálenost šroubků ) 0,06mm to je cca 0,12 otočky šroubku . Vhodné je to dělat při mírném rozostření směrem k soustavě , cca kotoučky hvězd na 10 pix a sledovat tvary ve všech rozích .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Jano5
Příspěvky: 229
Registrován: 23. 02. 2012, 17:00
Bydliště: Píla

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#939

Příspěvek od Jano5 »

Zdravím.
Kúpil som nový newton 150/750 a šiel kolimovať.
Pri pohľade na sekundárne zrkadlo je vidieť, že dlhšie strany elipsy nie sú v osi okulárového výťahu. Je pootočené cca 20°. Má to tak byť, alebo sa Číňania netrafili?
Vďaka.
1.jpg
1.jpg (966.17 KiB) Zobrazeno 2404 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#940

Příspěvek od MilAN »

Sekundár je na středovém šroubu otočný. Mělo by stačit ho správně natočit a pak laserem kolimovat sekundár a následně primár.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jano5
Příspěvky: 229
Registrován: 23. 02. 2012, 17:00
Bydliště: Píla

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#941

Příspěvek od Jano5 »

Fajn, ďakujem :)
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#942

Příspěvek od alda »

astar píše:Co máš za korektor, kameru? Jak máš propojený korektor s výtahem , kameru- korektor? . Zkusil jsem simulovat s klasickým parakorem . Projeví se i odchylka 0,1°náklonu korektoru, což je cca 1,3 mm laseru na terčíku primáru nebo na uložení 2" je to 0,08mm . Já jsem již drobné korekce řešil nakláněním kamery T2 Tilerem . I tam to bylo velice jemné . Pro 0,02mm na cc 20mm poli je pak na vzdálenost 60mm (vzdálenost šroubků ) 0,06mm to je cca 0,12 otočky šroubku . Vhodné je to dělat při mírném rozostření směrem k soustavě , cca kotoučky hvězd na 10 pix a sledovat tvary ve všech rozích .
Mám korektor tento https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ction.html
Kamera je ASI1600MM PRO, ta bohužel nemá štelovani jako vyšší modely.
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#943

Příspěvek od astar »

Já jsem si dokoupil tohle :
https://astronomy-imaging-camera.com/product/t2-tilter.
Klasickým kolimováním budeš mít velký problém to vyladit , ta citlivost je veliká . Točení šroubků na sekundáru bude už asi tak ve stupních .
Jak jsem psal , řešil bych to tím nakláněním kamery .
No jen naokraj. Není 100% jistota , že čip je přesně scentrován s šroubením kamery. Klidně může být nakloněn třeba o setiny milimetru?
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#944

Příspěvek od alda »

astar píše:Já jsem si dokoupil tohle :
https://astronomy-imaging-camera.com/product/t2-tilter.
Klasickým kolimováním budeš mít velký problém to vyladit , ta citlivost je veliká . Točení šroubků na sekundáru bude už asi tak ve stupních .
Jak jsem psal , řešil bych to tím nakláněním kamery .
No jen naokraj. Není 100% jistota , že čip je přesně scentrován s šroubením kamery. Klidně může být nakloněn třeba o setiny milimetru?
JJ, já se na to díval, ale většina podobných titlerů má ten problém, že k tomu nedám filtr-kolo. Muselo by to být mezi filtr kolo a korektor a doladit backfocus. Zkusím si něco, co by se dobře seřizovalo namalovat v 3D a třeba mi to někdo časem i vyrobí :-). Asi to už nechám tak, včera jsem zase fotil a seeing to stejně celé doprasí tak, že to je skoro jedno. Moc díky
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#945

Příspěvek od pedrosanchez »

Pardon, už jsem zase tady po delší době. Jsem z toho kolimování už vážně zoufalý. Můžete mi prosím říci v jaké poloze mám mít ten kolimátor?
Zde jsem vyfotil několik jeho natočení a pokaždé je laserový paprsek někde jinde:
https://opu.peklo.biz/p/20/04/20/1587369765.jpg

Většinou ho mám jako na obrázku č.1, protože do něj dobře ze země vidím. Takže kouknu do tubusu, vycentruji laser doprostřed primáru (sekundárem), pak se dívám kam se vrací paprsek a šteluji primár. Pak ale otočím kolimátorem ve výtahu a paprsek je někde úplně jinde. Ten kolimátor je docela nový, tak předpokládám, že nesvítí šejdrem. Také jsem jej kutálel po rovině a díval se jak na zdi opisuje přímku.
V praxi jsem pak fotit nemohl, protože se zatáhlo, ale opět jsem si všiml, že mám u jasných hvězd ocásky (pouze na jednu stranu) - zhruba to vypadá takto: https://opu.peklo.biz/p/20/04/15/1586949106.png

Děkuji za případnou zprávu.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Odpovědět