Retrofit montáže Meade LX50

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Retrofit montáže Meade LX50

#1

Příspěvek od Pupak »

Mám doma letitou montáž LX50 se 7" Makem. OTA jsem přehodil na CS Advancet GT a montáž jsem se rozhodl upravit. Obětoval jsem víkend a vyrobil nové pohony os. Na RA je místo původního DC motorku KM s precizní planetkou 1 : 50 a řemínek na šneka. Celkový převod je 1 : 4384, což je brutální,ale přesuny jsou ještě únosné. Stejně člověk nikam nespěchá,když hledí na hvězdy. DE má KM s harmonickou převodovkou 1 : 100 a řemenici 1: 6.5. Celkem tedy 1 : 650. S mikrokrokem 1/16 je rozlišení asi dostatečné. Montáž chci použít na N200/800,protože má výrazně lepší tuhost než EQ5. Mám k ní i klín,takže na foto by to mohlo být použitelné. Řízení pře Astro EQ a už jen čekat na čisé nebe. Krytovat se bude po testech na ostro.
m4.jpg
m4.jpg (143.54 KiB) Zobrazeno 1509 x
m3.jpg
m3.jpg (102.25 KiB) Zobrazeno 1509 x
m2.jpg
m2.jpg (78.71 KiB) Zobrazeno 1509 x
m1.jpg
m1.jpg (183.74 KiB) Zobrazeno 1509 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Retrofit montáže Meade LX50

#2

Příspěvek od MilAN »

Pochopil jsem to správně, že jsi nahradil šnekové kolo a šnek řemenovým převodem ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Retrofit montáže Meade LX50

#3

Příspěvek od Pupak »

To by asi udělal jen idiot. :D :D DEC osa na LX50 žádný šnekový převod nemá. Má tam jen takové ramínko které o cca 30 st. otáčí osou přes jemný závit. Na GoTo systém je to pochopitelně nepoužitelné.LX 50 je historie s hodinovým pohonem v Ra, jinak nic.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Retrofit montáže Meade LX50

#4

Příspěvek od MilAN »

No, na té deklinaci máš řemen ,pohánějící velkou řemenici. Žádný šnek ani kolo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Retrofit montáže Meade LX50

#5

Příspěvek od Pupak »

To jsme si nerozuměli. Já myslel,že tím nahrazením máš na mysli,že jsem původní šnekový převod nahradil řemenem,proto mě to pobavilo. Nepoužil jsem šnekový převod z prostého důvodu,protože ho nemám a nechci do toho investovat. Vysokopevnostní kevlarový řemen odvede ve spojení s harmonickou převodovkou tu stejnou práci a možná i lépe. Když jsem viděl to hliníkové kolo na Ra ose, tak jsem zrovna blahem neskákal. Polovina montáží má hliníková šneková kola,což je slušná prasárna. Řešení vůlí pružným uložením šneku je těžká nouzovka.To ví každý stojař. Dobře předepjatý řemen má zanedbatelnou pružnost.Rozhodně ne horší,než šnekové kolo s odpruženým šnekem. Meade je prý americká firma,ale mechaniku dělají snad horší než Číňani. Hraju si s tím pro zábavu,takže od toho nečekám zázraky,ale třeba mě to mile překvapí.Vyhodit se to vždycky.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Retrofit montáže Meade LX50

#6

Příspěvek od MilAN »

Tak je to ta nejlacinější vidlicová montáž, minimálně 25 roků stará.
U toho řemene si dovedu být skeptický, pokud tam bude jakýkoliv přístroj s tubusem dlouhým přes nějakých 600 mm
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Retrofit montáže Meade LX50

#7

Příspěvek od Pupak »

Ten věk jsi asi odhadl dobře. Je to z devadesátých let. Nicméně mechanická konstrukce je docela dobrá,jen ty převody tam byly jak z hračkárny. Stálo to 70 litrů ,ale kvalita nic moc. Zato dalekohled,ten nemá chybu. Tam nic neodflákli. Řemenu se není třeba bát. 20mm kelvar dokáže divy,když se dobře našponuje.Větší pružnost vykazuje ta Ra osa s odpruženým šnekem. Ve větru se hýbe každá montáž a jinak není důvod. Bude na tom ED80 /600, nebo N 200/800, takže věřím,že to zvládne. Jak jsem řekl,o nic nejde. Je to jen pokus,který mě kromě času nic nestál,takže o nic nejde.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Retrofit montáže Meade LX50

#8

Příspěvek od Pupak »

Ten věk jsi asi odhadl dobře. Je to z devadesátých let. Nicméně mechanická konstrukce je docela dobrá,jen ty převody tam byly jak z hračkárny. Stálo to 70 litrů ,ale kvalita nic moc. Zato dalekohled,ten nemá chybu. Tam nic neodflákli. Řemenu se není třeba bát. 20mm kelvar dokáže divy,když se dobře našponuje.Větší pružnost vykazuje ta Ra osa s odpruženým šnekem. Ve větru se hýbe každá montáž a jinak není důvod. Bude na tom ED80 /600, nebo N 200/800, takže věřím,že to zvládne. Jak jsem řekl,o nic nejde. Je to jen pokus,který mě kromě času nic nestál.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Retrofit montáže Meade LX50

#9

Příspěvek od Pupak »

Tak jsem to dnes otestoval s 10 kg Makem na jednom rameni. Místo těch plastů je tam nyní dobře zapouzdřený pár kvalitních ložisek s kosoúhlým stykem,takže žádné vůle. Ve srovnání s CS ADV GT je Montáž Meade mnohem stabilnější a méně citlivá na doteky. Ostření,pomalé přejezdy jsou naprosto OK,žádné chvění a pokud do ní drcnu,rychle se ustálí.Převod řemenem se ukázal jako naprosto vyhovující.Rozhodně se co do stability neliší od Ra osy s odpruženým šnekem. Sice to z počátku vypadalo dost šíleně,ale nakonec se to jeví velice použitelné. Z šuplíkových zásob, bez jediné koruny investic, tak vznikla docela dobře použitelná montáž.Jestli bude použitelná i na astrofoto ukáže až reálný test, ale na vizuál to nemá chybu. EQMOD je geniální záležitost. Ovládání gamepadem je opravdu moc příjemné a v rovníkovém režimu na denní pozorování a focení k nezaplacení. Chce to už jen na druhý joistick gamepadu naroubovat ostření ,na tlačítko spoušť foťáku a nebude to mít chybu.
Odpovědět