ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#16

Příspěvek od majklus »

Dneska jsem na dalekohledu otestoval nové okuláry TV plossl 15mm v binohlavě, kde mi dávají zvětšení cca 210 - 220x ( je to od oka o chlup méně než 240x s okulárem Vixen SLV 4mm bez bina). Škoda, že se v téhle řadě nevyskytuje ohnisko 14mm, to bych bral spíš. Další je až 11mm a to by bylo v binu na tenhle dalekohled už určitě moc...

Seeing stál za prd (jak jinak když je náhodou jasno a mám čas... :-) ), ale vydržel jsem v mrazu stát přes hodinu a půl a byly tam chvilky, kdy se to docela uklidnilo. Měsíc byl nádhernej, dalekohled tohle zvětšení zvládá velice dobře. Obraz je při uklidnění ostrý jak břitva a vylézá spousta podrobností. Barvu jsem neviděl přisprávném zaostření žádnou, ani na ostrém okraji disku.

"Kvalita" seeingu se potvrdila na trapézu, hvězy se po většinu času rozpíjely do všech stran. Párkrát mi problikla hvězda E, F bez náznaku i když jsem se snažil hodně soustředit. Ani 240x mono nepomohlo....

Jen je ten Měsíc v těch TeleVue okulárech nějakej víc do žluta, než jsem zvyklej z Baaderáckých 18mm ortho. Nevím, jestli mají TV teplejší barevný podání obecně, nebo se možná odstín mění s rostoucím zvětšením a tmavnutím obrazu?

Každopádně mě nadšení neopouští, jsem zvědavej, co o stroji řekne nějaké zkušenější oko někde na srazu. Názor bych bral jen tak pro zajímavost - dalekohled je už vážený člen rodiny arozhodně se ho nevzdám! :-)

Takže děkuji ježíškovi a cítím se tedy technicky připraven na Mars. Už aby to bylo!
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#17

Příspěvek od Artaban »

Michale já měl ohnisko 8mm a obraz byl spíš tak nějak vyblitej. Myslím, že o tom se zmiňuje i Sirius_758. Ale možná to tak není. Asi taky záleží na dalekohledu. Rozhodně to jsou ale slušný okuláry dobrý i na planety.
Budem muset zase po dlouhý době udělat pořádný refrácký Konojedy. Od té doby pár refráků přibylo ( nechápu s tou cenou :) ) a trochu zase zablbnout. Tvůj refrák by určitě dal i ohnisko 14mm. Když se podaří Konojedy, tak zkusíme 13mm Delite. Nebo i 11mm ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#18

Příspěvek od majklus »

No nabídku na vyzkoušení čehokoli samozřejmě neodmítnu! :-) Ale myslím, že těch 11mm bude už do mého bina moc, zvětšení bude okolo 280 - 290x (2,25D)...

Mám doma dvě ortha 10mm, tak to můžu někdy pro srandu zkusit (314x - 2,5D), myslím ale že to bude jalový...

13mm DeLite by byl super, oproti TV plosslům je ale víc jak 3x dražší.. :-( Musí mi stačit to co mám, ono to není zas tak málo. Investici bych viděl spíš do pevnýho dřevěnýho stativu pod HEQ5, ty originál úzký trubky jsou peklo. Akorát že Berlebach stojí randál a na samodomo nemám jaksi šikovnost...

Na Konojedy se těším. Škoda, že teď bude zataženo, o víkendu bych býval mohl zkusit ty kráterky v Platu...
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#19

Příspěvek od Artaban »

majklus píše:Mám doma dvě ortha 10mm, tak to můžu někdy pro srandu zkusit (314x - 2,5D), myslím ale že to bude jalový..
Jen je zkus. Aspoň uvidíš, jak se refrák drží. Věřím, že jednou budeš kupovat kratší ohnisko, jak 15mm. Refrák na to má. Když nebudou k sehnání solidní 13mm okuláry, tak když máš montáž s pohonem bych se nebál např EO RKE 12mm 1.25” 45°. Nebyl by problém je alespoň zkusit. Co se týče řady zvětšení, je ohnisko 12mm lepší, jak 13mm. To je moc blízko k 15mm a jen trochu větší zvětšení asi nemá moc smysl. Zároveň jsi na zhruba 2D a možnosti dalekohledu využiješ naplno.
Já třeba tahle okrajová zvětšení používám, když to jde. Každému to ale nevyhovuje a to teprve zjistíš.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
fanda55
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 01. 2020, 14:50

