Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2701

Příspěvek od hades »

Přesně, jde mi o datum a čas v roce. Děkuji všem za příspěvky, hodně mi to pomůže
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2702

Příspěvek od juh »

hades píše:Dá se nějak spočítat, kdy bude objekt na obloze v nejvyšší možné poloze? Mám na mysli datum a čas jeho maximálního úhlu vůči horizontu. Domnívám se, že by to mělo jít při znalosti R.A., Dec a souřadnic lokace, odkud ho chci pozorovat. Nebo se mýlím? ...
hades píše:Přesně, jde mi o datum a čas v roce. Děkuji všem za příspěvky, hodně mi to pomůže
Pri tej mesačnej elevácii, tam nie je datum a čas najväčšej výšky objektu nad horizontom (maximálneho uhlu voči horizontu). Tam je výška objektu nad horizontom v daný deň a čas a to nemusí byť maximálna výška objektu nad horizontom v daný deň.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2703

Příspěvek od MilAN »

hades píše:Přesně, jde mi o datum a čas v roce.
Myslím, že ty grafy tady se moc nepovedly a asi by bylo potřeba říci přesně, o jaký případ ti jde:
1/ mám dané datum: chci zjistit, kdy (čas) bude objekt nejvýše
2/ chci zjistit , jaká je maximální výška nad obzorem pro daný objekt
3/ chci zjistit datum, kdy bude objekt nejvýše v xy hodin
4/ chci zjistit, jak vysoko bude objekt v daný čas a datum

protože otázka : kdy ( datum a čas) bude objekt nejvýše nedává žádné řešení , protože v kterýkoliv čas může být objekt nejvýše, a zrovna tak v kterékoliv datum. (samozřejmě, druhý parametr je závislý)

A možná by stálo za to, oprostit se od dělostřeleckého výrazu elevace, a používat astronomický parametr : výška nad obzorem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2704

Příspěvek od adam.trhon »

Nestačila by na to (s patřičným omezením přesnosti) i otočná mapa hvězdné oblohy? Mám oranžovou od pražské hvězdárny: Obrázek
Když objekt otočím pod stupnici výšky nad obzorem, dostanu jeho maximální výšku a po obvodu čas pro každý den v roce?
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2705

Příspěvek od Beda »

obávám se, že přesnost +/- 0,5 st. , se kterou odečtu výšku na mé staré "Sirius" mapě s průměrem 35 cm, je pro účely tazatele nedostatečná . Ale v principu ano, jak se říká na radiu Jerevan :) .
Přílohy
sirius_sternkarte.jpg
sirius_sternkarte.jpg (84.65 KiB) Zobrazeno 1784 x
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2706

Příspěvek od hades »

Dobře, rozepíšu se. Když vybírám objekt, který chci fotit, jeden z aspektů, který chci zohlednit, je jeho nejvyšší možná výška nad horizontem. Myslel jsem, že existuje jeden jediný okamžik v roce, kdy toto nastává - ale už jsem byl vyveden z omylu. Tak aspoň zjistím ten úhel. A když už vím úhel, tak si můžu dál zjistit, ve který den tohoto maximálního úhlu dosáhne o půlnoci. Analogicky mám v Karkoschkovi rozdělené mapy hvězdné oblohy podle ročních období. Takže teď už si můžu dopředu naplánovat, ve kterém měsíci jsou které objekty nejhodnější na focení a budou kulminovat o půlnoci.
Takže když budu citovat MilAna, tak jsem hledal odpovědi na tyto otázky:
1/ mám dané datum: chci zjistit, kdy (čas) bude objekt nejvýše
2/ chci zjistit , jaká je maximální výška nad obzorem pro daný objekt
3/ chci zjistit datum, kdy bude objekt nejvýše v xy hodin
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2707

Příspěvek od MilAN »

Tak s touhle přesností ti na to opravdu stačí otáčivá mapa.
Pro přesnější výpočet 1/ a 3/, pokud nechceš používat sférickou trigonometrii, tak ta čísla pro1/ 2/ i 3/ dávají PC planetária.
Pokud tě zajímá jen maximální výška nad obzorem, (kterou tedy těleso může dosáhnout v meridiánu) , tak tam platí jednoduchý vztah ( který tě zároveň vyvede z omylu, že to může být v některém datu nebo času jinak) a to :
h = 90+ DEC - zeměpisná šířka pozorovatele
( pokud vyjde přes zenit ... tedy h>90° , potom : 180°-h )

výsledek neuvažuje refrakci
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2708

Příspěvek od MMys »

hades píše:Dobře, rozepíšu se. Když vybírám objekt, který chci fotit, jeden z aspektů, který chci zohlednit, je jeho nejvyšší možná výška nad horizontem.
A neřešíš blbost ? Většina objektů se fotí i několik hodin, prakticky jednu noc, po dobu co to jde. Tedy od výšky kdy to už začíná mít smysl s ohledem na seeing u obzoru a tak) U mě někde okolo 20-30° nad obzorem. S mono kamerou začínám přes červený filtr, výše nad oborem pak přes zelený, v době kdy je objekt vysoko pak přes modrý filtr. Tedy kdy je objekt v meridiánu je mi celkem fuk, prostě když je nad obzorem tak fotím.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2709

Příspěvek od hades »

Když chci nafotit dostatek expozic, musím si být jistý, že to stihnu. Proto je vhodné si vybrat objekt, který mohu fotit víc nocí a bude v rozumné výšce nad obzorem aspoň 1-2 kalendářní měsíce. Málokdy se mi podaří nafotit během jedné noci víc jak dvě hodiny expozic.
Například teď v sobotu to vypadá, že by podle předpovědi mohlo být alespoň dvouhodinové okno v oblačnosti a další bude kdoví kdy
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2710

Příspěvek od juh »

Rozhodne nechcem nikomu vnucovať Stellarium, ale ak je známy dátum pozorovania / fotenia, tak k tomu celkom postačuje to, čo som uviedol v #2697. Pre daný deň sú tam údaje o výške Slnka nad obzorom, jeho východe a západe, začiatku a konci astronomickej noci, výške daného objektu nad obzorom v závislosti na čase, východe a západe Mesiaca a jeho výške nad obzorom v závislosti na čase. Sú tam všetky podstatné informácie, ktoré sa dajú využiť pri astrofotografii.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2711

Příspěvek od MilAN »

Já si myslím, že tyhle údaje jsou ve všech planetáriích, zrovna tak, jako k danému účelu bohatě stačí otáčivá mapka.
Je jen potřeba chápat, jak se ta obloha otáčí. Pak není problém,v tom, že fotím za měsíc - přece vím, že za měsíc ta oblast bude kulminovat o 2 hodiny dříve a v tu dobu bude objekt stejně vysoko
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2712

Příspěvek od hades »

Pravda, bude, ale s tím, jak se posouvá začátek a konec astronomické noci, musím taky počítat. Takže není rozumné rozfotit objekt, který bude za měsíc kulminovat v čase, kdy už nebude astronomická noc. To ho pak budu moct dofotit až za rok.
Já si prostě chci vybrat objekt, který bude rozumně kulminovat 2-3 měsíce po sobě, takže například v lednu to bude v 22:00, v únoru 0:00 a v březnu 2:00. Tak si zvýším pravděpodobnost, že jej stihnu nafotit během jednoho roku.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2713

Příspěvek od juh »

Tak ono k tomu v podstate stačí aj to, že ak viem, že sú súhvezdia rozdelené na jarné, letné, jesenné, zimné a cirkumpolárne, tak mám približný odhad, v ktorej časti roku a približne kedy prechádzajú meridiánom. Potom ak viem, v ktorom súhvezdí leží daný objekt, tak si z toho približne odhadnem aj to, kedy bude kolminovať. Nepotrebujem k tomu žiadne PC/NB/MT/... a dokonca ani otáčavú mapku.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2714

Příspěvek od MilAN »

to : hades :
To je samozřejmé, ale na to není potřeba žádné programy. Opravdu bych si vzal otáčivou mapu a je to vidět. Na druhou stranu, pokud kulminuje objekt ve výšce 60°a větší, nemá prakticky žádný význam řešit +/-2 hodiny, protože tou změnou výšky prakticky nedojde k nijak výrazné změně extinkce, která by měla na výsledek vliv. A je snad samozřejmé, že si nerozfotím objekt, který je v současné době již na západní straně, když budu chtít měsíc nebo dva pokračovat. Opravdu na to je potřeba nějaký planner, který tohle vymyslí za mě ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2715

Příspěvek od hades »

Planner jsem nehledal, nic za mě nemusí vymýšlet. Mám to všechno v "přehledné" tabulce a podle ní plánuji. Vyfiltruji si objekty podle potřebných parametrů a pak ze seznamu vybírám ten, co mi přijde nejzajímavější a moje schopnosti ve zpracování na něj budou stačit.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět