Rovnač pole pro refr. TS Optics AP 130/910 ED Triplet 2,5"

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
fanda55
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 01. 2020, 14:50

Rovnač pole pro refr. TS Optics AP 130/910 ED Triplet 2,5"

#1

Příspěvek od fanda55 »

Zdravím všechny přátele astronomie.
Rozbil jsem prasátko a koupil přes astroshop.de dalekohled TS Optics apochromatický refraktor AP130/910 ED triplet photoline 2,5"- OAZ OTA.
Objektiv je osazen sklem Ohara FPL53, které je lepší než FPL51, tak jako je lepší sklo FCD100 než FCD1.( Náhodou mně to utkvělo, nehraju si
na odborníka). Ke koupi APO tripletu mě inspirovalo nadšení zkušenějšího kolegy z fora majkluse, šťastného to majitele refraktoru
ES ED APO 127mm F7,5 FCD1, což je dalekohled osazený standartními skly. Výše je třída "profi" se skly FCD100 (odpovídá FPL53?) a potom Hi End skla.
Pro ty skla FPL53 a navíc větší aperturu 130mm a k tomu ještě nižší současnou cenu (1899 EUR), jsem šel do toho mého TS AP130/910 ED tripletu.
Již při prvním pozemním pozorování a porovnání s levným achromátem MEADE 102/660, jsem si všimnul, že menší achromát kreslí ' ostře ' v celém
zorném poli, ale můj nový APO130/910ED směrem k okrajům "rozmazává". Dost mě to rozčarovalo. Potom se mně rozsvítilo a vzpomněl jsem si, že
pro fotografování se i refraktory osazují korektory. Já přes dalekohled foografovat nebudu, (maximálně s adaptérem mobilem), ale při sledování
chci mít třeba Jupiter při jeho putování zorným polem ostrý od okraje k okraji. Jsem začínající "astronom", ještě se skořábkou na zadku. Budu vděčný
za každou fundovanou radu, jak postupovat a co je k tomu potřeba dokoupit, abych zorné pole mého AP130/910ED tripletu vyrovnal - zaostřil po
celé ploše. Buďte ke mně prosím schovívaví, pocházím z časů, kdy slovo computer bylo pouze v knížkách Sci-Fi a navigátoři k výpočtům používali
logaritmická pravítka. Když jsem maturoval, byly kalkulačky osazeny digitrony (svítící elektronky, místo LED krytalů).Tuto Hi-End kalkulačku jse si
za "bony" mohli koupit v TUZEXU za dva měsíční platy.. HOVGH !
P.S. Vděčný budu za zprávičku zejména od majkluse. Z důvodu porovnání velmi podobných přístrojů :?:
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Rovnač pole pro refr. TS Optics AP 130/910 ED Triplet 2,5"

#2

Příspěvek od MilAN »

Já bych nejprve zkusil kvalitní okulár. Co používáš ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
fanda55
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 01. 2020, 14:50

Re: Rovnač pole pro refr. TS Optics AP 130/910 ED Triplet 2,5"

#3

Příspěvek od fanda55 »

Zatím nejlepšjí okulár mám scientific explorer f5,5 plněný argonem, ale neostrost ke krajům zorného pole je patrná u všech okulárů (super, Meade),
od 6,3mm-9-10-13-25-26-32 a zoom Omegon 7- 21. Podle mě to nějaký rovnač chce :|
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Rovnač pole pro refr. TS Optics AP 130/910 ED Triplet 2,5"

#4

Příspěvek od MilAN »

Tak to se skoro nedivím. Od těch bych opravdu kvalitní obraz nečekal. A to celkem s žádným teleskopem.
.................
Edit : mohl bys,prosím, svůj problémm řešit v jednom vlákně a ne ve dvou
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Rovnač pole pro refr. TS Optics AP 130/910 ED Triplet 2,5"

#5

Příspěvek od Yarkho »

Je možné neostrosť ku kraju poľa kompenzovať preostrením?

Ďalekohľady typicky nemajú úplne rovné pole, pokiaľ je neostrosť spôsobená len sklenutím poľa, malo by to ísť kompenzovať preostrením. Tam by mohol rovnač pomôcť, ale len za prípadu, že okulár funguje v ďalekohľadoch s rovným poľom. Viz https://www.telescope-optics.net/eyepie ... ions_1.htm

Navyše, každý optický člen vrátane okuláru vnáša ďalšie aberácie, ktoré sa následne násobia.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Rovnač pole pro refr. TS Optics AP 130/910 ED Triplet 2,5"

#6

Příspěvek od Cztwerec »

Tak znovu, je to vlastnost toho tripletu - viz. jiné vlákno.

