Raspbbery Pi

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11545
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#391

Příspěvek od Psion »

Matně si pamatuju, že s Raspbianem byly nějaké problémy, Ubuntu Mate je vyzkoušený.
DNA
Příspěvky: 595
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#392

Příspěvek od DNA »

Na raspbianu jsem to měl rozchozené, ale chtěl jsem tam dát větší kartu (z 16gb na 64gb)
Samozřejmě jsem to na ty 16 vymazlal.
Uživatelský avatar
Johny12
Příspěvky: 91
Registrován: 15. 10. 2005, 22:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#393

Příspěvek od Johny12 »

DNA píše:Nezkousel nekdo posledni dobe nainstalovat na RPi s raspbianem AstroPi3.
RPi mi pri instalaci zamrzne. Zkusil jsem vymenit i SD kartu, ale to nepomohlo.
Nevim zda je chyba u me nebo v te instalaci.
Ahoj asi pred tyzdnom na RP4 ku som to uspesne instaloval. Nic nezamrzlo len som to musel spustit dva krat - prvy krat nedokoncil script instalaciu phd2 ani kStaru.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4137
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#394

Příspěvek od biker.fm »

DNA píše:Zdravím, poradí mi někdo.
Chtěl bych k RPi připojit čtyři Arduina, které mi řídí ostření a ladění Ha filtru.
Potřebuji, aby v INDI se mi připojilo dané Arduino k danému portu, nechci při každém připojení zjišťovat, které zařízení co řídí.
Chtěl jsem použít SYMLINK, ale Arduina mají stejná čísla (serial, idVendor, idProduct), takže se nadají rozeznat.
Děkuji
Reseni je jednoduche. Jen to chce pouzit vlastni CP210x a to pripojit k Arduinu.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
DNA
Příspěvky: 595
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#395

Příspěvek od DNA »

biker.fm : Mohl byste mi prosím upřesnit jak se přehraje PID nebo VID na arduinu.
Pochopil jsem, že musím přes převodník CP210x připojit arduino přes TX/RX.
Poté spustím program CP210xSetIDs, kde se mi zobrazí pouze informace z převodníku, nevím kde mám nastavit parametry arduina.
Děkuji

Edit: Nedaří se mi nainstalovat AstroPi3 na Rpi3, kde mám Raspberian. Zkoušeno na dvou RPi a třech sd kartách.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4137
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#396

Příspěvek od biker.fm »

PID a VID se nemeni v Arduinu. K Arduinu na RX TX pripojis externi CP210x a u neho se nastavi serial jaky chci aby byl nastaveny. Pak PID VID a serial dam do SYMLINKu.
CP210x.jpg
CP210x.jpg (114.59 KiB) Zobrazeno 2281 x
CP210xSetIDs.exe .spustis a nastavis hodnotu v serial, ulozis a je hotovo.
Naposledy upravil(a) biker.fm dne 03. 01. 2020, 23:20, celkem upraveno 1 x.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3400
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Raspbbery Pi

#397

Příspěvek od hades »

Pro instalaci na Raspbian je tam jiný skript, musí se pustit setupAstroRaspbianPi.sh
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
DNA
Příspěvky: 595
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#398

Příspěvek od DNA »

biker.fm : Děkuji za radu. Tato metoda by se dalo použít pokud bych používal arduino mini bez USB a komunikoval přes převodník. Já používám arduino nano, které už mám osazeno v krabici s motorem, kam nemohu přidat převodník.

hades : Samozřejmě spouštím skrip pro raspbian. Sekne se mi to při kompilaci INDI, kdy zamrzne celé RPi, nefunguje klávesnice ani myš.
Zkusím ještě nainstalovat ubuntu a spustit to na něm.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4137
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#399

Příspěvek od biker.fm »

Dá se to pouzit na kterekoliv Arduino, ja to mam vyzkousene na Nano i Mega.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
DNA
Příspěvky: 595
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#400

Příspěvek od DNA »

Špatně jsem se vyjádřil. Pokud bych měl mini a měl ho zapojen do PC přes USB tak by nebyl problém s výměnou za jiný převodník, protože bych už od začátku počítal s nějakým převodníkem. Problém je že mám nano klon (CH340), které má už na sobě USB, tak že už jsem s převodníkem nepočítal a není ani na něj v krabici prostor. Nevím jaký chip pro převodník používají originální arduina, a jestli mají také všechny stejné sériové číslo . Zkusím to podle příspěvku posting.php?f=20&mode=reply&t=14385&sid ... 9#pr412159.
Ale i tak děkuji.

Edit: AstroPi3 mi na Ubuntu mi funguje.
Přílohy
20191129_224922.jpg
20191129_224922.jpg (79.17 KiB) Zobrazeno 2198 x
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3400
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Raspbbery Pi

#401

Příspěvek od hades »

DNA píše:hades : Samozřejmě spouštím skrip pro raspbian. Sekne se mi to při kompilaci INDI, kdy zamrzne celé RPi, nefunguje klávesnice ani myš.
Zkusím ještě nainstalovat ubuntu a spustit to na něm.
Mně to před pár minutami celé doběhlo, bez jediné chybičky, vše se zkompilovalo. Ještě otestuji, že Kstars a Ekos fungují, jak mají

Edit: tak přece jenom se vyskytl problém, nevygenerovalo mi to na ploše ikony pro start KStars a PHD2 a mě se zaboha nedaří tyto aplikace spustit. Vím, že už jsem to jednou v minulosti řešil, ale nevzpomínám si, jak jsem to vyřešil :mrgreen:
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4137
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#402

Příspěvek od biker.fm »

DNA píše:Špatně jsem se vyjádřil. Pokud bych měl mini a měl ho zapojen do PC přes USB tak by nebyl problém s výměnou za jiný převodník, protože bych už od začátku počítal s nějakým převodníkem. Problém je že mám nano klon (CH340), které má už na sobě USB, tak že už jsem s převodníkem nepočítal a není ani na něj v krabici prostor. Nevím jaký chip pro převodník používají originální arduina, a jestli mají také všechny stejné sériové číslo . Zkusím to podle příspěvku posting.php?f=20&mode=reply&t=14385&sid ... 9#pr412159.
Ale i tak děkuji.

Edit: AstroPi3 mi na Ubuntu mi funguje.
Reseni je vice jak jednoduche. Nad USB konektorem z Arduina by jsem udelal dirku, do ni protahl kablik a ten pripajel na RX TX. Druha strana kabliku by pak byl ten prevodnik, ktery ma na sobe USB 2.0 konektor, ten pak strcis do pocitace.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
DNA
Příspěvky: 595
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#403

Příspěvek od DNA »

Tak se mi včera večer podařilo konečně taky rozběhat AstroPi3.
Sekalo se mi to vždy na indiccd.cpp, Když jsem před instalací založil znovu adresář Astro root tak vše proběhlo v pořádku.
Ikony mi to udělalo, včetně složky s utilitamy, jenom mi nechodí přepínání nočního módu.
Asi nějaká závada mezi klávesnicí a židlí nebo skvrny na Slunci.
ondro
Příspěvky: 36
Registrován: 21. 01. 2019, 09:07

Re: Raspbbery Pi

#404

Příspěvek od ondro »

hades: a nejde ti to spustit ani cez terminal?
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3400
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Raspbbery Pi

#405

Příspěvek od hades »

Nejde :( Ale neměl jsem moc čas to detailně zkoumat
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět