Výběr dalekohledu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
duri_jk
Příspěvky: 183
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Dobson 200 nebo 250?

#1276

Příspěvek od duri_jk »

Pridavam sa k Artabanovi, co sa tyka prenositelnosti.
Ak budete pozorovat doma na zahrade a mate moznost lahko vylozit dalekohlad povedzme na nejakych kolieskach, tak berte co najvacsie zrkadlo.
Ak ale musite na pozorovanie dalekohlad niekam odviezt, musi sa vam zmestit do auta a musite ho tam nalozit a vylozit (toto cele 2x).
Navyse u dobsonov su zakladne dost neskladne. Ja mam 250mm a cele to vazi 20kg, zhruba 10 OTA a 10 zakladna. Zvladam to v pohode, ale byvam v rodinnom dome a nemusim to vlacit po schodoch. V aute to zaberie vela miesta, preto tom si spravil verziu "split dobson" (tubus je dvojdielny).
Ak je to vas prvy dalekohlad, asi by som zobral 200mm (podla vasich prispevkov to vyzera ze mate 200mm). S tym za zabavite na dlho, je to dobre prenosne, uvidite ako velmi vas to bude bavit a ci na to mate cas. Neskor mozete prejst na 300mm.
My sme kupovali domov k 150mm vacsi dalekohlad a riadil som sa podla rady, ze upgrade by mal byt o 2 triedy. Cize 150->200->250. A ma to vyznam, lebo ten rozdiel je vyrazny. S tym, ze 150mm sme si nechali, pozoruje s nim syn a vozime ho na dovolenky.
Ja som v jednom momente podlahol potrebe vacsieho zrkalda, ale potom som sa ukludnil a povedal som si, ze najprv sa naucim hladat objekty, naucim sa efektivne pozorovat, ustalim si zostavu okularov, prejdem si pokial mozno vsetko co sa da vidiet v knihe "Hviezdny atlas k malym dalekohladom" a potom uz budem presne vediet, ci ma to este bavi. Ak ano, co ma bavi najviac (ake objekty) a ci potrebujem vacsi priemer, alebo viacej cestovat za tmavou oblohou alebo oboje.
Juraj
PS: aby ste boli v obraze, ja sa tomuto konicku venujem rok, nastartoval to syn a rychlo to vtiahlo aj mna.
Uživatelský avatar
hynek
Příspěvky: 44
Registrován: 20. 11. 2019, 08:25
Bydliště: Čáslav

Re: Dobson 200 nebo 250?

#1277

Příspěvek od hynek »

Díky za reakce
NexStar Maskutov 127SLT, ohnisková vzdálenost 1500 mm s automatickým GoTo naváděním.
Miromir
Příspěvky: 1
Registrován: 22. 01. 2020, 01:03

Re: Výběr dalekohledu

#1278

Příspěvek od Miromir »

Zdravim astroforumakov :)

Otazka bola polozena uz stokrat, ale opytam sa aj 101. krat. Aky dalekohlad kupit? :)

Pozorovali sme s deckami oblohu s triedrom a teraz ked je vidno pekne Venusu, tak som tam namieril aj taky monokular co mam na pozorovani prirody a vtakov. Potom sme videli s detmi vo vyklade vo fotoobchode astronomicky dalekohlad. A uz nedaju pokoj ... :)

Nechcem do toho na prvy pokus vela investovat, uvidim ako ich (nas) to bude bavit. Precitall som si nejake info na nete a aj prispevky tu na fore. Prehladal som inzertny portal a nasiel som nejake lacne dalekohlady. Je mi jasne ze od toho nic svetoborne nemozem cakat, ale chce sa opytat: Az ako velmi zle to moze byt? :) V prvom rade by sme sa asi pozerali na mesiac, planety, mozno nejaka kometa ked sa objavi ...

