Re: Satelitní telekomunikační systémy SpX - Starlink

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2227
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#361

Příspěvek od juh »

Hlavne tam tvrdia, že sú to nové technológie a astronómovia sú nepriateľom týchto nových technológií. No neviem, akokoľvek rozmýšľam, všetko čo je tam momentálne integrované, je známe už desiatky rokov. Tak neviem, o akých nových technológiách tam točia ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#362

Příspěvek od MilAN »

Radši si zapojím šňůru do zásuvky nebo budu přijímat na mobilu internet, než si pořizovat zase nějakou krabici na příjem a vysílání signálů, která zase za 3 roky zastará a bude potřeba nová. To jsou totiž správné inovace pro rozvoj kšeftu.Donutit zákazníka být závislý na jednom produktu a moci si s ním dělat co chci.No, na kosmonautixu ale vidí výhodu v tom, že i v poušti si budou moci hrát on-line hry. Jen bude ještě k tomu třeba dodat tam nějaké jídlo :). Z hraní her na internetu peníze ani jídlo nevyroste, jen závislost na té technice, kterou jim zase někdo rád prodá
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#363

Příspěvek od Psion »

K čemu dnes je dobrý systém, který bude stát stovky milionů USD ročně (obměna satelitů), když dnes každý v EU má běžně 30Mps (O2 slibuje až 185Mps) v mobilu, začne se spouštět 5G (500 Mps)? Mobilita internetu je základ, satelitní internet za pár stovek existuje několik let a kdo to využívá?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#364

Příspěvek od MMys »

Psion píše:...když dnes každý v EU má běžně 30Mps (O2 slibuje až 185Mps) v mobilu, začne se spouštět 5G (500 Mps)? ...
:D Teda ne že bych fandil StarLinku, ale kde jsi tohle vzal ? Stačí vyjet kousek od kraje většího města, a kde je 3G a LTE :( Bydlím 3km za Hradcem, a jsem rád, že si zavolám. Mobilní internet je tu nepoužitelný. Velké aglomerace jsou sice pokryté parádně, ale venkov je jedna velká mizérie. Alespoň tady na Hradecku. Okolo Prahy to bude pochopitelně lepší.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#365

Příspěvek od Psion »

Nevím co máš za providera, ale i v díře, 20 km za Prahou jsem naměřil klidně 30-60 Mbps na Vodafonu, který má nejhorší pokrytí v ČR. S LTE dle výzkumu, jsme na tom skoro nejlépe v Evropě.

Pokrytí LTE 800 https://digi.ctu.cz/lte-pokryti/pokryti
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#366

Příspěvek od MMys »

O2, no zjevně jsem v díře za Hradcem... :D To dělají ty lesy tady okolo. Ale to sem nepatří, a konec OT ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#367

Příspěvek od Bill »

Nemohly ty bestie včera okolo 18:00 lítat okolo Polárky? Když jsem ustavoval montáž, tak v polárním hledáčku letěla jedna družice za druhou. Určitě více než 10 kousků...

Na obloze byly vidět najednou vždy tak 3-4 družice na podobné dráze.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#368

Příspěvek od MilAN »

Vychází to na rozmezí 17:49 - 17:58 . , vzdálenost od pólu 3-5° . To je kompaktnější skupina a potom se to už vleče až do 18:58 ve větších rozestupech
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#369

Příspěvek od stana85 »

Jo taky jsem je viděl. Na obloze jich najednou bylo rozhodně víc než 4. Jen mi nesedí ta jejich jasnost podle heavens above. Řekly bych že byly jasnější. Je to hnus.
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2227
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#370

Příspěvek od juh »

K čemu dnes je dobrý systém, který bude stát stovky milionů USD ročně (obměna satelitů), když dnes každý v EU má běžně 30Mps (O2 slibuje až 185Mps) v mobilu, začne se spouštět 5G (500 Mps)? Mobilita internetu je základ, satelitní internet za pár stovek existuje několik let a kdo to využívá?
Zmieňoval som to už v #288. Ten systém je dobrý k tomu, aby ročne generoval profit rádovo v desiatkách mld USD. Náklady v tejto výške sú len malým podielom predpokladaného zisku.
Čo sa týka pokrytia mobilným internetom, ten je dobrý v mestských aglomeráciách. Vidiek je na tom horšie, ten nie je až taký zaujímavý pre mobilných operátorov. Ak si zoberieme štatistiky, tak v dnešnej dobe žijú zhruba 2/3 populácie v mestských aglomeráciách (podľa štatistík UN) s dobrým pokrytím a z tej zvyšnej 1/3 ďalšia 1/3 v prímestských oblastiach s veľmi dobrým, alebo dobrým pokrytím. Stále ešte zostáva približne 1/4 obyvateľstva so slabým, alebo žiadnym pokrytím (z cca 8 mld sú to 2 mld ľudí). Ak sa to zoberie z tohoto pohľadu, stále je to dosť veľká skupina potenciálnych klientov, ktorých treba nejakým spôsobom osloviť.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#371

Příspěvek od Bill »

stana85 píše:Jo taky jsem je viděl. Na obloze jich najednou bylo rozhodně víc než 4.
Možná jsem už viděl jenom ten "řidší ocas"... Když jsem se díval na hodinky, tak už bylo po 18:00.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#372

Příspěvek od Psion »

juh píše:Ten systém je dobrý k tomu, aby ročne generoval profit rádovo v desiatkách mld USD. Náklady v tejto výške sú len malým podielom predpokladaného zisku.
Tedy předpoklad je, že si to objedná 100 milionů lidí (firem), které za to budou platit třeba 300 USD ročně, hm to jsem teda zvědav. Musk je šikovný, ale někdy velký snílek. Navíc na oběžné dráze není a nebude sám. Pravda Netflix má 150 mil. předplatitelů (60 USD ročně), ale tady se ani nedá moc mluvit o konkurenci na rozdíl od internetového připojení.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2227
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#373

