Dobson Flex tube 14 a 16

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#106

Příspěvek od nosuh »

jo jasne, taky sem se divil..kdyz se clovek podiva mezi ty dva kryhy zakladny, je tam podstatne mensi valec, zakryty jeste navic nejakym penovym materialem.. tedka jsem ten sokl nejak podrobenji promeroval a uz to mam celkem vymyslene, tak to sem pak povesim na konzultaci..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#107

Příspěvek od nosuh »

Tak jsem dal dohromady hrubej model v meritku a zkusil jak by to mohlo fungovat v realu..
Princip je videt na perspektivnim obrazku
transfer_pers_ready.jpg
transfer_pers_ready.jpg (272.96 KiB) Zobrazeno 3472 x
z boku je to videt tady
transfer_slozeno.jpg
transfer_slozeno.jpg (223.16 KiB) Zobrazeno 3472 x
a ve stavu move
ready.jpg
ready.jpg (239.99 KiB) Zobrazeno 3472 x
merenim jsem zjistil, ze na vnitrni strane je cca 8cm ode dna prostor pro 3x3cm profil, který bude prichycen na trech mistech skrz naskrz zapustenym sroubem uvnitř trubky a na druhé strane podlozkou a matkou. do ni je nasunuty profil 2,5x2,5cm na konci s cepem a 20cm koleckem na ložiskách (nosnost 200kg, není to to na obrazku). Konec je zajisten sroubem/kolíčkem proti vysunuti/vypadnuti.
_MG_2260_edit.jpg
_MG_2260_edit.jpg (594.36 KiB) Zobrazeno 3466 x
Podobne je pak reseno uchyceni profilu 3x3cm pro madla..s tim ze vyuziji stavajici diry pro uchyceni uchopu a pridam jeden na konec. Madla i kolecka se po prevozu daji snadno vyndat..
Logika věci mi říká, ze prave ty bocnice to unesou nejlíp, aniz bych musel oslabit konstrukci rozebiranim spodku a nebo rezanim otvoru do konstrukce. Spodni dvojita azimutalni část je pak prisroubovana k bocnicim 10 masivnimi srouby jiz z vyroby, takze tam bych problém asi nevidel. Ty srouby to při prevozu uvezou snaze nez kdyby nesli plnou vahu bocnic a tubusu.
Je tato varianta potencionalne funkcni, co myslite?
Mam pocit, ze toto uz spis patri do sekce ATM, nicmene vhodny topic jsem nenasel (poze vozik pro 200mm verzi, ktery ale povazuji za zcela zbytecny a pro me ucely ne uplne relevantni) .
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#108

Příspěvek od nosuh »

A jeste me napada, jestli by nebylo jak z hlediska nizsi hmotnosti, tak z hlediska upravy povrchu pouzit treba profily hlinikove..unesou to?
Napr tady
https://www.alupa.cz/hlinik/hlinikove-j ... 00101.html
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#109

Příspěvek od MilAN »

[quote="nosuh"]A jeste me napada, jestli by nebylo jak z hlediska nizsi hmotnosti, tak z hlediska upravy povrchu pouzit treba profily hlinikove..unesou to?
Pokud nebudeš potřebovat něco svařovat, tak proč ne. O pevnost máš zbytečný strach.Všechny ty profily, co tam máš, můžeš výrazně zkrátit. Na každý z těch připevněných profilů bohatě stačí 2 šrouby M6
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#110

Příspěvek od nosuh »

Prave to chci udelat tak, aby se nic nesvarovalo, jen srouby skrz, podlozky a matky a zajistovaci kolicky. Jediny co musim najit jsou profily, ktery do sebe pujdou dobre zasouvat a nebudou mit moc velke vule..A k tem AL profilum - staci tlousta 2,5mm nebo radeji 3mm?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#111

Příspěvek od nosuh »

Tak o vikendu jsem konecne "zmobilnil" BIGdobese a zda se, ze to bude fungovat. Na to, ze v prubehu dokončovacích praci jsem zjistil, ze zaplacene "zamecnicke" práce byli v podstate dost od ruky, sam se divim, ze si to nakonec docela sedlo. Pripadne komentare k technologii a konstrukci samozrejme uvitam.
V podstate je to jako když clovek veze kolecko s maltou..Tak tedka uz jen počkat az nebude tak svitit Mesic, at ten rozdil oproti 10" je poradne cejtit ;)
_MG_2402.jpg
_MG_2402.jpg (737.83 KiB) Zobrazeno 3280 x
_MG_2391.jpg
_MG_2391.jpg (485.69 KiB) Zobrazeno 3280 x
_MG_2410.jpg
_MG_2410.jpg (724.02 KiB) Zobrazeno 3280 x
Sice jsem neodolal a kouknul dirama mezi v oblacnosti na M13 a M57, ale přes ten Mesic a hlavne jen s 50min temperaci to ještě nebylo ono. I když u te M57 i přes tak velky Mesic byl videt sakra rozdil oproti mensimu brachovi :)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#112

