Připravovaný dokument o světelném znečištění

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#181

Příspěvek od MMys »

Jasně, myslel jsem tu PC.
Blbá je ale ta účinnost. Zkoušel jsem hledat přímo tenhle parametr, i dělit příkon deklarovaným světelným tokem, a je to u existujích typů v nejlepším případě kolem 65lm/W. Což je ve srovnání s HPS výbojkou nebo bílými LED o dost horší. Ta ztráta při konverzi v luminoforu je asi dost významná. Ostatně, zřejmě i proto mají teplé bílé LED menší účinnost.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#182

Příspěvek od michal.b »

Právě PC-amber na tom nejsou až tak špatně, v poslední době šly docela nahoru. V datasheetu Cree mají jejich nejlepší biny už přes 100lm/W. Jasně, je to pořád o dost míň než studená bílá která se blíží 150lm/W ale ten rozdíl už není propastný. Samozřejmě je otázka co používají výrobci, pokud do svých svítidel dávají dva roky staré čipy tak pak je jasné že ta účinnost zaostává.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#183

Příspěvek od MMys »

100 lm/W už vypadá dobře. Ono to asi časem dospěje do stavu účinnosti minimálně jaký mají HPS výbojky, a doufám, že se to pak masivněji rozšíří. I díky osvěte že svítit v noci bíle je fakt šílenost, osobně to nemůžu zkousnout, kdykoli na to někde narazím. A není to o astronomii. Prostě dělat z noci den je blbost.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#184

Příspěvek od Psion »

michal.b píše:Astronomická obec pochopitelně bojuje za PC-Amber, ale jde to hodně ztuha. Teplé LED jsou preferované před studenými hlavně kvůli vizuálnímu pozorování (5000K se vizuálně jeví o 50% jasnější než 2700K), fotiči Ha si tam můžou dát úzký filtr.
V případě LED 2700K je i přes Halfa filtr focení mizerné, když tam svítí LED velmi výrazně.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#185

Příspěvek od MilAN »

michal.b píše: Teplé LED jsou preferované před studenými hlavně kvůli vizuálnímu pozorování (5000K se vizuálně jeví o 50% jasnější než 2700K), fotiči Ha si tam můžou dát úzký filtr. .
Tak takhle napsáno to je pěkná blbost, ne ?
Pokud budeme brát astronomii jako takovou, tak vizuálně se prakticky dnes nekoná žádné pozorování - vše se děje fotograficky. Tohle má tedy význam pouze pro koukání na oblohu. A nevím, jak chceš něco zeslabit filtrem, když v pásmu transmitance toho filtru ti zároveň prochází záření LEDky- To ničím neodfiltruješ
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#186

Příspěvek od michal.b »

Psion píše:
michal.b píše:Astronomická obec pochopitelně bojuje za PC-Amber, ale jde to hodně ztuha. Teplé LED jsou preferované před studenými hlavně kvůli vizuálnímu pozorování (5000K se vizuálně jeví o 50% jasnější než 2700K), fotiči Ha si tam můžou dát úzký filtr.
V případě LED 2700K je i přes Halfa filtr focení mizerné, když tam svítí LED velmi výrazně.
Jo no, to je bohuzel problem vsech sirokospektralnich zdroju, vzdycky to nejakou caru zasahne. Ale ten filtr porad odrizne 90%+ toho svetla, kdyz nekdo potrebuje kontinuum tak je nahranej uplne. V Holandsku jsem videl i RGB “bile” osvetleni - tam by ta kontaminace cervene oblasti mela byt uzsi a Halfu by to nemuselo zasahovat tak moc (podle toho jak ke naladena ta cervena slozka). Ale samozrejme ze nejlepsi by byly ty PC amber.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#187

Příspěvek od MilAN »

No, na čáře H-alfa ten filtr ze spektra LEDky neodřízne NIC, ať je jakkoliv úzký.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#188

Příspěvek od michal.b »

MilAN píše:
michal.b píše: Teplé LED jsou preferované před studenými hlavně kvůli vizuálnímu pozorování (5000K se vizuálně jeví o 50% jasnější než 2700K), fotiči Ha si tam můžou dát úzký filtr. .
Tak takhle napsáno to je pěkná blbost, ne ?
Pokud budeme brát astronomii jako takovou, tak vizuálně se prakticky dnes nekoná žádné pozorování - vše se děje fotograficky. Tohle má tedy význam pouze pro koukání na oblohu. A nevím, jak chceš něco zeslabit filtrem, když v pásmu transmitance toho filtru ti zároveň prochází záření LEDky- To ničím neodfiltruješ
Pokud omezíme astronomii pouze na výzkum, pak ano, to jak noční obloha vypadá na pohled můžeme s klidem ignorovat a soustředit se pouze na to, aby světelné znečištění nebránilo provádění měření (a pak se můžou jednotlivé vědecké týmy hádat čí měření a která oblast spektra je důležitější). Já jsem zastáncem mnohem širšího pojetí - do astronomie spadá i to, že se laik čas od času podívá v noci nad sebe. Čím víc bude věda odtržená od světa většiny populace, tím hůř bude obhajovat svojí existenci (stačí se podívat do diskuzí o Starlinku).