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#20

Příspěvek od fanda55 »

Zdravím.
Velmi by mě zajímalo, jak ta APO 127- ka kreslí od středu k okrajům ? Mám čerstvě pořízený TS Optics APO Refrakor AP 130/910 ED Triplet Photo-
line, FPL53. Směrem k okrajům se obraz rozostřuje. Obyčejný levný achromát MEADE 102/660 "je ostrý" všude stejně. Aspoň tedy v rámci dané cenové
kategorie ;).
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#21

Příspěvek od Cztwerec »

Já jsem tedy ten perfektní triplet měl, ale pokud jsem mu nenandal alespoň Delite okulár, nebo Morpheus tak bylo pole v krajích křívé. Nebo to chce Ortho.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#22

Příspěvek od SIRIUS_758 »

fanda55 :

Vlastní objektiv refraktoru má reálné sklenutí pole ( tedy pokud není od základu navržen tak, aby tomu tak nebylo - tedy se zabudovaným rovnačem pole ). Tímto neduhem trpí i většina okulárů, vyjma těch nejdražších. Pomineme-li ostatní vady okuláru, tak výsledná (ne)homogenita ostrosti v poli je dána korelací zbytkového sklenutí objektivu i okuláru.
I když má triplet teoreticky díky vyššímu počtu čoček větší možnost tuto vadu korigovat, tak v praxi je pravidlem spíše opak - levnější dublety mívají rovnější pole. Triplety moderního designu používají skla s velkou disperzí a jsou také světelnější.
V praxi dochází pak u neznalého astroamatéra k omylům v posuzování kresby a také paradoxům - kdy např. špičkový okulár s rovným vlastním polem více zvýrazní vady objektivu ( podobně u Newtonů takovýto okulár může více ukázat zbytkovou komu ).
Chcete-li se tedy při posuzování bodovosti hvězd v poli co nejvíce přiblížit realitě, musíte použít špičkový okulár.
fanda55
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 01. 2020, 14:50

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#23

Příspěvek od fanda55 »

Nevím, zda jsem spávně pochopil výslednou vadu jako korelaci mezi vadou objektivu a vadou okuláru ve smyslu sčítání obou vad, (ale tedy také
jejich odečítání). Pokud se se sečtou dvě plusové nebo mínusové vady je výsledná chyba 2x větší. Pokud použiju okulár (teoreticky) bez vady
bude chyba poloviční a výsledek se bude jevit výrazně lepší. Ale "korekce" bude stále jen částečná. Pokud se potkají vada plusová s mínusovou a opačně,
může dojít až k ůplné kompenzaci - přibližně. Mě však zaímá reduktor - rovnač pole pro můj APO triplet s f/7, s nímž by případné zkreslení bylo
ovlivněno víceméně pouze kvalitou použitého okuláru.
Nejsem odborník v optice, pouze se snažím logicky uvažovat. Jsem vděčný za každou fundovanou radu.
S přátelským pozdravem fanda 55
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#24

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

[quote="majklus"]Dostalo se mi výsady mimořádného rozpočtu a začal jsem přemýšlet, za co to rychle utratit, než se peníze a sny vypaří. Přemýšlel jsem mezi 5" tripletem od ES a TS 125ED Photoline. Tímto se veřejně omlouvám Borisovi, že jsem se prostřednictvím SZ pokusil rozhodování přenést na něho. :-D



Dalekohled je triplet s jedním členem ekvivalentu FPL51, chápu, že FPL53 je lepší, ale peníze se počítají také.

Tak toto resim momentálne take. Momentálne stoji ota okolo 960e se sklem FCD 1 a za 1460e je se skly FCD-100. Na ten levnejsi by uz aj bolo, ale rozmyslam ci este nepockat a dosetrit na ten drahší.
Mam ženu na materskej tiež deti tiež psa a aj ryby :D
Este je možnosť TS 102/714 FPL-53/lanthan. Chcel som 127mm ale este tu možnosť nevylučujem. Keby že kúpim montáž skytee 2 tak ta by ho ešte dala.
Je to ťažké. Uz v tom tapem snad 3 roky.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#25

Příspěvek od Artaban »

kmental@centrum.cz : A ještě 3 roky tápat budeš a pak stejně nekoupíš dobře :)
A nemáš náhodou na tu přírodu ED 72? Udělej si podpis dole at je vidět, co vlastně už máš.
APO 102 na přírodu, nebo dokonce APO 127? To snad né? Proč? Co chceš pozorovat a jak často?
To je zbytečně velký, jsou to hlavně astro dalekohledy. No a když už astro, tak tady je vhodnější dalekohled s větším objektivem. APO 127 je už solidní planetární dalekohled, který unese velká zvětšení. Jenže nejdříve je třeba mít zkušenosti a na jejich základě člověk může kupovat a pak prodávat a pak klidně kupovat nové lepší vybavení. Měl to být vždy promyšlený krok, který uspokojí na delší dobu. Když něco koupíš bez zkušeností (a může to být dobrý stroj) tak se může stát, že ti nesedne atd. Pozoruj a něco sem o tom občas písni, páč řešit jen prodeje a nákupy nikdo moc nebude.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#26

Příspěvek od vla »

Ono to chce si hlavně něco koupit, nějakou dobu s tím pozorovat, zjistit jestli a jak mě to omezuje a pak případně vyměnit. Každopádně, v tvém případě se zdá, pokud si nekoupíš nějaký jasně TOP dalekohled, ovšem za odpovídající peníze, které nemíníš investovat, budeš stále nespokojen. Stále zde budeš řešit který je lepší a jestli to stojí za to atd. Astronomie by měla být o něčem jiném, než je honba za něčím, co si nemohu dovolit. To tady budeš diskutovat ještě dalších pět let a nic ti to nepřinese.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#27

Příspěvek od majklus »

Ono hodně záleří jak je člověk zmlsanej. Já koukal 3 roky přes achro 127/1200 a byl jsem nadšený. Jasně, barvu jsem viděl, ale biho hodně vadu redukovalo ( aspoň pocitově) a do těch cca 180x byl dalekohled i s binem naprosto použitelný.
Pak ale byl pro mě přechod na ten triplet, byť FCD1, jak z jiného světa a je otázka, jestli by mi FCD-100 sklo mohlo udělat větší "wow" efekt. Asi bude dalekohled dneska ještě levnější, ale já ho mám už přes rok a dost jsem s ním nakoukal. Nemám vůbec potřebu zatím měnit.

Když je ale někdo zvyklý jen na naprostou špičku a vadí i sebemenší chybička, tak by ho asi kupovat neměl, je to už přece jen starší optika a dnes budou podstatně lepší. Já jsem prostě od přírody takovej, že kvůli jedný šmouze okno nevysklím. :-)

Pokud je to jen na koukání a neřešíme foto, tak bych svůj 127mm dalekohled za 102mm nevyměnil ani za prase. Už ten 127mm byl kompromis, mířil jsem původně někam k 140 -150mm. Ale peníze nebyly a když vidím, jak mi ten 5" cvičí s HEQ5kou, tak to nakonec bylo dobré řízení osudu. :-) On ten 5" totiž umožňuje i v binu koukat se zvětšením přes 200x (když to jde samozřejmě), snad seženu nějaké okuláry i pro 250x a půjde to. Na Měsíci i na Marsu jsem se naučil (díky Artbane!) že to smysl má. A 102mm by mi to už neumožnila...

Nehledám dokonalý dalekohled, stačí mi těch pár skoro dokonalých zážitků, které jsem s ním ztrávil. 80% času nevyužilu ani ty možnosti mýho "nedokonalýho" tripletu...

Každopádně přeju šťastnou ruku při výběru!
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#28

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

Diky panove :) artaban na prírodu by bolo max 102mm ale na to mam primárne po radách VLA celestron regal 80 f-ed fluoritove ED sklo. Myšlenka bola taka, ze ked pôjdem na dovcu a bude ma vicej lákať astro tak vemem apo ktoré dá aj prírodu. A ked pôjdem pozorovat prírodu, tak vemem spektiv. Síce ten spektiv je tiež ok. Pasuju tam mkrjhe, hyperion, tv aj Pentax, ale neni to astro. Priemer ma 80/480
Len 127mm uz na dovolenku nebude. Preto som uvažoval nad 102mm. Ale ako píšete chce to 127 mm at mam uz solídny zážitok z astro planety, mesic apod. Takže spektiv príroda a astro 125mm apo. Na dovolené zvládne i spektiv určite 100x.
Ale asi bude lepší varianta ako píšes, apo 127/975 a ted bud scientific co vlastní tady pan tazatel ES triplet FCD-1 aebo co uvádza G TS 125/975 FPL-53 /lanthan dublet.
Takze skytee 2 bude aj tak nutnosť.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#29

Příspěvek od g »

Zatím jsi nám neřekl, co chceš pozorovat nejvíce. Z příspěvků je jasné, že komety to nebudou - prodáváš výborný hledač komet a ucházející přístroj na široká pole při menších zvětšeních. Planety a dvojhvězdy také ne - tam je potřeba dlouhé sledování bez vyrušování - tzn. motorizovanou rovníkovou montáž (nebo AZ GoTo). Cestovní, skladný univerzál SC jsi zavrhl. DSO ne, protože dobsony odmítáš - "dlouhé růry" říkáš. Ale 6"F8-8"F6-10"F5 mají ohnisko 1200mm a dalekohled je dlouhý asi metr. Krátká roura refráku 125 F7.8 má s vytaženou rosnici a vytaženým výtahem při použití zenitového přípravku (bez něj ještě delší) asi 110cm - tzn. je delší než ten dobson 200/1200. Šířka tubusu 8" F6 činí něco málo pod 23cm, rosnice 125/975 APO má 18cm. Tubus 125/975 s úchyty a dobrou lištou + hledáčkem i zrcátkem ukáže na váze ca 9kg, ten 8" newton váží něco málo nad 10kg. Bedýnka dobsonu 8" pod 12kg a je naprosto dostatečná/stabilní pro zvětšení do 200x - SkyTee2 se zdá s často uváděnou hmotností 5kg výborná, ale jak si vysvětlíš, že jen standardní stojny z EQ5 (které SkyTee2 používá) mají hmotnost mírně nad 4kg a jsi přesvědčen, že zátěž na jedné straně ca 9kg nebudeš muset kompenzovat protizávažím min. 5kg? Nezapomeň, že SkyTee2 unese 15kg, ale přečti si - na straně 10kg, 5kg nahoře. 110cm dlouhý refraktor, který má těžký objektiv bude upnut cca v 1/3 délky kratší stranou k objektivu - dosáhneš snadno na jemné ovládání a bude to vůbec pohodlné? Měl jsem podobnou Giro montáž, skvělá na bino nebo katadioptr, dlouhý a těžký refraktor ne (resp ne na větší zvětšení). Asi také počítáš s dokoupením nástavce:
http://www.atc-astro.eu/eshop/sky-watch ... -eq-5.html
tak, aby jsi mohl pozorovat kolem zenitu a nenarážel tubusem do stojen.
Hledáš APO, ale nepočítáš s jeho hlavní přednosti - tzn. kvalitní optikou při mezním zvětšení. Hledání vhodného přístroje může být zábavné, ale ztrácí smysl, když se po koupi s ním ani nepodíváš a to je případ nejen ED120, kterou jsi nechal svýma rukama jen protéct..
Naposledy upravil(a) g dne 04. 12. 2020, 19:55, celkem upraveno 1 x.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#30

Příspěvek od Beda »

g napsal: " ....a to je případ nejen ED120, kterou jsi nechal svýma rukama jen protéct.." .
Takových nás tu je :mrgreen: ...!
Odpovědět