Připravovaný dokument o světelném znečištění

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#226

Příspěvek od biker.fm »

Nekdy, kdyz je tech aktivit moc na stejne tema (napr bambilion dokumentu o svetle a jake skody to pacha), ve finale to uz nikdo se tim nezabyvatnebude. A proc ne ? Protoze kdyby to bylo "dulezite" , uz by se to resilo driv. Tak se na to diva vetsina.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#227

Příspěvek od zuzi »

Nechci tady se pouštět do teorií zda stát stoji o to aby se v noci svítilo nebo ne. Každopádně třeba u nás v obci je každá lampa roční docela nemalý náklad a tak se osvícený starosta snaží bezhlavě nepřidávat každou lampu na přání, což kvitují, ale je jasné že i tak se sviti někde nesmyslně.
Jen k argumentů že to chce stát aby se v noci svítilo, sice jsou to staré údaje, ale to množství energie bude podobné i dnes, tedy cca 1 až 2 % celkové energie.

http://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6437936


Svícení je bohužel do jisté míry spíš trend módní (dle mě)...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#228

Příspěvek od Psion »

Stačilo by jediné, občané by museli přispívat na noční svícení (tak jako si platí vodu, popelnice, elektřinu apod.) tedy služba pro občany a hned by se jednalo o úsporách :)
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#229

Příspěvek od zuzi »

To by jen vedlo k jedinému, hele Franto já mám doma LEDky z Tesca a nic nežerou, pojďme je tam dát :-)

Ale vážně diskuze mezi lidma je důležitá, že to není samozřejmost, že to něco stojí, že to stojí nejen peníze a podobně. Já aspoň ve svém okolí vidím že lidi to častěji řeší než třeba před 10 lety a je tedy třeba určitá naděje.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#230

Příspěvek od Homer »

Zuzi:

jednak o roli "státu" v probíraném tématu nepadlo ani slovo, druhak "stát" je pojmově i významově něco zcela jiného než "vláda", "komory parlamentu" či "prezident".

Z mého pohledu je článek, který zpracoval data dnes již 10 roků stará, značně zastaralý. Osobně bych se zde držel ( doufám že validní ) informace Pavla Suchana, že cena jen bezúčelně vysvícené energie je odhadnuta na 2 mld. korun. Pokud jsem dobře poslouchal, není v tom zahrnut odhad rezervy v nadbytečných svítidlech, která by bylo možno redukovat bez větší újmy na bezpečnosti dopravy či obyvatel - zde míněno např. módní svícení na kde co a to celou noc kdoví pro koho...

Přesto k tomu malému podílu veřejného osvětlení na celkové výrobě el.energie poznamenám, že se jedná o energii v době svícení vlastně přebytečnou a o to cennější je pro výrobce či distributora ji prodat. Jsem přesvědčen, že pokud by to byla z pohledu výrobce, akcionářů, distributorů bagatelní záležitost a neškodila by jim, nepochybně by nebyl problém z jejich strany na životní prostředí v tomto směru více dbát :-). Zkuste se na to podívat ještě šířeji - vyrobená a prodaná energie je součástí mantry politiků - DPH. Výroba ( těžba, zpracování, provoz a další obslužné činnosti až po rekultivace území ) živí spousty lidí, ti platí odvody a daně z příjmu, spotřební daně atd. A ten mlýnek stále dokola mele a mele....
Konec osvěty :-).
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#231

Příspěvek od nosuh »

