Vyzkoušejte si zpracování

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1186

Příspěvek od mirkovacik »

higen píše:M81 a okolí - 70x90s 1600ISO + 20xDark + 20xBias bez pointace.
Zajímalo by mě co z toho jde vymáčknout.
Trocha som sa s tým pohral. Ja som len amatér amatérovič v spracovaní, iní by z toho dostali aj viac. (A s hviezdami som sa vôbec nehral.)
Mimochodom - čím to bolo fotené?

Tu je v plnom rozlíšení:
Přílohy
processed.jpg
processed.jpg (423.99 KiB) Zobrazeno 3553 x
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 339
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1187

Příspěvek od John2y92 »

Taky jsem na to jen rychle koukl, dá se z toho něco vytáhnout, ale času by to chtělo rozhodně víc, pokud to chceš mít pěkné.
m81.jpg
m81.jpg (504.77 KiB) Zobrazeno 3550 x
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
Uživatelský avatar
higen
Příspěvky: 91
Registrován: 26. 08. 2018, 08:06
Věk: 33

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1188

Příspěvek od higen »

Příště tomu dám určitě víc času, tohle byl takový první test, jestli vše funguje jak má. Dnes jsem dořešil pointaci, tak můžu natáhnout expozice.
mirkovacik: bylo to focené tím co mám v podpisu.
SW 72ED(rovnač 0,85) - SW Az-Gti(EQ) - RPi4 - Canon 77D - SW 9x50 - ZWO ASI 120MM Mini Mono
SW 90/900 - EQ-1, Bresser Skylux 70/700
hadak

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1189

Příspěvek od hadak »

Zdravím.
Kdo bude chtít trénovat tady jsou data NGC2244.

- cca 24h dat , rozděleno po dnech včetně darků a biasů, flaty zvlášť
- 290x300s. , ISO 1600, městská obloha takže CLS filtr.
- SW ED80, Canon 450Dm, EQ6R, PHD2 ASI120MC
- rovnač hotech, dokud to nebude vše sešroubované na pevno tak to asi bude pořád někde ujíždět, tak bude potřeba oříznout pravou stranu. ale nevadí nechci dělat velkoformátový tisk.

A protože jsem totálně neschopný ve zpracovávání budu moc vděčný za vaše výstupy.... hadak@seznam.cz

Děkuji Lada.

https://www.uschovna.cz/zasilka/WNFAGEHIV77UVKDJ-V7X/

PS:náhled projeto v DSS a mini úprava v zoneru.
Uživatelský avatar
higen
Příspěvky: 91
Registrován: 26. 08. 2018, 08:06
Věk: 33

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1190

Příspěvek od higen »

Zkusil jsem zpracovat tvoje data
NGC2244_final.jpg
NGC2244_final.jpg (966.35 KiB) Zobrazeno 3340 x
SW 72ED(rovnač 0,85) - SW Az-Gti(EQ) - RPi4 - Canon 77D - SW 9x50 - ZWO ASI 120MM Mini Mono
SW 90/900 - EQ-1, Bresser Skylux 70/700
Uživatelský avatar
alex
Příspěvky: 219
Registrován: 12. 05. 2005, 13:15
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1191

Příspěvek od alex »

Ahoj Lada!

Pozrel som si to, máš tam krásne veľa dát... ale:
pre nedostatok času a miesta na disku som sa rozhodol, že
- použijem Biasy a Darky len z 1. dávky, v ostatných by som mal pootáčať všetky fotky o 90 stupňov, čo je časovo aj priestorovo náročné - sorry
Prosím Ťa, už vypni automatické otáčanie vo foťáku :(
Možno chyba je u mňa, neviem, či idú spracovať v PixInsight-e automaticky preklopené fotky (stačí niečo zaškrtnúť), alebo treba v dávke všetko pootáčať :?
V prípade Darkov otočenie vidieť podľa extrémnych farebných pixelov, ale Biasy neviem rozhodnúť, akým smerom otočiť.

- nerobil spracovanie Drizzle dát.