Je nutné k tomu dokoupit vhodné okuláry. Za standart považuji Morpheus, lépe Delite. Ortho, za cenu menšího pole fungují také výborně. Potom je ten obraz rovný, prostý jakéhokoliv sklenutí. Ten přístroj jsem měl a je to jeden z vyvedenějších kusů co kdy TS produkovalo. Měl jsem před tím i SW ED 120 (80 i 100) a všechna byla rovnější, ale zase neměla plně korigovanou barevnou vadu - dublet. Na druhou stranu mu stačil i např. TV Panoptik.

Pro TS 130/910 se osvědčil v základu a pro něj dělaný TS 0,79x. Ale to je vhodné hlavně na focení např. přes APS - C. Určitě bych si tím nezlepšoval obraz na vizuál.

Teď mám 150/1200 triplet se skly FK61 a druhým Lantan členem a i ty dva centimetry jsou hodně znát v průměru a pozorování, ale o to větší je náročnost na okuláry a sklenutí tam je s levnějšími okuláry také. Je to jen o vyšším standartu a samotném poli okulárů. Řekl bych, že by mu slušil 2 x FPL 53 člen, ale i takhle je korekce hodně podobná jako s TS 130/910 což ostatně tvrdí i TS které deklaruje korekci na úrovni Tripletu s ED členem FPL53.

Vůbec nejhůře se mi jevil na každém tripletu Extraflatfield okulár od SW.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Rovnač pole pro refr. TS Optics AP 130/910 ED Triplet 2,5"

#7

Příspěvek od Beda »

Tak přesně tenhle refraktor od TS jsem před léty vlastnil a výrazné neostrosti na krajích zorného pole jsem s různými okuláry nepozoroval. Martin ho asi testoval podrobněji, ale tak výrazné jak popisuje tazatel se mi to nezdá. Rovnač pole bych také nedoporučoval, to už raději osvědčený okulár.Pokud je zklenutí pole výrazné, tak lze s kvalitním okulárem a na vhodném objektu sledovat "doostření", jak píše "Yarkho". Ale tady bude bude problém možná někde jinde. Pravda je, že komentář Wolfganga Rohra, kde jsem si objektiv nechal prostřednictvím TS prodejce seřídit byl, že tahle konkrétní optika je náchylná na dejustáž. Od TS přišel potom tubus dvojmo zabalený :) . Kloním se spíše k vyjádření W.Rohra a přeopatrnému balení od TS ;) .
Trochu mě zaráží, že zhruba stejně světelný achromát ( pravda, rozdíl v ohniskové vzdálenosti je zřetelný - 250 mm ) dává se stejnými ( ?) okuláry lepší obraz, pomineme-li chromatickou/barevnou aberaci. K dejustáži tripletu dojde mnohdy během přepravy. Je nutné vyjasnit,je-li to vlastnost tohoto konkrétního objektivu, zda je dejustovaný, nebo trpí deformacemi třeba v důsledku nízkých teplot v příliš těsně nastavené objímce. Pokud ano, tak by to měl Ronchi okulár/mřížka za 43 euronů na hvězdě i začátečníkovi ukázat. Proužky na jasnější hvězdě musí být rovné a u tripletu navíc prosté barevných lemů.
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... Stern.html
Přílohy
ronchi-okular od TS.jpg
ronchi-okular od TS.jpg (8.59 KiB) Zobrazeno 2327 x
ronchi-proužky , TS ronchi okulár.jpg
ronchi-proužky , TS ronchi okulár.jpg (10.09 KiB) Zobrazeno 2327 x
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Rovnač pole pro refr. TS Optics AP 130/910 ED Triplet 2,5"

#8

Příspěvek od Cztwerec »

No je fakt, že jsem na vše už dost náročný... ale také dokážu odpustit mnohé, mírná barevná vada při 5 D třeba :D. Zajímá mě hlavně výkon na ose. A ten je vynikající. Jediné co jsem snad rád, že jsem i upgradem na větší průměr nepřišel o kvalitu na obraze. Ten TS 130 byl výborný. Ale s TS 150 jsem najednou začal více řešit i kraje pole, protože už je to mašina i na DSO.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Rovnač pole pro refr. TS Optics AP 130/910 ED Triplet 2,5"

#9

Příspěvek od Yarkho »

Rozkolimovanosť by mala ísť poznať na teste hviezdou; nie je k tomu potrebné dokupovať iné pomôcky. Stačí na to ďalekohľad, okulár a jasnejšia hviezda.