Konkretne som nasiel jeden exemplar Celestron Travel scope.
Paramertre:
70mm
400 mm ohniskova vzdialenost
20 x a 40x okular

Na tom zozname dalekohladov, ktorym sa vyhnut, je uvedeny akurat slaby stativ. Resp. ak tomu dobre rozumiem, miesto montaze, iba foto stativ .... instead of mount – photo rod To by som mohol vyriesit pouzitim mojho robustneho fotostativu.

Alebo radsej ruky prec od toho a ostat pri triedry?

Dakujem za odpovede vopred.
Padak84
Příspěvky: 11
Registrován: 22. 01. 2020, 07:17
Bydliště: Libějovice
Věk: 39

Re: Výběr dalekohledu

#1279

Příspěvek od Padak84 »

Zdravím všechny nadšence do astronomie.

Už hodně dlouho přemýšlím, že bych si chtěl pořídit svůj první hvězdářský dalekohled. Nakonec manželka řekla, že bych to měl udělat a tak mě k tomu zase trochu víc postrčila. Začal jsem se o astronomické dalekohledy zajímat blíž a něco jsem si načetl. Koukám tedy už po něčem konkrétním, ale jako začátečník bych chtěl poradit od zkušenějších lidí, kteří už si tímto výběrem prošli a vědí na co si dát pozor.

Základním faktorem jsou peníze. Chtěl bych, aby mě to vyšlo kolem 10000,- maximálně 15000,- Tam bych se zatím se základem nerad dostal.
Bude to každopádně Newton na paralaktické montáži, kterou bych rád vylepšil o Motorický pohon.

Dám sem odkazy na čtyři dalekohledy, které jsem jako začátečník vybral a byl bych moc šťastný, kdyby jste mi pomohli s výběrem.
Moc vám děkuji.

První z mého laického pohledu má lepší montáž EQ-4
https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... _no_22465/
Druhý je asi dobrý poměr cena a výkon. Nevím ale jak jsou na tom okuláry Super.
https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... 0750eq3-2/
Třetí mi přijde jako nejlepší možnost. Okuláry Plössl a Ohnisková vzdálenost: 1200mm.
https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... no_842211/
Čtvrtý mi přijde super kvůli montáži ale cenově je to strop. Nevím jestli to má tak velký význam, abych připlatil další tisíc korun za montáž.
https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... _no_43622/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr dalekohledu

#1280

Příspěvek od Artaban »

Miromir : Vítej na AF. Dobře že jsi četl první rady tady na AF. Ten refráček 70/400 je hračka nejen montáží, ruce pryč. Jen by vás to odradilo.
Pokud zatím nechceš kupovat Dobson alespoň 150/1200 třeba i tady v bazaru,tak jiný levný dalekohled bude už docela velký kompromis. Jeden kompromis, ale přeci jen lepší je možná tady v bazaru. Třeba se ještě dohodnete na ceně, která by si myslím mohla být trochu menší.
viewtopic.php?f=33&t=25823&p=411421#p411421
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#1281

Příspěvek od MMys »

A jsme zase u toho. Proč newton na EQ montáži ?
Fotit s tím stejně v tomhle cenovém limitu nepůjde, a díky malému průměru a mizernému provedení vlastního dalekohledu toho ani moc vidět nebude.

Co tím budeš pozorovat
Kde ?
Můžeš to vozit autem ?

atd... Nejdříve si odpověz na tyhle otázky:
viewtopic.php?f=28&t=6557

Základním faktorem jsou peníze ;) No, to si většina z nás myslela také. Ve finále se stejně ukáže, že nejsou. Pokud tě to chytne, je to obvykle celoživotní koníček, ve kterém necháš mnohonásobně vyšší objem peněz. Koupí dalekohledu (kor nějakého low-end) to buď rychle skončí, nebo naopak začne.

Základním faktorem by neměly být peníze, ale reálné zvážení účelu použití. Pokud nevíš, tak návštěva nějakého setkání, kde se podíváš různými dalekohledy, co v nich je a není pod jak tmavou oblohou vidět.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Padak84
Příspěvky: 11
Registrován: 22. 01. 2020, 07:17
Bydliště: Libějovice
Věk: 39

Re: Výběr dalekohledu

#1282

Příspěvek od Padak84 »

Newton na EQ montáži bych chtěl kvůli přepravě. Bydlím sice na vsi ale chtěl bych mít možnost přepravy do míst z menším solárním znečištěním.
Jestli mám koupit 150/1200 na Dobsonu nebo na Paralaktice tak mi přijde Paralaktika lepší. Jsem ale začátečník. Proto sem píši.
Jestli tvrdíš, že v tom nic neuvidím a bude se to třást. Tak díky za info. Takže mám šetřit dalších 15 aby to bylo použitelný?
Rád bych pozoroval všechno co mi daný dalekohled nabídne. Galaxie, mlhoviny, planety, ...
Děkuji za rady.
Sky-Watcher N 200/1200 Dobson 8" Flex Tube , SP 10 a 20 mm
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr dalekohledu

#1283

Příspěvek od Artaban »

Padak84: Do auta se vejde Dobson 250mm vpohodě. Když bude skládací, tak ještě lépe. http://www.supra-dalekohledy.cz/dobsony/klasicke/
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Výběr dalekohledu

#1284

Příspěvek od g »

rovníková montáž bez pohonu pro newtona je spíše k vzteku oproti dobosnu, s pohonem je pak obstojná na velká zvětšení (dvojhvězdy, planety, Měsíc) na zvětšení do cca 170x zbytečná pro vizuální pozorování. Navíc, ač se nezdá, je neskladnější a se vším potřebným i těžší a obvykle méně stabilní než adekvátní dobson. 150/1200 se hodí min. na EQ5 s ocelovými nohami, jinak ne. Bohužel na trhu není rozumná, cenově dostupná, těžší azimutální montáž, ale pro newtony to neplatí - zde existuje dobson. Nyní v bazaru (neznám stav a ani majitele) dobrá nabídka:
viewtopic.php?f=33&t=26371
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Padak84
Příspěvky: 11
Registrován: 22. 01. 2020, 07:17
Bydliště: Libějovice
Věk: 39

Re: Výběr dalekohledu

#1285

Příspěvek od Padak84 »

Ta cena je dobrá, ale jako úplný začátečník si asi netroufnu koupit bazarový dalekohled. Nepoznám vadu dalekohledu i kdyby jsem na ní koukal. Zatím se do toho nedokáži ani podívat. Radši bych koupil úplně nový dalekohled. Kdyby to někdo už viděl a řekl že je to v pořádku tak bych to hned koupil ale na slepo do toho nejdu.

Já jsem si tedy původně myslel že ta paralaktika bude na ovládání jednodušší a dá se k ní dokoupit motor.
Doporučujete mi tedy jako začátečníkovi Dobson?
Budu schopen se podívat na galaxie, mlhoviny i planety?

Děkuji za vaši trpělivost se začátečníkem :-)
Sky-Watcher N 200/1200 Dobson 8" Flex Tube , SP 10 a 20 mm
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#1286

Příspěvek od MMys »

V tom cenovém limitu 15000 se dá pořídit nový 250mm dobson, a při troše štěstí i bazarová 300-ka. A tím je pokoukání i stabilita úplně někde jinde.

Bazarového dalekohledu koupeného ve zdejší komunitě bych se vůbec nebál. Nějaké excesy s prodejem něčeho poškozeného, rozbitého jsou velmi vyjímečné. Takový člověk by si zde utrhl slušnou ostudu. Takže pokud je to člen, který sem pravidelně píše, pozoruje (ne že se registroval pouze za účelem prodeje) je riziko takřka nulové. Spíš naopak ještě dostaneš něco nádavkem (příslušenství, mapky, dobré rady). A k tomu výraznou slevu proti novému.

Většinou jsou zde dva důvody prodeje. Tím prvním je přechod na větší nebo jiný přístroj. Pak je obvykle dalekohled používaný, ale udržovaný a bezproblémový. Druhý případ je stav, že je dalekohled takřka nový, protože majitel či obdarovaný zjistil, že v dalekohledu nevidí obrázky jako na internetu, že s ním musí jezdi za tmou, a půl noci u toho mrznout, aby viděl "nějaké bezbarvé šmouhy" :D V takovém případě pak kupuješ prakticky nový dalekohled.

Třetí varianta, že prodávající koupil nějakou srágoru od "výrobce" třeba jako Seben a chce se jí zbavit, se zde takřka nevyskytuje. To se najde spíš na Aukru, Bazoši Sbazaru a podobně. A v případě pochybnosti stačí inzerát tady ukázat, my už ti povíme.

------
A doporučuju v první fázi než kupovat, se spíš s někým zde se domluvit, třeba v sekci astronomická setkání, nebo se podívat na mapu uživatelů, a dohodnout společné pozorování, abys viděl, co od toho vůbec očekávat v různých průměrech.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Výběr dalekohledu

#1287

Příspěvek od nou »

Padak84 píše:Já jsem si tedy původně myslel že ta paralaktika bude na ovládání jednodušší a dá se k ní dokoupit motor.
Doporučujete mi tedy jako začátečníkovi Dobson?
Budu schopen se podívat na galaxie, mlhoviny i planety?
Paralakticka montaz je na ovladanie zlozitejsia oproti azimutalnej montazi akou je aj Dobson.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Padak84
Příspěvky: 11
Registrován: 22. 01. 2020, 07:17
Bydliště: Libějovice
Věk: 39

Re: Výběr dalekohledu

#1288

Příspěvek od Padak84 »

Tak jsem se rozhodl že tedy koupím Hvězdářský dalekohled Sky-Watcher N 200/1200 Dobson 8" Flex Tube.
Pro začátečníka si myslím že to bude dobrá volba.
Chtěl bych se vás tady zeptat co bych si mohl nebo měl dokoupit aby se mi s dalekohledem ulehčila s zpříjemnila práce?
Nějaké filtry, okuláry nebo laserový kolimátor?
Děkuji všem za reakce a informace které mi pomůžou.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr dalekohledu

#1289

Příspěvek od MilAN »

Máš nějaký pádný důvod pro Flex tube ?
Jinak: je těžší než klasický, více náchylný na zaprášení a rosení zrcadla, ruší parazitní- okolní světlo - proto se k němu později kupují látkové rukávce. Čili ve výsledku i delší doba připrava k pozorování.
Laserový kolimátor je vhodný - postačuje takový standardní v cenách kolem 1000 Kč. Na okuláry nespěchej, odzkoušej ty, co jsou k dalekohledu a sám příjdeš na to, co bys potřeboval.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Padak84
Příspěvky: 11
Registrován: 22. 01. 2020, 07:17
Bydliště: Libějovice
Věk: 39

Re: Výběr dalekohledu

#1290

Příspěvek od Padak84 »

Těchto problémů jsem si vědom. Jde o to že ho tady v bazaru prodává pán za dobré peníze.
Jediná výhoda Flex tube je asi skladnost při přepravě.
Pán k tomu dává dva okuláry které nejsou normálně dodávané k dalekohledu. Přidám foto. ( jestli mi o nich něco povíte )
Každopádně kolimátor pořídím a nejspíš i ty látkové rukávce.
Ještě dotaz. Jak se pak to zrcadlo čistí když je náchylné na zaprášení a rosení?
IMG_20200123_124249.jpg
IMG_20200123_124249.jpg (884.14 KiB) Zobrazeno 3001 x
Sky-Watcher N 200/1200 Dobson 8" Flex Tube , SP 10 a 20 mm
Odpovědět