Stavba montáže

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17697
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

stavba montaze

#301

Příspěvek od MMys »

ustanovky jeden pádný důvod přece jen je a ten mi došel až teď když to píši (protože jsem opravdu nepočítal s tím že je budu vůbec potřebovat, i když v návrhu jsou) není nic horšího než když vám při pozorování vypnou elektriku a ted nemůžete zatáhnout střechu protože z ní trčí dalekohled a demontovat tu krávu při baterce nebo svíčce? -(to mi připomíná historku s elektricky polohovací matrací do postele - spát v sedě se prostě nedá)
No, a na tohle je hrozně jednoduchá pomoc. Na koukající hřídel krokového motoru na druhé straně, nebo pokud ji nemá tak na prodloužení šneku, které si uděláš, dáš ruční kličku nebo nějaké točítko. Krokovým motorem bez napětí jde krásně točit, a ručně stočené do parkovací polohy  to máš zachvíli :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 154
Registrován: 27. 11. 2008, 20:00

stavba montaze

#302

Příspěvek od RKal »

Nějak tak uvažuji, 3xL6203 + 1 1/2 L6506 pro jednu osu, jenom z toho plyne o dost větší dps a trochu jinak řešené chlazení než jsem původně počítal. Upřímně ale trochu teť tápu v tom zapojení 3F motoru , takže si to musím nakreslit a promyslet. Nějak se mi nelíbí právě to že jsou vlastně vynutí středem spojena (do hvězdy) a tak nějak nemám moc představu o tm jak to má fungovat. nicméně to chce čas a nechat si to trochu rozležet v hlavě a načrtnout na papír.

k ustanovkám: jsem já to ale mag..r máš pravdu (na té polohovací matraci to bohužel nešlo :-/)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17697
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

stavba montaze

#303

Příspěvek od MMys »

Chladil bych to do bloku té deklinační osy, to rozvede a vyzáří tepla... Nějak to tam určitě uchytit půjde.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 154
Registrován: 27. 11. 2008, 20:00

stavba montaze

#304

Příspěvek od RKal »

Chladil bych to do bloku té deklinační osy, to rozvede a vyzáří tepla... Nějak to tam určitě uchytit půjde.

jo jo tak nad tím uvažuji, ted mi došlo, že jak si to tak kreslím tak na řízení toho motoru potřebuji 3 1/2H můstky takže defakto 1,5 obvodu L6203 na jednu osu a to uš by mi vešlo dva nalevo a dva napravo (dělit jeden na dva motory by nemusel zrovna dělat dobrotu.

původně jsem chtěl chladit L298 na čelní stěně, ostatně na tom modeluto jde vidět, k uchycení slouží dva slepé závity M3, ty ale zboku slepé neudělám a tak to budu muset možná ještě vymyslet jinaka nebo obětovat to že tam bude nějaká ta dírka navíc , ale určitě to pujde
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2065
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

stavba montaze

#305

Příspěvek od Kami »

Každé řešení má své výhody a nevýhody.Záleží jak moc vadí a s jakými výrobními možnostmi i cenou se toho dosáhne.

 S rozložením ložisek má Martin pravdu.Problém je v přesnosti dosedacích ploch ložisek na hřídeli vs vůle v ložiskách.Čím jsou dál od sebe,tím je uložení přesnější a úhel úchylky menší. Zvaž prodloužení hřídele rektascenze více dolů do tělesa.Též uložení ukotvení do tělesa deklinace bych volil formou kuželu s perem.To dotáhneš přesněji a s větší bezpečností proti slabému prokluzu. (stahuješ velkou kuželovou plochu o proti malé dosedací ploše válcového osazení) Též prodloužení deklinační osy přes celý blok by nebyl problém.Osa může být s polárním otvorem. Protažením získáš ve výsledku na celkové přesnosti celého uložení.
 Další část je samotné štelování náklonu.Není tam nikde žádné jištění mezi tělesem a bočnicemi. Stáhnutí po nastavení zamezíš ke kmitání a možnosti rozvolnění v kluzném uložení. Na průměru šroubu v tomto místě bych nešetřil.
 Samotné uložení šneků-nastavování je v celku dobré,ale jen v tom případě bez možnosti pořádné seřízení náklonu a hlavně možnosti pružného uložení. Systém vahadla by mohl rozhodně pomoci.Zde je však přesnost výroby velmi důležitá.

 Dalo by se toho najít víc,ale snad aspoň na něco jsem upozornil.
   

 *K

SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17697
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

stavba montaze

#306

Příspěvek od MMys »

Ten motor je zapojený jak ? Do trojúhelníka nebo do hvězdy ? Kolik z něj vede drátů ? V datasheetu jsem našel jen rozměry, ne zapojení. Obvykle se to zapojuje do trojúhelníka. Ale tak to lze zapojit i když je uvnitř střed spojený, jen se nechá nezapojený. Mám pocit, že to pak taky funguje, jen s vyšší impedancí vinutí.

Ještě me napadlo, jednou jsem používal (jinde, ne na dalekohledu) tyhle drivery od Leadshine, a ty umí 128 mikrokroků. "Krmí" se jen signálem směr a kroky, a jsou do 8A. Jdou docela elegantně vyndat z těch plechových krabiček. Myslíš, že bys je nacpal do těla té montáže. Jeden stojí necelé 3k. Za tu cenu se snad ani nevyplatí s tím bastlit. A deska s mikrokontrolérem už pak bude úpně maličká, protože na ní nic nebude. Respektive MCU bych dal už pak do krabičky ručního ovladače, a do montáže posíla jen 2x směr a kroky pro každou osu.

http://www.cncshop.cz/3nd883-driver-pro ... ory-80v-8a

25600 kroků na otáčku a 360 zubů, to máš 7.1 kroku/arcsec, tedy jeden krok 0.14" To je úplně vpohodě.
Bastlení a vývoj elektroniky je sice zábava, ale soustředil bych síly jinam (s firmware ovladače si taky dost užiješ) a driver použil hotový. I za cenu přizpůsobení rozměrů montáže. Nebo už to snad máš vyrobené ?

Ono navrhnout dobrý a přesný driver zase taková sranda není. A při připojení přímo na osu je ta přesnost fakt důležitá.

A teď si ještě uvědomuju, že ty Leadshine byly při nějakých 3-4A jenom lehce vlahé, takže bys je ani nijak zvlášť chladit nemusel. Asi by na 3A šly jet i jen jako samotné desky, odšrobované z toho chladícího těla - krabičky, případně jen s malými chladiči.

Škoda, že už jsou z baráku pryč, podíval bych se. A mašinu v provozovně kam šla, kvůli tomu rozebírat nebudu, to by mě hnali ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17697
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

stavba montaze

#307

Příspěvek od MMys »

http://www.cncshop.cz/3dm683-driver-pro ... ory-60v-8a

Tenhle je ještě lepší, dá se pomocí SW zoptimalizovat pro konkrétní motor (tlumení v rezonanční oblasti a podobně) a má až 102 400 mikrokroků, ale je už asi moc velký. I když, 112x75x34mm, to není tak moc. Teď koukám, že je dokonce menší než ten předchozí (obrázky klamou), a levnější. Pokud tam dva kusy vložíš, šel bych tohle cestou.

Ten 3ND883 má 143x97x48mm.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

stavba montaze

#308

Příspěvek od -karneades- »

uz jsem to tady nekde psal, G42+ ma pomerne dost modifikaci v propojeni motoru se snekem na Ra ose, napriklad ja tam mam pruznou planzetu ve tvaru kruhu, Vabra ma klasickou pruznou spojku-šponu, Vla a Psion maji pouze umelohmotny valecek se zarezy, ktery umoznuje axialni pohyb, proste je videt, ze to je nejproblematictejsi cast montaze
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17697
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

stavba montaze

#309

Příspěvek od MMys »

Tak zrovna tady nechápu, co řeší. Nejlepší řešení je koupená pružná spojka, jenom zabere o něco víc místa, tak proto možná ty planžetky a podobně. Pokud montáž stavím, tak bych ani o jiné variantě neuvažoval.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5423
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

stavba montaze

#310

Příspěvek od vla »

Ony jsou to všechno nějaké typy pružných spojek, ale je divné jak často je mění za jiný model, snad u každé výrobní serie. Zřejmě hledá příčinu tam kde není.  Podle mě je problém právě ve šnekovém převodu, který je velmi precizní, ovšem velmi špatně, nebo vůbec mazaný a je velmi náchylný na velikost vůle mezi kolem a šnekem, problémy máme zřejmě my co se snažíme vše seřídit na minimální vůli. Moje problémy ustaly poté co jsem se smířil s vůlí, kterou jsem u jiných montáží již považoval za nepřiměřenou. Faktem je, že i s "většími" vůlemi montáž šlape špičkově. .
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 154
Registrován: 27. 11. 2008, 20:00

stavba montaze

#311

Příspěvek od RKal »

No Martine, nějak si nejsem právě jist tou pružnou spojkou, proto sem i v mém návrhu po doporučení výrobce volil OldHam spojku, která řeší jak radiální tak úhlovou nesouosost ale nehrozí tolik pružná deformace na krut. Teda pokud chápu správně že máš na mysli převodovku typu Multi Beam.

Jinak díky všem za připomínky, musím to teď prohnat všechno hlavou a nějak zpracovat, jen trochu nestihám, takže to bude chvilku trvat.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17697
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

stavba montaze

#312

Příspěvek od MMys »

Za pružnou považuju i tu Oldham, ten prostřední elment je také trochu pružný, pokud vím. Osobně všude strkám právě ty Oldham-y (ze tří dílů). Připadají mi nejlepší.

