Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2911

Příspěvek od Pidrman »

Jestli chceš fotit DSO, tak je nejdřív pořídit korektor obrazového pole ( bez toho budeš mít rohy máznuté - hvězd budou protáhlé a neostré )

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... 0-900.html

Díky tomu se ti zkrátí ohnisko na 765 mm a zlepší světelnost na 7,65. Jelikož je to CANON tak od reduktoru musí být čip vzdálen přesně 55 mm........ Myslím, že je čip od bajonetu utopen 44 mm, tak je potřeba tebou požadováná redukce vysoká 11 mm.

třeba tato http://www.supra-dalekohledy.cz/tkrouze ... -4478.html chce to ale si tam zavolat a zjistit skutečnost.

Hlavně je třeba si pohlídat tu výšku redukce a v případě vynechání toho 0,85 reduktoru sladit se závitem na tom ED. Teď z hlavy nevím jaký je to závit.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 127
Registrován: 04. 04. 2012, 13:04

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2912

Příspěvek od Ondris »

Ahoj a díky za odpověď. Nejedná se mi o focení DSO, ale o něco jiného. Ale jak nad tím teď přemýšlím, nevím jestli je to vůbec reálné. Asi jsem to měl v tom prvním příspěvku upřesnit...
Jde mi spíš o focení denní krajiny (popř. max Měsíce). Myslel jsem, že půjde jednoduše propojit ty dva přístroje přes T-kroužek, namířit a vyfotit. Prostě to co vidím v okuláru, ale tam by vlastně žádný okulár nebyl. Asi něco jako afokální focení na kompakt za okulárem, ale na zrcadlovku.
Takže když to řeknu jednoduše. Jde spojit ty dva přístroje a fotit krajinu? Je to reálné?
Jinak jsem nefotič, takže moje požadavky a příspěvky berte prosím s rezervou :-)
SW DOBSON 300/1500 FT; SW ED 100/900 na AZ 4 + 1.25” TV Nagler 7, 13 mm; TV 1.25” Panoptic 24 mm; 1.25” Pentax XF 8,5 mm; 1.25” TS Planetary HR 15 mm; 2” Panaview 32 mm; Astronomik UHC, filtr šedý měsíční
vpadysak
Příspěvky: 569
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2913

Příspěvek od vpadysak »

https://www.dalekohlad-mikroskop.sk/pro ... t2-adapter

Chcete mat namiesto okulara telo zrkadlovky?

mozno takto?
1.25inch/T2-adapter
A potom T2/ bajonet fotaka
Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24264
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2914

Příspěvek od MilAN »

Vzhledem k tomu, že má kolega 2" okulárový výtah, tak potom ne redukci 1 1/4"/T, ale 2"/T2 _
https://www.dalekohlad-mikroskop.sk/pro ... t2-adapter
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
vpadysak
Příspěvky: 569
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2915

Příspěvek od vpadysak »

Jasne, samozrejme na 2" tak.
Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1741
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2916

Příspěvek od nou »

Tak rovnaky problem bude aj pri dennej fotografii. Proste kraje pola budu rozmazmazane. Ale ten T-kruzok nie je tak drahy takze moze skusit.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 127
Registrován: 04. 04. 2012, 13:04

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2917

Příspěvek od Ondris »

Super. Díky všem za rady. Koupím ten kroužek a budu zkoušet.
SW DOBSON 300/1500 FT; SW ED 100/900 na AZ 4 + 1.25” TV Nagler 7, 13 mm; TV 1.25” Panoptic 24 mm; 1.25” Pentax XF 8,5 mm; 1.25” TS Planetary HR 15 mm; 2” Panaview 32 mm; Astronomik UHC, filtr šedý měsíční
LubošM
Příspěvky: 358
Registrován: 20. 07. 2019, 12:54
Bydliště: Libňatov
Věk: 57

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2918

Příspěvek od LubošM »