Ad filtr - smyslem čárového filtru je snad zlepšit poměr užitečného signálu vůči pozadí, ne? Což na bílé LEDky - a jakýkoliv jiný širokospektrální zdroj - úplně normálně funguje. Na některé lépe než na jiné, podle toho jak moc svítí zrovna v okolí dané čáry, ale funguje. A ano, LEDky s CCT 2700K budou v Halfa 2-3x horší než ty s CCT 5000K, ale přes čárový filtr to bude pořád řádově lepší než bez filtru.
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#189

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Řešte si to jinde, já čekám pouze na informaci, kde a kdy to uvidím.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#190

Příspěvek od MMys »

Dle poslední informace asi na YouTube ;)
Zdravím,

Film je na YouTube, zatím neveřejný, čekáme až nám autor hudby zruší Content ID, rádi bychom měli video bez reklam. Jakmile námitku stáhnou, dokument bude k dispozici všem.

Mluvil jsem s několika lidmi z ČT a bohužel to vypadá, že je tato problematika moc nezajímá. Nějaké změny tam od minula jsou, ale nejsou výrazné.

Od ČT zatím nemáme finální vyjádření, ale pokud se to nepovede, svět se nezboří. I kdyby se to vysílalo, myslím si, že by to viděla jenom hrstka lidí. Kdo se dívá ve všední den kolem desáté hodiny na ČT2, mimo seniory? Důležité bude dokument rozházet po internetu, zejména po sociálních sítích, kde se dá relativně dobře uspět i bez zaplacené reklamy. Co jsem ale nezmínil je to, že kratší verze dokumentu, kterou jsem odevzdával jako absolventskou práci, se již několikrát promítal na různých filmových festivalech. Dokonce poběží i dnes v Praze. Důvod, proč jsem o tom nikomu neřekl je jasný. Kratší verze mi připadá výrazně méně povedená, třeba tam úplně chybí Horálek, ten tou dobou ještě ani nebyl natočený.

Na astrofóru dám samozřejmě vědět, až bude dokument veřejný.

S pozdravem,
Tomáš Kosek.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#191

Příspěvek od biker.fm »

Zdravím,

Film je na YouTube, zatím neveřejný, čekáme až nám autor hudby zruší Content ID, rádi bychom měli video bez reklam. Jakmile námitku stáhnou, dokument bude k dispozici všem.
...

S pozdravem,
Tomáš Kosek.
To taky muze byt nikdy :-) Nedalo mi to a precetl jsem si o cem ten Content ID je a co z toho plyne.
Vlastníci obsahu mohou systém Content ID nastavit tak, aby byl materiál na YouTube při vznesení nároku blokován. Mohou také povolit zveřejnění videa, ale jen s reklamami. V těchto případech je příjem z reklamy přesměrován na vlastníka autorských práv k danému obsahu.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#192

Příspěvek od stana85 »

Nechci nějak kritizovat ale proč jste použili něco na co nemáte autorská práva? V dnešní době když se to tolik řeší. :roll:
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#193

Příspěvek od ok1in »

Takže dokument ze startovače s pirátským obsahem? No, snad to bude jen ta hudba... :roll:
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#194

Příspěvek od biker.fm »

Mam takovy divny pocit z toho celeho projektu a to uz ze zacatku co jsem si vymenil nekolik zprav s autorem filmu. A ted jeste autor dokumentu chtel to davat do televize (lze se docist zde taky) s nevyresenymi autorskymi pravy k hudbe. Viz Content ID. Nebo je to jinak (budeme verit) a autor dokumentu nam do toho vnese svetlo objasneni? Bylo by to fer.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
AxelPhoto
Příspěvky: 127
Registrován: 20. 01. 2015, 14:29
Bydliště: Praha

Re: Připravovaný dokument o světelném znečištění

#195

Příspěvek od AxelPhoto »

Zdravím, abych to uvedl na pravou míru, hudba dostala Content ID, protože je na YT registrovaná v databázi. Od autora hudby máme písemné svolení, že můžeme hudbu používat. Content ID automaticky označí veškerý copyrightovaný materiál, proti kterému se pak následně může podat námitka. To samozřejmě jen v případě, že má člověk právo materiál použít. Problém je v tom, že většinou jsou autoři zastupováni třetí stranou a mají 30 dní na odpověd, takže jim to často trvá dost dlouho. Já už na jejich odpověď čekám od začátku prosince.

V dokumentu jsou použity pouze naše záběry, fotografie poskytnuté panem Horálkem, hudba od Jaroslava Vyhničky a jeho kolegy plus záběry od ESA, které spadají pod licenci Creative Commons. Osobně si na autorská práva dávám dost pozor, už jen z principu, že bych sám nechtěl vidět svojí práci u někoho, kdo se ani nezeptal, zda-li ji může použít.
Odpovědět