Co to prosím Vás je?

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7199
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Co to prosím Vás je?

#421

Příspěvek od Artaban »

Bart007 píše: Navíc jsem to pozoroval teleskopem a kdyby to byla družice, tak by musela před Měsícem stínit, ale ono se to ztratilo vyloženě
I tak to teoreticky mohla být družice. Odražené světlo od družice je vidět dobře, ale jí samotnou tvůj dalekohled nevidí. Nemusí mít dostatečnou rozlišovací schopnost. Zvlášť při menším zvětšení. Před Měsícem jí vůbec nemusíš už vidět. Je to bodobné, jako přechody měsíců přes Jupiter. Nejdříve je vidíš dobře a na Jupiterově kotoučku je nemusíš vůbec vidět. Často to vyžaduje dobré podmínky, zkušené oko a dalekohled s dobrým kontrastem. V malém zvětšení pak nemáš šanci vůbec. Pohasnutí družice může být rychlé a když jsi oslepen jasem Měsíce, tak jí už nemusíš vidět.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Co to prosím Vás je?

#422

Příspěvek od MilAN »

Tak indická sonda ne, ta kroužila v té době kolem Země a byla jinde. Na Měsíc se dostane za dost dlouho.
Jinak družice před měsícem většinou nespatříš, a určitě ne nějaké malé. Vzhledem k pokročilejšímu stáří by před osvětlenou stranou asi nebyla vidět jako jasná, ale šedivá a nebyla by vidět. Před neosvětlenou stranou by to bylo možné, ale vzhledem ke jasu Měsíce je to trochu problém. Určitě bys neviděl tvar - vzhledem k tvému opisu to letělo pomalu, čili ve velké vzdálenosti od tebe .Podle toho, kdy to letělo a jakým směrem, tak by neměla pohasnout proto, že vletěla do stínu. Obvyklejší by bylo, že se jedná o poslední stupně raket ( pokud to je takhle jasné) a při pomalé rotaci se výrazně může změnit osvětlení. Takže družici bych nevylučoval. Jenže k dalšímu chybí od tebe dost údajů: směr letu, rychlost ...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Bart007
Příspěvky: 5
Registrován: 11. 08. 2019, 21:41

Re: Co to prosím Vás je?

#423

Příspěvek od Bart007 »

Směr letu byl od horizontu (jih) kolmo vzhůru prakticky ke středu Měsíce. Rychlost cca za 2 vteřiny to uletělo vzdálenost velikosti Měsíce. A těsně před Měsícem jsem měl pocit zrychlení a to jak já v dalekohledu, tak manželka pouhým okem taky říkala, že viděla jak to ještě najednou zrychlilo.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Co to prosím Vás je?

#424

Příspěvek od Cztwerec »

Já to měl napravo od něj a objekt přestal svítit defakto skoro v zenitu, teda on zeslaboval až zhasnul. Ale ten čas. cca. sedí.
Lectorem iustus...
Bart007
Příspěvky: 5
Registrován: 11. 08. 2019, 21:41

Re: Co to prosím Vás je?

#425

Příspěvek od Bart007 »

OK, já jsem z Turnova, tak ten posun by odpovídal tomu, že to bylo opravdu u Země, tedy nejspíš sonda...
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2220
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Co to prosím Vás je?

#426

Příspěvek od juh »

Bart007 píše:... Rychlost cca za 2 vteřiny to uletělo vzdálenost velikosti Měsíce. ...
Ak by ten objekt letel vo vzdialenosti Mesiaca a letel by kolmo na rovinu, v ktorej obieha Mesiac okolo Zeme (z čoho by vyšla najnižšia možná rýchlosť pohybu toho objektu), musel by sa pohybovať voči Mesiacu podľa popísanej uhlovej rýchlosti rýchlosťou viac ako 1700 km/s. Najrýchlejšie objekty pohybujúce sa v slnečnej sústave v tesnej blízkosti Slnka nedosahujú ani tretinovú rýchlosť.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Co to prosím Vás je?

#427

Příspěvek od MilAN »

Aby něco bylo mimo blízkou oběžnou dráhu Země a bylo to vidět očima, je nemyslitelné. Pokud jste viděli s Martinem stejný objekt, tak to vypadá na družici na na polární, nebo blízkou polární dráze- a těch je velké množství. Pokud přestane být vidět u zenitu nebo na severní straně, je to dáno orientací slunečních panelů.- díváme se na neosvětlenou stranu panelů/satelitu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Co to prosím Vás je?

#428

Příspěvek od Cztwerec »

Mě hrozně mrzí, že jsem si neudělal lepší poznámky. Ale vlastně proč? Takových objektů jsem viděl již hromadu a ani tenhle mě ničím nevyvedl z míry...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Spaca4y
Příspěvky: 136
Registrován: 18. 01. 2015, 07:59
Bydliště: Černilov
Věk: 45

Re: Co to prosím Vás je?

#429

Příspěvek od Spaca4y »

Mám dotaz pro někoho znalého. Včera při pozorování a hledání planetky (88) Thisbe v Býku se mi v okuláru "proletěl" objekt cca 10 - 11mag v čase 21:08 a blízkosti hvězdy HIP 21532. Na určování rychlostí jsem lempl, ale přišlo mi to na další asteroid dost rychlé. Takže se kloním spíš k družici, ale zase mi ta rychlost přišla docela pomalá (možná, že ovšem byla na vyšší dráze).
Předem díky.
"Explorer" dobson ES 16", ED 100/900, AZ-4, Skymaster 15x70, Kowa YF 8x30
Uživatelský avatar
spiky
Příspěvky: 83
Registrován: 16. 01. 2019, 20:20
Věk: 31

Re: Co to prosím Vás je?

#430

Příspěvek od spiky »



Kamarat dnes cca o 16:20 videl na oblohe nad pravdepodobne juhozapadnym horizontom nieco prelietat. Doslova to opisal ako "dlhy cierny objekt" :)

Video, z ktorého je hore prilepeny screenshot, je velmi nekvalitne, takze z toho viac vydolovat nejde, ale pripadne viem uploadnut aj to, ak by niekto chcel.

Miesto pozorovania v okoli Nitry.

Netusi niekto, o co by mohlo ist?
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3399
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Co to prosím Vás je?

#431

Příspěvek od hades »

Hejno hus?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
xband300
Příspěvky: 10
Registrován: 11. 09. 2017, 01:45
Bydliště: praha,vyškov
Věk: 41

nevíte co to bylo?

#432

Příspěvek od xband300 »

Dnes jsem kolem pul 7,jsem po vystoupení z auta někde u Horažďovic pozoroval řadu 10-15(viděl jsem jen část) letících bodů v jedné řadě jasnosti slabší hvězdy vzdálených od sebe asi 10 úplňků s úhlovou rychlostí vysoko letícího letadla.
Neměl bych si dát odpočinek od řízení ?
Děkuji za odpověď.Dan
drozd
Příspěvky: 1
Registrován: 06. 01. 2020, 20:52

Re: nevíte co to bylo?

#433

Příspěvek od drozd »

Taky nevim - 18:03 Vsetin, asi 12ks
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3399
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: nevíte co to bylo?

#434

Příspěvek od hades »

Asi další Starlinky
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Feon
Příspěvky: 39
Registrován: 25. 04. 2019, 21:08
Bydliště: Šenkvice
Věk: 44

Re: nevíte co to bylo?

#435

Příspěvek od Feon »

Potvrdzujem aj ja prelet - JZ Slovensko zo zapadu na vychod, prelet juzne skoro cez zenit. Tiez som pozoroval o cca 18.15. Tiez ma napadol Elon, neviem ci nemal startovat nikedy zacitkom roku dalsi balik :-(
SkyWatcher 203/1200, montáž Dobson, okuláre Super Plossel (25 mm, 10 mm, 52°), Explore Scientific (4,5 mm, 6,7 mm, 8,8 mm 82°), filtre Explore Scientific (UHC, sada planetárnych filtrov (#8 svetložltý, #21 oranžový, #38A tmavomodrý, #56 zelený)).
Odpovědět