Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2176
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#916

Příspěvek od astar »

Trochu bych to upřesnil ,alespoň jak to dělám já .
Položím dalekohled vodorovně výtah nahoru , tak mi pak kolimátor leží pěkně na objímce výtahu. Zkusím točit laserem , paprsek se nesmí hýbat . Pokud ano , tak není scentrován laser k jeho dosedací ploše. Náklon hlavního zrcadla mi teď nezajímá rovnám pasek na střed h. zrcadla sekundárním zrcátkem. Nyní dalekohled postavím nejlépe zavěsit na montáž , aby se mohlo k seřizovacím šroubkům h. zrcadla. Pokud je velká vůle v tubusku výtahu vůči kolimátoru , tak paprsek nebude směřovat do středu zrcadla . Vycentruji kolimátor ve výtahu tak, aby parsek směřoval přesně na střed jako při položeném dalekohledu. Tím sem zabezpečil směr paprsku k zrcadlu . Teprve teď budu centrovat hlavní zrcadlo , tak aby vrácený paprsek byl přesně v místě odkud vychází z kolimátoru . Osvědčilo se mi vložit do výřezu v kolimátoru slabé sklo (sklíčko na diapozitivy) ,aby jsem mohl sledovat oba směry paprsků dostatečně přesně. Je jasné nekoukat přímo do paprsku i u toho odraženého .
Další upřesnění se pak provede až na hvězdě . Při rozostřené hvězdě ( směrem k tubusu- výhodnější , dostatečné zvětšení, aby byli vidět difrakční kroužky) , ve středu pole se sleduje tvar kroužku a podle toho se dále hýbe hlavním zrcadlem .
Dá se to dělat i fotograficky . Tady může nastat změna zatížením výtahu kamerou a jejím příslušenstvím .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#917

Příspěvek od pedrosanchez »

Všem Vám děkuji za postřehy, je to složitější věda, než bych čekal. Mohl bych tedy tubus např. opřít o stolek, aby byl nakloněn v úhlu 30 stupňů, zrcadlo dole a zkolimovat, nebo možná lépe, provést to až na montáži před pozorováním? Chtěl jsem si to připravit už doma, v pohodě a za světla, ale asi je to blbost, když tubus povezu 50 km daleko, čili zřejmě bych měl kolimovat až na místě, že...
To víte, je to pak hodně úkonů, za světla i za tmy.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 245
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#918

Příspěvek od Naburko »

Zdravím, potreboval by som skolimovať OV poraďte ako postupujete vy (ďalekohľad nemá vyznačený protiľahlý bod)
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#919

Příspěvek od Pidrman »

Já ho kdysi kolimoval mimo dalekohled v soustruhu. Pomocí setinových hodin.

Pakárna
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#920

Příspěvek od MilAN »

Pokud používáš laserový kolimátor, tak nic s OV není třeba dělat. Namíříš na sekundár a seřídíš paprsek na střed primáru. Pak se podáváš ze středu OV ( trubička s dírkou nebo podobná pomůcka)a musíš v sekundáru vidět celý primár symetricky. Pokud ne , je potřeba ho posunout a zopakovat. A pokud je to O.K. seřídíš primár. Toť vše.
P.S. věřím, že ti sem teď někdo napíše celou disertační práci, jak se to má dělat. Ve výsledku to ale vede k tomu, že tu je už asi 1000 příspěvků jak kolimovat a stále to je záhada a stálo to někomu nějak nejde :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#921

Příspěvek od Bill »

pedrosanchez píše:Všem Vám děkuji za postřehy, je to složitější věda, než bych čekal. Mohl bych tedy tubus např. opřít o stolek, aby byl nakloněn v úhlu 30 stupňů, zrcadlo dole a zkolimovat, nebo možná lépe, provést to až na montáži před pozorováním? Chtěl jsem si to připravit už doma, v pohodě a za světla, ale asi je to blbost, když tubus povezu 50 km daleko, čili zřejmě bych měl kolimovat až na místě, že...
To víte, je to pak hodně úkonů, za světla i za tmy.
Hlavně by jsi měl vědět, že existují lidi, kterým drží kolimace spoustu let a kolimátor jako zbytečnost prodali...
Můj astrograf se lehce rozkolimovává s teplotou - ale až při změně o více než 20st. C. Takže mám kolimaci na léto a na zimu. Loni jsem ho v zimě ani jednou kvůli počasí nepoužil, takže jsem si mohl 2 kolimace ušetřit :-(
M:736 750 113
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#922

Příspěvek od pedrosanchez »

Jako, že když je tubus z karbonu, tak se tolik teplotou nerozpíná a není nutné pravidelně kolimovat? Já mám normálního sky watchera a také jsem tu od MMYSe četl, že není třeba při světelnosti f/5 pořád kolimovat, akorát já ten tubus převážím autem.