- kozmetické úpravy neboli potrebné, vyšli z toho celkom pekné fotky

výsledok teda - žiadne extra technológie:
- kombinácia DBE+ABE,
- po úprave histogramu PhotoColorCalibration
- ACDNR
- zvýraznené tmavé štruktúry
- umelo pridaná modrá farba (hlavne stred - tej modrej je tam akosi málo)
- zmenšené hviezdy, zaostrené

- tú pravú stranu by som trošku sekol ;)

Odomňa:
Obrázek

Keby si to chcel niekto skúsiť krajšie, mám tu výsledok z Pixinsightu:

http://www.uschovna.cz/zasilka/WQ47VU9RKD95U7JS-37S

V PixInsighte som postupoval:
z 1. dávky teda:
- superbias z biasov
- darky so superbiasom, z nich "superdark"
- "superflat" so superbiasmi a superdarkom; ALE superdark tu bol ignorovaný, lebo to neboli darky k flatom
potom
- kalibrované lighty so suberbiasom, superdarkom a superflatom.
- align
- kozmetické úpravy nerobil, výsledky boli celkom "hladké"
- primer: Median, Multiplicative, reject: Aver.SigmaClipp, Scale+Offset, reject2: sigma low=4, high=2.
keby ste mali iný návrh, zopakujem to.

alex
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://ameleg.webzdarma.cz
hadak

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1192

Příspěvek od hadak »

Chlapi dekuji moc za úžasné výsledky.
...to automatické otáčení je vypnuté... raději jsem to zkontroloval
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1193

Příspěvek od mirkovacik »

Aj ja som sa s tým pohral. Chcel som si vyskúšať spracovať lepšie dáta. Nie som preborník v spracovaní, tak ln tak, ako viem. :)

@Hadak: Všimol som si, že máš snímky dosť posunuté medzi sebou vo vertikálnom smere. Neviem, či to bol úmysel alebo náhoda. Potom sú tie okrajové časti (pás hore a pás dole) dosť zašumené a hlavne to robí všeliaké farebné čudá pri odstraňovaní pozadia, resp. je ťažšie odstraňovať pozadie. Ja som to kedysi robil s cieľom, že bude pokrytá väčšia plocha oblohy, ale nakoniec to aj tak bolo treba orezať, tak som vlastne nič nevyriešil. Práve naopak - použiteľnú plochu som si zmenšil. Myslím, že s Tvojou technikou nemôže byť problém to nasmerovať na to isté miesto. (Dithering samozrejme áno, to treba.) Na fotke som to schválne nechal, nech vidieť, ako je to zašumené.

Mne nevyliezali okolo rozety také červené fľaky. Neviem, či dobre alebo nie dobre. (Len poznámka k porovnaiu s predchádzajúcimi spracovaniami.)

No snáď aj ja nafotím niekedy také pekné dáta. :)
Přílohy
rosette_m.jpg
rosette_m.jpg (1 MiB) Zobrazeno 3150 x
hadak

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1194

Příspěvek od hadak »

Miro děkuji. Je to jak píšeš pokus získat větší plochu, tak proto ty posuny, ale nijak to nepomůže.
hadak

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1195

Příspěvek od hadak »

Ahoj-
Posílám další data ...Leo Triplet.

- cca 15h dat , rozděleno zase po dnech včetně darků a biasů, flaty zvlášť (nevěděl jsem že by se měli dělat i darky k flatům tak příště)
- ISO 1600, městská obloha takže CLS filtr.
- SW ED80, Canon 450Dm, EQ6R, PHD2 ASI120MC

https://www.uschovna.cz/zasilka/WTS8G5WXHPBVKUAG-A96/

Lada.
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1196

Příspěvek od iooo »

Zdravím,

mohl bych poprosit někoho zkušeného, aby zkusil z mých příšerných snímků M101 něco poskládat? :) Zajímalo by mě, co se z toho dá dostat, pokud to vezme do ruky odborník.

https://drive.google.com/file/d/1Kyr7IR ... YlGFE/view

Díky
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1197

Příspěvek od mirkovacik »

iooo píše:Zajímalo by mě, co se z toho dá dostat
Nie som odborník, len večne skúšajúci začiatočník, ale vyskúšal som si to.
Tak hej. Iba pár sníkmkov je to.

Chýbajú flaty - pozadie sa blbo dávalo preč, ani som sa s tým moc nehral.