Na dokument jsem si nasel cas az nyní a tesil jsem se na to. Dovolim si par postrehu k zamysleni autorum i ostatním k diskusi - po bitve je totiž každý general :)
Co musim jednoznacne pochválit je velmi slusna tecnicka obrazova a zvukova kvalita ( uz to tu bylo zmineno). Je videt, ze na technickou kvalitu a zpracovani byl kladen vysoky duraz a to chvalim. Strih i dramaturgie ukazaneho materialu povedena a clovek, alespoň ten našeho razeni, ma tendenci porad dokoukat. Rovnez delka 20min je tak akorát, nez zacne téma nudit.
Co mi akorát prijde jako vylozene promarnena sance je fakt, ze krome "mluvicich hlav" byl obrazovy obsah ciste astronomicky. A to i presto, ze z vetsi casti osloveni odbornici mluvi obecneji, v sirsim kontextu. O hvězdách mluvi v podstate akorát p. Horalek. Na muj vkus je tam prilis mnoho zaberu z Ondrejova a v kazdem zaberu je nejaka kopule, astrodomek nebo teleskop. Ve vysledku to opet pridava jen pocit, ze jde v podstate o ciste astronomicky problém. Pan Suchan mohl stejne tak mluvit na lavicce bez chronicky zname kopule za nim. Korunu tomu za me nasadily detailni DSO fotografie na konci( byt sebevic pekne), které to v podstate do toho našeho "astrozanru" jen ukotvily. Pokud by vse zustalo u sirokych snimku hvezd s krajinou, bylo by to asi vhodnejsi, protože tak vnima nocni oblohu většina lidi a nikoli jen par nadsencu s dalekohledy v pripade pouzitych DSO zaberu.
Celkem vyrazna část dokumentu je venovana dopadum na prirodu a hmyz. Dal bych tedy vice prostoru prave zaberum z prirody. Mas je na zacatku a jsou moc pekne. Proc nenatocit napr. hemženi hmyzu kolem pouličních lamp, svetlusky v lese ( klidne timelaps), natocit zvuk utichani lesa po zapadu a řev ptáku při vychodu Slunce ( je to fakt 15min doslova revu). Zajimave by bylo natocit napr timelaps lampy osvetleni v lete ve meste a naopak na vesnici, kde je hmyzu podstatne vice..Stejne tak se ale daly ukazat fotografie spatne a spravne použitého veřejného osvetleni, nesmyslnost osvetlenych dalnic a svetel aut, osvetlene kostely, supermarkety, OCcka, lasery vesnickych diskotek, nesmyslene tovarny uprostřed krajiny, které sviti nesmyslne i celou noc, polske skleniky,atd..
Mohli jste zkusit oslovit ještě nejakeho odborníka na hmyz a například podlozit ubytek nocniho hmyzu na konkretnich cislech v case. Jiste se takova data shromazduji. Nebo podlozit, kolik známých nocnich hmyzich druhu, jsou opilovaci, když uz je to v dokumentu zmineno.

Za me celkem zdarile dilko pro zasvecene astrofotice a nadsence. Jako informacni video napr. pro starosty malych obci - aby se např. lepe rozmysleli nad tim, co se instaluje do obci za osvetleni, nepouzitelne. Obraz mimo mluvici hlavy je ciste astronomicky a tim padem nemůže oslovit nikoho hvezdnou oblohou nezaujatého. Kazdopadne dobry pocin a diky za nej!
Ted uz jen sirit dal a houst, nejen dokument, ale i myslenky v nem obsazene ;)

Pozn.
Oproti "Moravci" a jeho 2h formatu mas podobna data s kratsim casem, za me tedy lepsi.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#232

Příspěvek od biker.fm »

Obrazova a zvukova kvalita ok, ale dokument je o obsahu a celkovem informacnim dojmu co si z dokumentu vezmu.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#233

Příspěvek od zuzi »

Jen dodám že kdyby se článek odkazovaný přečetl, tak tam jsou přesně ty 2 mld. Kč jako náklad na energii na VO napsaný.

Nevidím do rozpočtu velkých měst, ale cena energie na malé obci je méně než polovina nákladů na osvětlení. Zbytek jsou opravy, revize, výměny. Takže náklady jsou velké, ale skoro nikdo je nevidí.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#234

Příspěvek od Homer »

zuzi:
Pavel Suchan v dokumentu nehovoří o nákladech na VO ale o zbytečně prosvícených 2 mld na osvětlení špatně orientovaném, svítícím jinam, než je třeba. Čili současné náklady na VO jako takové musí být mnohem vyšší.
Pokud článek starý 10 let odkazuje na nějaké náklady, je třeba si uvědomit, že platí stará ekonomická poučka: v čase se peníze jenom kazí. Rozumějte - kazí je takřka všudypřítomná inflace.
Nechce se mi hledat na stránkách ČSÚ inflaci za posledních 10 roků v daném segmentu ( ona je v různých segmentech různá a průměruje se ), ale je zřejmé, že 2 mld před 10 roky nejsou 2 mld dnes - ale svojí kupní silou nyní znatelně méně. Lze to na základě konkrétní míry inflace jednoduše spočítat. Anebo se zeptat na tehdejší ceny a platy své babičky :-).

Ale o to zde nejde, diskutovaný dokument není špatný, v tom je zde shoda, ale v daném problému účinně nepomůže...
Uživatelský avatar
AxelPhoto
Příspěvky: 127
Registrován: 20. 01. 2015, 14:29
Bydliště: Praha

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#235

Příspěvek od AxelPhoto »

nosuh píše:Na dokument jsem si nasel cas az nyní ....
Díky za konstruktivní kritiku, moc si toho vážím. Jsem rád, že jste si všimli té technické kvality obrazu a zvuku. Spoustu času jsem strávil na color gradingu, mixování a masteringu audia a podobných aktivitách se zdánlivě těžko postřehnutelnými výsledky. DSOčka na konci jsou moje fotky, dal jsem je tam kvůli tomu, že se mě dost často někdo ptá, jestli tam ty objekty na obloze opravdu jsou. Jako kdybych si je měl vycucat z prstu. Drtivá většina těchto lidí v životě neviděla mléčnou dráhu a vůbec nemají tušení, co tam na té obloze je. Takže jsem si myslel, že by to byla dobrá příležitost ukázat, o co ve městech ještě přicházejí. Nicméně si myslím, že hlavní problém je v tom, že já, zapálený astronom a fotograf, se snažím vytvořit dokument, který se tváří, že není od poblázněného astronoma, kterej ze všeho nejvíc chce tmu.
Uživatelský avatar
Tramvajak
Příspěvky: 169
Registrován: 22. 06. 2009, 11:35