Příspěvek od nosuh »

Ještě jsem dokoupil dve kolecka, protože mam preci jen rad symetrii a navíc mam pocit, ze tedka uz je vaha lepe rozlozena. Mam uz taky komplet rozvody elektriky a doslo na první pozorovani drobnych planetarek v Herkulovi, Labuti, Orlu, Cepheovi a Draku a zkusil jsem Stephanuv kvintet.
_MG_2534.jpg
_MG_2534.jpg (840.36 KiB) Zobrazeno 3136 x
rozvod a ovladani elektriky pro vetracky, topeni sekundaru a napajeni z autobaterky
_MG_2539.jpg
_MG_2539.jpg (485.94 KiB) Zobrazeno 3136 x
a samotny detail na final "podvozek"
_MG_2540.jpg
_MG_2540.jpg (747.81 KiB) Zobrazeno 3136 x
Byla to pekna podivana, i když obloha nestala za moc. Kvintet tam jakoze byl , ale primym pohledem byl spis tusitelnej. Navíc mam pocit, ze zrcadlo by asi sneslo oplachnout. Obraz nebyl uplne kontrastni, jak bych cekal a když se na nej podivam ve dne proti obloze, není tak ostry jako pohled do 10" co mam na snazsi prenaseni.
Vzal jsem vatovou tyčinku a bez tlaku jsem se dotknul zrcadla - výsledek je, ze je to nejspis usedly prach + par skvrn zaschle rosy, vody. Nemá někdo zkušenost, jak se tak velke zrcadlo oplachuje, cisti v domacich podmínkách?
_MG_2589.jpg
_MG_2589.jpg (663.89 KiB) Zobrazeno 3136 x
setreny prach
_MG_2569-3_tyc.jpg
_MG_2569-3_tyc.jpg (423.42 KiB) Zobrazeno 3136 x
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#113

Příspěvek od nosuh »

Ahoj, jak byly ty velkem noci mrazy a jasno, chtel jsem pokoukat neco z te zimni oblohy. Zkousel jsem to mnohokrat ustavit, na ruzny hvezdy, ruzne kombinace, nejlip fungovala kombinace Cappela-Deneb, ale i tak GoTocko nenajelo lepe, nez radove 1-3° od objektu. Zakladnu jsem pritom mel v rovine, zkouseno vodovahou v ruznych smerech na zakladne, pri zarovnavani jsem pouzival okular 6mm (266x), ustaveni na 2 hvezdy, usatveni jsem zkousel na ruzny hvezdy. Nejlepe fungovala kombinace Cappela/ Deneb ( cca stejna deklinace). Ustaveni ok, ale kdyz jsem zadal M42, najelo to cca 2-3° mimo. Asi nekam sem
Bez názvu.jpg
Bez názvu.jpg (86.2 KiB) Zobrazeno 2765 x
Napr. U Cappela - Polarka to najelo nekam ke Konske hlave. Asi to neni uplne idealni kombinace. Proto jsem zkousel x jinych ( RIgel-Mirach, Pollux - Mirach, atd..)
Fakt nevim, kde sem udelal chybu..nemuze to souviset treba s tema nizkejma teplotama (kolem -8°). Neni tam nekde funkce, ktera mi uz pri potvrzenem zarovnani ukaze napr. celkovou chybu zarovnani, stejne jako je to GoTo eqr montazi?
Jedine co se od leta zmenilo je, ze jsem "daylight saving" dal na "no"..
Diky za jakykoli postreh..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#114

Příspěvek od MilAN »

Polárka obecně není doporučována- vede k dost velké nepřesnosti. Capella/Deneb není špatná kombinace, ale jde také o to, v kterém období je používána. Je dobré, aby nebyla jak deklinace, tak výška nad obzorem o obou hvězd podobná.. Vhodný je rozestup nějakých 60 ° v obou hodnotách.
Teplota nemá vliv na nic, je to o obyčejné transformaci sférických souřadnic - čili jednoduchý matematický výpočet.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#115

Příspěvek od nosuh »

No zkousel jsem prave ruzne kombinace, tu Polarku jsem pak vyloucil prave proto, ze logika rika, ze je v podstate "na miste". Ale ostatni kombinace prave fungovaly stejne "blbe". KOmbinoval sem RIgel s Polluxem, Cappelou, hvezdy ve Velkym vozu s Orionem, zkousel sem fakt leccos, ale proste to ani jednou neklaplo. Ten daylight saving ma byt v zime na no (zimni cas), time zone mam na +1..
Nejlepe to najelo cca 1,5 zorneho pole ok. ES 20mm 82°. Dal sem se nedostal..
Tak tedka tapu co s tim :)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#116

Příspěvek od Lisa »

Nepořídil jsi si nějaký těžký okulár, který by změnil vyvážení tubusu ? :)
A používáš pomocné nebo hlavní enkodéry - (nastavení v ručce)?
Od nějaké 4... verze SW ručky - podle toho kterou volbu zarovnání v ručce vybereš (na 1 nebo 2 hvězdy) , tak se použijí enkodery hlavní nebo pomocné bez ohledu, zda je máš v menu povolené nebo ne.
Doporučuji jednoduše odzkoušet oba typy enkoderů pohybem přes ručku ( oba typy musí ukazovat správně úhly ), zda se na ně nedostala nějaká nečistota.
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#117

Příspěvek od hades »

Dával jsem kdysi na forum odkaz na excelovou tabulku, která dokázala spočítat nejvhodnější hvězdy pro alignment. Zkus ten příspěvek najít
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#118

Příspěvek od nosuh »

Lisa píše:Nepořídil jsi si nějaký těžký okulár, který by změnil vyvážení tubusu ? :)
A používáš pomocné nebo hlavní enkodéry - (nastavení v ručce)?
Od nějaké 4... verze SW ručky - podle toho kterou volbu zarovnání v ručce vybereš (na 1 nebo 2 hvězdy) , tak se použijí enkodery hlavní nebo pomocné bez ohledu, zda je máš v menu povolené nebo ne.
Doporučuji jednoduše odzkoušet oba typy enkoderů pohybem přes ručku ( oba typy musí ukazovat správně úhly ), zda se na ně nedostala nějaká nečistota.
Okulary jsou porad ty same, nic se nezmenilo..
No nevim, ze to nejake pomocne ma. Mam tu novejsi verzi s velkyma motorama, v rucce v tuhle chvili nevim co mam za verzi sw, priste zjistim. Tu rucku jsem si odvezl i s kabelem do Prahy - nevim jestli se to zjistit, kdyz to pripojim bez dalekohledu k PC.
Zkousel jsem i resetovat sw do tovarniho nastaveni a pak zadat vsechno znova, v podstate se stejnym vysledkem. Zkousel jsem pred vypnutim najet do home position, vypnout, pak zapnout a nastartovat z home position a to same.
Jeste me napada, ze si nepamatuju , ze hned po alignemntu se mi tam objevi tohle..to je Ok? Nemuze byt chyba v tomhle?
IMAG1578.jpg
IMAG1578.jpg (491.58 KiB) Zobrazeno 2726 x
Byla celkem kosa, takze sem to po x pokusech zabalil. Ale treba v lete/podzim sem to delal stejne a vzdycky max na podruhy to najizdelo pekne..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#119

Příspěvek od MilAN »

Nemám zkušeností s touto montáží. Ale 30 roků používám Push -to navádění. Není potřeba ustavovat montáž do vodorovné polohy, není potřeba zadávat souřadnice pozorovacího místa, není potřeba zadávat čas. Přes to navádění funguje s jednoduchými enkodéry a zaměřením na 2 hvězdy s přesností do 10´ . Proto se domnívám, že tady je nějaký nadbytek zadávaných parametrů. Pokud najíždím krokovými motory, jsou enkodéry už nadbytečné pro zjišťování úhlů natočení. A ještě bych zkusil jen ustavení na 1 hvězdu, pokud tedy rovnáš montáž do vodováhy.
Protože se jedná o SW obdobný nebo spíš identický s montážemi AZ EQ 5,6 , určitě by byly zajímavé údaje od někoho, kdo tyto montáže provozuje v AZ módu- jak ustavuje a s jakou přesností mu to chodí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#120

Příspěvek od nosuh »

Verzi v rucce zjistim a priste zkusim jeste zarovnat na 1 hvezdu. Treba me jeste napadlo, zda tam neni nekde schovana funkce, ze kdyz uz sem ten URan nasel, jestli nejde nejak tomu systemu rict (synchronizovat) - ted sme na Uranu. Hledal sem to v navodu, ale podobnou vec sem tam nenasel.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět