Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
mkl33
Příspěvky: 49
Registrován: 07. 09. 2019, 14:50
Bydliště: Libavské Údolí
Věk: 47

Re: Okulár Sky Watcher 1.25 -3.2mm UWA-58°

#1621

Příspěvek od mkl33 »

To vše vysvětluje. díky za informaci.
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1622

Příspěvek od Karel1 »

Zdravím. Jsem krátce majitelem refraktoru 102/1000 u kterého mám dva okuláry: 6mm Planetary 166x, 58° a 26mm Bresser 38x, 50°, ten druhý byl u dalekohledu. Do teď jsem pozoroval hlavně Měsíc, Jupiter a Saturn. Hlavně 6mm a bylo to super. U Jupiteru jsem někdy viděl i pásy, u Saturnu prstenec.
Měsíc samozřejmě nádhera. Teď zkouším některé mlhoviny nebo hvězdokupy a tady mé nadšení opadlo. Za prvé neumím, nebo to stávajícími okuláry nejde tyto objekty vůbec nalézt(kromě M31 v Andromedě,malá šmouha). Myslím si, že zvětšení 38x je na to málo a 166x je zase nevhodný na hledání po obloze, hvězdy se jen míhají. Takže můj začátečnický názor je, asi by to chtělo okulár s velkým zorným polem zvětšení tak do 100x.
Ještě jednu radu, je lepší hledat tyto objekty přes hledáček, kolimátor nebo jen tak bez ničeho? Nebo je na to nějaký recept?
Hlavně mě neukamenujte jsem hvězdář 2 měsíce.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1623

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Bez hledáčku toho moc nenajdeš ;)
Ideální je kombinace red-dotu a optického hledáčku.
Red-dotem najedeš na jasnou hvězdu kterou vidíš okem, optickým hledáčkem dohledáš objekt podle mapy - chce to cvik a trpělivost.
Debat o tom který hledáček je lepší tady na fóru najdeš dost, každému vyhovuje něco jiného, že.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1624

Příspěvek od PetrŠ »

Ahoj Karle,

vidím že úplně začínáš. Pokud máš alespoň základy orientace na obloze a znáš základní tvary souhvězdí je nejjednodušší způsob hledání podle podrobné mapy a hledáčku. Této metodě se říká starhoping. Jak název napovídá, najdeš si nějakou okem viditelnou hvězdu poblíž objektu který hledáš a pak, porovnáváš zorné pole hledáčku s mapou a pomalu se přesouváš podle hvězd směrem k objektu. Ten často není v hledáčku ani vidět. Obvykle je v zorném poli dost hvězd nato abys podle nich odhadl polohu objektu. No a pak už bys ho měl mít v zorném poli dalekohledu. Ten tvůj okulár 26mm má cca. 1,3 stupně zorné pole (to je přibližně 2,5 průměru úplňku). To je naprosto dostatečné abys neměl problém najít. Začni jasnějšími objekty, myslím tak do 8-9 mag. Musíš ale počítat s tím že většinu objektů jako galaxie, mlhoviny a řadu kulových hvězdokup uvidíš pouze jako malé nezřetelné mlhavé obláčky. Vytiskni si nějaké slušné mapy třeba odtud: viewtopic.php?f=44&t=7750
Nezapomeň že na práci s mapou potřebuješ červenou baterku/čelovku, která tolik nenarušuje adaptaci oka na tmu. A hlavně. Tmavou oblohu mimo lampy a rušivé zdroje světla. Chce to čas, trpělivost a praxi. V dosahu tvého dalekohledu jsou stovky zajímavých objektů a jak se říká, každý dalekohled má své nebe.
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1625

Příspěvek od Yarkho »

O trpezlivosti, hľadaní a star-hoppingu už napísali iní a dá sa s tým iba súhlasiť.

Len by som doplnil, že by bolo vhodné doplniť o cca. 8-10mm okulár poskytujúci zv. 100-120x, ktoré je využiteľné i na Mesiac a planéty.

Inak som si myslel, že rovníkové pásy Jupiteru by malo byť vidieť v čomkoľvek...
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1626

Příspěvek od Karel1 »

Ještě jednou zdravím. Chlapi díky za rady, o tom starhopingu jsem nikdy neslyšel. Můj způsob přípravy na pozorování spočívá v podrobném studiu map, dvd co bylo u dalekohledu popř. knihy souhvězdí a pak běžím ven abych ty polohy nezapoměl. To je asi špatně. Ty mapy nejsou až tak podrobné, jsou stažené a vytisklé z http://www.astro.cz mapa severní oblohy, vychází nové každý měsíc. Docela mě ty neůspěchy mrzí, po tom nadšení z planet.
Ještě uvažuji kromě toho 10-12mm okuláru koupit kolimátor red dot, buď k hledáčku nebo místo něj, má to smysl?
Největší problém pro mě je, když pouhým okem vidím krásně souhvězdí, např. Lyra a pak se v dalekohledu v tom množství hvězd posouvat na M57. Ty hvězdy, které to souhvězdí vytváří se mi ztratí. No budu bojovat dál.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1627

Příspěvek od Yarkho »

Existuje software zdarma, v ktorom je možné zoomovať a napr. simulovať i pohľad cez okulár (pri rôznom zväčšení) - tak sa dá porovnať, či vidíš tie hviezdy, ktoré máš.

Osobne používam Stellarium - https://stellarium.org/
Jeho verzia pre mobily má podstatne menej súčastí, ale v nočnom móde je dostatočná na orientáciu na oblohe. S trochou trpezlivosti ide identikovať i hviezdne pole v okolí daného objektu.

Nakoniec, nič si nerob z toho, ak Ti to bude dlho trvať. S robotickou GoTo montážou je síce možné nájsť všetko hneď, ale nájsť si to ručne trvá občas veľmi dlho. A aspoň pre mňa je to úplne iný druh zážitku.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1628

Příspěvek od nou »

Tak k mapam sa da dporucit Triatlas
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1629

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Nevím co myslíš tím " kolimátor red-dot".
Red- Dot je na to aby jsi zaměřil dalekohled na hvězdu kterou vidíš okem ( to jsem ti doporučoval ) a kolimátor se používá na seřizování zrcadlových dalekohledů ( to ty nepotřebudeš).
Nejdříve je potřeba dalekohled namířit tam kam potřebuješ s to bez red-dotu nebo přímého optického hledáčku nedokážeš.
Až se to naučíš, budeme pokračovat.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1630

Příspěvek od PetrŠ »

S tím kolimatorem jde jen o odlišnou terminologii. Pro nás co chodíme střílet je kolimátor to co v astronomii Red dot. Prostě zaměřovač s bodem promítnutým do nekonečna ;). Takže Karel to myslí správně, jen použil termín z jiného oboru.
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1631

Příspěvek od Karel1 »

Přesně jak píše PetrŠ, jsem taky trochu vzduchovkář a tam se používá výraz kolimátor nebo red dot jako jedno a to samé.
Já jsem jen chtěl vědět co je pro začátečníka lepší, jestli opt. hledáček nebo red dot.
PS.Jinak to stellarium používám také.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1632

Příspěvek od PetrŠ »

Na hledání DSO bych doporučil optický hledáček. Klidně lze kombinovat i s Red dotem, ale není to vyloženě nutné.
Teď tam žádný hledáček nemáš? A montáž je u dalekohledu jaká?
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1633

Příspěvek od PetrK »

Karel1 píše:...
Já jsem jen chtěl vědět co je pro začátečníka lepší, jestli opt. hledáček nebo red dot.
PS.Jinak to stellarium používám také.
Nejlepší je mít oboje. RedDot kvůli snadnému namíření dalekohledu na jasnější hvězdy a optický hledáček na dohledání objektu mezi slabšími hvězdami.
Hodně také pomáhá přehledná papírová mapa, slabé červené světlo, případně aplikace v mobilu se staženým jasem na minimum a v červeném módu, aby nerušil adaptaci oka na tmu.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1634

Příspěvek od Karel1 »

PetrŠ. Hledáček tam mám co byl u dalekohledu 6x30, montáž azimutální dost pevnou, vlastní výroba, pohyby přes jemné převody, komplet z nerez oceli
(40let zámečník).Dnes jsem vyrobil na druhou stranu od opt. hledáčku druhý držák, na který bych zkusil připevnit tubusový kolimátor 1x40(nebo red dot).
Tak snad se dostaví i výsledky.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1635

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Předpokládám, že ten hledáček o kterém píšeš je optický - přímý, čili kam koukáš tam ukazuje.
Pokud je to tak, red-dot nepotřebuješ.
Hledáček si musíš nejprve seřídit (jsou tam na to šroubky) aby ukazoval tam kam dalekohled (na jasnou hvězdu).
Pak v něm také uvidíš více hvězd - to je to co tu už ostatní psali - skákání po hvězdách pomocí mapy.
Měl by jsi tam mít ovšem převrácený obraz, takže otočit mapu (nebo obraz v hlavě).
Ze začátku s tím budeš bojovat, pak se to naučíš.
Nevýhoda tohoto hledáčku je zalamování krku při hledání, proto je lepší kombinace red-dotu a optického hledáčku lomeného u kterého se nehrbíš a nelámeš si krk (díváš se do něj ze shora).
Nejdřív bych se ale naučil hledáček seřídit tak aby ukazoval tam kam dalekohled, pak něco jednoduchého vyhledávat a až pak bych řešil co dál
(to se týká i okulárů).
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Odpovědět