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#236

Příspěvek od Tramvajak »

Dobry den,

skvele natoceno, ozvuceno, sestrihano. Ma to spad a dynamiku. Rohovory jsou pekne a srozumitelne provedeny. Proste neni co vytknout.
Jen tak dale a nenechat se nikym odradit.

Diky za uzasny snimek.

T.
Lukas.Matena
Příspěvky: 5
Registrován: 27. 07. 2017, 06:51
Bydliště: Veltruby u Kolína
Věk: 35

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#237

Příspěvek od Lukas.Matena »

Zdravím. Celé vlákno pasivně sleduji od jeho založení a přestože jsem na dokument nepřispěl (jeho prezentace zde mě nepřesvědčila a následné odklady a dynamika komunikace také ne), dovolím si také něco napsat:

1. Naprosto nemám tušení, co tvorba takového dokumentu obnáší a jak se to dělá. Jako laik mohu jen říct, že výsledek působí profesionálně. Skutečně jednoznačně palec nahoru, jak už napsali jiní.

2. Akcent na astronomii je skutečně nepřehlédnutelný a kontraproduktivní. Zmínka o hmyzu a vlivu na přírodu se poprvé objeví v čase 13:30, tedy v době, kdy to běžný divák dávno vypnul pro neustálé omílání téhož. Tím to mělo začínat a neměl o tom mluvit pan Suchan, ale nějaký biolog (ani by nemusel být známý, jen by pod ním mělo být napsáno "biolog"). A měl více bít na poplach a ukázat třeba nějakou statistiku vymírání hmyzu - to by nestálo nic navíc a nebylo by potřeba "superrychlé sklo".

3. S tím souvisí to, že je to zbytečně dlouhé a pro laickou veřejnost možná už moc odborné. Nedělám si iluze o tom, kolik lidí má nějakou představu o tom, co je to třeba spektrum světla a že bílé světlo se dá rozložit na barvy. Spousta lidí rozlišuje možná tak "teplé a studené světlo", o moc víc bych se v tom v dokumentu pro veřejnost asi nerýpal (ale ten spektrometr je super).

4. Chybí příklady ze života typu co je dobře/špatně a jak zlé to reálně je. Toto je z mého pohledu největší problém. Tím by to jednak dostalo trochu dynamiku a hlavně přimělo lidi začít se trochu dívat kolem sebe a uvědomit si, že v tom reálně mohou něco udělat. Pokud mohu soudit na základě své sociální bubliny, většina lidí o světelném znečištění neví buď nic, nebo to považuje za marginální problém spočívající v tom, že z centra Prahy nejde fotit hvězdy.

Vlastně teď vidím, že jsem nezávisle napsal přesně totéž, co o kousek výš nosuh, a to jsem jeho příspěvek předtím nečetl. Ono to trochu budí dojem (už podle původních plánů "jdeme koupit objektivy"), že od začátku vlastně nebylo cílem promyšleně bojovat proti světelnému znečištění, ale hlavně dát dohromady koláž hezkých astroobrázků/astrovideí, což bohužel není totéž. A je to trochu škoda, protože narozdíl ode mě a podobných pasivních stěžovačů by AxelPhoto jako asi jeden z mála měl na to dát dohromady nejen dobrý, ale skvělý dokument.


I přes tyto nedostatky je to dobrý počin a pomůže to - pokud to reálně někdo uvidí. Pokud mohu soudit, doba se posunula a informace se místo TV nejlépe šíří vyvoláním hysterie na sociálních sítích (viz např. vlna zájmu o plastový odpad nebo o náboženství Greta). I z tohoto pohledu je škoda, že dokument je relativně technický a podle mě těžko stravitelný pro postmoderní facebookové publikum (na které nejspíš ani nebyl cílen). Bohužel neznám nikoho, kdo by mohl poskytnout nějakou radu, jak to co nejvíc rozšířit. Sám o komunikaci na sociálních sítích nevím skoro nic a AxelPhoto podle stylu prezentace dokumentu asi také ne (nekritizuji, konstatuji). Mohu to tam maximálně sdílet mezi své přátele a rád to udělám, ale tím mé schopnosti končí.

