PixInsight

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PixInsight

#841

Příspěvek od Bill »

Bill píše:Zkusil jsem použít staré expozice ze zrcadlovky (umělé L složením všech komponent ), ale PI mi to skládá divně:
Tak PI to počítá samo, ale z celého obrázku to nějak špatně dopadne.
Vyřeší se to nastavením "Fitting Region" jenom na přepálené jádro galaxie.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Vytvorenie kalibračných snímkov

#842

Příspěvek od mirkovacik »

Ahojte, mám otázku na postup pri vytváraní kalibračných snímkov.
Používam DSLR.

V poslednom čase som začal robiť kalibračné frame-y a kalibráciu ručne a to nižšie uvedenými postupmi:
  • MasterBias - vytvorím iba integráciu (priemer) všetkých bias frame-ov. (Samozrejme bez normalizácie, škálovania, ani rejection nerobím.)
  • MasterFlat - integrácia (priemer) a potom cez PixelMath odpočítam príslušný MasterBias. (Normálne "natvrdo" odpočítanie...)
  • MasterDark - integrácia (priemer) všetkých darkov. Nič viac. (Bias neodpočítavam, nechávam ho v tom.)
Kalibráciu light frame-ov potom robím tak, že do procesu ImageCalibration dám takto vytvorené
  • MasterFlat
  • MasterDark (pre Canon 450) alebo MasterBias (pre Canon 6D) (pre Canon 6D nerobím MasterDark, iba MasterBias na príslušné iso)
parametre typu "Calibrate", "Optimize" nechávam vypnuté.

Robím to dobre? Alebo robím niekde principiálnu chybu?
Na pohľad to funguje, vinetácia je eliminovaná (nevidím tam ani prekompenzovanie ani nedokompenzovanie).

Robím to tak preto, že mám pocit, že presnejšie viem, čo robím, ako to funguje a čo mám kde zadať.
Inak som mal pocit, že do toho nasypem data, niekedy to urobilo niečo zle, nevedel som si zapamätať, kde čo kedy mám vypĺňať (aký parameter).
A tiež mi to umožňuje vyhnúť sa nejakým obmedzeniam na mojom disku a RAM počítača.

Zaujíma ma, či tento postup je technicky správny.
Uživatelský avatar
myXall
Příspěvky: 447
Registrován: 25. 11. 2013, 12:45
Bydliště: Žilina
Věk: 39

Re: PixInsight

#843

Příspěvek od myXall »

Uz sa tu viackrat spominalo ze Bias nie je potrebne robit. Dolezitejsi je nafotit darky pre flaty.
Moj postup mozno nie je idealny, ale funguje (aspon si to myslim)...
Nafotim darky, flaty, dark flaty, to vsetko dam spolu s light snimkami do BatchPreprocesingu (nemam zaskrtnute Optimize dark frames) a spustim. Star alignment robim zvlast lebo niekedy este predtym spustim SubframeSelector, nakoniec ImageIntegration a zlozenina je na svete :)
Moj PC nie je z tych najrychlejsich, chvilu si pockam, ale nakoniec to vsetko dobehne.
A inak tiez fotim s DSLR (Canon 450d).
William Optics Zenithstar 73 III, Meade Mak 127/1900 StarNavigator
ZWO ASI533MC Pro, ASI224MC, ASI290MM mini,
iOptron GEM28
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PixInsight

#844

Příspěvek od Bill »

myXall píše:Uz sa tu viackrat spominalo ze Bias nie je potrebne robit. Dolezitejsi je nafotit darky pre flaty.
Jenomže to záleží na kameře. Já mám Atik 460 a Canon 6D. Ani k jednomu žádné darky a dark flaty nejsou zapotřebí. Jak lighty tak flaty se kalibrují master biasem! Prostě žádný postup není univerzální pro všechny případy. Ale je fakt, že to raději dělám taky ručně - nejsem si jistý, zda by to BPP udělal správně.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: PixInsight

#845

Příspěvek od mirkovacik »

myXall píše:Uz sa tu viackrat spominalo ze Bias nie je potrebne robit. Dolezitejsi je nafotit darky pre flaty.
Fotím flaty na rannej oblohe stačí mi iso 100 alebo 200, expozícia 1/30s alebo niečo podobné krátke. Za ten čas sa od temného prúdu nevygeneruje mnoho príspevku. Preto to zanedbávam a použijem iba bias. (Nafotiť bias je ďaleko jednoduchšie ako dark flat.)

Do kalibrácie lightu dávam dark (alebo bias pre Canon 6D), aby sa odpočítala táto konštantná zložka pred vydelením flatom - aby v snímkoch (lighte a flate) neboli konštantné zložky, ktoré to vydelenie (aplikáciu flatu) znepresnia.

No dúfam, že to robím dobre.
Uživatelský avatar
francek
Příspěvky: 159
Registrován: 16. 02. 2012, 15:22

Re: PixInsight

#846

Příspěvek od francek »

Pri spracovaní snímok v Pixinsight používam iba flaty a darkflaty, darky nepoužívam . Hotpixely a podobné necnosti spoľahlivo odstráni dithering(fotenie s Canon 6Dm). Pri snímkach fotených krátkymi ohniskami (Canon50/1.8 , Samyang135/2) nepoužívam ani flaty, lebo tie mi spoľahlivo znehodnotili snímky. Lepšie to vyšlo iba pri použití DBE. Fotil som flaty (telákmi), rôznymi spôsobmi (stena, pauzák, tričko, obloha) a rôznych ADU hodnôt a vždy to bolo horšie ako bez nich. Kupolu hvezdárne nemám k dispozícii.
Celestron AVX, CG-4, MEADE ED 80/480, LACERTA MGEN II GUIDER,Canon EOS 600D mod.Canon EOS 6D mod.,Samyang 135/2, Samyang 35/1.4.
Uživatelský avatar
myXall
Příspěvky: 447
Registrován: 25. 11. 2013, 12:45
Bydliště: Žilina
Věk: 39

Re: PixInsight

#847

Příspěvek od myXall »

Ja som bol (alebo este stale som) v tom, ze pre DSLR bias nepotrebujem a preto ich uz hodnu chvilu nerobim, naopak, zacal som fotit dark flaty.
Ako je to pri kamerach tak v tom mam gulas stale.
William Optics Zenithstar 73 III, Meade Mak 127/1900 StarNavigator
ZWO ASI533MC Pro, ASI224MC, ASI290MM mini,
iOptron GEM28
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PixInsight

#848

Příspěvek od Bill »

myXall píše:Ja som bol (alebo este stale som) v tom, ze pre DSLR bias nepotrebujem.
No jenomže není DSLR jako DSLR. Canon 6D a pravděpodobně i Canon 7D mark II mají snímače s velmi malým temným proudem - takže darky jsou zbytečné. Stačí odečíst BIAS a odstranit hotpixely pomocí CC.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: PixInsight

#849

Příspěvek od mirkovacik »

francek píše:Pri snímkach fotených krátkymi ohniskami (Canon50/1.8 , Samyang135/2) nepoužívam ani flaty, lebo tie mi spoľahlivo znehodnotili snímky.
No vidíš a ja som začal robiť flaty kvôli 135/2... Jednak som tam mal takú vinetáciu, že ABE/DBE sa mi nedarilo nastaviť tak, aby pozadie v strede nebolo považované za signál a signál na krajoch za pozadie... A potom Mliečna dráha cez veľké plochy snímku... ABE/DBE keď aj odstránili dajaké pozadie, vniesli do toho farebné gradienty... Všetko mi to vyriešili flaty... :)

(Na 50 mm som flat neskúšal ešte urobiť.)
Uživatelský avatar
myXall
Příspěvky: 447
Registrován: 25. 11. 2013, 12:45
Bydliště: Žilina
Věk: 39

Re: PixInsight

#850

Příspěvek od myXall »

Bill píše:No jenomže není DSLR jako DSLR. Canon 6D a pravděpodobně i Canon 7D mark II mají snímače s velmi malým temným proudem - takže darky jsou zbytečné. Stačí odečíst BIAS a odstranit hotpixely pomocí CC.
Vdaka, zase som o nieco mudrejsi :)
William Optics Zenithstar 73 III, Meade Mak 127/1900 StarNavigator
ZWO ASI533MC Pro, ASI224MC, ASI290MM mini,
iOptron GEM28
Uživatelský avatar
francek
Příspěvky: 159
Registrován: 16. 02. 2012, 15:22

Re: PixInsight

#851

Příspěvek od francek »

Ja si myslím, že hotpixely odstráni pri skladaní Pixel Rejection (vďaka ditheringu) v ImageIntegration, alebo sa mýlim?
Otázkja pre mirkovacik:
Ako fotíš flaty cez Samyang135/2 s Canon6Dm?
Celestron AVX, CG-4, MEADE ED 80/480, LACERTA MGEN II GUIDER,Canon EOS 600D mod.Canon EOS 6D mod.,Samyang 135/2, Samyang 35/1.4.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: PixInsight

#852

Příspěvek od mirkovacik »

francek píše:Ako fotíš flaty cez Samyang135/2 s Canon6Dm?
Zdvihnem foťák hore na oblohu a odfotím... :)

Fotím najlepšie tesne pred východom slnka, keď je nebo už dosť jasné. Namierim foťák (normálne z ruky) hore na oblohu na miesto, kde sa mi zdá, že nie je svetelný gradient. Zvyčajne rovno hore, trochu viac smerom od miesta, kde vychádza slnko - tipujem tak 5, do 10 stupňov od zenitu. (Čím je slnko vyššie, tým ďalej od zenitu.) Ale tak by oko. Odfotím 10 framov, otočím sa o 90 stupnov (keby tam predsa len nejaký gradient bol), zasa 10, atď - spolu 4x. Keď sa mi chce (väčšinou) odfotím ešte ďalších 4x10 a to potočene o 45 s tými predchádzajúcimi. Vzhľadom na to, že to držím v ruke, nie je to úplne presne stále na jedno miesto, otáčam to postupne, tak sa nejaké gradienty v jase oblohy ešte spriemerujú.

Väčšie pole si však už neviem predstaviť takto urobiť.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PixInsight

#853

Příspěvek od Bill »

francek píše:Ja si myslím, že hotpixely odstráni pri skladaní Pixel Rejection (vďaka ditheringu) v ImageIntegration, alebo sa mýlim?
Je to (skoro) pravda. Ale už jsem jednou měl takové husté hvězdné pole, že hotpixely si dokázaly najít na většině snímků nějakou spřízněnou hvězdu. Asi by doladění pixel rejection pomohlo - ale jednodušší je dělat CC...

U zrcadlovky by se to asi nemělo stát - hotpixely mají i určitou barvu. Ale u monokamery už jsem to zažil.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
francek
Příspěvky: 159
Registrován: 16. 02. 2012, 15:22

Re: PixInsight

#854

Příspěvek od francek »

Ďakujem obom odpovedajúcim za objasnenie problematiky.
Celestron AVX, CG-4, MEADE ED 80/480, LACERTA MGEN II GUIDER,Canon EOS 600D mod.Canon EOS 6D mod.,Samyang 135/2, Samyang 35/1.4.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: PixInsight

#855

Příspěvek od mirkovacik »

Ako na mozaiku?

Budem mať spravené ľavé pole, pravé pole.
Mám to spájať v lineárnej fáze a potom sprocesovať?
Alebo mam obe polia sprocesovať a až na koniec spojiť?
Odpovědět