Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2746

Příspěvek od nosuh »

Takze se to tim taky da "vosidit"..supr. A ten prumer dejme tomu 150 asi nestaci, co?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2747

Příspěvek od Homer »

Než vrtat ručním vrtákem, tak raději klasicky rýčem, potom úzkou ryčkou, případně dlouhým sekáčem a zednickou lžící či fankou vykutat. Pro ruční vrták by musela být zemina do hloubky vlhká a bez kamenů ( jak je uvedeno výš ) a i tak to "pohoda" věru není. Ještě tak, když vrtají dva, děr je málo, času a piva dost.
Mám 30 cm vrták za malotraktor 36 hp a při oplocování pozemku ( skoro 300 děr ) jsem nabyl bohatých zkušeností :-). V suché zemině s příměsí menších kamenů jsem obtížně vrtal díry tímto traktorem a to měl zadní kola ve vzduchu, abych zatížil vrták. Traktor má se mnou a s vrtákem tak 1100-1200 kg, takže na vrták tlačila řekněme polovina. Uznáte, že toto rukama nelze. Asi 15 děr ve štětované cestě jsem celé sekal - vrták neměl nejmenší šanci.
Doporučil bych patky v klidu vykopat a to v rozměru takovém, aby to šlo popsaným nářadím rozumně vykutat a vyndávat ven výkopek.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2748

Příspěvek od nosuh »

ok, dobra tedy..myslel sem, ze si to ulehcim ;)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2749

Příspěvek od Bill »

Ale mi to nakonec šlo i s tím ručním výborně - záleží na místních podmínkách. Mi stačilo zavrtat to lehce kam až to šlo, nalít kbelík vody, počkat a šlo to jak po másle. A to jsem měl nějaký tlustý - 20-25cm...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2750

Příspěvek od nosuh »

TAk supr, udelam na jare zkusebni vrty a uvidime :)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2751

Příspěvek od Homer »

Jo, vždyť píšu, že ve vlhké čisté zemině ano, proč ne, je to jedna z variant. Ale bude to trvat s tím máčením nějaký čas a potom je otázkou, proč vlastně to bláto "vrtat" a nevykopat rovnou. Snad jen aby byly pěkně kulaté díry, pokud jsou z nějakého důvodu třeba. Jakmile tam budou kameny, končí legrace. No, uvidí se...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2752

Příspěvek od MilAN »

Kolik těch děr potřebuješ ? Předpokládám, že půjdeš do hloubky nějakých 80 cm. Zkus kopnout krumpáčem, kam to až půjde, a uvidíš, jaký bude problém.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2753

Příspěvek od nosuh »

no pocitam 4- 6 pro budku a jeden pro sloup - ten navrh ještě není final, před casem sem ho sem daval, ale ještě nebyl cas to dal rozpracovat, snad to klapne přes zimu.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2754

Příspěvek od MilAN »

Tak to bych vůbec neřešil, to je jen taková rozcvička s vercaikem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2755

Příspěvek od zuzi »

Je to hodně o hlíně jaká je pod ornicí a kolik té ornice je. Loni na podzim, jak byl suchý rok, tak jsme dělali plot a nechali si 30 děr vyvrtat malým CATem a vrtákem. I ten hodně skučel při vrtání. Máme cca 30cm ornice a pak je jíl a kamení. Naprosto nereálně udělat nějakou rozumně malou díru cca 80 cm hlubokou. Když jsem kopal 1m u studny tak i s rejči, upravenými krumpáci, tak to pod 1m nahoře skoro nešlo. Když už si myslíš že máš vyhráno, odloupne se 30-40 cm jílu a začínáš znova :-)
Prostě bez kopnutí do země se to nedá říct.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2756

Příspěvek od Homer »

Jo, to je pravda. Osobně bych moc nevymejšlel o úspoře práce na několika patkách a začal. Pro pilíř bude stejně potřeba poctivou patku a ne nějakou vrtanou 15-20 cm díru.
Rychle bych si ujasnil rozměry boudy, rozměřil, zatloukl kolíky, plivl do dlaní a začal. Ještě není zima, dá se krásně dělat a na jaře ty patky člověk jako když najde :-).
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2757

Příspěvek od Chef »

Kryty proti bordelu a sněhu přidělány:
Jen mě nenapadlo, že si pak v tom žlabu udělají hnízdo myši :D (nic moc zážitek šáhnou si v noci do myšího hnízda, když jsem si myslel, že tam spadl max nějaký klacíček o který se to zabrzdilo :lol: )

Obrázek
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2758

Příspěvek od Homer »

Z této jedné fotky se nedá moc soudit - stavba vypadá s péčí udělaná. Jen moc nerozumím funkci těch žlábků připevněných pod odsuvnými křídly střechy. Tam nemají moc smyslu, když bude pršet, střecha bude počítám zavřená, takže já bych to tedy řešil přiděláním žlábků napevno na podélné stěně domečku. Použil bych standardní, na trhu dostupný žlábek - třeba plastový a přidělal bych rovnou svod a odvod dešťové vody od domečku aby to necákalo na to dřevo. Odvod podle terénu a možnosti využité této vody - lze i do kratšího podmoku, ať se vsakuje a je v místě k užitku.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2759

Příspěvek od MilAN »

No dlouho jsem se na ty žlábky díval, a nějak je nechápu. Co že kryjí proti bordelu ? Jsou napevno tam, kde jsou na fotce, nebo se snad posunují nebo překlápí ?
Kterému bordelu zamezují a kde ? Pokud to chápu, správně, tak ten žlábek pouští vodu přesně na tu stojinu ( o zbytek se postará vítr). Fakt netuším, jak to funguje- nebyl by jiný snímek nebo popis ?
A ty máš kříž montáže ve výšce přes 2m ? Vím že jsi vysoký, ale není to moc při pohledu blíže k obzoru ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2760

Příspěvek od Chef »

Já jsem zapomněl vyfotit domeček se zasunutou střechou, kde je to lépe vidět :)
Foto dodám o víkendu...

Ty kryty jsou namontované na ten kovový žlab, po kterém jezdí kolečka, která jsou připevněná ke střeše.
Po zasunutí střechy stačí jen obejít domeček a překlopit ty plechové kryty přes žlab, takže je ta venkovní část (trámek se žlabem) kompletně zakrytý a chráněn proti různému bordelu (měl jsem tam hodně listů, klacíku a naděláno od ptáků ...) + jakmile nasněží, tak nemusím čistit žlab, ale jen odklopit kryty...
Jen jsem narazil na problém, že si tam udělali v tom zakrytovaném žlabu hnízdo myši :D

Tady je ještě jedna fotka z boku, kde je to možná lépe vidět:

Obrázek
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Odpovědět