Re: Satelitní telekomunikační systémy SpX - Starlink

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#421

Příspěvek od juh »

K výrokom jednotlivých diskutujúcich v linkovaných diskusiách sa nebudem vyjadrovať, keďže autori príspevkov nechodia na toto fórum a nevedia sa obhajovať.

Páči sa mi argumentácia "Pokrok nezastavíš", preložené do ľudskej reči "Po nás potopa" a nech sa s následkami vysporiadajú nasledujúce generácie, ak im to bude nejakým spôsobom prekážať. Ľudstvo si fakt nezaslúži túto planétu :(

Nechápem, prečo by sa mali astronómovia prispôsobovať. Predsa platí všeobecná zásada, že ak niekto spôsobí niekomu svojou činnosťou škodu, musí poskytnúť primeranú náhradu. V tomto prípade by mali astronómovia trvať na tom, že ak im SpX (ako aj prevádzkovatelia iných telekomunikačných megakonštalácií) spôsobí zmarenie investícií, malo(i) by zjednať nápravu. Skrývať sa za nejakú frázu o pokroku je v tomto prípade nemiestne. Buď to SpX (rovnako prevádzkovatelia iných telekomunikačných megakonštalácií) spraví(ia) nápravu na svojej strane (konštrukčne vyrieši satelity tak, aby neinterferovali s astronomickými pozorovaniami), alebo uhradí(ia) vývoj, výrobu, vynesenie a servis analogických prístrojov mimo sféru rušenia, ktoré spôsobuje(ú) svojou činnosťou. Myslím, že tu sa nie je o čom baviť.

btw Už som sa tu raz zmienil o tom, vie mi niekto vysvetliť v prípade argumentácie "... nová technologie ...", čo také závratne nové, čo tu ešte nebolo, prinášajú navrhované megakonštelácie?

Asi je najvyšší čas prestať vnímať kozmonautiku len ako nositeľa ľudského pokroku. Vstupom súkromných spoločností to tejto sféry sa začala jej komercionalizácia so všetkými dôsledkami, ktoré z toho vyplývajú.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#422

Příspěvek od MilAN »

Pokud jste dosud nepochopili tu diskusi na kosmonautixu, tady je jednoduchý závěr autora webu :

Tak ať se s tím smíří, bude to rozhodně lepší než v téměř každé diskusi číst stále ty samé nářky nad tím, že neuvidíme hvězdy. Jednak je to přehnané, protože běžným okem ty družice nebudou prakticky vidět a navíc i kdybychom ty hvězdy opravdu neviděli, tak běžnému člověku (nemluvím o astronomech) to může být jedno, protože pohled na noční oblohu běžnému člověku není k ničemu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#423

Příspěvek od stana85 »

On má hrozný přístup. Já beru noční oblohu jako přírodní bohatství které by se mělo chránit. A podle jeho argumentace se dá říct ať si podobné firmy vymyslí něco jiného co nebude znečištovat oblohu a oběžnou dráhu. Ať to berou jako výzvu pro vynalezení lepších technologií.
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#424

Příspěvek od Psion »

Ať Starlink rovnou napíše, že jde o zájmy bezpečnosti USA a víme o co jde. Svět se ubírá směrem mobilního internetu a ne plackou na baráku, tedy 5G sítěmi.

Obrázek
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#425

Příspěvek od wizard_Kysi »

Já jsem upřímně tohle snad ani nechtěl číst a pokazit si večer.. Pan Majer je typickým zaslepeným demagogem, který má jen svou pravdu a nic ostatního ho nezajímá. Že lidi nepotřebují vidět hvězdy? To taky ale nepotřebují vidět obrazy, slyšet hudbu, koukat na bednu, pustit si internet.. Touto argumentací nám vlastně stačí jen dýchat, jíst, pít a spát..
Typický zaslepenec a omezenec, s kterým je škoda času jakkoli diskutovat. Kde by byla celá kosmonautika bez znalostí astronomie? Pro mě je to prostě duševní chudák, nic víc. Někdo od rána do večera fotí mašinky, on má tohle.
Snad se ještě ozvou národní organizace a dojde k nějakým omezením starlinků, i když to už možná bude jen následná reakce na to, jak se ty megakonstelace projeví.
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#426

Příspěvek od MilAN »

wizard_Kysi píše:Já jsem upřímně tohle snad ani nechtěl číst a pokazit si večer..
Já jsem ve svém příspěvku č. 416 přesně před tím v poslední větě varoval :(
Ale s tvojí diagnózou 100% souhlasím, a celý den jsem měl cukání mu to tam přesně takhle napsat. On nepotřebuje vidět hvězdy, asi ani přírodu ( se stejným argumentem ) - jemu stačí internet a monitor.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 510
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 55

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#427

Příspěvek od Jirka247 »

od wizard_Kysi To je přesná pravda. A nevidí do budoucna.

