Posunuty zdvojeny reflex ?

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4141
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Posunuty zdvojeny reflex ?

#1

Příspěvek od biker.fm »

Reflex kolem Navi, s tim jsem tak nejak pocital. Ale co proc je odraz i u mlhoviny ?
Je to 41x300sec. Jen slozeno + darky, mirne zatazeno za krivky.
Pokud by jsem se chtel "uplne" zbavit reflexu, je cesta kratsich expozic ? Tim mam na mysli treba jen 180sec x nejaky pocet snimku. Ja vim ze si to muzu i vyzkouset, ale ptam se zkusenejsich at nejdu slepou cestickou.
Diky za info a radu.
Přílohy
IC63.jpg
IC63.jpg (804.68 KiB) Zobrazeno 1863 x
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Posunuty zdvojeny reflex ?

#2

Příspěvek od MilAN »

Těch reflexů tam máš ale víc. To je celý formát snímku ? A jaká sestava ?
Složením více krátkých (polovfičních) expozic moc výrazný posun k odstranění reflexů nebude
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Posunuty zdvojeny reflex ?

#3

Příspěvek od astar »

Ten velký reflex je způsobený od plochy která je vzdálená od čipu cca 18,8mm pro tvou sestavu 200/940. Nevím od čeho by mohli vzniknout ty další dva reflexy v pozičním úhlu 90° a nasvícené jen z části a proč jsou stejně velké jako ten kolem gama Cas ? Ještě mi napadlo . Zkus nafotit třeba Vegu aby byla uprostřed . Předpokládám, že ty reflexy budou 4 po 90°.
Jak na psal Milan, reflexu se nezbavíš krátkou expozicí ,když pak chceš vytáhnout slabé mlhoviny, tak vytáhneš i ty reflexy . Náhodou neotočil si filtr? V opačném průchodu mívá jiné vlastnosti. Při tak jasné hvězdě asi budou i ve správném směru , záleží na kvalitě filtru -výrobce.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4141
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Posunuty zdvojeny reflex ?

#4

Příspěvek od biker.fm »

Odpovedi na otazky.

Sestava:
Newton 200/800 + ASA, celkove ohnicko 940
ASI1600, filtr Astrodon 5nm

Foceni:
Je to cely format snimku, zadny orez
Filtry mam od Astrodonu, 5nm

@astar - zkusim Vegu nebo jinou ji podobnou a i otocim fitr v kole, jake bydou zmeny (casy a nastaveni kamery ponecham stejne). Jsem zvedavy na vysledky. Ted je jen otazka kdy bude jasno.

Prozatim obema diky za odpovedi a rady. Snad se to posune kousek dale az bude zase jasno.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4141
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Posunuty zdvojeny reflex ?

#5

Příspěvek od biker.fm »

Tady je k tomu informace, dokonce na stejnem objektu :-) A dole i popis jak halo "vyretusovat" v Pixi.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Posunuty zdvojeny reflex ?

#6

Příspěvek od MMys »

U takto jasné hvězdy neexistuje soustava, kde by nevznikl reflex. Vždy tam nějaký bude.

Ten čtyřnásobený reflex okolo toho hlavního - nejspíš difrakce na mikročočkách senzoru a reflex od světla které jde v tom +/- úhlu od kolmice. Všimni si že to leží ve směru těch maličkých reflexů které jsou mezi mikročočkami a krycím sklem senzoru. Tak tyhle velké jsou mezi mikročočkami a nějakou vzdálenou plochou.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět