Korigovaný newton 400mm

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Korigovaný newton 400mm

#1

Příspěvek od xarrow »

Potřebuju názor zkušenějších. Navrhuju sestavu pro pozorování proměnných hvězd. Chtěl bych newtona 400mm, výtah Starlight Instruments Feather Touch TRUE 3-Inch Focuser korektor BIG Paracorr Type-2 - 3" a kamera G4-16000. V čem ale nemám jasno je dalekohled. Celkem se mi líbíl AG16, ale čím víc googlím, tím víc se mi nezdá kvalita a chování výrobce. Objevil jsem ještě newton ASA H400, ale to je mimo můj rozpočet a nerad bych ho navyšoval o takovou pálku :D .
Prosím o vaše vlastní zkušenosti, případně jaký dalekohled byste preferovali v tomto případě vy a proč.
Díky
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: Korigovaný newton 400mm

#2

Příspěvek od FunTomas »

Ja som v podobnom prípade volil vlastnú konštrukciu. Kupovať akýkoľvek hotový ďalekohľad a použiť z neho len optiku bolo vždy drahšie ako kúpiť samotnú optiku. Tá kamera je riadna kovadlina, takže to nemôže byť hocijaký tubus. Musí to byť riadny CF sendvič s pomerne hrubou stenou. Hrubá znamená, že medzi uhlíkovými vrstvami bude v strede voštinový plát. To zníži hmotnosť tubusu a zvýši tuhosť. Alebo spraviť trubkový otvorený tubus, ako majú veľké dobsonove ďalekohľady.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2010
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Korigovaný newton 400mm

#3

Příspěvek od Beda »

zdravím,
xarrow píše: Navrhuju sestavu pro pozorování proměnných hvězd. Chtěl bych newtona 400mm, výtah Starlight Instruments Feather Touch TRUE 3-Inch Focuser korektor BIG Paracorr Type-2 - 3" a kamera G4-16000. V čem ale nemám jasno je dalekohled.
Při zmínce o 400mm teleskopu mě napadla story argentinského amatéra Victora Buso, který 20.září 2016 testoval kameru ZWO ASI1600MM-C na jeho 406mm f4,4 Sky-Watcher newtonu.
Při snímkování galaxie NGC613 povšimnul náhlého, bodového zjasnění na jejím okraji. Objekt byl později označen jako SN 2016gkg. Díky jeho upozornění se již 12 hodin později na SN zaměřil ATLAS-Team (Australia Telescope Large Area Survey) a další observatoře, které ji potom dlouho a podrobně v různých spektrálních oborech pozorovaly. Díky této šťastné náhodě je SN 2016gkg údajně nejlépe prozkoumaná supernova poslední doby a Victor Buso první člověk, kterému se vzplanutí SN podařilo pozorovat live s relativně skromným vybavením.
Více : https://cosmosmagazine.com/space/caught ... -supernova
http://www.spiegel.de/wissenschaft/welt ... 94736.html
https://www.nature.com/articles/nature2 ... spiegel.de
Držím Vašemu projektu palec a napište sem někdy, jak pokračujete....
Naposledy upravil(a) Beda dne 03. 12. 2019, 17:35, celkem upraveno 2 x.
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Re: Korigovaný newton 400mm

#4

Příspěvek od xarrow »

FunTomas píše:Ja som v podobnom prípade volil vlastnú konštrukciu. Kupovať akýkoľvek hotový ďalekohľad a použiť z neho len optiku bolo vždy drahšie ako kúpiť samotnú optiku. Tá kamera je riadna kovadlina, takže to nemôže byť hocijaký tubus. Musí to byť riadny CF sendvič s pomerne hrubou stenou. Hrubá znamená, že medzi uhlíkovými vrstvami bude v strede voštinový plát. To zníži hmotnosť tubusu a zvýši tuhosť. Alebo spraviť trubkový otvorený tubus, ako majú veľké dobsonove ďalekohľady.
Popravdě to bych celkem nerad. Stavím pozorovatelnu, sloup a montáž + automatizace. Vzhledem k tomu, že jsem dalekohled jestě nestavěl, tak bych si to nerad zkoušel na něčem takovým a chjtěl bych pozoroval dřív než v příští pětiletce :D. Pro ten výtah mají výztuhu
Obrázek
na první pohled by to mohlo fungovat. Zatím se mi ale nepodařilo najít nikoho (u nás ve střední Evropě) kdo řadu AG má.

10 000 liber mi nepřijde zase až tak málo. Doufal jsem, že v ceně kolem +/-půl milionu koupím něco co bude splňovat parametry co udává sám výrobce a bude to fungovat aniž bych to roky roku ladil/reklamoval/soudil se :( .
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Re: Korigovaný newton 400mm

#5

Příspěvek od xarrow »

Beda píše:zdravím,
[při zmínce o 400mm teleskopu mě napadla ...
jj, tuhle story znám, ale zatím koukám zakloněnou hlavou a na tom dalekohledu jsem se celkem zasekl :( .
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Re: Korigovaný newton 400mm

#6

Příspěvek od xarrow »

ještě mě napadlo, že jsem nepopsal o co v těch kauzách šlo. Uživatelé si nestěžovali na konstrukci dalekohledu, ale na optiku. Astigmatismus, kvalitu optiky a způsob řešení záruky, kterej skončil u Videňského soudy a pak jestě exekučním příkazem v Británii. Já na tu byrokracii moc nejsem a tohle mě nepotěšilo, ale třeba to tak není. To je to co bych potřeboval vědět.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2010
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Korigovaný newton 400mm