Docela už dlouhou dobu, se mluví o smetí na oběžné dráze, že se s tím musí něco dělat . A nakonec se začnou vypouštět stovky dalších satelitů. To není normální .
Uživatelský avatar
martbad
Příspěvky: 191
Registrován: 20. 01. 2014, 20:32

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#428

Příspěvek od martbad »

Osobně jsem odběr "kanálu" kosmonautix musel zrušit. Autor webu je možná odborník na kosmonautiku (jeho znalosti nikdo nezpochybňuje) ale argumentace, které používá při obhajování tak prasáckého a bezohledného projektu, jakým starlink je, naplno ukázaly, že si tento pán nevidí ani na špičku nosu. Kdysi jsem ho považoval za chytrého a inteligentního člověka, bohužel to, co jsem měl možnost si od něj přečíst v diskusích a jaké argumenty neustále a dokola opakuje jako kolovrat, opravdu hraničí s duševní poruchou. Debatovat sním o starlinku, je naprostá ztráta vašeho času...
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#429

Příspěvek od Beda »

obávám se, že celá tato akce nemá jen komerční charakter, ale dostala zelenou v zájmu "národní bezpečnosti" USA. Jistě tu všichni ctíme 3000 nevinných oběti ze září 2001, ale tomu se přece nedá předejít masivním sledováním osob, což SpX-Starlink zřejmě bude umět :( .
Další problém jsou lidé s technokratickým charakterem, kterým všechny krásy přírody a kosmu nic neříkají, jsou jim lhostejné. A právě takoví dnes tuhle zhovadilost podporují. Jsou bohužel všude. Nedávno jsem ve frontě u pokladny měl čas pohovořit s člověkem, který měl zajímavé informace o dění ve společnosti na západ od nás. Ve jménu "zelené ideologie" tam řádějí pomatení technokrati a terorizují slušné lidi. Na rozloučenou povídám, buďme rádi, že žijeme tady, a on na to , buďte bez obav, sem to přijde taky ! No, za měsíc dokončím svůj 76-tý oběh kolem sluníčka, tak se toho už snad nedožiju, ale co moje/naše děti :( ?!
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#430

Příspěvek od Karell »

Pokuste se při hodnocení jiných osob vyvarovat osobním útokům. Stačí se držet věcného tématu.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#431

Příspěvek od juh »

V nadväznosti na vyhlásenie IAU z júna 2019 požiadal Výkonný výbor IAU Komisiu B7 pre ochranu existujúcich a potenciálnych pozorovacích miest (Commission B7 Protection of Existing and Potential Observatory Sites) a výkonný výbor Pracovnej skupiny pre ochranu tmavej a tichej oblohy (Executive Committee Working Group Dark and Quiet Sky Protection; Quiet sa dá preložiť ako tichá, kľudná od rádiové ticho, rádiový kľud), aby posúdila situáciu a začala diskusie so spoločnosťami zodpovednými za spustenie a prevádzku megaštelácií s cieľom študovať opatrenia na zmiernenie ich vplyvu. ... Celý článok: iau2001 — Press Release, Understanding the Impact of Satellite Constellations on Astronomy
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#432

Příspěvek od Beda »

je to marné, je to marné.....
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#433

Příspěvek od adam.trhon »

Docela zajímavý článek: https://spacenews.com/starlink-vs-the-astronomers/

Mimo jiné se v něm píše:
To, jak účinný je černý nátěr, se dozvíme nejdříve na konci února, kdy satelit dosáhne finální dráhy.
Pat Seitzer, emeritní profesor astronomie
Nemuseli jsme SpaceX k ničemu přemlouvat. Jsou velice proaktivní a komunikativní.
Jeff Hall, ředitel Lowellovy observatoře
Prvním cílem je neviditelnost pouhým okem. Věřím, že toho jsme schopni dosáhnout.
Jeff Hall, ředitel Lowellovy observatoře

Najednou to vyzní úplně jinak, než když se třeba někdo zapomene zmínit, že výroky „Modliť sa za zlyhanie nie je možnosťou, na ktorú by sa mala astronomická komunita spoliehať“ a "Ako rád hovorím, hlavu hore, to najhoršie ešte len príde." řekl astronom.

Já už se ani nedivím, když z článku, který má vyznít "Máme problém, ale pracujeme na tom a vypadá to nadějně", astronomové vytáhnou "SpaceX jsou parchanti", že jsou lidi jako pan Majer znechucení a padají z nich taková...
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#434

Příspěvek od MilAN »

adam.trhon píše: Já už se ani nedivím, když z článku, který má vyznít "Máme problém, ale pracujeme na tom a vypadá to nadějně", astronomové vytáhnou "SpaceX jsou parchanti", že jsou lidi jako pan Majer znechucení a padají z nich taková...
Prosil bych takovou citaci od astronoma : "SpaceX jsou parchanti " najít, pokud ji tedy používáš jako argument.

No, a když se oháníš tímhle PR článkem SpX, tak je tam také jedna lež : Oni netušili a byli překvapení, jak jsou satelity jasné.
Jak to nemohli tušit, když už rok před Starlinky tam vypustili 2 testovací exempláře pod označením TINTIN , a ty byly zrovna tak jasné. ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#435

Příspěvek od juh »

adam.trhon píše:Docela zajímavý článek: https://spacenews.com/starlink-vs-the-astronomers/
Mimo jiné se v něm píše:
To, jak účinný je černý nátěr, se dozvíme nejdříve na konci února, kdy satelit dosáhne finální dráhy.
Pat Seitzer, emeritní profesor astronomie
Nemuseli jsme SpaceX k ničemu přemlouvat. Jsou velice proaktivní a komunikativní.
Jeff Hall, ředitel Lowellovy observatoře
Prvním cílem je neviditelnost pouhým okem. Věřím, že toho jsme schopni dosáhnout.
Jeff Hall, ředitel Lowellovy observatoře
Najednou to vyzní úplně jinak, ...
1. Kto to tu sleduje, dávno už o tomto vie. Buď sa tu o tom už písalo, alebo odkazovalo a uviedli sa k tomu aj ďalšie informácie.
2. Ked sa to takto vytrhne a naskladá, vyznie to celkom pozitívne. Je veľmi duskutabilné, nakoľko to ako celok zodpovedá súčasnej realite. Ale o tom sa tu už tiež písalo.
3. Sú známe aj posledné vyjadrenia SpX k dianiu okolo DarkSatu a tie už takto pozitívne vôbec nemusia byť ...
adam.trhon píše:... než když se třeba někdo zapomene zmínit, že výroky „Modliť sa za zlyhanie nie je možnosťou, na ktorú by sa mala astronomická komunita spoliehať“ a "Ako rád hovorím, hlavu hore, to najhoršie ešte len príde." řekl astronom.
1. Koho táto téma zaujíma, zistí si to v článku. Snáď tu nie je potrebné detailne prekladať celý článok. Diskusia nie je o tom, k prekladu článkov je napr. astro.cz
2. Ten prvý citát bola reakcia na príspevky pred zmieňovaným príspevkom. Ten druhý citát, to je žiaľ všeobecná pravda a nevzťahuje sa len na Starlink, tak to treba chápať aj v tom odkazovanom článku. Ak sa nič neudeje v tom smere, ku ktorému je ten odkazovaný článok, tak ten druhý citát bude platiť aj na satelitné megakonštelácie a to dosť tvrdo.
adam.trhon píše:... Já už se ani nedivím, když z článku, který má vyznít "Máme problém, ale pracujeme na tom a vypadá to nadějně", astronomové vytáhnou "SpaceX jsou parchanti", že jsou lidi jako pan Majer znechucení a padají z nich taková...
To nie je názor len tu diskutovaného pána. Je to všeobecný názor aj iných príslušníkov fanklubu EM, ktorý nehovoria našou, alebo príbuznou rečou a nechodia na toto fórum, tak dosť pochybujem, že vedia, o čom sa tu píše. A dosť pochybujem aj o tom, že zmieňovaný pán číta toto fórum. V každom prípade, netreba si zamieňať príčinu a dôsledok.
Odpovědět