P.S. No, už mi na něj doma dva měsíce padá prach, také jsem natěšený :(
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#923

Příspěvek od nosuh »

Nema nekdo uchycenou kamerku pres tenhle bazmek?
Vyzkousel jsem to, ale sel tak ztuha, ze jsem ho musel vratit pro nefunkcnost. Ale neco takovyho bych si predstavoval..nepouziva nekdo z mistnich foticu funkcni kus? Nejake zkusenosti?
https://www.ebay.com/itm/M48-CAA-360-Ro ... 2749.l2649
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#924

Příspěvek od MMys »

A jaký ten díl má význam, krom toho, že tam v horším případě zanese další nepřesnost ? Když můžeš ve výtahu otočit celou kameru s korektorem ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#925

Příspěvek od nosuh »

No neco jako manualni rotator s presnou stupnici..a este kdyby nakonci byla rybina tak je to perfektni nacpat to mezi korektor, kterej bych nevyndaval z OV, a kameru..ale trochu to zavani rozivenost, jak naznacuje Milan :D
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4101
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#926

Příspěvek od biker.fm »

Stupnici si lze vytisknout na papir a nalepit na vycnivajici cast od korektoru z vytahu.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#927

Příspěvek od adam.trhon »

Po čištění zrcadla na GSO 12" newtonu mi nějak nefungují pružinky pod stavěcími šrouby. Pokud nemám přitažené aretační šrouby, tak se zrcadlo při naklápění dalekohledu pohybuje. Ty pružinky vůbec nefungují :? Nepamatuju si, že by to dělalo před rozebráním, takže jsem nejspíš něco udělal blbě, ale nenapadá mě, co by to mohlo být. Nepotkali jste se s tím někdo?
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#928

Příspěvek od alda »

Tak jsem včera zkusil kolimovat nově postavený astrograf, použil jsem plastový bazmek od TS - Concenter, pak následně doladil laserovým kolimátorem, vše OK. Ale fotky vypadají takto:

http://www.astrolet.cz/download/kolimace/rozek.JPG

Obrázek

odkaz na fit:

http://www.astrolet.cz/download/kolimace/kol1.fits

Vím, že je částečně blbě zaostřeno, ale co dělá ty ohony u hvězd.
Astrograf má zacloněný primár, sekundár má taky clonu kvůli ofsetu,která jej celý symetricky kryje, v tubusu nejsou clony, jde o 200-800, s korektorem GPU a ASI1600.
Prosím může mi někdo poradit ?
Snímků mám více, nafotil jsem jasnou hvězdu na střídačku ve středu a pak v rozích, kdyby bylo potřeba hodím to sem.
Moc děkuji, jestli si někdo najde chvilku v tomto blbém čase :-)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#929

Příspěvek od MMys »

Ta optika jako celek je zjevně nějaká astigmatická, kulaté to není ani na ose.

1) zrcadlo je BK7 nebo něco s nízkou roztažností, Pyrex ?
2) jak dlouho to bylo temperované ?
3) topil jsi do sekundáru, a jak moc ? A jak dlouho bylo od zapnutí vyhřívání ?
4) jak máš uchyceno vyhřívání na sekundáru ?
5) jak máš uchycený sekundár na klínku ?
6) je primární zrcadlo v míse volné ?
7) ta optika byla už v něčem jiném, a víš jak je kvalitní, kreslila dříve dobře ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#930

Příspěvek od alda »

MMys píše:Ta optika jako celek je zjevně nějaká astigmatická, kulaté to není ani na ose.

1) zrcadlo je BK7 nebo něco s nízkou roztažností, Pyrex ? - je to od GSO BK7, koupené na Telescope-Express.de
2) jak dlouho to bylo temperované ? - temperované je celodenně, je to v zahradním domku
3) topil jsi do sekundáru, a jak moc ? A jak dlouho bylo od zapnutí vyhřívání ? - sekundár jsem vůbec netopil
4) jak máš uchyceno vyhřívání na sekundáru ? - netopil jsem
5) jak máš uchycený sekundár na klínku ? - lepené podle návodů tady, parsky silikonového tmelu, je to pružné s mezerou na párátko
6) je primární zrcadlo v míse volné ? - asi moc ne, je uchycené na 6 místech z boku tmelem, že by v tom lítalo to určitě ne
7) ta optika byla už v něčem jiném, a víš jak je kvalitní, kreslila dříve dobře ? - je to nové, koupené z Telescope-Express

Může to být špatnou kolimací ?
Naposledy upravil(a) alda dne 14. 03. 2020, 16:07, celkem upraveno 4 x.
Odpovědět