Teď jak to po sobě čtu to zní dost kriticky, ale není. Naopak obdivuji, že se to podařilo dotáhnout do konce a že se někdo zmohl na víc, než jenom tiše nadávat. Kritizovat je vždy jednodušší, než něco udělat a jít s kůží na trh, tak doufám, že budu správně pochopen. Spíš to tedy berte tak, že jsem se nad tím prostě zamyslel.
Lukas.Matena
Příspěvky: 5
Registrován: 27. 07. 2017, 06:51
Bydliště: Veltruby u Kolína
Věk: 35

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#238

Příspěvek od Lukas.Matena »

Homer píše:Přesto k tomu malému podílu veřejného osvětlení na celkové výrobě el.energie poznamenám, že se jedná o energii v době svícení vlastně přebytečnou a o to cennější je pro výrobce či distributora ji prodat. ...
Já bych v tom asi nehledal zbytečně konspirace. Minimálně na menších vesnicích se podobné věci řeší "právem křiku" - tj. prostě se udělá to, co chce ten nejotravnější. Příkladů bych mohl uvést víc, mně osobně se takto "podařilo" docílit právě vypnutí veřejného osvětlení od půlnoci do čtyř ráno (nebo tak nějak). Opatrně jsem se tehdy ptal na obci, co by pro to bylo třeba udělat. Odpověď byla překvapivá: "žádný problém, zhasnu to, proč by se svítilo, ne?". Po pár dnech byla skutečně tma a já jsem si připadal jako spasitel. To vydrželo asi týden, pak se najednou začalo zase svítit. Ptal jsem se proč a odpověď už tak překvapivá nebyla: "No, on tu byl Lojza Nováků a stěžoval si, že šel v noci z hospody a byla tma. Tak jsem to zase zapnul." A mé opájení vlastní výjimečností zase skončilo. Takhle prosté to je.

Osobně bych řekl, že právě základní informování veřejnosti a nenásilný apel např. k podobným dotazům na obec je ta správná cesta. (Možná správnější, než čekat na nějaký zákon, který se pak ukáže jako nevymahatelný.) Těch lidí, kteří fanaticky bojují za proměnu noci v den zas tolik není. Spíš je to všem ostatním ukradené.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#239

Příspěvek od Homer »

Ono nejde o konspirace ale o peníze - jako vždy :-). Už starý Vespasianus, když hledal zdroje na stavbu Kolosea a zpoplatnil kvůli tomu i veřejné záchodky, říkal: pecunia non olet - tedy že peníze nesmrdí...

Italský ekonom Pareto zase přišel na pravidlo 80/20. Nedivil bych se, kdybychom ho našli i ve veřejném osvětlení - tedy že 20% velkých zdrojů světelného znečištění spotřebuje 80% celkové energie tomuto věnované. Pokud ano, a tipl bych si, že to nebude daleko od pravdy, potom to zmíněné malé obce nevytrhnou, byť souhlasím že lokálně jistě pomůžou.

Ctím zkušenost, že existuje malá obec, kde se svítí podle intenzity křiku obyvatel ale rozhodně to nelze paušalizovat. To lze nakonec číst i zde na AF. U nás tomu tak také není, zde se neptají nikoho, stačí jim udržovat si svoji pevnou volební základnu tu výletem pro seniory, tu kávou a větrníkem pro babky zdarma a je to v kapse.

Informovanost občanů - jistě ano, od škol až po dospělé, ovšem jsme opět u formy, jakou k tomu zvolit a zda právě tahle diskutovaná je ta pravá.
Vymahatelnost zákonů je taková, jaká je - souhlasím. Ale u obcí je vždy vyšší a účinnější, než v ostatním prostoru a to už z principu fungování samosprávy...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#240

Příspěvek od Psion »

zuzi píše:To by jen vedlo k jedinému, hele Franto já mám doma LEDky z Tesca a nic nežerou, pojďme je tam dát :-)

Ale vážně diskuze mezi lidma je důležitá, že to není samozřejmost, že to něco stojí, že to stojí nejen peníze a podobně. Já aspoň ve svém okolí vidím že lidi to častěji řeší než třeba před 10 lety a je tedy třeba určitá naděje.
Jednali jsme s několika obcemi o výměně světel, naštěstí nemají na to peníze a jediná možnost je na to čerpat EU dotace. Díky bohu většina obcí je neschopná takový projekt připravit, takže se to LED moc nerozmohlo. Bohužel často se stává, že, vyměnili staré lampy za ledky tak, že sundali starou lampu (ty klasické nakloněné) a na to vrazili ledku. Samozřejmě ledka měla asi 3x větší jas a navíc nakloněná svítila mnohem dále, než ta původní lampa. Kamarád co tam bydlí (Svijany) říkal, že zmizely hvězdy, Jednu lampu dokonce museli vypnout, protože měl v noci doma světlo jak ve dne, naštěstí prý vypínají osvětlení o půlnoci.
Odpovědět