Příspěvek od juh »

Tu je to trochu iné. Nechcem okolo toho špekulovať, ale koncovým zákazníkom u SpX nemusí byť len konkrétna fyzická osoba (zákazník, ktorý sa bude pripájať priamo cez "pizzovú škatuľu"). Kľudne ním môže byť nejaká firma (ISP, alebo reťazec ISP), ktorá má napríklad 1000 zákazníkov. Firma si kúpi od SpX konektivitu s určitými parametrami a ďalej ju rozpustí svojím zákazníkom napríklad cez optickú sieť, alebo wifi, alebo ... Takto bude SpX dostávať platby od jedného klienta (ktorému predá konektivitu za nejakú výhodnú cenu) za celú skupinu koncových užívateľov. Potom nemusí mať SpX priamo zazmluvnených 100 miliónov ľudí (koncových užívateľov). Stačí mať zazmluvnených pár správnych veľkých firiem.
Čo sa týka mesačných platieb za pripojenie, ešte nie sú zverejnené, ale sú nejaké vyhlásenia, že budú nižšie, ako je priemerná cena za pripojenie v USA (< $80). Nakoniec to bude asi viac, ako je tých $300/rok.
Uživatelský avatar
matis
Příspěvky: 4
Registrován: 12. 10. 2015, 23:03

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#374

Příspěvek od matis »

Zdravím členov AF a mrzí ma, že môj prvý príspevok na tomo skvelom fóre píšem práve do tejto témy, ale nedá mi inak. Som síce Muskov fanúšik pre jeho odhodlanie dostať človeka na mars no projekt starlink považujem za jednu nehanebnú krádež. Skúsim tu citovať slová Tonyho Darnella (Deep Astronomy, LLC)

"Nočná obloha je pokladom nás všetkých a tak ako nedopustíme aby spoločnosti začali ťažiť Grand Canyon alebo rezervácie pralesa v Kostarike, tak rovnako starostlivo by sme mali zmýšľať aj s nočnou oblohou."

Celý včerajší večer som si tu čítal vaše staršie príspevky a sledoval rôzne videá o tomto obrovskom probléme. Upútali ma hlavne tieto dve videá z youtube na kanále používateľa VlasovMichael.

https://www.youtube.com/watch?v=_JerRCSw-As

https://www.youtube.com/watch?v=0BfB7TQF4cs

Myslím si, že ak doteraz prebiehalo vypúšťanie satelitov nad naše hlavy v nejakom takom "štýle" že: "nech si každý vypustí čo chce." Tak je najvyšší čas aby tomu mocní ľudia a vlády začali stanovovať jasné hranice. Veď to čoho sme svedkami je (prepáčte mi za výraz) fakt choré. A keď som sa tu dozvedel že podobné vlastné konštelácie (aj keď menšie) by mali radi v budúcnosti aj iné spoločnosti, príde mi to naozaj ako totálna arogancia.
Napadlo ma, že by tam súkromné spoločnosti pred tým, ako si tam tie svoje hračky vystrelia mohli aj trochu poupratovať a urobiť tým aj niečo všeobecne (a nakoniec aj pre nich) prospešné. Aj keď Želám Muskovi veľa zdaru v dobývaní marsu, starlinku a podobným projektom prajem neúspech. Aspoň dovtedy, kým tu niekto nevytvorí nejaký všeobecne platný kódex alebo pravidlá pre súkromné satelity.

A čo ten starlink bude znamenať pre astrofotografov? Približne pred 4 rokmi, som si tu na fóre kúpil eq3-2 a urobil s ňou svoje prvé pokusy. Stále ju mám no momentálne musím investovať všetok svoj voľný čas do iných - pracovných veci v mojom živote. Ale dúfam že časom sa k fotografovaniu vrátim. Obávam sa však toho čo sa mi pri lovení fotónov objaví na display fotoaparátu. Ako vôbec bude vyzerať budúcnosť nočnej širokouhlej fotografie? Ako budú vyzerať startrails fotky v blízkej budúcnosti?.... z toho čo som si tu prečítal -Bude vôbec možné fotiť DSO južnej oblohy v letných mesiacoch?
Ale najviac ma desí predstava ako bežného človeka (nadšenca) pozorovateľa a síce že si budeme musieť zvyknúť večery a rána vítať pod tými svetelnými diaľnicami.
Nuž čo zostáva? Podpísal som petíciu a zdieľal ju na FB a dúfam že sa tento svet fakt ešte úplne nezbláznil. :(
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2227
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#375

Příspěvek od juh »

Amazon požiadal FCC o urýchlenie udelenia licencie pre projekt Kuiper (pozostáva z 3236 satelitov). Poslal jej list týkajúci sa námietok vznesených spoločnosťami SpaceX a OneWeb. Zdroj: Re: Written Ex Parte Presentation IBFS File No. SAT-LOA-20190704-00057; Call Sign S3051

btw:
Ďalších šesť satelitov OneWeb má štartovať vo februári 2020. V roku 2020 plánuje vypustiť celkovo 650 satelitov.
Boeing stiahol svoju žiadosť o udelenie licencie na frekvencie v pásme Ka pre svoju konšteláciu (plánoval vypustiť 1396 - 2956 satelitov).
Spoločnosť LeoSat pozastavila prevádzku z dôvodu nedostatku investícií (plánovala vypustiť 78 - 108 satelitov). Konanie na FCC o udelenie licencie bolo zrušené.
Odpovědět