Ještě jsem přemýšlel nad těmi drivery. Ten druhý, plně digitální, má něco přes 100 000 kroků na otáčku (512 mikrokroků) u 1.2° motoru a maximální frekvence krokování je 200kHz. To dá dvě otáčky za sekundu, v tvém případě tedy 2 stupně za sekundu. To není moc. Klidně bych v driveru nastavil těch 256 mikrokroků, což je více než dostačující, a přejezdy by ses už měl dostat na 4 stupně/sec. při rozlišení 0.046"/krok. Tedy pokud stihneš z MCU generovat kroky pro obě osy rychlostí do 200kHz, bez větších časových nestabilit (ty jsou pak cítit a slyšet na hladkosti chodu pohonu), což ale podle mě nemůže být vůbec žádný problém.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

stavba montaze

#313

Příspěvek od Martin Vyskočil »

RKal:
Máš před sebou hezký úkol. Já si taky samozřejmě přihodím svou trošku do mlýna, protože takhle od počítače se strašně dobře radí. Kdysi jsem se podobnou myšlenkou také zabýval, tak bych mohl přispět svými poznatky.
První věc, která mě praštila do očí, je průměr ložiska ve výšce (pro ustavení montáže). Vůči masivu celé montáže mi to připadá opticky málo, ale třeba to máš spočítáno a vychází ti to dobře. Jistě víš, že to nejdůležitější není pevnost, ale tuhost a vibrace. Podobně bych asi nešetřil na průměru toho stavěcího šroubu.
Pak mi přijde líto, že nemáš průběžnou deklinační osu. V budoucnu by ti určitě přišlo vhod mít možnost pověsit něco i na druhou stranu. Je mi jasné, že tam je kolize s polární osou, ale i tohle spojení by šlo pravděpodobně udělat jinak (i když tohle je zřejmě opravdu tuhé řešení). Ona by ta polární hřídel nemusela být tak dlouhá. Pokud je to kvůli únosnosti toho pera, tak přenos momentu by se dal realizovat i jinak, třeba drážkovanou křídelí nebo něčím podobným. U průběžné deklinační hřídele bys pak mohl mít ložiska mnohem dále od sebe, což výrazně zlepší silové poměry a asi i přesnost. Koneckonců vzdálenost ložisek už okomentoval Martin.
Předpokládám, že u CNC to asi nebude problém, ale uvažoval jsi, jak zaručíš kolmost polární a deklinační osy? Možná to z hlediska řízení ani není problém, nevím.
Ještě k ustanovkám. Pokud jsem to pochopil dobře, tak tam je pásek, na který tlačí šroub (který v modelu chybí) a pásek pak brzdí kolo. Asi to bude fungovat. Mě kdysi napadlo to řešit pomocí svěrných kroužků, umístěných mezi hřídel a náboj ozubeného kola (něco na podobném principu-kroužky AS-nebo i klasické rozříznutá objímka se šroubem). Je to ale mnohem komplikovanější a dražší řešení, na což jsem poměrně expert. Jen mi jdou trochu proti srsti ty šrouby, které tlačí v jednom bodě, i když to ten pásek pak roznese. Vždycky je asi lepší, když je hřídel svírána po celém obvodě.
Přeji úspěšnou stavbu.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 154
Registrován: 27. 11. 2008, 20:00

stavba montaze

#314

Příspěvek od RKal »

S vidlicí která drží celou montáž budu ještě hodně předělávat, a tudíž i se stavěcím šroubem tam je to opravdu slabé místo hlavně kvůli dotažení. Ohledně délky pera tak to vyšlo spíše z délky hřídele a ta je dlouhá proto aby právě byla zajištěná dostatečná tuhost uložení ale nikoli na krut, ten je tam asi minimální.

ohledně kolmosti v tom úplně problém nevidím, a myslím že to ani nemusí být opracovávano na cnc aby ´byla zajištěna dostatečná kolmost.

Jinak dík za připomínky, ted jen to všechno zapracovat. ještě že se blíží víkend.

ustanovky mají ale pásek i na protilehlé straně, a jen doplním, že u EQ6 jde šroubem dokonce přímo na náboj kola a to už se mi opravdu nelíbilo, ale tohle je tak kompromis mezi funkčností a komplikovaností.
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

stavba montaze

#315

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Ohledně délky pera tak to vyšlo spíše z délky hřídele a ta je dlouhá proto aby právě byla zajištěná dostatečná tuhost uložení ale nikoli na krut, ten je tam asi minimální.Napadá mě dát na konec polární hřídele přírubu (třeba přes ten drážkovaný hřídel nebo i pero a k ní připojit skříň deklinační osy a pak máš volno na průběžnou hřídel. Pokud příruba bude mít dostatečný průměr, nebude tam velké namáhání.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Odpovědět