Oprava optiky dalekohledu MEADE 200 LX

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Astrouš
Příspěvky: 7
Registrován: 29. 06. 2019, 21:46

Oprava optiky dalekohledu MEADE 200 LX

#1

Příspěvek od Astrouš »

Dobrý den, poraďte mi prosím. Loupil jsem si starší dalekohled MEADE 200 LX, ale asi jsem neudělal moc dobře. Při pozorování hvězd se pozoruje chromatická vada. Hvězdy mají tvar duhového kotouče a to i za dobrých pozorovacích podmínek. Potřeboval bych také vyčistit okuláry.

Nevíte někdo o nějakém šikovném servise. Vím, že je v Německu, ale to je trochu z ruky.

Díky moc. Krásné svátky. Stanislav Štumpf
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Oprava optiky dalekohledu MEADE 200 LX

#2

Příspěvek od MilAN »

Barevná vada ve dvojzrcadlovém dalekohledu nemá kde vzniknout. Zkusil bych vyndat zenitové zrcátko, připojit nějaký okulár dávající tak 100x zvětšení a namířit na hvězdu tak 2. mag. A dát ji do středu okuláru zkusil řádně zaostřit. Přitom si všímat, jak vypadá obraz před a za ohniskem, jsou-li to soustředné kroužky a pod. A opak to sem napiš. Okuláry určitě nepotřebují vnitřní čištění.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Oprava optiky dalekohledu MEADE 200 LX

#3

Příspěvek od vla »

Hvězdy mají tvar duhového kotouče by mohlo znamenat, že není zaostřeno. Pokud je pán začátečník je to dost možné. Děláme tu a tam praktika pro studenty pedagogické fakulty UK a newtona nezaostří nikdo!!!!! Všichni si nastaví rozostřený kotouček a jsou šťastni. Jsem z toho úplně na hlavu. Kontroluji zaostření po každém a dělají to takhle všichni, snad 4-5 vyjímek za několik let.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Oprava optiky dalekohledu MEADE 200 LX

#4

Příspěvek od Bill »

vla píše:Děláme tu a tam praktika pro studenty pedagogické fakulty UK a newtona nezaostří nikdo!!!!! Všichni si nastaví rozostřený kotouček a jsou šťastni. Jsem z toho úplně na hlavu. Kontroluji zaostření po každém a dělají to takhle všichni
Tak zaostření dalekohledu není zaostření foťáku, to má přece každy jinak podle aktuálního stavu zraku. Pokud máš dalekohled rozostřený po většině lidí, možná by jsi potřeboval (jiné?) brýle...

Já když se dívám, na stav zraku svých známých - a to s tím řídí, tak fakt nechápu...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Oprava optiky dalekohledu MEADE 200 LX

#5

Příspěvek od biker.fm »

to vla: a je fakt "chyba" v jejich zraku? Kdyz nekdy delam nejakou pozorovacku pro neznalce, to preostrovani u tech neznalcu je +-0, ja musim preostrit protote mam zrak v kyblu. A stejne to je i kdyz jezdim s kamarady co foti a beru sebou nefoto ale vizual.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Re: Oprava optiky dalekohledu MEADE 200 LX

#6

Příspěvek od stana85 »

Já když někomu ukazuju hvězdy vždycky říkám zaostřit tak aby byla hvězda co nejmenší.
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: Oprava optiky dalekohledu MEADE 200 LX

#7

Příspěvek od Franta62 »

to Astrouš :
Pokud jste si pořídil Meade LX200 (předpokládám 8" nebo 10"), tak jste naopak udělal velmi dobře. Jsou to jedny z nejkvalitnějších dalekohledů s velmi dobrou optikou a mechanikou vidlicové montáže. Pokud se chcete "v kostce" dovědět něco o přístroji, který jste si pořídil, tak poměrně výstižný a přesný popis má na svých stránkách pak Pazdera z Prahy :
https://www.fotopazdera.cz/katalog/zboz ... -lx200-acf

K tomu ostření u tohoto přístroje :
Jak se píše i v popisu v odkazu, přístroj má tzv. hrubé ostření posunem hlavního zrcadla a následné jemné motorové doostřování na výstupu z dalekohledu ovládané z Autostaru - tedy pomocí ručky (ručního ovladače k dalekohledu). Ostření je nutné samozřejmě zapojit, má svůj samostatný vstup. Pokud náhodou není Váš přístroj vybaven tímto elektronickým ostřením, bude pravděpodobně osazen okulárovým výtahem s ručním ostřením. Pokud tedy pomocí tohoto ručního nebo motorového doostřování na výstupu nejste schopen řádně obraz zaostřit, je nutné nejprve posunout hlavní zrcadlo do polohy, kdy to již půjde - tedy zaostřit "nahrubo" posuvem zrcadla ostřícím šroubem na zadní straně tubusu a pak následně doostřit výtahem (ručně nebo motorově). Při ručním ostření šroubem hlavního zrcadla však pozor, hlavní zrcadlo má zámek ostření - nutno zkontrolovat a předtím odemknout !!!!
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Oprava optiky dalekohledu MEADE 200 LX

#8

Příspěvek od MilAN »

Tak pokud se podívám na ten dalekohled, co si kolega koupil, tak se nejedná o Meade ACF, ale o starší klasiku, bez motorového ostření , bez OV a bez zámku zrcadla. Takže neplatí nic z předešlého příspěvku.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: Oprava optiky dalekohledu MEADE 200 LX

#9

Příspěvek od Franta62 »

Áááha. Na první pohled to z jeho dotazu není až tak patrné, ono pro někoho "starší dalekohled" může mít 5-8 let, nemusí to znamenat 15-20 let. Tazatel by měl svůj přístroj trochu více popsat, případně uvést foto. Koneckonců pro fundované odpovědi budeš povolanější, s dalekohledy Meade máš, pokud je mi z astrofora známo, bohaté zkušenosti.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Oprava optiky dalekohledu MEADE 200 LX

#10

Příspěvek od MilAN »

No, já jsem si našel, co si kolega zde na AF koupil za dalekohled ( při jeho 4 příspěvcích to nedalo moc práce) , a pak už to je jasné :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: Oprava optiky dalekohledu MEADE 200 LX

#11

Příspěvek od Franta62 »

Stejně, po prohlédnutí těch 4 příspěvků, na mně ta jeho koupě působí divným dojmem. Prodávající přece tehdy inzeroval kompletní sestavu včetně všech potřebných kabeláží, zbrusu nové ručky, síťového adaptéru 220V na 12V, přepravních boxů atd. Proč dokupoval novou kabeláž od Meade až z Ameriky ? Pokud to třeba při osobním prodeji a setkání někde napůlcesty zapomenu přibalit, což se může stát, tak to přece dodatečně pošlu poštou, ne ? No, nechci se v tom vrtat. Držím mu palce, aby to bylo opravdu třeba jen v zenitovém zrcátku, rozhození kolimace nebo jen ve špatném zaostření. Ikdyž starší, opticky i mechanickým zpracováním patřilo Meade vždy mezi špičku.
Odpovědět