Zdravím zkušené a pokročilé,

mám velké dilema, rád bych pořídil kamerku, ale nějak se mi nedaří vybrat tu správnou, resp. správnou značku, vlastně i čip.
Chtěl bych využívat především na proměnky, ale sem tam i nějaké DS, komety apod.
Zvažoval jsem typ KODAK KAF 8300, slušná plocha, i rozumné pixely na mé dalekohledy okolo 1 metru (pokud se nemýlím.....)
Jenže jsem našel několik výrobců, ATIK, QHY, ALccd, ASTREL, MI, a to předpokládám, že není úplně všechno. Poradíte někdo z vás, když už jít touto cestou, jakou zvolit značku? Případně, zda už není rozumnější jít do CMOS čipu? Ale zas, jak jsem hledal u ZWO, ALTAR i MI, jedná se o čipy s poměrně malými pixely a u metrových ohnisek budou asi nejspíš problémy. Nechá se sehnat CMOS čip s pixely okolo 5 - 6 mikronů? A v neposlední řadě, v cenové relaci 50 - 60k?
Děkuji

LubošM
Legionell
Příspěvky: 1
Registrován: 16. 02. 2020, 11:50

Nikon D5600 i pro astrofoto

#2919

Příspěvek od Legionell »

Dobrý den,

jsem úplný začátečník, co se focení týče, a zatím se v tom pohybuji pouze na teoretické rovině. Nicméně jsem dostal za úkol vybrat pro známého zrcadlovku kolem 20.000 (ideálně novou, bude se kupovat na firmu) s tím, že bych si ji chtěl občas jako úplný začátečník půjčit na astrofotografování, které mě v poslední době hodně uchvátilo. Z toho vyplývá, že primárně má být určená pro denní focení (také pro začátečníka), ale snažil jsem se vybírat tak, aby bylo možné s ním fotit i noční oblohu (případně časem i přes teleskop).

Zatím mi nejvíc do oka padl Nikon D5600, i dle recenzí a diskuzí se zdá být dobrý v poměru cena/výkon, momentálně ho mají za 22.990 se dvěma objektivy, a to:

Nikkor 18–55 mm AF-P VR (27-83 mm f/3.5-5.6, stabilizace)
Nikkor 70-300 AF-P VR (105-450 mm f/4.5-6.3, stabilizace)

a zajímalo by mě, jestli:

1) je moje úvaha správná, a tento Nikon by se dal použít i na astrofotografování (případně jestli se v této cenové relaci dá najít nějaká vhodnější alternativa)

2) jestli jsou dodávané objektivy v tomto setu použitelné (pro astrofoto asi není ideální ani jeden, ale zatím na otrkání?), nebo by bylo lepší koupit jen tělo (14.990) a objektivy zvlášť

Děkuju předem za pomoc s výběrem.

Honza
embeathome
Příspěvky: 53
Registrován: 05. 01. 2019, 23:49
Bydliště: Nová Dedinka
Věk: 50

Bresser Messier 254/1270 na astrofoto?

#2920

Příspěvek od embeathome »

Citam to tu uz nejaku dobu, je tu kvantum informacii a tym padom sa neviem dopracovat k odpovedi na moje otazky, ktore mam. Je to aj tym ze volneho casu neni moc nazvys (3 male deti). Som uplny laik, nemam s astrofoto vobec ziadne skusenosti. Vela veciam o com sa tu pise je pre mna neznama. Skratky, pojmy atd. No nadsenie a povedzme ze aj financie su. Nocna obloha ma facsinuje od detstva.

Ako vidno v popise, mam Newton Bresser Messier 254/1270 (https://www.astroobchod.sk/telescope_br ... dob_52181/) na dobson montazi, vyhrabal som stary roky nepouzivany Canon 400D (uz som to tu riesil, bol by vhodny upgrade, o fotak nejde). Kupil som uz aj T2 adapter, samozrejme, ze to nestaci lebo do vytahu to neni jak pripojit...Takze bude treba nejaku redukciu. Ale o to teraz nejde.

O co ide - mam uz dost vela rokov, aby som teraz isiel cestou pokus/omyl, takze by som potreboval sa poradit, ci sa ho mam zbavit toho Newtona, alebo sa na DSO da pouzit? Planety, mesiac, slnko su pre mna co sa tyka astrofoto nezujimave. Uprimne poviem, rad by som si ho nechal, aj na pozorovanie, no na druhu stranu nemam dost miesta na 2 zostavy. Takze pokial je nevhodny, bude musiet ist prec. Na druhu stranu s mensim primerom a ohniskom mam obavu ze na pozrovanie to tiez nebude ono, i ked na astrofoto asi lepsie.

Ozaj je ten Newton nahouby na astrofoto? Neviem vobec posudit kvalitu vytahu, tiez sekundaru atd atd. Podla mna to nebude ziadna super kvalita. Ale to je len moj nazor, mozno sa mylim.

Byvam na dedine aj ked blizko Bratislavy, takych 15km, cize je tu nejake svetelne znecistenie. Auto mam, neni problem sadnut do auta a vybehnut niekam dalej.

V inom vlakne o DSLR mi bolo povedane, ze EQ6, ale tam sme sa primarne bavili o tej D400, tu chcem prebrat ten Newton trosku viac do detailov a ake su moznosti. A ako pisem na zaciatku, financie by boli, len by som si rad nechal tento dalekohlad, aby bolo aj na pozorvanie.

Dik za nazory skusenych!

Martin
Skywatcher EQ35M Pro
Bresser Messier DOB 254/1270, Morpehus 12.5mm, Morpheus 6.5mm, setovy Super Plossl 25mm, Bresser 25mm Wide angle, Canon D60
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24264
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Bresser Messier 254/1270 na astrofoto?

#2921

Příspěvek od MilAN »

Problém není ani tak ten Newton ( i když na začátek je ta jeho velikost zdrojem příliš problémů, na které by to chtělo mít už nějaké zkušenosti).
Problém je ta Dobsonova montáž- s tím nelze jít na focení tímhle ohniskem a delšími expozicemi, bez nichž se focení DSO neobejde. Těmi delšími expozicemi myslím cokoliv nad 1/10s.
Pokud použiješ ten Newton , tak pod něj potřebuješ montáž typy EQ6, nic menšího. A k tomu hromadu dalšího vybavení, minimálně pro pointaci při focení.
Na vizuální pozorování to je Dobson v téhle velikosti takřka ideálním přístrojem, takže se ho zbavit a nahradit něčím menším na vizuální pozorování nedává moc smysl. Pokud chceš jak vizuálně, tak fotograficky jít na DSO, pak se nevyhneš buď dvěma přístrojům, nebo montáži EQ6. ale ty začátky s focením budou velmi obtížné. Tohle je potřeba si nejprve ujasnit a pak vybírat, co kupovat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Bresser Messier 254/1270 na astrofoto?

#2922

Příspěvek od hades »

Taková základní sestava na focení DSO při ohnisku kolem 500mm by tě vyšla na cca 1000-1500€. Počítám s refraktorem, reduktor, montáž, pointační dalekohled a pointační kamera. Vše ale bazarové, kdybys to chtěl nové, už to bude atakovat 2000€. Ceny jsou orientační.
A nebo můžeš začít širokoúhle s vhodnými objektivy a mnohem menší montáží, pak by ta cena mohla být dejme tomu kolem 700€
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
embeathome
Příspěvky: 53
Registrován: 05. 01. 2019, 23:49
Bydliště: Nová Dedinka
Věk: 50

Re: Bresser Messier 254/1270 na astrofoto?

#2923

Příspěvek od embeathome »

MilAN píše:Problém není ani tak ten Newton ( i když na začátek je ta jeho velikost zdrojem příliš problémů, na které by to chtělo mít už nějaké zkušenosti).
Problém je ta Dobsonova montáž- s tím nelze jít na focení tímhle ohniskem a delšími expozicemi, bez nichž se focení DSO neobejde. Těmi delšími expozicemi myslím cokoliv nad 1/10s.
Pokud použiješ ten Newton , tak pod něj potřebuješ montáž typy EQ6, nic menšího. A k tomu hromadu dalšího vybavení, minimálně pro pointaci při focení.
Na vizuální pozorování to je Dobson v téhle velikosti takřka ideálním přístrojem, takže se ho zbavit a nahradit něčím menším na vizuální pozorování nedává moc smysl. Pokud chceš jak vizuálně, tak fotograficky jít na DSO, pak se nevyhneš buď dvěma přístrojům, nebo montáži EQ6. ale ty začátky s focením budou velmi obtížné. Tohle je potřeba si nejprve ujasnit a pak vybírat, co kupovat
Urcite by som.nechcel kupovat druhy, mensi dalkohlad a chcel by som vyuzit tento Newton. S dobsonovou montazou samozrejme nepocitam, pocitam s EQ6.

Ake problemy mas na mysli v porovnani s trebars najcastejsie pouzivanym tusim ED80 (ak sa nemylim)? Pre mna, ako uplneho laika by asi cokolvek znamenalo kopec problemov. Je to velkost a vaha? Alebo svetelnost? Pripadne nekvalitne prevedeniie, vratane nekvalitneho prevedenia vytahu? Lebo ja ako laik to berem ze dalekohlad ako dalekohlad, len mu treba prisposobit montaz a pod.
Skywatcher EQ35M Pro
Bresser Messier DOB 254/1270, Morpehus 12.5mm, Morpheus 6.5mm, setovy Super Plossl 25mm, Bresser 25mm Wide angle, Canon D60
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Bresser Messier 254/1270 na astrofoto?

#2924

Příspěvek od DaveOne »

Ano, vystihl jste to přesně s těmi problémy..na focení bude velký rozdíl mezi ED80 nebo Newtonem 250 i když na EQ6 !! Od váhy počínaje přes velikost (při mírném větru se má tento opravdu do čeho opřít pokud se jedná o N250 a dalekohled rozvibruje) až po zvládnutí kolimace (u refraktorů to nikdo moc neřeší - po pravdě většina lidí na to nemá ani možnosti a zkušenosti - i když i tam se to samozřejmě dělá - ale jsem si jistý, že tam vydrží kolimace výrazně více ) Samozřejmě také celková pevnost soustavy bude u sestavy ED80+EQ6 výrazně vyšší a to včetně výtahu (pokud nemáte na Newtonu něco jiného než standard).. Takže neberte dalekohled jako dalekohled..zrovna v těchto dvou příkladech je to na focení výrazný rozdíl. Výhodou u Newtona je samozřejmě větší apertura a světelnost (delší ohnisko pokud chcete fotit menší objekty)..jenomže to Vám nevykompenzuje problémy viz.výše.
A samozřejmě musíme zmínit také potřebu nějakého rozumného komakorektoru (stejně jako rovnače u refraktorů) ..a nemyslím tím dvoučočkové konstrukce..
Mám na focení obě varianty(200 Newton F4 i refraktor) a stejnou montáž o které je řeč EQ6 a mohu jako DSO astrofotič začátečník s jistotou prohlásit, že s menším refraktorem (měl jsem chvíli i ED80) jsou ty začátky mnohem příjemnější a méně problematické.
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Bresser Messier 254/1270 na astrofoto?

#2925

Příspěvek od adam.trhon »

Nevím, jak to bude u trochu menšího ohniska, ale u mého 1500 mm Newtona mi při sklopení trochu ujede kolimace. Ten tubus není dost pevný (viz. viewtopic.php?p=399907#p399907 a viewtopic.php?p=399925#p399925). Na vizuál to nevadí, co to udělá s focením? Ale možná to trochu podrží kruhy - nechť se k tomu vyjádří zkušení.

Ještě tu nezaznělo, že u EQ montáže bude občas okulár směřovat do roztodivných úhlů (třeba přímo nahoru). Při focení to nevadí, na vizuál je to občas pěkná otrava. Nezbavoval bych se Dobsonovy montáže, pro vizuální pozorování je pohodlnější.

Co se týče místa, tak z vlastní zkušenosti: Bydlíme v 2+1, takže místo taky hodně řeším, ale vejdu se i se dvěmi sestavami. On velký dalekohled potřebuje svoje místo (plácek v obýváku), zbytek výbavy taky potřebuje svoje místo (skříň), a malý dalekohled (v mém případě 15cm Newton) se v té ostatní výbavě ztratí ;)

A jeden dotaz opět pro zkušené: Dávalo by v tomto případě smysl začít fotit s dalekohledem, který pak využít jako pointační pro velkého Newtona?
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Odpovědět