#7

Příspěvek od Beda »

jasně, jen málokomu to uniklo. Jinak rešerže které zmiňujete ohledně brexitového výrobce se potvrzují z mnoha stran. Doporučuji někoho jiného nebo objednat u Teleskop Expres s požadavkem na proměření kompletního teleskopu u Wolfganga Rohra !
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Korigovaný newton 400mm

#8

Příspěvek od MilAN »

Pokud se pohybujeme v těchto cenových dimenzích, neuvažoval jsi o RC teleskopu ? nebo to je už moc dlouhé ohnisko ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Re: Korigovaný newton 400mm

#9

Příspěvek od xarrow »

Tak jsem včera googlil a musím říct nic moc :-(.
MilAN píše:Pokud se pohybujeme v těchto cenových dimenzích, neuvažoval jsi o RC teleskopu ? nebo to je už moc dlouhé ohnisko ?
Tam už je moc dlouhé ohnisko.
Beda píše:Doporučuji někoho jiného nebo objednat u Teleskop Expres s požadavkem na proměření kompletního teleskopu u Wolfganga Rohra !
Teleskop-express má ve 400mm pouze jeden a to TS 16" f/4.5 ONTC Newtonian s ohniskem 1800 (s correctorem 1,15x je rozlišení 0.9"x0.9" per pixel, optimální hodnotu bych viděl 1,5"). Ideálně bych potřeboval tak 1200mm. Navíc se zdá, že používají optiku Orion UK :). Paracorr 3" se dělá jen 1,15x. Zdá se mi, že uchycení výtahu je ještě fórovější než u Orion Optics
Obrázek
Kdyby to byl jedinný problém, šlo by to vyřešit.

Z kategorie "moc pěkný" jsem našel Dream Astrograph.

Doufal jsem, že pokud nebudu mít ultimátní požadavky podaří se něco rozumnýho sehnat. Ale zjistil jsem, že bez tunningu nebo pořádnýho balíku peněz to nepůjde.
Ještě je tu možnost zkusit jít jen do 300mm tam je nabídka o něco větší, ale bez tunningu se to nejspíš stejně neobejde :(

Věřím, že je po světě víc firem jako http://www.dreamscopes.com, ale blbě se hledají. Nemáte tip na někoho podobnýho?
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2010
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Korigovaný newton 400mm

#10

Příspěvek od Beda »

troubení k ústupu od zvažované 16" apertury snad až podle stavu oblohy v místě hvězdárny. Dream Astrograph vypadá pěkně, ale ta cena....
Vylepšit stabilitu kolem OV, resp. celé čelní části tubusu by u TS neměl být problém, mají na to své techniky. Ale pokud tohle řešení, tak jedině si připlatit za kompletní optický test u W. Rohra. Na jeho výstup je spolehnutí. Navíc TS k němu nepošle žádnou šunku.
Nevím, jak výběr spěchá, možná by se vyplatilo poptávat Hypergraphy od Philipa Kellera. Geniální teleskopy se superpřesnou optikou LOMO a obraz. polem 6x7 cm . Dával jsem na jeden 340 mm před rokem odkaz:
viewtopic.php?t=4297&start=975#p385863 ( příspěvek č. 984 z 30.10.2018 ).
Dělaly se i 400 mm apertury.
Přílohy
340mm  Hypergraph Keller na montáži.jpg
340mm Hypergraph Keller na montáži.jpg (94.36 KiB) Zobrazeno 2311 x
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: Korigovaný newton 400mm

#11

Příspěvek od FunTomas »

xarrow píše:...Věřím, že je po světě víc firem jako http://www.dreamscopes.com, ale blbě se hledají. Nemáte tip na někoho podobnýho?
http://www.alluna-optics.com/prices-New ... raphs.html

Ja by som ale pri tých rozmeroch už tiež volil RC.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Korigovaný newton 400mm

#12

Příspěvek od MMys »

Realita je taková, že poté, co ASA skončila výrobu svých poloprofi astrografů, tak je to bída.
Orion Optics je mechanicky dost mizérie, všecko je to měkké, pružné, optika sama slušná, ale bohužel ne vždy (viz ty excesy k nalezení na internetu)

Pak ještě Alluna:
http://www.alluna-optics.com/products-n ... copes.html

Zvážil bych vlastní stavbu, komponenty jsou sehnatelné celkem levně.
Teď jsem naposledy stavěl N500/2000 na Direct Drive paralaktice (to byl také důvod, proč jsem toho za poslední půlrok moc nenafotil), několikanásobným výtahem a rotátorem sekundáru:
IMG_20191202_141850688.jpg
IMG_20191202_141850688.jpg (153.08 KiB) Zobrazeno 2297 x
Tedy obecně postavit lze lecos. Záleží, jaký je vlastně na tu sestavu rozpočet.
Na jaké montáži tu 400-ku budeš vozit ? Pokud to má být mechanicky stabilní a robustní, tak to zase tak lehké být nemůže, ani s karbonovým tubusem. Jde o zbytek - uložení zrcadla, uchycení výtahu, dostatečně robustní pavouk...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět