Variabilna barlow sosovka - kazda rada dobra

Otázky, rady, tipy, návody...
duri_jk
Příspěvky: 185
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Variabilna barlow sosovka - kazda rada dobra

#16

Příspěvek od duri_jk »

Dakujem vsetkym za rady. Ja vitam kazdy protiargument, lebo to ma moze posunut s mojim riesenim dalej, mozem nieco vylepsit vo faze designu a nemusim urobit tolko roznych iteracii. Vid priklad s telecentrickym clenom. Tam by som skaredo stroskotal. Alebo tip na 2 clenny dlhy barlow, radsej ako 3 clenny kratky - to je skvely tip.

Ale bolo by super hlavne v tejto sekcii "ATM aneb udelej si sam" argumentovat vecne. Daj si pozor na ...
- ohyb tych vodiacich tyciek pod vahou barlow clena
- volu v ulozeni optickeho clena
- niektore plasty maju vacsiu tepelnu roztaznost ako kov a v chlade sa ti moze stat, ze neposunies ten umelohmotny dziak po tych vodiacich tyckach
- tycky by si mal zaciernit, aleby si nemal odlesky a kedze to nemozes malovat lebo farba sa osucha, skus fosforovanie ako je to na sadrokartonarskych stroboch
- tycky nedavaj do dalsieho kruzku, ale narez na nich zavit a zaskrutkuj ich priamo do toho 2->1.25 adaptera aby si dostal barlow clen blizsie k okularu
- pouzi zavitovu tyc, ale obrus zavity aby sa ti neobrusovalo to plastove puzdro a nezvysovala sa vola, alebo ich prekry zmrstovackou
- tam si mozes kupit za dobru cenu 2'' extender 50mm na vytah
- lezi mi doma 2x ED barlow, predam ti ho ak chces
- daj nedavaj tycky symetricky, lebo sa ti medzi ne nezmesti ten barlow clen
- ...

Nie stylom
- nebude o fungovat
- kup si radse toto
- uz je to komercne dostupne
.. a podobne

Ano mozem si za peniaze kupit 3 rozne barlow sosovky, alebo dalsie 2 okulare, ale zjavne nechcem. Mam Morpheus 12.5 mm a chcem ho vyuzit na maximum v rozsahu 6-12.5mm. Toto na com pracujem pre mna ma zmysel a myslim si, ze je to jednoduche a elegantne riesenie, ak sa to podari, moze sa niekto inspirovat. A preco to sem davam? Lebo si nemyslim, ze to viem cele najlepsie vymysliet a myslim si, ze nie som jediny komu by sa nieco taketo mohlo hodit.

Nebude to na urovni Televue optiky, Zambuto zrkadla a oblohy v Poloninach. Ale kolko z nas pozera cez lacne cinske zrkadla, vytahy s volou, kde sa pri focusovani naklana okular mimo opticku osu, neskolimovane zrkadla, lacne okulare, lacne barlow sosovky, kolimujeme s lasermi, ktore by sme mali najprv skolimovat a predsa je na co sa pozerat a cloveka to tesi.

Takze sa ide dalej.

Vcera som narezal zavity do tej 2-1,25 redukcie, chcel som aj narezat zavit na ocelove tycky. Ale spravil som ich zo zvarovacieho drotu, ktory ma priemer 3.15mm - to som netusil - a nezmesti sa mi do tych 3mm dier (ako vidite, da sa aj doma pracovat s presnostou na desatiny mm). Dnes som kupil vrtak 3.2mm tak budem pokracovat.

Mate niekto tip na 2 clenny dlhy barlov s ED clenom? Nieco co ste vyskusali a boli ste spokojny?

Juraj
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Variabilna barlow sosovka - kazda rada dobra

#17

Příspěvek od 4Brunco »

duri_jk píše:
Mate niekto tip na 2 clenny dlhy barlov s ED clenom? Nieco co ste vyskusali a boli ste spokojny?

Juraj
Ten GSO ED co mas je slusnej kvality a realny upgrade je az TeleVue Barlow. On sa obcas obaji v Bazare, takze striehni.

Este by ma zaujimalo, ako/ci vobec chces riesit pohyb barlovky priamo vo vytahu ale budes vytahovat a posuvat rucne?
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
duri_jk
Příspěvky: 185
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Variabilna barlow sosovka - kazda rada dobra

#18

Příspěvek od duri_jk »

4Brunco píše:
Ten GSO ED co mas je slusnej kvality a realny upgrade je az TeleVue Barlow. On sa obcas obaji v Bazare, takze striehni.

Este by ma zaujimalo, ako/ci vobec chces riesit pohyb barlovky priamo vo vytahu ale budes vytahovat a posuvat rucne?
GSO je 3x, ked som robil prve pokusy, tak som sa dostal na minimalne zvacsenie 2x, co je este stale vela. Skusim este raz ked uz budem mat osadene vodiace tycky, to sa dostanem este o kusok blizsie. Viac by sa mi pozdavalo nieco taketo 2x.
Ten pohyb zatial len rucne, spravim , musim to otestovat aka bude kvalita obrazu. Ak s tym budem spokojny, skusim vymysliet to nastavenie z vonku. nejake napady uz mam, ale ratam s tym, ze to bude zlositejsi problem.

J.
duri_jk
Příspěvky: 185
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Variabilna barlow sosovka - kazda rada dobra

#19

Příspěvek od duri_jk »

Tak som sa posunul o kus dalej.
Takmer finalny vysledok je dole - este treba skratit tie vodiace tycky na finalnu dlzku a trocha ich zaciernit.

Tu su vsetky casti. Z lava:
Plastovy drziak na barlow clen.
- Vytlaceny na 3d tlaciarni
- vnutorny priemer dobruseny rucne tak aby sa barlow clen dal nasunut, ale aby nevypadol, vonkajsi priemer 44m, vyska 20mm
- 3 diery priemeru 3.5mm na vodiace tycky - diery boli sucastou tlace s priemerom 3mm, nasledne prevrtane na 3.5mm
- ked som navrtal 3.2mm dieru, ten zvarovaci drot sa nesdal vlozit do vnutra, 3.5mm ma sice jemnu volu na kazdej ticke, ale mierne nepresnosti vsetkych troch navzajom, volu vymedzuju a drziak nevykazuje takmer ziadnu volu. Trenim drzi dostatocne aj s barlow clenom.

Vodiace tycky
- zvarovaci drot priemeru 3.15mm
- narezany zavit M3 (3mm)

Standarny adapter do vytahu z 2'' na 1.25''
- na fotke vidiet 3 navrtane dierky (2.5mm) s narezanym zavitom M3 (3mm)

Barlow sosovka
- GSO 2.5x APO
- pouzije sa len ta spodna streborna cast
Vsetky casti.jpg
Vsetky casti.jpg (245.86 KiB) Zobrazeno 3111 x
Zlozena "barlow-ka"
- naskrutkovane vodiace tycky
- barlow clen vlozeny do plastoveho drziaku
poskladane.jpg
poskladane.jpg (196.88 KiB) Zobrazeno 3111 x
Pouzitie
- rucne sa nastavi vzdialenost barlow clena od adaptera
- barlow sa vlozi do 2'' vytahu (zvycajne este treba pozuzit predlzenie vytahu)
V teleskope.jpg
V teleskope.jpg (312.71 KiB) Zobrazeno 3111 x
Schema toho ako to vyzera
1 - okular
2 - adapter 2''->1.25''
3 - barlow clen
4 - plastovy drziak
5 - vodiaca tycka
Schema.png
Schema.png (23.61 KiB) Zobrazeno 3111 x
Kedze barlow clen z GSO 2.5x APO je ulozeny v spodnej casi toho strieborneho tubusu, neda sa dosiahnut minimalne zvacsenie - pretoze sosovky nie su uplne najblizsie k okularu. To som vyriesil tak, ze som vybral sosovky z okulara a otocil som ich o 180 stupnov (otacal som ich ako celok) a namontoval ich naspat.
Potom som jednoduchym otocenim barlow clena dostal sosvky tak blizko ako sa len dalo. V tejto konfiguracii som s Morpheus 12.5 nameral zvacsenie 1.5x - presne to co som potreboval.
Na dalsie testy som nemal este cas, ale pohlad na meracie pasmo na stene vyzeral nadejne.

Juraj
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24317
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Variabilna barlow sosovka - kazda rada dobra

#20

Příspěvek od MilAN »

A už jsi zkusil, jestli se ti povede obraz zaostřit na nekonečno ? V principu musí být Barlowem zaostřeno o nějaký kus s okulárovým výtahem níže ( vzdálenost je dána optikou Barlowu) a při tom je vždy Barlow v okulárovém výtahu ( i proto je v tom tubusku vždy na konci). A ty ho máš obráceně a ještě celý vysunutý daleko před okulárový výtah. Ty máš sice vyřešenu tu stranu k okuláru, ale podle mě to s Newtonem bez celkového zkrácení jeho tubusu nezaostříš.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
duri_jk
Příspěvky: 185
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Variabilna barlow sosovka - kazda rada dobra

#21

Příspěvek od duri_jk »

MilAN píše:A už jsi zkusil, jestli se ti povede obraz zaostřit na nekonečno ?
Ano na M42 som bez problemov zaostril. Ale seeing nebol dost dobry na to aby som mohol posudovat opticku kvalitu.
MilAN píše:A ty ho máš obráceně a ještě celý vysunutý daleko před okulárový výtah.
Zrejme to nie je jasne z popisu. Zda sa, ze aj Bruna to zmiatlo (na zaklade jeho komentara).
Cely ten moj barlow sa vklada do vytahu az na doraz a vo vytahu je upevneny len ten 2"->1,25 adapter.
Ten obrazok kde ho drzim v ruke to je na pol ceste. Plne vlozeny, nie je vobec vidiet. Jedine co je viditelne je ten adapter 2"->1,25" - Vyzera to uplne ako normalny vytah - a na nom je vnutri namontovany ten posuvny system.
BarlowDnu.jpg
BarlowDnu.jpg (84.74 KiB) Zobrazeno 3055 x
Cize barlow clen je v skutocnosti hlbsie vo vytahu ako keby som pouzil ten barlow normalne. Preto musim pri vacsom zvacseni predlzovat vytah tym 2" preldzenim co som spominal, inac nezaostrim vobec.
Ak by som upinal cely sytem na ten plastovy driak barlow clena, tak to by som musel riesit problem s hmotnostou okularov a pruznosti tych vodiacich tyciek - bolo by to treba predimenzovat - plus by bol problem s bocnym svetlom - tymto smerom som ani neuvazoval.
Takto je cela vaha okularu na tom 1,25'' adapteri a na vytahu. To co musia drzat tie tycky je iba samotny barlow clen - aj preto si myslim, ze to ma sancu fungovat.
Cize pevny bod pre mna je adapter uchyteny vo vytahu a pre zmenu zvacsenia presuvam barlow clen voci adapteru/okularu a nie naopak. Ak chcem zmenit zvacsenie, musim vytiahnut ten 2"->1,25 adapter aby som sa dostal k barlow clenu, ten posunut a cele to vlozit naspat do vytahu.

Juraj
duri_jk
Příspěvky: 185
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Variabilna barlow sosovka - kazda rada dobra

#22

Příspěvek od duri_jk »

Uz mesiac uspesne pouzivam druhu verziu variabilnej barlowky. Tu je nakres sucasneho riesenia:
Variable_barlow_v2.0s.png
Variable_barlow_v2.0s.png (12.5 KiB) Zobrazeno 2655 x
Siva - okular
Modra - drziak okularu - na 3d tlaciarni vytlaceny valcek, este musim dorobit aretacny srob na zaistenie okularu
Hneda - vodiace tycky, 3mm zvarovaci drot
Cierna - 2''->1,25'' adapter, standardny GSO adapter
Oranzova - barlow clen,
Zelena - zarazka aby barlow clen nevypadol

Cize v tejto verzii je barlow clen na pevno v adapteri a posuvam okularom, cim sa meni vzdialenost okularu od barlow clena. Pri zvacseni vzdialenosti, treba zaostrovat smerom dovnutra tubusu. Riesenie je to velmi jednoduche, komfortne na pouzitie a vysledkami som velmi prekvapeny. Dnes bol Jupiter krajsi v Pentax XL 21mm + Televue 2.5x (alebo celestron ultima 2x) ako v Explore Scientific 6.7mm. Okular + barlow boli nastavene na priblizne rovnake zvacsenie ako ES 6.7mm.

Foto
Zostava z lava: okular, posuvny drziak na okular, zarazka aby barlow neprepadol cez okular, adapter, barlow clen
vb_1.JPG
vb_1.JPG (380.51 KiB) Zobrazeno 2655 x
Detail zarazky. Drzi vo vybrani pod zavitom, tva rohy presahuju do 1,25'' otvoru a zadrzuju barlow clen.
vb_zarazka.JPG
vb_zarazka.JPG (153.9 KiB) Zobrazeno 2655 x
Zoztava zlozena, uz len vlozit do 2'' vytahu a moze sa pozrovat
vb_3.JPG
vb_3.JPG (282.66 KiB) Zobrazeno 2655 x
Uspesne otestovane s barlowkami Baader q-turret, celestron ultima 2x, TV 2.5x. Baader clen ma maly vonkajsi priemer, na to som si odpilil kusok 1,25'' predlzovacieho nastavca, do ktoreho barlow clen zasktutkujem a je z neho 1,25'' kus. Potom ho len vhodim do 2->1.25'' adaptera.
vb_4.JPG
vb_4.JPG (452.42 KiB) Zobrazeno 2655 x
Naposledy upravil(a) duri_jk dne 18. 07. 2020, 02:45, celkem upraveno 1 x.
duri_jk
Příspěvky: 185
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Variabilna barlow sosovka - kazda rada dobra

#23

Příspěvek od duri_jk »

Vyroba.
Drziak okulara
som vytlacil na 3D tlaciarni, ale uplne postaci aj kus dreva s navrtanym 1.25'' otvorom, alebo iny 1.25'' adapter, pripadne vrchna cast barlowky do ktorej sa vkladaju okulare.
Vyska drziaku je u mna zamerne kratsia ako dlzka 1.25'' casti okulara. To umoznuje dostat okular blizsie k barlow clenu a zvysit tym rozsah zvacseni.

Na stojanovej vrtacke som navrtal 3 diery (stacia 2) do 2->1,25'' adaptera. Vrtak 3.2mm.
Na dlhu GSO 3x barlowku som navliekol drziak okulara a cele som to upol do 2->1,25'' adaptera. Tymto som si presne vystredil drziak adaptera a 2->1.25'' adapter. Potom som vrtackou cez navrtane diery naznacil, na drziaku adaptera kde mam vrtat.
Drziak adaptera som zlozil z barlowky a navrtal som 3 diery (stacia 2) priemru 4mm na stojanovej vrtacke - aby boli kolme.

Vodiace tycky som spravil zo zvarovacieho drotu 3mm, ale pozor ma priemer 3.15mm. Dlzku maju asi 17cm. Vyskusal som ci idu volne v dierach v 2->1.25'' adapteri. Ked nesli volne tak som ich jemne obrusil brusnym papierom.

Potom som do vnutra dier drziaka okularu dal trocha lepidla (mamut, silikon, cokolvek huste co trocha chyti na plast a kov, nemusi moc silno drzat nie je to namahane), nasunul som tycky, utrel vytlacene lepidlo, vsunul tycky do 2->1.25'' adaptera za prisunul som drziak okularu nadoraz. potom som vlozil dlhu barlowku do drziaku aj do adaptera aby som ich spravne zarovnal. Nechal som lepidlo vytvrdnut a hotovo.

Zarazka je z pruzinoveho drotu.

Jednoduche, funkcne.

Aky barlow pouzit?
Kratke barlowky ako napriklad Ultima alebo Baader q-turret maju na kratsej vzdialenosti vacsi rozsah zvacenia. S baaderom mam rozsah asi 1.5x-4x. Dlhe barlowky (TV 2.5x, GSO 3x) potrebuju vacise vzdialenosti. Ak chcete vacsi rozsah skuste nejaku kratku barlowku.
Pozorovanie je s tymto velmi komfortne, potiahnem okular, zaostrim a mam ine zvacsenie. Nemusim nic vymienat a mozem si nastavit take zvacsenie ako mi seeing v danej chvili umoznuje. Navyse to este aj predlzuje eye relief.
Barlow clen staci odskrutkovat a vhodit do 2->1.25 adaptera. Zarazka ho zachyti.

Rozhodne odporucam vyskusat. Netvrdim, ze je to lepsie ako okular s kratkym ohniskom, alebo lepsie ako sada barlowiek, ale komfort je super a kvalita obrazu je pre mna nerozoznatelna od pouzitia pevneho barlowu pri rovnakom zvacseni.

A co je zaujimave, hoci priestor medzi okularom a adapterom nie je zakryty, nijak to nevplyva na kontrast. Teda pokial vam do toho priamo nesvieti lampa.

Juraj
vpadysak
Příspěvky: 580
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Variabilna barlow sosovka - kazda rada dobra

#24

Příspěvek od vpadysak »

Ahoj, Pekná práca. Tiež trošku experimentujem s predlžovaním vzdialenosti za Barlowkou. Chcem sa opýtať, či tá TV 2,5x na obrázku funguje ako klasický Barlow a pri predlžovaní vzialenosti za týmto členom sa dá dosiahnúť vyššie zväčšenie? Mám dojem, že pri niektorých extnderoch to tak nefunguje.
TS-Optics 125/975 SD APO, Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy17,5mm, 12,5mm, 9mm, 6,5mm, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
duri_jk
Příspěvky: 185
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Variabilna barlow sosovka - kazda rada dobra

#25

Příspěvek od duri_jk »

Teleextender nebude fungovat, ten ma zvacsenie nezavisle od vzdialenosti. Musis pouzit barlow. Pozri si treti prispevok na prvej strane od usera “g”.
To TV na fotke je barlow, nie powermate/teleextender
Juraj
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24317
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Variabilna barlow sosovka - kazda rada dobra

#26

Příspěvek od MilAN »

vpadysak píše: Chcem sa opýtať, či tá TV 2,5x na obrázku funguje ako klasický Barlow a pri predlžovaní vzialenosti za týmto členom sa dá dosiahnúť vyššie zväčšenie?
Odpověď je přímo na stránkách TV :
http://www.televue.com/images/TV3_Image ... crease.jpg
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
vpadysak
Příspěvky: 580
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Variabilna barlow sosovka - kazda rada dobra

#27

Příspěvek od vpadysak »

Ďakujem obom za info, presne v tom som nemal jasno.
TS-Optics 125/975 SD APO, Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy17,5mm, 12,5mm, 9mm, 6,5mm, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
vpadysak
Příspěvky: 580
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Variabilna barlow sosovka - kazda rada dobra

#28

Příspěvek od vpadysak »

Možno by bolo zaujímavé vedieť, ako dopadne porovnanie v kvalite obrazu medzi použitím barlow TV 3x a Barlow TV 2x s predĺžením vzdialenosi k okuláru.
TS-Optics 125/975 SD APO, Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy17,5mm, 12,5mm, 9mm, 6,5mm, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24317
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Variabilna barlow sosovka - kazda rada dobra

#29

Příspěvek od MilAN »

O Barlowa bych u TV strach neměl.Horší bude to, jakou kvatlitu má objektiv a jestli takovou operaci s velkým zvětšením ustojí
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
duri_jk
Příspěvky: 185
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Variabilna barlow sosovka - kazda rada dobra

#30

Příspěvek od duri_jk »

Tu su vysledky testu. Testovane na Bresser Messier Dobson 150/750 s Baader Classic Ortho 18mm. Tento okular preto, lebo som cez neho dokazal odfotift obraz. Cez Morpheus 12.5mm mi to neslo, hoci tento ma ovela rovnejsie pole.
Ostrost som urcoval pocitovo z fotiek, co vnasa velku subjektivitu a chybu, ale dam linku na foto a mozete si spravit vlastny nazor.
Ucastnici testu
_All_barlows_s.JPG
_All_barlows_s.JPG (510.88 KiB) Zobrazeno 2458 x
Vysledky
Res1.png
Res1.png (136 KiB) Zobrazeno 2458 x
Tu su jednotlive fotky z merania. Jeden subor pre kazdu barlowku. Kazdy subor ma na zaciatku referenu fotku cez BCO 18mm, nasledne BCO18mm v barlowke, a potom idu fotky kde BCO 18mm a barlow clen su vo "variable barlow" drziaku.
https://www.dropbox.com/sh/wwgtijceb528 ... ekELa?dl=0
Je tam este jeden bonusovy subor s nazvom "All_barlows_compared.jpg", kde su porovnane vsetky barlowky v klasickom setupe.

S vysledkom som velmi spokojny
variable_barlow_In_focuser_3_plus.jpg
variable_barlow_In_focuser_3_plus.jpg (390.82 KiB) Zobrazeno 2458 x
Juraj
Odpovědět