Kam odkládáte brýle při pozorování?

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Kam odkládáte brýle při pozorování?

#1

Příspěvek od Michal1 »

Čím dál více koukám do okulárů bez brýlí. Brýle ale potřebuji, když se potřebuji podívat na oblohu bez dalekohledu. Zatím jsem pořádně nevyřešil, kam brýle odkládat, když je zrovna nepotřebuji. Má na to někdo osvědčený systém? Jen tak je nechat ležet někde venku je špatně, protože se na skla může padnout rosa. Nebo jen prochladnou a zarosí se, až když si je nasadím. Spíš uvažuji o pouzdru, které bych nosil zavěšené na krku. Běžné pouzdro na krk mi připadá moc složité na manipulaci a hrozí riziko zamazání skel prsty. Spíš bych si něco vyrobil.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: Kam odkládáte brýle při pozorování?

#2

Příspěvek od Myval »

To zalezi na tom kolik mam zrovna na sobe obleceni. Pokud je zima, tak do leve kapsy perove bundy. Kdyz neni rosa tak do bedynky dobsona, kde je snadno odlisim hmatem od map. Kdyz jsem vice nalehko, tak do specielni kapsy kterou jsem si nasil na kosili za timto ucelem (na pozorovani mam kosili o asi deseti kapsach, kazda je na jeden okular nebo jine prislusenstvi - tam jsou bryle v teple). Casem se mi osvedcilo mit presny system, tj. okular o dane ohniskove vzdalenosti nebo bryle najdu snadno pohmatu bez nutnosti zapnout svetlo. Na krku uz mam zavesene svetlo, tam by se mi to pletlo.

Dokud jsem nezacal s timto opatrenim, tak bryle docela trpely, padaly na zem. Razne reseni nastalo az potom co jsem je jednou rozklekl (myslim ze jsi byl pritom a pomahal mi je opravit).
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: Kam odkládáte brýle při pozorování?

#3

Příspěvek od Michal1 »

Díky. To si ty brýle nezašmatláš, když je vytahuješ z kapsy? To musí být asi problém, ne?
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Kam odkládáte brýle při pozorování?

#4

Příspěvek od midars »

Nechám je prostě viset na šňůrce na krku :) (jsem krátkozraký)
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Kam odkládáte brýle při pozorování?

#5

Příspěvek od astar »

Midars, úplně to samé . Nasazuji je jen když koukám při focení na noťas :)
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Kam odkládáte brýle při pozorování?

#6

Příspěvek od PetrŠ »

Já potřebuju brýle na blízko. Pozoruju vizuálně a objekty hledám podle papírové mapy starhopingem. Brýle byly celkem problém, protože na šňůrce na krku se mi mlátily s červenou baterkou kterou nosím tamtéž, do kapes se mi je cpát nechtělo a navíc když má člověk na hlavě kulicha tak se s nimi blbě manipuluje i normálně. Vyřešil jsem to lupou o průměru 80mm která má zároveň i zabudované diody na osvětlení. Ty jsem natřel červeným lakem na nehty mé drahé polovičky. Takže jsem vlastně zkombinoval obě zařízení které mě štvaly nejvíc. :lol: .
Funguje to dokonale a i ty mapy jsou teď díky zvětšení čitelnější i když mám vytištěné na formátu A3 a složené jako A4 brožuru.
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: Kam odkládáte brýle při pozorování?

#7

Příspěvek od Michal1 »

Díky, brýle na provázku vyzkouším. Nějaké další tipy?
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kam odkládáte brýle při pozorování?

#8

Příspěvek od MilAN »

Na provázku to jde tak leda v létě, kdy se dají zastrčit pod rozepnutou mikinu, aby se nerosily. V zimě do kapsy ( a po tmě není ani vidět, že jsou ušmudlané :) )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: Kam odkládáte brýle při pozorování?

#9

Příspěvek od Michal1 »

MilAN píše: V zimě do kapsy ( a po tmě není ani vidět, že jsou ušmudlané :) )
No jo, ale já mám astigmatismus, při malém zvětšení brýle potřebuji i na koukání do okuláru. Při větším zvětšení potřeba nejsou a jen překáží.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
amil
Příspěvky: 634
Registrován: 25. 10. 2010, 22:37
Bydliště: Bohouňovice I č.44
Věk: 85
Kontaktovat uživatele:

Re: Kam odkládáte brýle při pozorování?

#10

Příspěvek od amil »

Ahoj, brýle potřebuji na ručku či guider a mám je na šnůrce v letě i v zimě ale jsem stále venku.Nesmí se jít do domu kde se zamlží.Po kapsách mám klíč,šroubovák a p. a to mám ještě stolek na Bahtina ,guider,okulár krabici od drobností kam mi vleze vždy kočka... :)
Dobson300/F6 Drbohlav,Newton fotokom. 135/F4,2 Drbohlav,N200/800 Drbohlav, dělostřel. binar 10x80 Meopta r.1956,Canon350Da,450Da Mmys,ASI 120 MM mini,point.60/240.
,NEQ6 Pro ,TV guid. MMys,
http://www.fotovesmirmilosevic.estranky.cz
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: Kam odkládáte brýle při pozorování?

#11

Příspěvek od Myval »

Michal1 píše:Díky. To si ty brýle nezašmatláš, když je vytahuješ z kapsy? To musí být asi problém, ne?
Pro me zasmatlani zas takovy problem neni protoze ja je nepouzivam k pozorovani, ale jenom k tomu abych mohl zamerit red-dota na danou hvezdu. Moje slepecke oci maji bez bryli dosah tak MHV 2 na bortle 2 obloze. Behem jedne noci si nasazuju bryle tak cca 100x, takze nejaka opatreni abych si na ne nahodou nesahnul by znamenala docela velkou ztratu casu. Na druhou stranu - pokud k brylim pomalu spoustim ruku do kapsy, tak si jsem jisty ze nejdriv nahmatnu obroucek a skla se nedotknu.

Protoze ty s brylemi vazne pozorujes, tak by mozna stalo za to mit jeste jedny specialni bryle, ktere by jsi si drzel v cistote a nasazoval jenom nekolikrat za noc na vazne pozorovani, kdezto na zamerovani dalekohledu pouzival obycejne bryle, kde by nejaka necistota nebyla problem. Takove specielni bryle by mohly navic byt i o neco silnejsi nez bryle, ktere se pouzivaji pri beznem zivote (treba kvuli rizeni auta se doporucuje mit bryle o trosku slabsi nez to co je optimum).
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
billy
Příspěvky: 162
Registrován: 23. 09. 2014, 21:18
Bydliště: Ružomberok
Věk: 69

Re: Kam odkládáte brýle při pozorování?

#12

Příspěvek od billy »

A nechceš vyskúšať kontaktné šošovky? Vyrábajú sa aj pre astigmatikov. Odpadne šnúrka/vrecko, rosenie a aj zašmatlanie.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kam odkládáte brýle při pozorování?

#13

Příspěvek od MilAN »

Není lepší řešení Dioptrix nebo jeho domácí výroba z patřičné toroidní brýlové čočky ? Týchž parametrů, jako má v brýlích
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Plutisimo
Příspěvky: 59
Registrován: 13. 02. 2018, 11:29
Bydliště: Třebechovice pod Orebem
Věk: 28

Re: Kam odkládáte brýle při pozorování?

#14

Příspěvek od Plutisimo »

"Na prasáka" do kapsy od bundy spolu s červeným světlem, někdy do pouzdra a do kapsy. Taky brýle pořád nasazuju (při pohledu na oblohu bez dalekohledu, při pohledu do hledáčku, nebo když čtu v mapách) a sundávám.
Dalekohled: Sky-watcher Dobson 254/1200 flex tube Goto

"My goal is simple. It is a complete understanding of the universe, why it is as it is and why it exists at all.." - Stephen Hawking (1942 - 2018)
Odpovědět