Mohol by si napísať, čím to bolo fotené. Debayering nevedel použiť automat na výber masky, tak som dal RGGB (možno dobre, možno zle).

No a tvar hviezd - to z toho vidíš.

No, na začiatok - myslím, že si iba začínajúci začiatočník - dobre. Pokračuj ďalej.

S tou kolimáciou alebo guidingom niečo urob. (Neviem čo, možno poradia iní. Daj im otázky.) A tie flaty sprav, nech v tom nie sú blbé fľaky. No a potom viac snímkov.

A daj k tomu info - čím fotené - dalekohlad, kamera, montáž, časy,...
Přílohy
integration_ABE_DBE.jpg
integration_ABE_DBE.jpg (245.22 KiB) Zobrazeno 2940 x
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1198

Příspěvek od majklus »

Taky se nepovažuju za odborníka, ale z toho, že každej roh je ujetej trochu jinak bych na guiding nesázel, spíš na kolimaci nebo křivej reduktor / korektor.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1199

Příspěvek od iooo »

mirkovacik píše:Nie som odborník, len večne skúšajúci začiatočník, ale vyskúšal som si to.
Tak hej. Iba pár sníkmkov je to.
Díky za pomoc.
mirkovacik píše:Chýbajú flaty - pozadie sa blbo dávalo preč, ani som sa s tým moc nehral.
Flaty zatím neumím udělat, ještě jsem se k tomu nedopracoval :) Toto je v podstatě první pokus.
mirkovacik píše:Mohol by si napísať, čím to bolo fotené. Debayering nevedel použiť automat na výber masky, tak som dal RGGB (možno dobre, možno zle).
Ano má to výt RGGB. Je to snímek udělaný přes INDI/EKOS. Čím by to mohlo být, že tam ta informace o bayeringu chybí?
mirkovacik píše:No a tvar hviezd - to z toho vidíš.
Tvar hvězd je kapitola sama pro sebe :) Problém je primárně s pointací (jestli i s kolimací, to nedokážu posoudit). Problém s pointací řeším už nějakou dobu a teď jsem zjistil, že se mi uvolňuje jedno závaží na montáži a tipuju, že se občas pohne. Dokud toto nevyřeším, nemá smysl s pointací cokoliv dál řešit.
mirkovacik píše:No, na začiatok - myslím, že si iba začínajúci začiatočník - dobre. Pokračuj ďalej.
Ano jsem úplný začátečník. Dalekohled jsem si koupil 08/2019 a to jsem neměl nejmenší tušení, co mě čeká a co všechno to obnáší :) Např. že existuje nějaká pointace jsem vůbec nevěděl.
mirkovacik píše:S tou kolimáciou alebo guidingom niečo urob. (Neviem čo, možno poradia iní. Daj im otázky.) A tie flaty sprav, nech v tom nie sú blbé fľaky.
Pořešit guiding je momentálně priorita číslo 1 a naučit se dělat ty flaty priorita č. 2. Mimochodem, nevíte někdo, kde by se dal sehnat samostatně ten šroub do závaží na EQ5? Nechce se mi kupovat celé noví závaží.
mirkovacik píše:No a potom viac snímkov.
Snímků je tak málo, protože jak jsem se snažil rozchodit guiding, tak než jsem se dostal k pořizování snímků, už bylo málo času - za chvíli už vyšel měsíc. No potom jsem polovinu snímků zahodil, protože kvůli špatnému guidingu byly hvězdy tak šišaté, že to bylo úplně nepoužitelné, nebo byly hvězdy zdvojené.
mirkovacik píše:A daj k tomu info - čím fotené - dalekohlad, kamera, montáž, časy,...
SkyWatcher Newton 200/1000, kamera ToupTek EP3-2300-KPC Deep Sky Color, EQ5 goto, expozice 5 minut.
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1200

Příspěvek od iooo »

majklus píše:Taky se nepovažuju za odborníka, ale z toho, že každej roh je ujetej trochu jinak bych na guiding nesázel, spíš na kolimaci nebo křivej reduktor / korektor.
Reduktor ani korektor zatím nemám :) Co se kolimace týče, zatím jsem se tím ještě nazabýval, takže o tom nic nevím. Může kolimaci zvládnout i začátečník?
Odpovědět