Pri väčšom zväčšení sa mierne rozostrí hviezda. Kolimácia je chybná, pokiaľ obrazec difrakčných krúžkov je vychýlený (nesymetrický, avšak nezamienať s astigmatizmom a pod.)
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Rovnač pole pro refr. TS Optics AP 130/910 ED Triplet 2,5"

#10

Příspěvek od Beda »

Yarkho píše:Rozkolimovanosť by mala ísť poznať na teste hviezdou; nie je k tomu potrebné dokupovať iné pomôcky. Stačí na to ďalekohľad, okulár a jasnejšia hviezda...
souhlas, přezto, a při vší úctě ke schopnostem tazatele, test na hvězdě v reálu, není úplně jednoduchý. Chtělo by to alespoň nějaké zkušenosti. Tady tazatel zdůrazňuje své začátečnictví.
fanda55
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 01. 2020, 14:50

Re: Rovnač pole pro refr. TS Optics AP 130/910 ED Triplet 2,5"

#11

Příspěvek od fanda55 »

Dnes jsem při pozemním pozorování postavil vedle sebe achr.Meade 102/660 a ten AP 130/910. Tentokrát jsem opravdu pozorně sledoval ostrost
kresby v celém obrazovém poli. A to, že menší achromát kreslí " ostře" až k okrajům je můj omyl. Nekreslí ! K omylu jsem dospěl při sledování
Saturnu loni v létě, kdy se mně jevil víceméně stejně ostrý v celém poli př zvětšení 147x (okulár 9mm s Barl.2x).
Při dnešní konfrontaci obou dalekohledů jsem i při horším seengu viděl, že AP130-ka dává astřejší obraz a samozřejmě též kontrastnější (Z144x),
než achromát 102-ka při Z pouze 101x. Tak mně došlo, že se zhoršení neostrosti k okrajům pole ztratilo v celkové neostrosti obrazu.
Takže o kvalitě objektivu TS Optik AP130/910 rozhodne Ronchiho test, jestli to píšu správně.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Rovnač pole pro refr. TS Optics AP 130/910 ED Triplet 2,5"

#12

Příspěvek od MilAN »

Obávám se ,že Ronchi test na skutečné hvězdě nezkušenému až tak moc nenapoví. Seeing dovede obraz dost rozhodit a znemožní zkoumat ty důležité detaily. Tenhle test pro refraktor je průkazný v podstatě pouze při použití autokolimační metody s prvotřídním rovinným zrcadlem
Naposledy upravil(a) MilAN dne 25. 01. 2020, 21:48, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Rovnač pole pro refr. TS Optics AP 130/910 ED Triplet 2,5"

#13

Příspěvek od vla »

Tady se řeší rovnač pole, testy kvality objektivu by asi měly být v jiném tématu. Navíc si myslím, že nezkušený člověk je těžko schopen provést jakýkoli takový test s nějakým relevantním výsledkem. Je dobré, že si hraješ, ale asi by to zde nemělo být podáno jako objektivní zjištění kvality uvedeného tripletu. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Rovnač pole pro refr. TS Optics AP 130/910 ED Triplet 2,5"

#14

Příspěvek od Cztwerec »

Odpovězme si na tuto otázku: opravdu někdo používá rovnač pole k tripletu na pozorování? Ano, já ho také mám, ale na pozorování spíš volím lepší okuláry, rovnač nechávám na focení... tohle není newton s komakorektorem.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Rovnač pole pro refr. TS Optics AP 130/910 ED Triplet 2,5"

#15

Příspěvek od vla »

A kreslí ten triplet rovné pole? Podle mě je prakticky vždy sklenuté jako u ostatních dalekohledů, jinak by rovnače na focení nedávaly smysl, dělají se i 1x, čili nejsou to rovnač reduktor, ale jen rovnač. Domnívám se, že to zklenutí kvalitní okulár nevyřeší, to by pak pro různé systémy musely být různé okuláry. Přínos kvalitních okulárů je v tom, že do obrazu nezanášejí vlastní vady, nebo zanášejí jen mírně. Dle mé zkušenosti jsou u levných okulárů jejich vlastní vady natolik výrazné, že výsledný obraz odpovídá převážně jejich kvalitě a vady objektivu jsou minoritní, což se prokáže právě při použití kvalitních okulárů.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět