ATM - umela hvezda.

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
Willi
Příspěvky: 229
Registrován: 02. 05. 2009, 18:59
Bydliště: Nitra
Věk: 48

ATM - umela hvezda.

#16

Příspěvek od Willi »

Beriem všetky podnety kolegov, ďakujem za ne, ak v budúcnosti budem niečo ešte na hviezde robiť budem na to myslieť, len už som bol tak ďaleko že som to dokončil v pôvodnom duchu. Prerobiť to celé sa mi už teraz nechcelo.

Prikladám link na finálne foto (dúfam že bude fungovať). Umiestnil som medzi dve umeliny alobal a do neho som vyrobil dierky asi tak, že som na sklo položil veľmi tenký papier, potom alobal a ihlou som prepichol. Tým sa ihla dostala len veľmi plytko a vytvorila fakt drobnú dierku. Potom som pridal druhý papier a tretí a zopakoval som výrobu dierky na ďalších miestach. Tým mi vznikli naozaj veľmi drobné otvory odstupňované podľa veľkosti. Výsledok je myslím v tejto fáze dostatočný. Neviem aká je ich veľkosť ale sú viditeľne niekoľkokrát menšie ako tá 0,3 mm.

http://i.nahraj.to/f/bbP.jpg

Dobson 254/1200, SCT 8, ED 80/600, MAK127/1500, Refra TS 110/660, HEQ5, EQ SKY, AZ3 atď........
Kyblik
Příspěvky: 361
Registrován: 05. 12. 2013, 15:07

Re: ATM - umela hvezda.

#17

Příspěvek od Kyblik »

ahoj vsem,
snazil jsem se vytvorit umelou hvezdu, kterou bych nemusel davat do prilis velke vzdalenosti od objektivu, pouzivam k tomu cerveny laserovy modul 5mW, za ktery jsem umistil objektiv neznameho puvodu s ohniskovou vzdalenosti asi 50mm a za objektivem mam v ohniskove rovine clonku z Al folie s dirkou o neznamem prumeru-snazil jsem se o co nejmensi, odhadem kolem 50 mikronu, chodi to paradne, ale porad tu hvezdu musim mit pomerne daleko od objektivu, asi 10m u 11" SCT, tak me napadlo dat jeste jeden ojektiv (asi bych zvolil 100mm beam expander, mam ho v supliku) za tu dirku ve folii a prinutit se tu hvezdu chovat tak, jako by byla v nekonecnu, zajima me, zdali to ma sanci na uspech a pokud ano, do jake minimalni vzdalenosti bych nasledne mohl takto zhotovenou hvezdu umistit (u SCT 11")
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ATM - umela hvezda.

#18

Příspěvek od Psion »

Kyblik
Příspěvky: 361
Registrován: 05. 12. 2013, 15:07

Re: ATM - umela hvezda.

#19

Příspěvek od Kyblik »

Diky Pepo, tohle vim, cim mesi dirka, tim mensi vzdalenost, ale ja potrebuji tu hvezdu (dirku) opticky zmensit, protoze fyzicky to v domacich podminkam udelat mensi nejde, nebo tedy netusim jak, coz se asi podari dim objektivem za, tady je to hezky popsane https://sites.google.com/site/tanveerg/ ... tsource%29

ale ono to zrejme beztak nemuze fungovat, pokud bych chtel umistit tu hvezdu napr. 3m pred dalekohled (do ohniska), tak bych ji musel opticky zmensit na 100nm :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ATM - umela hvezda.

#20

Příspěvek od MilAN »

Možná ti moc nerozumím, ale pro zobrazení jakkoliv velké hvězdy je potřeba mít zaostřeno na nekonečno. Zmenšením té hvězdy nic na vzdálenosti nezměníš. Navíc, laser již dává rovnoběžný paprsek , tak tam není potřeba dělat to, co u klasického kolimátoru, kde byl objektiv právě pro to , aby se "vyrobil" rovnoběžný paprsek. To, co uvedl Pepa, je jen minimální vzdálenost pro testování zrcadla z hledisky posouzení jeho kvality. ale výsledný obraz zase nevznikne v ohnisku dalekohledu v poloze pro jinak zaostření na nekonečno.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Kyblik
Příspěvky: 361
Registrován: 05. 12. 2013, 15:07

Re: ATM - umela hvezda.

#21

Příspěvek od Kyblik »

aha, tak ja jsem to asi ublne blbe posal, pokusim se ty me myslenkove pochody oduvodnit:

1) proc jsem zvolil kolimator a ne holou laserovou diodu? Myslel jsem, ze zvladnu udelat mensi dirku, nez cca 50mikronu a tudiz bych potreboval hodne svetla, ktere by mi asi zarovka, nebo LED dioda nedodala

2) hola laserova dioda asi nedava rovnobezny svazek, protoze pokud pouziju pouze diodu, musim jit s hvezdou od obektivu podstatne dal abych mel zaostreno na nekonecno a zaroven videl Airy disk

3) ma myslenka ohledne zmenseni pridanym objektivem - rad bych promitl dirku do obrazove roviny dalekohledu, to znamena, ze dalekohled necham preostreny na nekonecno a ostrenim objektivu na umele hvezde zajistim prumet svazku ohniskem, pokud je to blbost, tak sorry

nejde mi o nic jeneho, nez o to, abych nemusel davat umelou hvezdu daleko od objektivu, mozna to nema reseni
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ATM - umela hvezda.

