Astrofotografie-Refraktor vs. Reflektor

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Astrofotografie-Refraktor vs. Reflektor

#16

Příspěvek od vla »

Ještě se tady rýsuje jedna možnost a to je CG5, která se dělá v provedení GO-TO a nebo v provedení foto, u kterého je taky elektronická korekce PEC, cena je asi 950 Euro a myslím, že by to v případě zájmu p. Zahajský zvládl.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Astrofotografie-Refraktor vs. Reflektor

#17

Příspěvek od Rudy »

vla napsal: Ještě se tady rýsuje jedna možnost a to je CG5, která se dělá v provedení GO-TO a nebo v provedení foto, u kterého je taky elektronická korekce PEC, cena je asi 950 Euro a myslím, že by to v případě zájmu p. Zahajský zvládl.Montaz CG5 v prevedeni GO-TO si idem prave kupit, ale o prevedeni foto som nevedel.odkial mas take informacie vla? Ja som si myslel ze EPC je uz v zakladnom vybaveni advanced GT.

Rudolf
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Astrofotografie-Refraktor vs. Reflektor

#18

Příspěvek od vla »

Rudy napsal:
Montaz CG5 v prevedeni GO-TO si idem prave kupit, ale o prevedeni foto som nevedel.odkial mas take informacie vla? Ja som si myslel ze EPC je uz v zakladnom vybaveni advanced GT.

Rudolfwww.teleskop-service.de
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Astrofotografie-Refraktor vs. Reflektor

#19

Příspěvek od Rudy »

Mam pred sebou katalog od Celestronu ale verzia foto tam nieje. Mozno mas na mysli autoguider port ale ten maju vsetky oznacene ako GT.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

Astrofotografie-Refraktor vs. Reflektor

#20

Příspěvek od Hadra »

MMys napsal:
Pro focení současnými digitálními zrcadlovkami bude u refraktoru rozhdoující světelnost. Pod f/6 bych raději už moc nešel, přeci jen použitelné časy u těchto foťáků jsou do 10-12minut. Postupem času se to asi bude zlepšovat.
Má-li refraktor krátké ohnisko, je nutné věnovat při výběru pozornost kresbě (velikosti hvězd). Z tohohle hlediska nemá myslím TS 102/660 šanci, je to jenom klasický achromát, který nebude při této světelnosti dostatečně vykorigovaný pro foťák s tak velkým rozlišením a ani na film to nebude ono.
 Ahoj, myslim, ze nema cenu zakladat nove tema - sem se to celkem hodi. Nasel jsem tento refr.http://www.telescope-service.com/refrac ... l#tswft110 --Je to sice jak pisou low end, ale je to obycejny achromat a uvadi tam: na fotograficke ucely i ccd... Uvazuju o necem takovem jako flexibilnim dalekohledu pod opravdu tmavou oblohu -vizualne, ale neda mi se nezeptat zkusenejsich co cekat od takoveho d. na foceni? Nebo jinak, da se zjistit nekde jak je korigovany a jak se to projevi pri foto nafilm - barevne krouzky kolem jasnych hvezd, nebo i nerealne "falesne" barveni mlhovin. atd. díky
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie-Refraktor vs. Reflektor

#21

Příspěvek od MMys »

Můj názor je ten, že papír (resp. WEB) snese všechno.

Achromatický dublet z klasických skel o této světelnosti podle mne nelze vykorigovat tak, aby to bylo rozumně použitelné pro barevnou fotografii. Možná pro práci s ČB CCD, ale stejně za cenu zvětšení obrazu bodového zdroje. Navíc pro širší pole (DSLR) stejně bude zklenuté pole, nedokážu si představit inzerované foto na 35mm formát bez rovnače.

Uvedený dalekohled jsem nikdy neměl v ruce, ale prostě nevěřím, že je to možné. Ani můj Borg 77ED (500mm f/6.5) což je dublet z ED skel, není bez rovnače moc dobře použitelný na APS-C formát dnešních DSLR.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Astrofotografie-Refraktor vs. Reflektor

#22

Příspěvek od MP »

MMys napsal:
Achromatický dublet z klasických skel o této světelnosti podle mne nelze vykorigovat tak, aby to bylo rozumně použitelné pro barevnou fotografii. Možná pro práci s ČB CCD, ale stejně za cenu zvětšení obrazu bodového zdroje. Navíc pro širší pole (DSLR) stejně bude zklenuté pole, nedokážu si představit inzerované foto na 35mm formát bez rovnače. Oni tam take pisou, ze pri pozorovani se zvetsenim pres 100x je dobre pouzivat filtry pro potlaceni barevne vady. Takze to muze fotit pekne s monochromatickou CCD kamerou pres barevne filtry a vysledkem mohou byt pekne barevne obrazky. Ale pro DSLR to moc vhodne nebude. Ovsem za ty penize je to pekna hracka :)
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Astrofotografie-Refraktor vs. Reflektor

#23

Příspěvek od pedrosanchez »

Dobrý den přeji. Chtěl bych se dotázat. Rád bych trošku odlehčil mé montáži (EQ5), mám na ní newtona 200/1000.
Fotím zejména DSO, v primárním ohnisku modif. DSLR. Zvažuji pořídit si buďto newtona 150/750 (buďto od SW OTA nebo GSO DO 500 OTA 150/750mm f/5 CRAYFORD) nebo refraktor ED APO 80 (např. Explore Scientific ED APO 80mm f/6 FCD-1 ALU).
Domnívám se, že jelikož jsou lehčí než můj stávající newton, bude je i o něco snažší upointovat. Světelnost f/6 je ještě pořád v pohodě?

Co byste mi, prosím, z těch dvou doporučili? Kolimace mi nijak zvlášt nevadí, pro přenos a bezúdržbu bude asi lepší refraktor, ačkoliv tam si musím ještě pořídit rovnač pole, že...
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie-Refraktor vs. Reflektor

#24

Příspěvek od Beda »

pedrosanchez: uvidíš , co Ti poradí zkušení fotiči. Nebylo by přeci jenom lepší ponechat stávající teleskop 8" f5 a místo nákupu menší apertury trochu našetřit a sehnat těžší montáž, třeba H-EQ5/6 ?
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie-Refraktor vs. Reflektor

#25

Příspěvek od Psion »

pedrosanchez píše:buďto newtona 150/750 (buďto od SW OTA nebo GSO DO 500 OTA 150/750mm f/5 CRAYFORD) nebo refraktor ED APO 80
Určitě bych nešel cestou snížením průměru dalekohledu, všichni to dělají přesně naopak.
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Astrofotografie-Refraktor vs. Reflektor

#26

Příspěvek od pedrosanchez »

Beda píše:pedrosanchez: uvidíš , co Ti poradí zkušení fotiči. Nebylo by přeci jenom lepší ponechat stávající teleskop 8" f5 a místo nákupu menší apertury trochu našetřit a sehnat těžší montáž, třeba H-EQ5/6 ?
Díky za zprávu. No, já jsem spokojen se svojí montáží, proč těžší? Nikdo mi to tu nevěří, ale montáž se mi nechvěje. Ten dalekohled vč. příslušenství unese. Chtěl bych stejně zase goto, takže EQ6 goto by mě vyšla na více jak 40 000 Kč. To už bych raději za ty penízky koupil ZWO ASI 294. Protože se domnívám, že by mi z toho lezly lepší fotky než z DSLR.

Taky mi šlo o to, že mě moc nebaví převážet tak velký tubus. Proto jsem si říkal, jestli by mi stačil třeba ED 80 APO refráček, jakožto mobilnější a bezúdržbový a samozřejmě bych fotil s delšími expozičními časy, ale zase by bylo snažší ho upointovat, ne?
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie-Refraktor vs. Reflektor

#27

Příspěvek od Bill »

pedrosanchez píše:Taky mi šlo o to, že mě moc nebaví převážet tak velký tubus. Proto jsem si říkal, jestli by mi stačil třeba ED 80 APO refráček, jakožto mobilnější a bezúdržbový a samozřejmě bych fotil s delšími expozičními časy, ale zase by bylo snažší ho upointovat, ne?
To ti asi nikdo neporadí - důležité je, aby to vyhovovalo tobě. Jenom se podívej na snímky tady na AF případně na astrofotky.cz.
Vyber čeho by jsi chtěl dosáhnot a pak se podívej na techniku a čas, který byl zapotřebí...
Taky na každý snímek je vhodná trochu jiná technika.
Tohle je 135mm: http://astrofotky.cz/gallery.php?show=B ... 760466.jpg
Tohle 1800mm stejnou kamerou: http://astrofotky.cz/gallery.php?show=B ... 452866.jpg
M:736 750 113
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Astrofotografie-Refraktor vs. Reflektor

#28

Příspěvek od hades »

pedrosanchez píše:To už bych raději za ty penízky koupil ZWO ASI 294. Protože se domnívám, že by mi z toho lezly lepší fotky než z DSLR.
Jo, taky jsem si to myslel a až nákup této kamery mě vyvedl z omylu. Oproti nechlazené zrcadlovce to zas tak velký skok není. V porovnání přínos/peníze je těžší montáž jednoznačně lepší investice
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Astrofotografie-Refraktor vs. Reflektor

#29

Příspěvek od pedrosanchez »

Bill, Hades: Dobře, dám na vás. Spíše se porozhlédnu po těžší montáži (i když mi to hlava nějak nebere, že ji potřebuji). Kdyby šla EQ5 nějak upgradovat aby měla nosnost jako HEQ5... Jít s průměrem dolů tedy není dobrý nápad. Ještě bych se chtěl podívat na fotky uživatele ASTAR, jak mu to fotí, protože má tu Asinu. Na fotky uživatelů AF samozřejmě koukám, třeba tohle se mi zamlouvá: http://www.astrofotky.cz/~MayJ/1567077753.jpg Když vezmu v potaz, že je to ED 80 APO a tou kamerkou. Totiž měl jsem za to, že s chlazenou kamerkou nemusím pak dělat darky, resp. jen pár a vydrží dlouho. No nic, je to můj boj, zatím zůstanu asi u svého stávajícího vybavení, naženu to expozicemi. Pardon za off topic.
Naposledy upravil(a) pedrosanchez dne 07. 10. 2019, 15:11, celkem upraveno 1 x.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie-Refraktor vs. Reflektor

#30

Příspěvek od Bill »

pedrosanchez píše:Na fotky uživatelů AF samozřejmě koukám, třeba tohle se mi zamlouvá: http://www.astrofotky.cz/~MayJ/1567077753.jpg Když vezmu v potaz, že je to ED 80 APO a tou kamerkou.
Já jenom nevím, zda sis všiml, že to není normání RGB. Je to v podstatě bikolor s filtrem Optolong L-enhance 2

Obrázek

Ten ti bude fungovat i se zrcadlovkou...
M:736 750 113
Odpovědět