#22

Příspěvek od MMys »

No opticky to jedno řešení to má, ale je k ničemu. Vyrobíš z bodového zdroje kolimátorem (nějakou spojnou soustavou) a nebo z malého rovnoběžného svasku beam expandérem větší rovnoběžný svazek, a pak ten kolimátor či expandér může být klidně úplně před objektivem dalekohledu, a bude ostřit do ohniska, ale:
1) průměr toho svazku bude tak velký, jak velký máš kolimátor, tedy budeš testovat jen maličkou kruhovou část optiky dalekohledu.
2) ve svazku budou zakomponované všecky optické vady té soustavy, co vyráběla rovnoběžný svazek.

Tedy je to stejně nepoužitelné.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Kyblik
Příspěvky: 361
Registrován: 05. 12. 2013, 15:07

Re: ATM - umela hvezda.

#23

Příspěvek od Kyblik »

Jasne, dik Martine, je to vyreseno, poustim to z hlavy, ta kvalita promitaciho objektivu mi byla jasna, ale netrknula me ta sirka svazku, ja tady mam vyborny expander s prumerem 4cm, ten jsem k tomu chtel pouzit, no mozna alespon abych to empiricky uchopil to ke stavajici hvezde nabastlim, jeste jednou vsem dik za reakce!
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ATM - umela hvezda.

#24

Příspěvek od MMys »

Expandér svazku je galileův dalekohled. Pokud ho dáš mezi umělou hvězdu a dalekohled, tak tím jakoby hvězdu přesuneš do tolikrát větší vzdálenosti, jaký je expanzí poměr té sosutavy. Ovšem šířka svazku bude omezená, a nemusí vykrýt celý objektiv SCT. To si musíš ověřit pohledem skrz pomyslný kruh o průměru jako má dalekohled, v jeho místě, zda z celého okraje je hvězda skrz expanér vidět.

No a pak tam budou všechny ty aberace expandéru. No uvidíš.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: ATM - umela hvezda.

#25

Příspěvek od KpS »

Asi jedinou možností jak mít pro testování C11 "laboratorní" umělou hvězdu je použít newton o stejném nebo větším průměru s parabolou řekněme lambda/12. Jen je potřeba roztáhnout laserový zdroj v jeho ohnisku do kužele, který bude odpovídat světelnosti použitého newtona (nejspíše s pomocí spojné čočky s krátkým ohniskem).

Ještě se vrátím k umělé hvězdě vzdálené od SCT jen desítky metrů. Vysunutí ohniska je velké, když ale ponechám reduktor v poloze, kterou má pro hvězdu v nekonečnu a vysunu jen kameru, potom ta nebude po zaostření dál, než je ohnisková vzdálenost reduktoru (nějakých 10 cm). Aberace budou velké, ale pro samotnou kolimaci by to mohlo stačit. A vyzkoušení bude jednoduché.
Karel
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: ATM - umela hvezda.

#26

Příspěvek od astar »

Pro vytvoření umělé hvězdy stačí obyčejná kulička z ložiska . Protože je to vlastně vypuklé zrcadlo a to zmenšuje obraz zdroje. Velikost obrazu je pak úměrná vzdálenosti světla od kuličky. Př : průměr 4mm = f 1mm, zdroj o velikosti 5 mm vzdálený 1000mm, zmenšení je 1000x ,pak obraz bude 5/1000 =0,005mm . Takový zdroj mohu dát do f paraboly která pak bude sloužit jako kolimátor. Pro ten STC 11 umístit kuličku cca 60 m daleko ( tady už nemusí být tak velké zmenšení ) . Dalekohled musí být nastaven na nekonečno a pak posouvat jen okulár pro zaostření obrazu na kuličce, zde posun cca 150mm . Při přeostření polohou zrcadla, vzniká podstatně větší sférická vada(cca 6x) než jen při vysunutí okuláru ( změna kvality je lepší 1/4 vlny) .
Otázka je, jak se bude chvět vzduch mezi kuličkou a dalekohledem?? :( Možnost by byla, měřit to v nějaké uzavřené hale :) .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ATM - umela hvezda.

#27

Příspěvek od Psion »

Já jsem v lednu koupil takovou školní pomůcku, líbily se mi přesně definované otvory a hlavně "dvojhvězdy" :), kdyby někdo chtěl...

Obrázek

https://www.conatex.cz/cs/catalog/fyzik ... o5OaFMzYW8
Odpovědět